Sari la conținut

Enduro Junior :)


cria_p
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

"si sa nu fie mai inalt de 85 cm (sa)."

 

E mult prea inalt 85 pentru 1,51...parerea mea. Si un 50 sau 80 2t cred ca ar fi super.

 

Numai bine.

are un baiat la noi un cross de 125 in 4t...merge foarte usor...ar putea sa mearga pe ea orice incepator :burnout:

are 4 viteze si il vinde in 600 euro

ps...eu am 1.60 si ai vazut cum stau pe ea (bine,in stoppie :wave: )

post-12750-1204351567_thumb.jpg

post-12750-1204351595_thumb.jpg

post-12750-1204351608_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are un baiat la noi un cross de 125 in 4t...merge foarte usor...ar putea sa mearga pe ea orice incepator smile.gif

are 4 viteze si il vinde in 600 euro

ps...eu am 1.60 si ai vazut cum stau pe ea (bine,in stoppie biggrin.gif )

 

 

"crossul" (care e un pit de fapt) ala de care vorbesti are inaltimea la sa undeva intre 70-75 maxim. In masura in care pana si 2-3 cm fac diferenta, imi sustin punctul de vedere ca 85 e mult prea inalt pt 1.51.

Prietena mea are 1,70 si abia ajunge cu varfurile de pe al meu (86).

 

stoppie-ul iti iese fain totusi :burnout:

 

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

"si sa nu fie mai inalt de 85 cm (sa)."

 

E mult prea inalt 85 pentru 1,51...parerea mea. Si un 50 sau 80 2t cred ca ar fi super.

 

Numai bine.

 

Da, ai dreptate, am sa caut unul cu saua mai jos...

 

De Kawasaki KX 80 stie cineva cum se comporta? e de incepator ..sau nu?

Mai e ceva de la yamaha la 80-85 cc, dar nu stiu prea multe detalii.

 

merci!

 

 

--- Mesaj completat în 20 Mar 2008 17:23 -------------

Cria, un 80 2T ai incercat? Stiu pe cineva care ar avea (cred ca-l mai are) unul. A mers un baiat pe el la motocross. Acum a trecut la 125, asa ca nu-i mai trebuie.

Daca te intereseaza da-mi un PM si iau legatura cu tatal lui.

 

* As vrea sa vad motorasul, ...te contactez imediat ce imi revin la ...pozitia normala (acuma stau in pat, picioru'n sus). Te rog intreaba-l pe "stapan" daca mai e de vanzare si cam care ar fi pretul.

 

merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai sa te gandesti inainte sa cumperi motoru,sa vezi si intretinerea la el cat costa, la un 4 timpi cam la 20 de ore de functionare ti`ar trebui o revizie, si 20 de ore nu sunt multe, mai bine dai mai mult pe un motor acum decat sa bagi bani dupaia in el,iar 2 timpi e destul de brutal pentru cineva care nu a mers inca pe motor, incearca o aprilia rx50 si eu vreau sa iau una pentru prietena sa se invete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai sa te gandesti inainte sa cumperi motoru,sa vezi si intretinerea la el cat costa, la un 4 timpi cam la 20 de ore de functionare ti`ar trebui o revizie, si 20 de ore nu sunt multe, mai bine dai mai mult pe un motor acum decat sa bagi bani dupaia in el,iar 2 timpi e destul de brutal pentru cineva care nu a mers inca pe motor, incearca o aprilia rx50 si eu vreau sa iau una pentru prietena sa se invete

 

* da, cam asta e dificultatea in alegerea motoretei, trebuie sa iei in considerare atatea aspecte, ..ca iti vine sa te iei cu mainile de cap! Si mai ales cand bugetul e fix si nu foarte mare. Eu nu voi investi prea mult acum in motoreta asta, e doar de invatat, adica sa invete manevrele sezonul asta (mers drept, viraj normal, pus pe cric, schimbat vitezele cand trebuie, ..chestii elementare), ptr. inceput nu vreau sa-l fortez, mai ales ca va fi o activitate doar de we. si ...nu in toate we. Iar cel mai tare ma intereseaza siguranta, adica sa nu aiba incidente urate cu ea, asa incat 4 timpi cred ca e mai potrivit... In ce priveste intretinerea ei si reparatiile, avem mecanic bun si sunt destui care aduc aici piese aftermarket ...in plus ma gandesc ca o cheltuiala pe care o fac de-a lungul unui sezon intreg, nu ma da afara din casa, in schimb sa ridic acum bugetul de achizitie mai sus, e un efort mai mare (sa imprumut niste bani, pe care i-as da inapoi pana la sfarsitul anului, ...cam tot acolo ajung). O sa vedem cu reparatiile cum e, cand va aparea cerinta...

 

M-am uitat la Aprilia asta mica, e in 2 t si are inaltime la sa 890mm! ..cred ca e buna ptr. un incepator mai mare :rusinica:

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

* inca o strigare!

cine mai are idei penrtu un incepator de 11 ani, 1.36 m inaltime, cam 34-36 kg (la gol :) ), va rog, nu precupetiti nici o sugestie, sfat, etc. Inca nu m-am decis ce model sa-i iau lui fiu-meu si mai am doar o luna pana la ziua lui.

 

4 timpi - clar

second hand - ca nu ma dau banii afara din casa + se va plictisi repede de ea, dupa cum il stiu eu (e doar de inceput, sa invete);

clasa - as prefera enduro mai mult decat cross

motor - maxim 85 cc

altceva - ?

 

multumesc cu anticipatiune celor care au si pot sa-mi impartaseasca din experienta lor cu capre mici (medii, de fapt) :laugh:

 

P.S. stie cineva cluburi sau scoli ptr. copii? une poate sa faca antrenamente cu profesor/instructor...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-15042-1210228507_thumb.jpgpost-15042-1210228526_thumb.jpgnu cred ca e cazul sa il trimiti momentan la scoli de antrenament..da-i capra sa se dea si daca vezi ca trage el de tine sa iesiti atunci gandeste-te la scoli&stuff,daca iese doar cand zici tu in weekend,tine capra doar ptr tine,inseamna ca nu ii place si nu are rost sa fortezi mana copilului..ca varianta (nu am mai rascolit toate posturile)cred ca o yamaha DT de 80 cc i s-ar potrivi la marele fix..am pus cateva poze luate de pe net cu modelul..poti sa inveti si tu pe el,mi se pare ok pe moment ptr nivelul vostru actual..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci! Stefi :P

 

Eu am mai gasit cateva, numa' ca nu stiu de unde sa le cumpar... Pleaca cineva in Germania la inceputul lui iunie, sa vedem daca da peste ele acolo.

In ce priveste DT-ul de 80 nu il pot lua, ca e destul de mare ptr. un copil (nu il iau sa il calaresc eu :laugh: ). Mie imi trebuie o capra ptr. copil, sa nu fie mai inalta de 750mm la sa. Daca nu ajunge cu picioarele jos, pana invata, e periculos, ...parerea mea.

 

Uite ce am gasit, ca si modele. Te rog, daca poti sa te uiti si sa imi spui si tu daca se poate da cu ele un incepator de 11 ani sa invete... Apoi vad ce gaseste omul ala in Germania si alerg varianta la care ma incadrez in buget. :)

 

Yamaha PW80:

http://www.dropbears.com/m/models/yamaha/pw8097.htm

 

Suzuki RM60:

http://www.bikez.com/motorcycles/suzuki_rm_65_2003.php

 

Suzuki JR80:

http://www.bikez.com/motorcycles/suzuki_jr_80_2002.php

 

KTM65SX:

http://www.bikez.com/motorcycles/ktm_65_sx_2003.php

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu m-as opri totusi la ktm din cauza pieselor..cele in 2 timp in general sunt destul de uzate chiar daca au 2-3 ani si daca e sa bagi bani sa repari motorul dupa o perioada macar ai preturi mici si se pot aduce f rapid..

 

ptr copil merge oricare din modelele la care te-ai hotarat chiar daca din poze yamaha mi s-a parut nu stiu de ce foarte masiva.. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

 

* pe Bikez m-am documentat si eu, merci :lol:

Am decis sa iau o marca cunoscuta, ca daca cumpar ceva ce nici un mecanic nu a auzit aici si nu gasesc piese decat peste tari si mari, nu e o afacere. Merci de sugestii, oricum.

 

a venit capra! ...exact la timp, juniorul face 11 ani saptamana viitoare :lol:

 

Yamaha PW 80 (cred ca e din 2000, aproximativ)

- un cilindru, 2t, 79 cc, 5 HP, 6 Nm, 65 cm inaltime la sa, ~60 kg.

 

 

 

 

 

prima lectie de mers pe moto :lol:

 

nu e chiar enduro, ...dar e off-road :lol: (curtea fabricii)

post-17655-1212942469_thumb.jpg

post-17655-1212942474_thumb.jpg

post-17655-1212942479_thumb.jpg

post-17655-1213034246_thumb.jpg

post-17655-1213034326_thumb.jpg

post-17655-1213034331_thumb.jpg

post-17655-1213034362_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa il stapaneasca cu multa dibacie si sa creasca mari impreuna !

 

 

 

off: Acum m-am prins de unde s-au inspirat astia de la BMW la noul model F650(800)GS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa il stapaneasca cu multa dibacie si sa creasca mari impreuna !

 

 

 

off: Acum m-am prins de unde s-au inspirat astia de la BMW la noul model F650(800)GS.

 

:lol: :D :D

daaaa, noi avem actiuni in Bavaria, inca nu am luat dividentele, ca investim in ...cercetare :P

 

merci! si eu sper sa creasca repede impreuna, PW-ul e pentru invatat, e cea mai linistita capra pe care am putut s-o gasesc, cum trece de etapa asta (invatat sa stea pe doua roti), investim in ceva mai performant (nu BMW!) :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

fiica-mea are 8 ani si anul si are si ea un PW80 ( mie imi place motorul si e suficient de puternic sa ne distram impreuna)

Dar eu zic ca in 1 an o sa vrea mai mult. Am un prieten care i-a luat fetei lui 10-11 ani un LEM de 125 ( sunt motoare pt curse )( si ea a inceput cu PW80)

Sa le ai in vedere pt viitor....

 

 

http://www.fullthrottlemoto.org/1674496.html

 

 

 

 

 

 

 

* pe Bikez m-am documentat si eu, merci :)

Am decis sa iau o marca cunoscuta, ca daca cumpar ceva ce nici un mecanic nu a auzit aici si nu gasesc piese decat peste tari si mari, nu e o afacere. Merci de sugestii, oricum.

 

a venit capra! ...exact la timp, juniorul face 11 ani saptamana viitoare :cheers:

 

Yamaha PW 80 (cred ca e din 2000, aproximativ)

- un cilindru, 2t, 79 cc, 5 HP, 6 Nm, 65 cm inaltime la sa, ~60 kg.

 

 

 

 

 

prima lectie de mers pe moto :bigstar:

 

nu e chiar enduro, ...dar e off-road :laugh: (curtea fabricii)

post-19876-1213685787_thumb.jpg

post-19876-1213685914_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* Merci de sfat! goyoba. O sa am in vedere ce mi-ai zis. Deja PW-ul e cam mic ptr. fiu-meu (el e destul de inalt), insa altceva ptr. incepator nu am gasit, asa ca pana una alta, e bun si asta de invatat :D

 

La anu' il vindem si luam unul ceva mai mare. Sa vedem cat va creste, ca e important sa ajunga bine la sa, sper sa fie tot mai multi copii in coltul asta, ca-i util sa schimbam sfaturi, impresii, experiente :blink:

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* Merci de sfat! goyoba. O sa am in vedere ce mi-ai zis. Deja PW-ul e cam mic ptr. fiu-meu (el e destul de inalt), insa altceva ptr. incepator nu am gasit, asa ca pana una alta, e bun si asta de invatat :D

 

La anu' il vindem si luam unul ceva mai mare. Sa vedem cat va creste, ca e important sa ajunga bine la sa, sper sa fie tot mai multi copii in coltul asta, ca-i util sa schimbam sfaturi, impresii, experiente :blink:

 

bafta!

 

 

mai postam poze cu copiii din excursii si cine stie daca ne adunam multi facem si noi intalnirea copiilor :kiss:

 

Succes si cat mai putine lovituri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o idee excelenta! putem continua pe topicul asta (ca sa nu deranjam enuduristii cu state vechi :blink: ) sau punem un nou topic de incepatorii/juniori.

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

din pacate nu am poze noi...

Luca se descurca bine, we. urmator vrem sa iesim undeva in apropierea Bucrestiului sa incerce si ceva mai profi :( (pana acum a exersat in poligonul improvizat).

ma bucur mult ca incep sa fie tot mai multi copii pasionati de sportul asta, eu abia astept o intalnire cu toti "juniorii". :D

 

numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

salut eu am 14 ani si vreau sa intrul aici in clubul enduristilor juniori ,,,acum 1 an am luat un atv de 107 cmc si 5 cp dar sincer e cam lenes ma plictiseste si vreau enduro mai bine e mult mai bun si imi place mai mult vreau ceva mai rapid am experienta in off road cu atvul dar sincer pe damburi mari si astea pe chestii off road nu prea trage avand in vedere ca am 45 kg si 1.62 ,,subtirel...as vrea sa-mi recomandati ceva pt mine dar mai iute sa pot sa ma dau pe damburi mari de enduro ,,,sa nu ma plictisesk repede de el dak e puturos sigur m,a voi plictisi asa ca vreau ceva mai iute sa ma pot distra cu el pe drumuri off road

 

 

 

aaaa da si bugetul sa fie de 2500-3000 atata pot atata da mama poate mai strang si in pretu asta dak se poate incadra si echipamentul?

 

scuze bugetul nu e ala am inebunit cam un motor de 1000-1500 euro cam asa cred ca ar fi bine un yamaha DT dar am vazut ca e de 80 cc dar mie sa nu ma plictisesk sa nu ai ce face cu el pot sa merg pe trasee off road cu el ca am la bunci munte si ma dau pe acolo

 

 

 

 

aaaa si exista yamaha dt de 125 cc care credeti ca ar fi mai bun si dak aveti alte pareri spunetile ce mi s-ar potrivi

 

bugetul este de 1000-1500 asta e bun ceva pt mine dar mai rapid nu puturos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut eu am 14 ani si vreau sa intrul aici in clubul enduristilor juniori ,,,acum 1 an am luat un atv de 107 cmc si 5 cp dar sincer e cam lenes ma plictiseste si vreau enduro mai bine e mult mai bun si imi place mai mult vreau ceva mai rapid am experienta in off road cu atvul dar sincer pe damburi mari si astea pe chestii off road nu prea trage avand in vedere ca am 45 kg si 1.62 ,,subtirel...as vrea sa-mi recomandati ceva pt mine dar mai iute sa pot sa ma dau pe damburi mari de enduro ,,,sa nu ma plictisesk repede de el dak e puturos sigur m,a voi plictisi asa ca vreau ceva mai iute sa ma pot distra cu el pe drumuri off road

 

 

 

aaaa da si bugetul sa fie de 2500-3000 atata pot atata da mama poate mai strang si in pretu asta dak se poate incadra si echipamentul?

 

scuze bugetul nu e ala am inebunit cam un motor de 1000-1500 euro cam asa cred ca ar fi bine un yamaha DT dar am vazut ca e de 80 cc dar mie sa nu ma plictisesk sa nu ai ce face cu el pot sa merg pe trasee off road cu el ca am la bunci munte si ma dau pe acolo

 

 

 

 

aaaa si exista yamaha dt de 125 cc care credeti ca ar fi mai bun si dak aveti alte pareri spunetile ce mi s-ar potrivi

 

bugetul este de 1000-1500 asta e bun ceva pt mine dar mai rapid nu puturos

in primul rand incepi sa cauti motoare pe bikeshop.ro sa vezi la ce te incadrezi financiar..oricum un motor de 125 in 2 sau 4 timpi este momentan suficient ptr varsta si cunostintele tale.orienteaza-te spre un dr 125 cel putin in prima faza..evita motoarele in 2 t de cross ca sunt la banii astia facute zob de cele mai multe ori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand incepi sa cauti motoare pe bikeshop.ro sa vezi la ce te incadrezi financiar..oricum un motor de 125 in 2 sau 4 timpi este momentan suficient ptr varsta si cunostintele tale.orienteaza-te spre un dr 125 cel putin in prima faza..evita motoarele in 2 t de cross ca sunt la banii astia facute zob de cele mai multe ori

mersi mult am sa caut deci un dr ce e ala?suzuky?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...