Sari la conținut

Imbracaminte Enduro De La A La Z?


Postări Recomandate

Si inca ceva, am vazut ca platosa nu are protectii la coloana asa de bune ca si plasa, deci ar mai trebui pe langa ea(platosa) si ceva aditional pentru zona lombara, nu?

Da, am mai zis-o, este nevoie si de brâu, de preferat din-ăla cu solzi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 249
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

recomandati-mi un guler (niste sfaturi de la cineva care are si-l poarta)....acum 2 zile am avut o experienta nefericita care ma pus pe ganduri, am venit de la carat si eram ff obosit cand am intrat in garaj (eu pe motor) n-am fost atent si am dat cu capul (purtam casca) de pragul de sus cam la 3 km/h (practic am sters cu casca pragul) capul mi s-a dat pe spate si baza casti ma lovit la gat destul de zdravan lucru care mia dat serios de gandit.... ii multumesc lui Dumnezeu ca pana acum n-am avut cazaturi foarte serioase desi am picat la greu, referitor la plasa aia de la ufo scorpion nu sunt prea multumit de de ea deoarece in momentul cand cazi are tendinta de a pleca de pe tine (se trage de pe coate, umeri) si pot sa va spun ca pe mine sta foarte fixa

ma repet cu o intrebare pusa mai devreme...chiar n-a puratat nimeni guler ???

 

ps: ca tot se vb de braul ala cu zolzi, puteti sa postati o poza cu el sa vedem cum arata ?

Editat de touareg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma repet cu o intrebare pusa mai devreme...chiar n-a puratat nimeni guler ???

 

http://catalog.troyleedesigns.com/catalog/...roducts_id=1639

 

următoarea investiție va fi unul de-ăsta ... mi se părea un moft, dar sîmbăta trecută am dat jos o parte din gardul de la AMCKart ... am scăpat superieftin ....

 

are Lorenzo la Mototech, Âşi mai există Âşi alte variante (alea de burete la 1 milion sînt niÂşte jucării :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
http://catalog.troyleedesigns.com/catalog/...roducts_id=1639

 

următoarea investiție va fi unul de-ăsta ... mi se părea un moft, dar sîmbăta trecută am dat jos o parte din gardul de la AMCKart ... am scăpat superieftin ....

 

are Lorenzo la Mototech, Âşi mai există Âşi alte variante (alea de burete la 1 milion sînt niÂşte jucării :))

 

Alea de burete nu sunt de clasa celui de mai sus, dar nici jucarii nu sunt.

Cunosc un om care si-a auzit gatul trosnind ca vreascurile iar cand deja admira peisajul de pe spate un guler din acela ieftin l-a catapultat din nou in lumea reala.

Cu o armura de testos, nu stiu unde mai poti sa pui si collar neck-ul...

In rest, as fi imatur daca i-as nega utilitatea maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti in vacanta, n-ai treaba......adu-mi si mie niste pesti, ca mi-ai facut pofta......spor la prins

 

:hurt:

pfoai am prins 9 kg de pesti ,5 eu,4 tata ,printre care cel mai mare prins de mine are 1,6 kg mreana si cel mai mic scobar de 600 g hai la mine sa mancam peste,

 

P.S nu exagerez :crack: :crack: :crack: :agree: :lol: :lol: :lol: :hurt: :hurt:

 

http://catalog.troyleedesigns.com/catalog/...roducts_id=1639

 

următoarea investiție va fi unul de-ăsta ... mi se părea un moft, dar sîmbăta trecută am dat jos o parte din gardul de la AMCKart ... am scăpat superieftin ....

 

are Lorenzo la Mototech, Âşi mai există Âşi alte variante (alea de burete la 1 milion sînt niÂşte jucării :bigstar:)

da mmah stiu ce zici da nici sa dai 400 de dolari pe prosti a aia plus mai ta costa si transportu.

si daca nu te ar costa 920 de lei i mult

 

P.S banii sunt ai tai alegerea este a ta!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pfoai am prins 9 kg de pesti ,5 eu,4 tata ,printre care cel mai mare prins de mine are 1,6 kg mreana si cel mai mic scobar de 600 g hai la mine sa mancam peste,

 

P.S nu exagerez :crack: :crack: :crack: :agree: :lol: :lol: :lol: :hurt: :hurt:

 

 

da mmah stiu ce zici da nici sa dai 400 de dolari pe prosti a aia plus mai ta costa si transportu.

si daca nu te ar costa 920 de lei i mult

 

P.S banii sunt ai tai alegerea este a ta!!!!!!!!

 

Daca o sa iti fracturezi gatu ca ai avut ghinion sa nu vi sa zici "ba ati dreptate" :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu o armura de testos, nu stiu unde mai poti sa pui si collar neck-ul...

In rest, as fi imatur daca i-as nega utilitatea maxima.

 

Armura mea de testos este gandita sa ofere si suport pentru gat, din cate mi-am dat eu seama. Capul nu se poate misca prea mult pe spate, pentru ca intra casca in contact cu partea superioara a protectiei de coloana, iar in laterale si in fata, casca se opreste in protectiile de clavicula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca o sa iti fracturezi gatu ca ai avut ghinion sa nu vi sa zici "ba ati dreptate" :crack:

MNA BINE FRATE ESTI CULME........SI DACA MA TRAZNESTE ACUMA SUNT MORT !!!!!!

SI DACA MAINE CALC STRAMB SI-MI RUP PICIORU,SI DACA MAINE VINE APOCALIPSA..........ASA SI TU DACA-MI SARE GATUL IN SPATE............DACA LE IAU CUM AI GANDIT ACUM,NOI NU AR TREBUI SA FACEM MAI NIMICA ...SI DACA VINE UN TIR CU 100KM/H PUNE FRANA SI I SARE FURTUNU DE LA FRANA SI SE BAGA IN TINE SI INCA 10 MASINI........NU MAI TRAIM FRATE ASTEA SUNT SANSELE CA NOI SA MURIM 2 LA 10000000000000000000000000000,NU PREA AI DE UNDE SA STI DAR FA TOT POSIBILUL SA EVITI INTAMPLARILE...........

 

EXEMPLU:TE RIDICI INTR-O ROATA ,DAI DE NOROI ,ALUNECI TE BAGI INTR-UN COPAC SI-TI RUPI GATU' CINE TE O PUS SA TE RIDICI INTR- O ROATA??????????INTODEAUNA EXISTA O CAUZA SI O CONSECINTA FA TOT POSIBILU CA SI DUPA CAUZA SA NU URMEZE O CONSECINTA TRAGICA....

 

p.s. EXISTA BATALINA INFINITA ! NOROC VS. GHINION

 

SA AI PARTE DE TOATE CELE BUNE ,

 

p.s. 2 DACA AVEM BANII LU GIGI BECALI NE LUAM TOTI ECHIPAMENTE DE 10 MII DE EURO

Editat de rider_thetiger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-are sens sa facem flame, sunt deacord ca e ff scump guleru respectiv dar pare super safe...nu stiu cata mobilitate mai ai sa intorci capul, cat de incomod este (detalii de genu asta am vrut sa aflu), probabil ca o sa ma indrum catre o varianta mai ieftina deocamdata , mai ales ca vreau sa achizitonez o Husqvarna TE 510 (2008) si o sa ma rupa de bani...totusi, eu am ramas socat de cat de tare ma lovit baza casti in cervicala la 3 km/h (chiar nu exagerez, poate am eu un model de casca prost gandita :crack: )

Editat de touareg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua intrebari:

 

1. Are cineva Leatt Brace sau modelul similar de la Alpinestars sau EVS? Cat de comod e? E posibil sa arunci o privire in spate sau te inotrci cu tot trunchiul? Momentan folosesc doar varianta buget - guler de burete de la Alpinestars si e ok, dar vreau sa fac un upgrade.

 

2. Ieri la Extrem TV era campionatul de MX1 si MX2 din canada. U rider avea o protectie care arata ca o carapace exterioara gen UFO ShockWave sau Shield One doar ca era slim si o purta pe sub tricou. Parea ceva neopren cu burete, avea protectii si la clavicula sa nu o rupi cu casca. Problema e ca habar nu am ce sa caut pe google. Stiti de asa ceva? Cum se cheama?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rasfoind pe net echipamentul de la KTM am dat de asta:

3PW082010.jpg

Oare ce o fi de capul ei? Costa 30 de euro.

 

PS: sistemul se vede clar ca ii facut pt sa a se purta cu platosa.

 

Intr-o nota mai hazlie avem micul dejun al ktm'istilor: :)

toast.jpg3B87000.jpg

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rasfoind pe net echipamentul de la KTM am dat de asta:

3PW082010.jpg

Oare ce o fi de capul ei? Costa 30 de euro.

PS: sistemul se vede clar ca ii facut pt sa a se purta cu platosa.

 

Este doar o "husă" pentru protecția de gât KTM (care este de fapt un Leatt Brace brand'uit KTM si care costa ~500 EURO):

Editat de seseseko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil. Leat brace'ul de la ei am vazut si eu.

Am cautat mai bine si intradevar e doar o protectie ce vine pusa peste leat brace iimpotriva vantului si a noroiului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare protectia aceasta ajuta la ceva ,Axo Neck Guard ?evident ca aproape orice protectie ajuta dar nu stiu in ce masura..poti sa iti intorci capu sa vezi daca vine vreo masina din spate sau trebuie sa te intorci din corp?

 

 

Noul Axo Neck Guard a fost creat pentru a diminua leziunile coloanei vertebrale in partea gatului. Plasat intre casca si umeri, in cazul unei cazaturi, el ajuta sa nu se forteze vertebrele de la gat.ERA SA UIT 122 RON!

post-32551-1214407445_thumb.jpg

Editat de rider_thetiger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare protectia aceasta ajuta la ceva ,Axo Neck Guard ?evident ca aproape orice protectie ajuta dar nu stiu in ce masura..poti sa iti intorci capu sa vezi daca vine vreo masina din spate sau trebuie sa te intorci din corp?

 

 

Noul Axo Neck Guard a fost creat pentru a diminua leziunile coloanei vertebrale in partea gatului. Plasat intre casca si umeri, in cazul unei cazaturi, el ajuta sa nu se forteze vertebrele de la gat.ERA SA UIT 122 RON!

Se poate intoarce capul. Nu este atit de restrictiv dar este destul de departat de git si te cam trage curentul . Protectia de vint este necesara mai ales la temperaturi mici . O problema este tricoul sau jacheta care nu prea au croiala pentru a se potrivi cu protectia asta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare . ieri mi-am luat de la paulasbikes(barcanesti),casca nolan n102 ca veni-se comanda cu ea si am probat si niste cisme sidi b2. stiu ca nu sunt pentru enduro, dar intreb. ar fii chiar asa de rau daca as face si un soft enduro cu ele? sunt chiar asa de suparatoare la mers? am probat si nr 40 si vine fix,fix si nr 41. care e un pic largutz dar nu strange deasubra labei piciorului.deci clar eam nevoie de 41ca numar. dar ma repet cu intrebarea. e chiar asa de rau cu ele la un soft enduro?, adica ceva drumuri de munte, forestiere,bagaje, pasager. in nici un caz dealuri luate in ''plin''.eu am genunchiere madhead cu carbon si daca as lua cisme enduro sau cross care au inaltimea de cam 40cm ar acoperii mult din genunchiere. asa ca astea sidi sunt cam 30cm si ar pica bine pe picioarele mele(scobitori). :kali:

post-25838-1214689257_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cizmele acelea au slidere pt luat curba cu genunchiul pe jos ceea ce nu cred ca ii cazul la soft enduro. Apoi nu is facute pentru noroi si pietre. Faci cum crezi, dar niste cizme de enduro-touring tot is mai bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare!sunt nou in domeniu si citind tot forumul asta am inteles ca nu-i de gluma cu echipamentul si ca enduro nu-i o gluma...nu pot spune ca am facut enduro inca,dar sper sa ajung sa fac si pana atunci vreau sa-mi iau minimul de echipament:casca,cotiere si genunchiere,cizme 42,pantaloni si tricou(1.70)...in sensul asta va rog sa-mi lasati pm daca aveti ceva din astea sh si aveti de gand sa le vindeti...stiu ca ar trebui sa caut la bursa forumului,dar cred ca aici as putea gasi mai usor...multumesc anticipat si scuze de offtopic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

ce mai zice lumea.>>>????io back from hospital

hai sa mai vorbim despre echipamente voi purtati ceva sub jersey-ul vostru ?eu doar un maieu ,si ma simt bine de tot,racoros acum in timpul verii

 

vreau sa imi cumpar ochelari ptr enduro la 1 milion de lei.Am gasit :SCOTT Mod. 83 X(30 eur);Medhead Endurobrille (20 eur) si ochelarii de la held (30 eur)......mai sunt si alti ochelari la 30 euro?ce ma sfatuiti sa-mi iau?nu ma grabesc dar mai mult de 1 mil nu dau pe ochelari

Editat de rider_thetiger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niste cisme sidi b2. stiu ca nu sunt pentru enduro, dar intreb. ar fii chiar asa de rau daca as face si un soft enduro cu ele? sunt chiar asa de suparatoare la mers? e chiar asa de rau cu ele la un soft enduro?, adica ceva drumuri de munte, forestiere,bagaje, pasager. in nici un caz dealuri luate in ''plin''.eu am genunchiere madhead cu carbon si daca as lua cisme enduro sau cross care au inaltimea de cam 40cm ar acoperii mult din genunchiere. asa ca astea sidi sunt cam 30cm si ar pica bine pe picioarele mele(scobitori). :kiss:

 

Stai linstit ca nu esti primul endurist cu picioare scobitori. Cizmele enduro sunt gandite sa acopere o mare parte din picior, si sa lucreze impreuna cu genuncherele, care intra in cizma.

Eu nu inteleg de ce esti asa chitit pe Sidi b2. Ce motocicleta ai?

Oricum la enduro de orice fel, chiar soft, asteapta-te sa tavalesti mobra. Des. Si atunci cand cazi si ea iti cade peste picior, ai sa te rogi sa ai cizme enduro in picioare. In plus, talpa cizmelor enduro o sa te ajute si pe pamant/noroi, oferind aderenta atunci cand trebuie sa o impingi sau sa o ridici de jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
IATI UN FOX SAU HJK

DE oneal nu iti pot spune nika

 

ca sa nu iti aleg gresit casca uite aici un tabel cu marimi:

http://www.motocrossgiant.com/v/vspfiles/Articles/oneal.html (marimile difera de la brand la brand)

da in ce naiba masoara ei ?in inch sau cm?ca am impresia ca la casti e in cm

zic asta pentru ca la ei unitatea de masura stiu ca e in inch

 

apropo` , a comandat cineva de pe situl asta http://www.motocrossgiant.com ?sunt seriosi?trimit si in romania?

Editat de claudiu_m_2005
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...