Sari la conținut

Disc Frana


IceCube
 Share

Postări Recomandate

Cine obisnuieste sa faca faze de genul celor din avatarul lui Cracky nu trebuie sa se mire de uzuri mari rapide. Foarte bine, e treaba lui dar decarteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu peste topicul asta ca sa nu deschid altul.

Acum vreo doua zile am vrut sa curat lantul (fara sa il dau jos) si am dat pe el cu WD40 o data, si cu spray de lant dupa. Cand am inceput sa merg cu mobra am vazut ca frana spate nu mai tine deloc. Am ajuns acasa, am sters discul si pe carpa s-a luat ceva negru si unsuros. Nu cred ca era WD40, iar spray de lant putin probabil sa fi fost, pentru ca nu prea aveam cum sa dau pe langa cu ala.

 

Intrebarea este cu ce pot sa dau pe disc ca sa se curete?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma refer la solutii mai gospodaresti asa. De exemplu apa, apa cu detergent, benzina, ajax floral fiesta...

Eu zic, ca nu este chiar asa un capat de tara un spray de la louis de 12 ron care este conceput pentru asa ceva!

Solutii gospodaresti ar fi alcool tehnic! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu trebuie sa ajungi la Louis pentru un spray.Gasesti cam in orice benzinarie sau magazin auto asa ceva.

Il mai poti sterge si cu o cirpa inmuiata in benzina sau decarbusolv.Dar spray-ul este cel mai practic.

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am joc la acele bolturi la motocicleta, discul este NOU, doar 2000KM, nu sunt semne de lovire in nituri sau disc, deci nu ma speriu' este normal ziceti voi care cunoasteti de mult fenomenul DAR, ce este acel zuruit in mers la viteza mai mare de 40km/h se aude constant, la voi se aude? Placutele sint noi, discul deasemeni, etrierul nu ramina blocat (eu la asta m-am gindit prima oara dar nu se blocheaza nici un cilindru am testato se invarte normal roata )

Acest sunet nu e un zuriut de rulment uzar pt k cind trag frina usor nu mai zuruie! o las incepe iar, nu se aude tare dar ma inerveaza uneori.

 

Respect

Editat de tamas_daniell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum a spus si cineva mai sus, nu exista posibilitatea ca dupa frana sa revina pistonasele din etriere la pozitia initiala si atunci discul impinge placutele inapoi. Fiind atat placutele cat si discul noi, e perfect normal sa se auda zgomotul ala, pentru ca placutele freaca tot timpul pe disc (foarte foarte usor). La fel, perfect normal e sa nu se mai auda zgomotul cand franezi, chiar si usor, pentru ca lipesti perfect placuta de disc si atunci nu mai are cum sa joace. In concluzie, nu ai nici o problema la motor :D

 

Bafta! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...

buna ziua,

 

am o cagiva mito cu o problema identica, motiv pt care i-am permis sa scriu in acest topic.

primul lucru pe care le-am facut dupa ce am constatat jocul la disc a fost sa vad ce scrie in manualul de reparatie si am constat ca nu ofera informatii despre acest joc al discului, scrie ca se inlocuieste doar cand ajunge sub grosimea de 0.13 inch

legat de tipul de disc, (floating) manualul spune asa:

 

"The front disc of this motorcycle is floating, i.e. it consists of a part integral to the wheel

rim, and a braking band that, by means of special bushings where the disc can slide

freely, is able to get the proper position under the effect of the brake caliper."

"...where the disc can slide" - si stau si ma intreb: pai bine, dar cat de mult poate sa joace (alunece)? pt ca discul meu are un joc de 1-2 mm - chiar o sa-l masor.

este suficient de mare incat sa auzi un pacanit in momentul franarii... nu situ cat de amre e pericolul forfecarii, dar stresul e destul de mare :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...