Sari la conținut

Drumul Spre Nord


bogdan_harea
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa anunt pe aceasta cale ca impreuna cu Vlad (khk) intentionam sa facem un drum in nordul Europei in aceasta vara. Plecarea va fi din Bucuresti pe 16 iulie, pe praseul Timisoara, Wiena unde ni se alatura Vlad pe 18 iulie. O sa trecem prin Praga, Berlin, Rostock, feribot Suedia, Stocholm. feribot Turcu, Finlanda Rovaniani, Nordcap, cu intoarcerea prin Norvegia, Danemarca,feribot Hamburg, si inapoi spre tara. Un calcul estimativ:11000 Km in 18 zile, la un cost de 3000euro pt moto cu pasaper. Dormitul la cort, dar si la motel/bungalou daca conditiile meteo sint rele. Am mai anuntat excursia in sectiunea Motocilisti de cursa lunga, dar m-am gandit ca o rubrica separata este mai potrivita. Asteptam nominalizari pt cei ce vor si pot sa ni se alature in acea perioada. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare!

 

O sa-l completez putin pe Bogdan:

 

Traseul este in mare parte stabilit; am specificat acest lucru pt ca este deja destul de lung si pt a evita postarea inutila de propuneri de schimbare de traseu. (de ex. prin tarile baltice).

 

Ne dorim o plimbare de placere cu motocicletele, sa vizitam anumite locuri si orase

si sa ne intoarcem cu bine acasa. Nu ne dorim o cursa nebuna cu recorduri zilnice de kilometraj sau de viteza.

 

Pt cei interesati, va rog sa aveti in vedere ca aveti nevoie de o motocicleta capabila de distante lungi, cu posibilitatea de carat bagaj suficient pt atatea zile si camping, echipament corespunzator (s-ar putea sa fie si frig si mai ales sa ne ploua mult) si nu in ultimul rand o suma de bani corespunzatoare distantei mari si timpului lung petrecut in niste tari considerate intre cele mai scumpe din Europa.

Deasemenea, la partea financiara trebuie luata in calcul o revizie pe drum (din cate stiu la japoneze se face la 6000km), eventuale piese pt moto (cauciucuri, placute de frana etc) si eventuale cheltuieli neprevazute.

 

Vlad :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@khk - daca traseul este stabilit poti sa postezi sa vedem si noi ? .... parca as

fi si eu interesat....

Nu e suficient de clar ce a scris Bogdan mai sus? Daca nu, spune-mi te rog ce portiune nu este clara, poate noua ni se pare clar ca l-am discutat deja in mare parte iar final vom discuta cand vin in tara, cel mai probabil in prima jumatate a lui februarie si apoi il vom posta cat mai clar.

Cine este cu adevarat interesat, va fi invitat sa participe. :blink:

 

p.s. Rog pe toata lumea sa citeasca inainte ce este deja scris si sa nu ingreunam citirea topicului cu intrebari si raspunsuri inutile sau off-topic.

(Doru, am uitat sa fac precizarea in postarea precedenta, nu o lua personal)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm, s-ar putea sa ma bag si eu. am inceput cu stransul banilor. totusi 3000 de euro mi se pare mult (am facut excursie pe coasta de azur cu 700 euro cu tot cu cumparaturi), sa vad de cat o sa dispun la momentul respectiv, daca nu o sa fac alta calatorie prin europa. tinem legatura.

cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Costurile pt acest drum includ si o suma oarecare de rezerva, dar facand socoteala pe minim si la obiect ar fi asa: benzina pt 11000km la un consum mediu 5,5l/% si un cost de 1.1euro/L = 700 euro, cazare la cort 10 zile x 20 euro=200 euro, cazare la motel 8 zile x50 euro =400 euro,mancare 18 x 40 = 720 euro, ulei,filtru,cauciucuri 400 euro, feriboturi + tunele+taxe 300 euro si rezulta 2720 euro /moto+ 2 persoane. Sumele sant poate un pic unflate , dar am luat in calcul ca in Norvegia totul este mai scump. Cei care au mai fost in Nord pot da niste sfaturi / estimari costuri. :blink:

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu si "remorca" din dotare :o mergem.traseul mi se pare :laugh: asa ca singura dilema ramane daca pana atunci sa-mi schimb trasura sau nu....binenteles tot BMW

 

:blink:

Editat de mih77ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@khk - eu preferam sa postati traseul mai amanuntit pentua a avea o

imagine mai clara asupra calatoriei , ca de ex. ( am luat un traseu oarecare ) :

 

Bucuresti - Nadlac

Nadlac - Budapesta - Viena

Viena - Praga - Berlin

Berlin - Rostock - Malmo

Malmo - Stockolm

Stockolm - Helsinki

Helsinki - Rovaniemi

Rovaniemi - Nordkapp

Nordkapp - Mo i Rana

Mo i Rana - Oslo

Oslo -Copenhaga

Copenhaga - Hamburg

Hamburg - Munchen

Munchen - Venetia sau Viena

Venetia sau Viena - Nadlac

Nadlac - Bucuresti

 

..... oricum multumesc pentru informatii..... :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@khk - eu preferam sa postati traseul mai amanuntit pentua a avea o

imagine mai clara asupra calatoriei , ca de ex. ( am luat un traseu oarecare ) :

 

 

 

Draga Doru si cei interesati,

 

Traseul scris de tine mai sus este in mare ok, cu niste mentiuni:

- eu ma alatur la Viena (plecarea de aici vineri 18iul la pranz) iar Bogdan am inteles ca vrea sa vina via TM, nu Nadlac dar asta este amanunt deja...

- da: Viena-Praga-Berlin-Rostock apoi trecere cu feriboat la Trelleborg (30km de MalmĂś)

- apoi Suedia, trcerea in Finlanda (Stockholm-Turku), Helsinki, Nordkapp. (vom mai vedea punctele intermediare aici)

- intoarcerea prin vestul Norvegiei si aici apare urmatoarea "variabila" pe care o s-o discutam: cat de mult mergem in sud, mai jos de Bergen, adica de exemplu Stavanger (capitala culturala europeana 2008), Kristiansand-Oslo. Apoi: Oslo-GĂśteborg-Kopenhaga-Hamburg-MĂźnchen-Viena (Venetia nu are legatura cu traseul care deja e lung)

- Stockholm, Helsinki, Oslo si Kopenhaga sunt tinte clare, nu se vor evita ba chiar intentia este sa stam o zi in fiecare sa vizitam.

 

Vlad :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa anunt pe aceasta cale ca impreuna cu Vlad (khk) intentionam sa facem un drum in nordul Europei in aceasta vara. Plecarea va fi din Bucuresti pe 16 iulie, pe praseul Timisoara, Wiena unde ni se alatura Vlad pe 18 iulie. O sa trecem prin Praga, Berlin, Rostock, feribot Suedia, Stocholm. feribot Turcu, Finlanda Rovaniani, Nordcap, cu intoarcerea prin Norvegia, Danemarca,feribot Hamburg, si inapoi spre tara. Un calcul estimativ:11000 Km in 18 zile, la un cost de 3000euro pt moto cu pasaper. Dormitul la cort, dar si la motel/bungalou daca conditiile meteo sint rele. Am mai anuntat excursia in sectiunea Motocilisti de cursa lunga, dar m-am gandit ca o rubrica separata este mai potrivita. Asteptam nominalizari pt cei ce vor si pot sa ni se alature in acea perioada. :friends:

aici cred ca ca o sa ne inscriem doi daca se poate .anul acesta doream oricum o tura fiorduri norvegia.super ! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<small>--- Mesaj completat în 29 Jan 2008 21:54 -------------</small><br/>

mai individule, si ma rog, care doi ?

 

pai tu si Mihnea nu vezi ?

 

--- Mesaj completat în 29 Jan 2008 22:04 -------------
:bigstar: salve john ! salve mihnea ! adica voi doi ... in sistem binar = trei cu mine ! ce-i asa greu ? :bigstar:

Editat de urcu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica io . :bigstar:

 

@Yonatzu, Mihneas, Urcu si altii...

 

Aglomerarea topicului cu dialoguri si posturi inutile nu face decat sa ingreuneze citirea si folosirea lui de catre cei cu adevarat interesati.

 

Va astept cu placere cu idei si pareri constructive on-topic!

 

Va multumesc!

 

Vlad :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Yonatzu, Mihneas, Urcu si altii...

 

Aglomerarea topicului cu dialoguri si posturi inutile nu face decat sa ingreuneze citirea si folosirea lui de catre cei cu adevarat interesati.

 

Va astept cu placere cu idei si pareri constructive on-topic!

 

Va multumesc!

 

Vlad :bigstar:

eu unul nu te mai aglomerez deloc cu regretul ca nu ne-am cunoscut mai bine.socializarea eu nu o consider inutila si nu vad cu ce am exagerat. ma asteptam sa te bucuri de noi cunostinte.ai ales sa-i pui la punct pe toti.pe mine poti sa ma uiti.nu astept raspuns . daca tu crezi ca urcu,mihnea,ionut si altii sant de pus la colt e opinia ta .asa ca dezgreuneaza-ti topicul de mine cel putin si fa drepti culcat cu cine-ti permite . iti multumesc si eu si inca o data te rog uita-ma . daca o sa ne intalnim pe drum o sa te salut ca pe oricare motorist . :bigstar:

Editat de urcu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul nu te mai aglomerez deloc cu regretul ca nu ne-am cunoscut mai bine.socializarea eu nu o consider inutila si nu vad cu ce am exagerat. ma asteptam sa te bucuri de noi cunostinte.ai ales sa-i pui la punct pe toti.pe mine poti sa ma uiti.nu astept raspuns . daca tu crezi ca urcu,mihnea,ionut si altii sant de pus la colt e opinia ta .asa ca dezgreuneaza-ti topicul de mine cel putin si fa drepti culcat cu cine-ti permite . iti multumesc si eu si inca o data te rog uita-ma . daca o sa ne intalnim pe drum o sa te salut ca pe oricare motorist . :bigstar:

Draga "urcu" si ceilalti,

 

Nu am vrut in nici un caz sa pun pe cineva la punct! Si, normal ca ma bucur de noi cunostinte, altfel, mai pierdeam vremea pe forum? Dupa cum vezi, in acest topic am postat detaliat toate informatiile pe care le avem pt moment, tocmai ca si altii sa se informeze si sa ni se alature daca sunt interesati, sa discutam si sa facem schimb de pareri.

Am vrut doar sa nu transformam topic-ul in chat, asa cum se intampla din pacate cu celelalte, nu asta e rostul lui.

Hai sa apelam putin la logica... daca nu vroiam sa socializez, nu-ti dadeam PM saptamana trecuta, chiar cu scopul de a vorbi detaliat si sa te invit la urmatoarea discutie "live" daca esti interesat. Si am apelat la PM tot pt a nu aglomera topicul... Din cate imi aduc aminte, te-am invitat (indirect) la plimbare in Alpi, ti-am zis de evenimente BMW, ti-am dat si o adresa de e-mail iar eu nici macar nu iti stiu numele mic (sau tb sa-l deduc din adresa de e-mail?).

Asadar, hai sa nu facem pe sensibilii sau frustratii fara rost ca avem treburi mai placute de facut sau vorbit, vine primavara, incepe sezonul...

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate va ajuta asta... Multa bafta!

 

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=304801

 

Baietii astia se bazeaza pe bani mai putini, dar mie mi se pare ca suma de 3000 se apropie de realitate.

 

<<<And one more thing, this is a low budget trip. 1 Bike + 1 person for the whole trip have 1500-1700 euro (600-700 fuel, 350 - bridges, ferry's, tunnels, and just the rest is for acommodation, food, drink,...)>>>

Editat de chif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate va ajuta asta... Multa bafta!

 

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=304801

 

Baietii astia se bazeaza pe bani mai putini, dar mie mi se pare ca suma de 3000 se apropie de realitate.

 

<<<And one more thing, this is a low budget trip. 1 Bike + 1 person for the whole trip have 1500-1700 euro (600-700 fuel, 350 - bridges, ferry's, tunnels, and just the rest is for acommodation, food, drink,...)>>>

 

Multumim pt ajutor!

 

1500-1700 este total irealist! Oricum, nu ne-am propus sa facem excursia asta doar sa bifam anumite locuri... vrem sa ne simtim bine. Asadar, nu vom bate vreun record de cheltuieli (minim); vrem sa dormim si la cort dar si la hotel, nu o sa mancam numai biscuiti si conserve. Oameni suntem! :D

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa anunt pe aceasta cale ca impreuna cu Vlad (khk) intentionam sa facem un drum in nordul Europei in aceasta vara. Plecarea va fi din Bucuresti pe 16 iulie, pe praseul Timisoara, Wiena unde ni se alatura Vlad pe 18 iulie. O sa trecem prin Praga, Berlin, Rostock, feribot Suedia, Stocholm. feribot Turcu, Finlanda Rovaniani, Nordcap, cu intoarcerea prin Norvegia, Danemarca,feribot Hamburg, si inapoi spre tara. Un calcul estimativ:11000 Km in 18 zile, la un cost de 3000euro pt moto cu pasaper. Dormitul la cort, dar si la motel/bungalou daca conditiile meteo sint rele. Am mai anuntat excursia in sectiunea Motocilisti de cursa lunga, dar m-am gandit ca o rubrica separata este mai potrivita. Asteptam nominalizari pt cei ce vor si pot sa ni se alature in acea perioada. :D

 

 

salut hotarit il vi face cred ca singur dar placerea mea e sa merg cit mai mult cu motorul deacea caut un traseu cit mai mult pe uscat daca esti mai informat miar prinde bine niste recomandari cu respect Pompi

post-10370-1202132833_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Vineri 8 februarie ne intalnim pentru runda a 2-a de discutii in legatura cu "Drumul spre nord- Nordkapp".

 

Locul: barul WhiteHorse din zona Dorobanti, str. George Calinescu nr. 4A, ora 18:00. :D

 

Cei interesati de aceasta excursie sau care vor sa ne povesteasca din experienta unei calatorii anterioare in tarile nordice sunt invitati sa ni se alature. :D

 

Va rog totusi sa ne confirmati venirea pt eventualitatea unei schimbari de ultim moment prin PM sau telefon: 0722-327433

 

Bogdan & Vlad :kiss: :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abia acum am descoperit discutia de aici, vazusem ceva pe un alt forum de pe care m-am retras si de unde tocmai mi-a venit un mesaj ca am PM de la bogdan (nu pot citi PM insa). Ca sa ma pun si eu la curent, care este situatia in acest moment? Eu am ceva concediu in vara, inca nu sunt confirmate decat 2 saptamani (adica 16 zile in total), motocicleta e in stare destul de buna (ambele cauciucuri noi, fac revizie generala peste 2-3 saptamani, am de reparat incalzirea la mansoane), ceea ce nu stiu si imi e cam teama e vremea: am echipament de toamna, dar nu e chiar impermeabil si nici bun de utilizat sub 0 grade. Cam ce temperaturi sunt in zona? Suedia e OK, dar mai in nord am auzit (de la cei din Mures care au fost anul trecut cu Hayabusa) ca scade uneori sub zero.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...