Sari la conținut

Citi Km Rezista Un Kit De Lantz?


Adic
 Share

Postări Recomandate

Salut !

Am si eu un CB 500 din 97. Am facut cu el vreo 1800 km si sunt f multumit de cum merge. Am o intrebare:

Cit rezista in mod normal , in conditii de utilizare normala, fara acrobatii care streseaza transmisia , un chit de lanz ? In km ma refer

Astept raspunsuri de la voi !

 

ps.

Sa vina primavara ca ma ia draq daca nu motociclesc in curind :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa acrobatii si alte violuri conteaza foarte mult intretinerea corecta si de bun simt a lantului. Al meu era nou nout cand am luat motoreta si acum am vreo 15 mii cu el si nu da semne de oboseala. E un DID X-Ring. Asta in conditii de cox si dat morti pe sosele si reprize si vreo cateva experimente cu uiliuri dar nu prea mult. In plus am si un pinion mai mic pe fatza care uzeaza lantul mai puternic. Dar il si intretin, adica curatat si uns periodic. Eu zic ca o sa ma duca lejerianu 20 de mii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

durata unei transmisii depinde de mai multi factori: pasul lantului (520-525-530), puterea motorului, pinionul fata-marime, coroana spate (otel sau aluminiu), tipul de lant (oring,x-ring, xw-ring).

un lant ingrijit (curatat si uns periodic) are o viata de minim 20-25mii km.

 

un lant pasul 520 (racing) are o viata de 15-18000. Sper din XW-Ring sa scot macar 15mii km.

un pas 525-530 poate dura si 35mii km fara probleme :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand stii ca e dus?

Daca e in stare buna, il schimbi oricum cand l-ai intins pana la linia pe care scrie "replace" (CB 500 are o asemenea linie pe bascula). Daca e ruginit, ai pinioanele tocite (au dintii o forma asimetrica pronuntata), zalele au tendinta sa ramana indoite dupa ce trec de pinion, daca sare lantul chiar si atunci cand e bine intins - schimbi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte adevarat, cele spuse mai sus ! Insa un lucru este cert ......... nu e' de joaca cu un lant uzat !

Imaginati-va ce se poate intampla la viteza mare ! :kiss: Doamne fereste !

 

Asa ca nu faceti nici un compromis in sensul asta ! Nu puneti in balata un kit de lant cu viata voastra !

 

Bafta si ride safe ! :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...