Sari la conținut

Etapa dirt-track (speedway) pe stadionul Metalul


Postări Recomandate

Simbata de la ora 12, etapa de dirt-track (speedway) pe stadionul Faur (fost Metalul) - am vorbit cu dl. Voiculescu de la Federatie - organizator . Vor fi mai multe curse de seniori si juniori, totul va dura pina pe la ora 15(mai mult sau mai putin). Cursele figureaza in campionatul national si au trebuit sa fie tinute acum pentru ca in luna mai cei mai buni dintre competitori vor participa la Campionatul European!! Vor fi si noile motociclete Jawa super-performante prezentate in ultimul Moto Life. Pentru cei care nu stiu, acestea nu au frine !!!!- asa ca va dati seama cit curaj iti trebuie sa mergi cu asa ceva la viteze ametitoare, umar la umar si pe virajele de pe pista de zgura. Poate ati vazut la Eurosport asa ceva, cu stadioane uriase umplute la refuz- 70-80.000 spectatori- in nocturna- in Suedia, Danemarca, Polonia, Cehia, etc. Un show total, care e obligatoriu de vazut nu numai de noi motociclistii. Uite ca incercam si noi cumva sa intram in Europa. Pacat ca s-a suprapus cu salonul. Eu o sa merg dimineata la salon, la 10 suntem acolo, apoi-directia Pantelimon-pentru cine nu stie, stadionul Metalul e la iesirea spre Lehliu-Fetesti-Constanta, trecind de Cora la vreo doua sute de metri pe stinga pina in lacul Pantelimon. Asa ca haideti sa mergem, mai ales cei care vin din afara Buc. au acum ocazia sa vada ceva tare-cursele nu se tin decit foarte rar si numai in Buc, Braila si Sibiu! Duminica e cursa de motocros de la Ciolpani (asa e la noi, toate odata dupa o abstinenta de citeva luni, dar nu e rau de loc !), o sa ajung si acolo, dar nu ma dau (e si clasa de amatori pentru cine vrea), ca stau cam rau cu pregatirea fizica iar motorul e de rally-raid, nici macar de hard-enduro, d'apai de cros! poate la alta etapa, daca imi iau ceva mai usor. Daca vreti, ne intilnim la salon si plecam pe la 11,45 spre Pantelimon- Yamaha mea TTE 600 albastra cu nr. de concurs 16 (ramas de pe cind mergeam pe la rally-raid) si inmatrculare BV 11 SCB va fi la parcarea de motoare de la salon! sau ne intilnim la standul motociclism.ro unde se pare ca o sa avem parte de surprize!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Marfa !!!!!!!! Pe timpul lui Ceausescu erau curse la greu pe Metalul si acum simt mirosul de ulei de ricin de la motoare si piscaturile de la zgura cand stateam prea aproape de pista. Ma bucur ca se mai fac asfel de curse sper sa pot veni. Este un spectacol total merita sa veniti.Mai demult se alerga si la Motocros prin spatele stadionului pe langa garla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod cert merita mers !!! Mi s-a ridicat parul pe spate cand i-am vazut pe baietii care fugeau pe pista aia.

Mai jos sunt cateva imagini de acolo.

post-5-1113127997_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....munca....

post-5-1113128536_thumb.jpg

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....realimentare, hai cu metanolul si uleiul de ricin.....

post-5-1113128754_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....dupa munca , si rasplata. :D

 

p.s. imagine facuta DUPA cursa.

post-5-1113129120_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MA oftic ca nu am mai ajuns am avut ceva probleme la moto cand ma duceam cu Gost sa-si faca pana la a lui dupa care am alergat sa cautam pentru a mea dar fiind Sambata era peste tot inchis si am intarziat mult cand am venit spre casa tocmai plecau ma oftic ca stau la 1300 de m fata de stadion.

Pe 23 daca sunt in bucuresti sigur vin si veniti si voi ca nu o sa regretati aveti ce vedea. Cand ma duceam copil fiind nu erau asa echipamente si asa motoare cum sunt acuma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dom' Semaca, nu trage , sunt eu Lascarica, am fost(...retinut la salon)...mi-e ciuda ca n-am ajuns, mai ales ca eu am aruncat manusa, dar am ajuns tirziu la salon, mi-au luat ochii si mintile motoarele de acolo, m-am intilnit cu prieteni, etc, iar practic , pe de alta parte, m-am gindit ca salonul e o singura data pe an si stiam ca va mai fi o noua cursa pe 23 aprilie in acelasi loc- de data asta o sa fiu acolo cu siguranta!!!. Mutumesc pentru poze, cum a fost cursa, cine a cistigat si cine a luat trinta aia nasoala? Sper ca au fost ceva spectatori, i-am spus d-lui Voiculescu sa puna 2 afise: unu la salon si unul pe usa de intrare de la Cora. Primul nu exista, de al doilea nu stiu. Cred ca ar fi adus mult mai multi spectatori, sportul asta merita mai mult. La Ciolpani a fost lume foarte putina, ca niciodata, desi cursa a avut un nivel foarte ridicat si datorita prezentei bulgarilor. E pacat ca sporturile cu motor nu sunt promovate cum trebuie sau ca pe multi dintre bikeri nu ii intereseaza cursele - curajul,arta de a conduce o motocicleta si sacrificiile pe care numai cei impatimiti le stiu. Inainte, cind era o cursa, era un eveniment in lumea bikerilor(cel putin la Brasov, nu stiu aici cum e), :D se mergea organizat intr-o plimbare pt a se urmari show-ul. Dincolo se intimpla la fel, e pelerinaj de bikeri la curse. Numai la noi parca nu ar avea nici o legatura una cu alta si lucrul asta nu-l inteleg. In sfirsit, sa nu mai fac pe lupul moralist , ca nici eu n-am ajuns. Dar data viitoare voi fi sigur acolo(sper sa se tina cursa pe 23 aprilie). Sper sa ne vedem acolo si sa ne cunoastem. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu sunt prea informat in legatura cu clasamentul final, interesindu-ma mai mult partea de imagine . Stiu doar ca locul trei a fost al lui Cojocaru Marian. Un senior pe care l-am cunoscut cu ocazia prezentei mele acolo :D. Cel care a luat o cazatura urata de tot ( nu cea din poza , care a avut urmari minore ) a fost un brailean care a incercat sa recupereze pe ultimii metrii si s-a urcat efectiv pe un alt motor, al unui bucurestean, care era al doilea in pluton. L-am auzit urland de la 100 de metrii departare: fractura la picior. Tot stadionul inmarmurise. Din fericire celalalt a scapat cu "avarii" usoare. Cam atat. N-am mai fost la astfel de curse de cand eram mic si ma ducea tata pe Metalul, nici n-am stiut ca se mai tin. Merita mers , e superspectacol. Pacat ca nu sunt banii care sunt in competitiile de afara.

Deci 23 aprilie, de Sf. Gheorghe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ulise

Da intradevar sunt superbe cursele.Eu sunt brailean(chiar daca acum locuiesc in Buc.) si cand eram copil mergeam cu tatal meu pe stadion.Ultima data am fost in aprilie anul trecut(parca pe 14) si am ramas dezamagit de conditiile in care se tin aceste curse,fara un minim de protectii in curbe(macar niste baloti de paie).Am avut nesansa sa asist la moartea unui sportiv(pe vremea cand eram copil) care a dat cu capul de bordura care sta la baza gardului, dupa ce a pierdut controlul motocicletei in curba.Dar trecand peste toate astea nimic nu egaleaza frumusetea acestui sport si eforturile financiare pe care le fac acesti curajosi.Numai bine! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil se tine .. si chiar in conditii optime de concurs.

Poate dau cu bita in balta dar : data trecuta au udat pista cu cisterna pentru ca se uscase .. iar dirt inseamna noroi => dirt-track = pista de noroi :lol:

 

Spectatorii au tribuna acoperita, deci sint conditii pentru desfasurarea cursei. Singura diferenta daca ploua, e ca o sa vin cu conserva, nu cu motoru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...