Sari la conținut

Accident Dupa Accident ! Aviz Incepatorilor


blue_nightwishX
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 127
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Citesc tot ce scrie in general la sectiunea accidente si ma ingrozesc..nu-mi vine sa cred..!Sper sa nu fie nevoie sa posteze iar cineva si sa anunte un accident..IAR!!Mi-e groaza...Astfalt uscat tuturor si insanatosire grabnica celor in cauza..sper sa nu mai fie si alte accidente!Greseli ca noi sa avem de unde invata sunt destule

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii chiar nu sunt facuti pt "sportul" asta... asa cum nu toti putem fi chirurgi, nici unii dintre noi poate inclusiv eu (sa nu fiu ipocrit) nu putem fi motociclisti. Mai intervine norocul si partea cu cateodata soarta o facem cu mana noastra! Sa ne de-a Dzeu sanatate si cat mai multe bucurii si sa nu ne ramolim aia care ramanem "intregi" :burnout: .Strazi proaste, soferi neatenti si foarte vorbitori, prosti ,oameni care nu folosesc oglinda si se asigura cand isi aduc aminte, "babe care fac spagatul pe trotuar" si brusc se hotarasc sa sara in fata, "smecherul" din noi care impresioneaza gagici ,prieteni, care se uita dupa femei si intra in ala din fata(sau copaci ,samd). Le stiti cu totii, i se poate intampla oricui, toti gresim... Toti am gresit cel putin o data si am avut noroc ca inca mai putem citi / posta pe forum. Unii dintre noi, au rani adanci;altii au probleme cu incheieturile, spatele ,ii supara romatismul, cu totii suntem constienti de riscul atat de mare si cu toate astea continuam sa o facem over and over again. Pt ce ? Asa de mare e satisfactia asta de a merge cu motor-ul incat merita un asa mare risc ,fie el sa te imbolnavesti de boala oaselor sau sa mori? Cateodata stau sa ma intreb daca chiar merita... Iubesc sa merg pe motor, ma calmeaza ,ma face sa uit de tot dar merita? Acelasi raspuns ca la tigari.

 

 

PS : Nu ma injurati ,doar am dat un "paste" la ce mi-a trecut prin minte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS : Nu ma injurati ,doar am dat un "paste" la ce mi-a trecut prin minte.

 

Nu cred ca are cineva de ce sa te injure.

 

Eu sunt cu totul de acord cu tine. Daca fiecare si-ar pune aceasta intrebare cred ca ar fi mai putin motociclisti si prin urmare mai putine accidente. Pentru ca multi pun problema "Mie nu mi se poate intampla"

 

Cred ca ar trebui o campanie care sa zica "Tie ti se poate intampla, crezi ca merita ?"

 

Cel mai bine ca fiecare sa isi puna aceasta intrebare in fiecare zi cand se urca pe motor sau cand trage de gaz

 

Asfalt uscat si fara evenimente

 

p.s Eu sunt unul dintre cei care s-a intrebat si m-am decis ca NU merita

Editat de Ionut_cretzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

“Am incercat sa tip dupa ajutor,am vrut sa intind mana dupa telefon, am incercat sa ma tarasc sa ajung spre marginea drumului,insa era in zadar… nu mai puteam misca nimic.Asfaltul il simteam din ce in ce mai rece si mai rosu..Ma stingeam secunda cu secunda ,vedeam lacrimi in ochii celor ce ma cunosteau…

Nu-mi imaginam ca mi se putea intampla chiar mie. As fi putut jura ca pot sa franez , sa pot sa evit,dar n-a fost asa .Acum e prea tarziu…

Imi cer iertare parintilor,iubitei si prietenilor..N-am avut grija de mine asa cum le-am promis candva.

Chiar daca nu sunt eu de vina , insa probabil daca mergeam ma incet, as fi putut evita. Acum e in zadar .

E rece intre patru scanduri …”

 

Desi n-a trecut bine prima luna din an , desi e frig afara iar zapada n-a disparut de tot, avem deja primele cruci infipte in cimitire...

Daca am calcula cati au murit in 20 de zile ale noului an ,n-ar fi o medie prea buna pana la sfarsit. Acestea au fost primele victime,urmeaza restul zilelor din an sa isi ceara tributul nedrept mai departe.

Cine e urmatorul ?

 

Haideti sa avem mai multa grija de noi pe anul 2008 ! ce spuneti ?

.....deci din punctul meu de vedere,esti un prost,stingete cum vrei tu dar lasa motoreta pe strada!! ...no poti elimina ca vrei tu..chiar daca nu ai fost tu de vina..astai viata frate sa platim pentru altii!!...odihnestete usor si fii mai atent in viata de dupa!!!..calmeaza-te si nu te mai ambala!!...stai linistit!!..ca ai tot timpul din lume!!!..asta e un sport ptr barbati ca baietii isi cumpara masini!!''..nici pe departe nu vreau sa fiu baiat rau si sa nu intelegi gresit..accepta!!'ps; nu am citit decat primul topic in rest nimic!!...adica aviz incepatorilor!!!...motoreta moarte siguara!!...pai cu cine mai vorbesti tu!!...dute taticu...lasa-ne!!pastreaza ptr tine daca ai fost baiat curajos...vii acum si te plangi si ceri iertare in termeni poetici care nu au legatura motoarele de 150 cp..ca te-ai dus!!...si eu am plans multi!!..asta-i viata!..ce vrei tu acum??? nu va mai urcati in avioane ca o sa muriti???...nu...lumea se urca in avioane in continuare..cu orice risc..minim,maxim..asa e e si motoreta!!..regula nr 1 si de fapt singura!!.....fiecare face ce vrea!!..dar isi asuma si riscul...probabil tu nu ai semnat cand ai intrat in :cursa://!!

Editat de alfa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....deci din punctul meu de vedere,esti un prost,stingete cum vrei tu dar lasa motoreta pe strada!! ...no poti elimina ca vrei tu..chiar daca nu ai fost tu de vina..astai viata frate sa platim pentru altii!!...odihnestete usor si fii mai atent in viata de dupa!!!..calmeaza-te si nu te mai ambala!!...stai linistit!!..ca ai tot timpul din lume!!!..asta e un sport ptr barbati ca baietii isi cumpara masini!!''..nici pe departe nu vreau sa fiu baiat rau si sa nu intelegi gresit..accepta!!'ps; nu am citit decat primul topic in rest nimic!!...adica aviz incepatorilor!!!...motoreta moarte siguara!!...pai cu cine mai vorbesti tu!!...dute taticu...lasa-ne!!pastreaza ptr tine daca ai fost baiat curajos...vii acum si te plangi si ceri iertare in termeni poetici care nu au legatura motoarele de 150 cp..ca te-ai dus!!...si eu am plans multi!!..asta-i viata!..ce vrei tu acum??? nu va mai urcati in avioane ca o sa muriti???...nu...lumea se urca in avioane in continuare..cu orice risc..minim,maxim..asa e e si motoreta!!..regula nr 1 si de fapt singura!!.....fiecare face ce vrea!!..dar isi asuma si riscul...probabil tu nu ai semnat cand ai intrat in :cursa://!!

taci d_reacu din gura ... ai vorbit si tu pe forum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

blue, lasa-i in pace. Io n-am nici o parere despre tine pt ca nu te cunosc, da' cu topicu asta s-ar putea sa fi strunit ceva acceleratii pana acu. Cand simti nevoia sa dai un 'quote' da-i la primu post, sa-si faca treaba in continuare.

 

“Am incercat sa tip dupa ajutor,am vrut sa intind mana dupa telefon, am incercat sa ma tarasc sa ajung spre marginea drumului,insa era in zadar… nu mai puteam misca nimic.Asfaltul il simteam din ce in ce mai rece si mai rosu..Ma stingeam secunda cu secunda ,vedeam lacrimi in ochii celor ce ma cunosteau…

Nu-mi imaginam ca mi se putea intampla chiar mie. As fi putut jura ca pot sa franez , sa pot sa evit,dar n-a fost asa .Acum e prea tarziu…

Imi cer iertare parintilor,iubitei si prietenilor..N-am avut grija de mine asa cum le-am promis candva.

Chiar daca nu sunt eu de vina , insa probabil daca mergeam ma incet, as fi putut evita. Acum e in zadar .

E rece intre patru scanduri …”

 

Desi n-a trecut bine prima luna din an , desi e frig afara iar zapada n-a disparut de tot, avem deja primele cruci infipte in cimitire...

Daca am calcula cati au murit in 20 de zile ale noului an ,n-ar fi o medie prea buna pana la sfarsit. Acestea au fost primele victime,urmeaza restul zilelor din an sa isi ceara tributul nedrept mai departe.

Cine e urmatorul ?

 

Haideti sa avem mai multa grija de noi pe anul 2008 ! ce spuneti ?

:burnout: Editat de ahonen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

blue, lasa-i in pace. Io n-am nici o parere despre tine pt ca nu te cunosc, da' cu topicu asta s-ar putea sa fi strunit ceva acceleratii pana acu. Cand simti nevoia sa dai un 'quote' da-i la primu post, sa-si faca treaba in continuare.

 

:wave:

mai bairti,nu va mai agitati!cititi mai bine textul lui blue si incercati sa intelegeti ce vrea sa spuna acolo.eu il cunosc personal si e un super prieten.parca ce scrie acolo aduce un pic a sfarsitul multora.nu va seamana a realitate?si eu am fost zmeu si am avut mereu bafta,dar de vreo 2 zile stau la pat.credeti ca e bine? :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare om este impresionat de lucruri diferite. Deci exista sansa ca macar un om, care citeste acest topic, sa fie impresionat de ce s-a scris la inceput. Daca prin scrierea acestui topic cel in cauza a salvat o viata, eu spun ca telul este atins.

M-am aflat si eu insituatia in care vroiam sa-mi iau motocicleta si nu stiam ce. Desi am avut norocul ca nu prea ma incanta vitezanele, tot la ceva mare ma gandeam (Honda Varadero de 1000)... Am descoperit forumul asta cand cautam sa-mi cumpar motor de pe net. Am intrat direct la sectiunea de incepatori si am inceput sa bombardez cu intrebari, stupide si puerile pt cei care erau in fenomen de ceva vreme. "Care e mai buna?", "Care e mai tare?", "Care e mai durabila?" s.a.m.d. Am citit cam tot ce tinea de un incepator. Si, citind unele topicuri, mi-am dat seama ca sunt tampit daca vreau sa incep pe ceva asa de mare... Asa ca am cautat mai jos si am gasit ce am acum. In fond si la urma urmei fiecare decide ce calareste. Dar e bine sa aibe de unde sa se informeze si despre repercursiunile alegerii facute, nu? Inca am momente cand comit erori si ma cam sperie, dar am marele noroc ca este un motor foarte stabil si care iarta mult! Acuma va intreb eu pe cei care condamnati aceste topicuri, daca nu citeam topicurile de pe acilea si imi luam Varadero, nu aveam mai multe sanse sa o comit? Sau daca imi placeau vitezanele si imi luam vreun r6, r1 s.a.m.d.? Nu vedeti ca sunt destui care zic "Cunosc eu pe nu stiu cine care merge din prima pe 1000"... Ok frate, dar poate ala e un talent innascut, sau poate pe el il iubeste Dumnezeu mai mult. Crezi ca tu esti la fel? Ca sa poti compara un 250 (se mai fabrica asa ceva?) cu un 1000 tre' sa mergi pe amandoua si abia pe urma iti poti da cu parerea! Si nu vb de viteza maxima! Ci de hergheliile de mustangi din motor care se strunesc de-a valma la un motor mare!

Hai ca am inceput sa o iau pe aratura. Plm intelegeti ce vreti, cine vreti!

Drumuri fara incidente!

P.S. Cand am luat carnetul, mi-am spus ca la 1000km, o sa am experienta. Cand am atins mia, mi-am dat seama ca-mi trebuie cel putin 3.000km ca sa pot spune asa ceva... Am facut deja 7.000 si tot nu stiu cand voi putea spune asa ceva! Aveti grija!

 

Frate, chiar daca stilul cum a inceput topicul e Sanda Brown, daca o viatza e salvata asa, jos palaria.

Asa ca subscriu la ce zici.

Si eu am vrut sa ncep mai in forta si ma bucur ca am inceput cu 650-ul. Abia acum, dupa 12.000 km, ma gandesc la ceva un pic mai mare (si asta doar ptr ca vreu sa-mi duc si gagica cu bagaje, in ture mai lungi), dar inca ma gandesc cu un pic de teama la 1000 sau peste. Nici nu stii cum te fura peisajul, un pic ai tras de gaz si esti la 150 in oras...

Mare grija si asfalt uscat.

Editat de mircealeschian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am decat o singura doleantza. Muriti singuri, nu luati nevinovati dupa voi datorita prostiei voastre.

Iar daca mergi regulamentar si mori.. bad luck.. la fel de bine putea sa iti pice si o caramida in cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am decat o singura doleantza. Muriti singuri, nu luati nevinovati dupa voi datorita prostiei voastre.

Iar daca mergi regulamentar si mori.. bad luck.. la fel de bine putea sa iti pice si o caramida in cap.

 

 

foarte tare man :wave: ... subscriu :burnout:

 

PS: nice riding pe amcart... iti vine bine ducati-ul ala :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Si eu am vrut sa ncep mai in forta si ma bucur ca am inceput cu 650-ul. Abia acum, dupa 12.000 km, ma gandesc la ceva un pic mai mare (si asta doar ptr ca vreu sa-mi duc si gagica cu bagaje, in ture mai lungi), dar inca ma gandesc cu un pic de teama la 1000 sau peste. Nici nu stii cum te fura peisajul, un pic ai tras de gaz si esti la 150 in oras...

Mare grija si asfalt uscat.

 

 

 

 

 

 

am prieten care a murit la viteza mica din cauza unui tractor ,si pot spune cu siguranta ca era unul din cei mai vechi motociclisti din bucuresti, adica mergea pe capra de vreo <15 ani , deci nu mai dati exemplu numarul de kilometri parcursi ,si asta nu o zic cu rautate dar multi cred ca daca au 5000-10000 km sunt zei si gata nu mai au de invatat

eu personal merg de vreo 10 ani(cu capra ) si inca mai am de invatat

 

parerea mea este ca anul asta caprele care merg repede si ochelari police sunt la moda

din aceasta cauza nici nu a inceput bine sezonul si sunt multi chiar foarte multi cazuti si ma intreb DE CE ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

taci d_reacu din gura ... ai vorbit si tu pe forum

numai dupa limbajul pe care-l practici se vede ca nu ai legatura cu comunitatea!!...asta-i parerea mea!! ce te supara????! pai tu crezi ca daca ai acumulat 1000 de posturi in 5 luni aici pe moto.ro ai un cuvant de spus??...vorbesti mult si prost!!..dar asta esti tu, motociclistul lui peste inventat acum o luna care stai numai pe rubrica de accidente si te dai lovit si le scoti la altii motoretizmul din cap..Eu am crezut ca esti mort,oricum esti si incerti sa le bagi si altora in cap ca motoreta e moarte sigura...asa ca..ori te lasi tu de motoreta..ori noi nu renuntam!!...lasa-te de sportul asta,tu bagi panica la baieti....si va asigur eu fratilor ca frumosa e pasiunea asta,bineanteles cu foarte multa atentie!!....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

.....deci din punctul meu de vedere,esti un prost,stingete cum vrei tu dar lasa motoreta pe strada!! ...no poti elimina ca vrei tu..chiar daca nu ai fost tu de vina..astai viata frate sa platim pentru altii!!...odihnestete usor si fii mai atent in viata de dupa!!!..calmeaza-te si nu te mai ambala!!...stai linistit!!..ca ai tot timpul din lume!!!..asta e un sport ptr barbati ca baietii isi cumpara masini!!''..nici pe departe nu vreau sa fiu baiat rau si sa nu intelegi gresit..accepta!!'ps; nu am citit decat primul topic in rest nimic!!...adica aviz incepatorilor!!!...motoreta moarte siguara!!...pai cu cine mai vorbesti tu!!...dute taticu...lasa-ne!!pastreaza ptr tine daca ai fost baiat curajos...vii acum si te plangi si ceri iertare in termeni poetici care nu au legatura motoarele de 150 cp..ca te-ai dus!!...si eu am plans multi!!..asta-i viata!..ce vrei tu acum??? nu va mai urcati in avioane ca o sa muriti???...nu...lumea se urca in avioane in continuare..cu orice risc..minim,maxim..asa e e si motoreta!!..regula nr 1 si de fapt singura!!.....fiecare face ce vrea!!..dar isi asuma si riscul...probabil tu nu ai semnat cand ai intrat in :cursa://!!

 

 

numai dupa limbajul pe care-l practici se vede ca nu ai legatura cu comunitatea!!...asta-i parerea mea!! ce te supara????! pai tu crezi ca daca ai acumulat 1000 de posturi in 5 luni aici pe moto.ro ai un cuvant de spus??...vorbesti mult si prost!!..dar asta esti tu, motociclistul lui peste inventat acum o luna care stai numai pe rubrica de accidente si te dai lovit si le scoti la altii motoretizmul din cap..Eu am crezut ca esti mort,oricum esti si incerti sa le bagi si altora in cap ca motoreta e moarte sigura...asa ca..ori te lasi tu de motoreta..ori noi nu renuntam!!...lasa-te de sportul asta,tu bagi panica la baieti....si va asigur eu fratilor ca frumosa e pasiunea asta,bineanteles cu foarte multa atentie!!....

 

 

:angryfire: :P :D :wave: :cheers: :D :D :eek: :cheers: :cheers: :D :clap: :angryfire:

 

Dude, sorry, da` am terminat emoticoanele :P :drink: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angryfire: :P :D :wave: :cheers: :D :D :eek: :cheers: :cheers: :D :clap: :angryfire:

 

Dude, sorry, da` am terminat emoticoanele :P :drink: .

da..eu zic una tu intelegi alta...si e normal atata timp cat te exprimi prin semne!!.....dar vezi tu!! reclama e mama vanzarilor!!..si tu nu duci lipsa de asa ceva!!...esti tare!..ai mai facut un post!!!..bravo tie!!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@alfa: eu zic sa te linistesti cu acuzele... omul a vrut sa dea un avertisment tuturor prin acest topic si il inteleg perfect... desi aceasta este parerea lui, si tu ai dreptul la una... dar daca va luati la cearta oricum nu rezolvati nimic... sincer, eu imi doresc doar ce a spus cineva cu cateva posturi mai sus... daca e sa cad din prostia mea, sa nu iau nevinovati dupa mine... daca e ghinion, asta e...

Editat de fuzzy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa avem mai multa grija de noi pe anul 2008 ! ce spuneti ?

 

pai ce sa spunem?

unii ar spune ca ai prea mult timp la dispozitie ca sa faci topic-uri de genul asta.

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@alfa

Nu fii invidios, fa'ti si tu topicul tau ca e gratis!

Si pe viitor daca nu poti intelege ceva, accepta si impaca'te cu ideea...doar sunt diferite IQ'urile pe planeta ce sa'i faci...?

 

P.S. Am pe acasa un manual de "citire"...clasa a V-a.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

“Am incercat sa tip dupa ajutor,am vrut sa intind mana dupa telefon, am incercat sa ma tarasc sa ajung spre marginea drumului,insa era in zadar… nu mai puteam misca nimic.Asfaltul il simteam din ce in ce mai rece si mai rosu..Ma stingeam secunda cu secunda ,vedeam lacrimi in ochii celor ce ma cunosteau…

Nu-mi imaginam ca mi se putea intampla chiar mie. As fi putut jura ca pot sa franez , sa pot sa evit,dar n-a fost asa .Acum e prea tarziu…

Imi cer iertare parintilor,iubitei si prietenilor..N-am avut grija de mine asa cum le-am promis candva.

Chiar daca nu sunt eu de vina , insa probabil daca mergeam ma incet, as fi putut evita. Acum e in zadar .

E rece intre patru scanduri …”

 

Desi n-a trecut bine prima luna din an , desi e frig afara iar zapada n-a disparut de tot, avem deja primele cruci infipte in cimitire...

Daca am calcula cati au murit in 20 de zile ale noului an ,n-ar fi o medie prea buna pana la sfarsit. Acestea au fost primele victime,urmeaza restul zilelor din an sa isi ceara tributul nedrept mai departe.

Cine e urmatorul ?

 

Haideti sa avem mai multa grija de noi pe anul 2008 ! ce spuneti ?

eu , unul itzi salut cu respect initziativa , chiar ca sunt multi si nr creste! si eu sunt unul din accidentatzii de anul asta, si numai d-zeu stie cum am scapat ! deci aveti capul mai pe umeri , unii!

post-33394-1204911875_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor. :cheers: Sunt noua pe aici.. si noua printre motociclisti. Nu am carnet de A, dar sunt o pasagera incepatoare. Prietenul meu si-a luat motor prin toamna si ma rog, tot ce pot spune este in calitate de pasager. Slava Domnului nu am avut niciun accident pana acum si sper sa ramana asa, desi am avut numeroase incidente: caini si alte animale lasate de izbeliste pe strada care ne-au sarit in fata, si cel mai important: soferi care ne ignora. Cred ca cel mai important ar fi sa-i sensibilizam pe EI. Comunitatea motociclistilor este foarte unita. Este unul dintre lucrurile care m-a atras. Din pacate soferii ne privesc ca pe nishte biciclisti care merg cu viteza. Au impresia ca daca suntem pe 2 roti putem evita, putem frana. Nu e chiar asa. Si motociclistii au partea lor de vina, mai ales cei care merg cu viteza. Poate mai multe campanii adresate direct soferilor ar diminua numarul din ce in ce mai mare al accidentelor in care sunt implicati motociclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da..eu zic una tu intelegi alta...si e normal atata timp cat te exprimi prin semne!!.....dar vezi tu!! reclama e mama vanzarilor!!..si tu nu duci lipsa de asa ceva!!...esti tare!..ai mai facut un post!!!..bravo tie!!...

frana ! esti pe langa subiect ! se vede ca nu te-a incercat asfaltul pana acum...

daca ai ceva de adaugat pentru fiecare , te rog foloseste PM.

...si nu mai eticheta oamenii fara sa ii cunosti , clar ?

 

 

<small>--- Mesaj completat în 08 Mar 2008 01:06 -------------</small><br/>

pai ce sa spunem?

unii ar spune ca ai prea mult timp la dispozitie ca sa faci topic-uri de genul asta.

succes!

daca ai folosit expresia "unii" se intelege ca sunt ori o exceptie , ori minoritari..

mereu se gaseste cate unul mai carcotas..,c-asa e lumea.

fata de acum 1,2 ani ..s-a umplu frumul de habarnisti si cand ai de zis ceva (opinia proprie-ca doar e forum public...) se gaseste cineva sa se puna invers.

 

am scris degeaba acest topic ? urmariti statistica accidentelor aproape zilnice ....si pe urma comentam aici

realitate din pacate e alta , nu asa cum o cred " unii" de pe forum . (am zis bine "unii" ? :cheers: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...