Sari la conținut

Imbracaminte Enduro De La A La Z?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 249
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

neck brace e pt gat(colona partea superioara) nu are treaba cu clavicula.... sustine gatul

 

este adevarat protejeaza zona cervicala a coloanei, nu sustine gatul(in nici un caz), limiteaza anumite miscari ale gatului care pot provoca leziuni .

in cele mai frecvente cazuri clavicula se rupe cu marginea castii. ia vezi tu, mai ajunge marginea castii pe clavicula cand ai un leatt brace sau un race collar?

si mai vezi cam cat iti acopera din clavicula una din jucariile aste.

Editat de Rebelul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar protectia de clavicule ii numa de ornament?

Nu inteleg ce vrei sa zici, insa eu nu vad nicio protectie de clavicula la plasele actuale.

Nici celalalt tip de protectie (platosa) nu asigura 100% clavicula insa o face totusi mai mult si mai bine decat plasa.

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Review despre Alpinestars Tech 3.

La cei 180e cat am dat pe ele am stat si m-am gandit daca si-au facut treaba, pentru ca deja incep sa imbatraneasca dupa un an si de purtat de la temperaturi de 0*C pana la 30+*C, de la noroaie argilioase si mocirla pana la praf, de la balti pana la trecut prin rauri. Din punct de vedere al sigurantei nota 10, am picat cu ele si au protejat piciorul ca la carte, pietrele luate la fel in cizma nici nu s-au simtit. Din punct de vedere al impermeabilitatii nota 5, la inceput proteja cat de cat si se infiltra apa greu, acum in rest jale: prima balta si is ud la picioare. Din punct de vedere al calitatii materialelor si al rezistentei la uzuru primeste 7, deoarece zimtii de pe botul de la piciorul drept au disparut treptat de la schimbatul vitezelor si in timp sa cam lasat pielea din zona inchizatoarelor, lasand sa intre apa in interior, dar talpa nu s-a prea tocit ceea ce e un +.

Cam atata pot sa zic despre ele in baza cunostiintelor care le am.

Acuma stau si ma gandesc daca nu trebuia sa imi fi luat o pereche de TCX PRO2. Astept o parere si despre ele(@atillas daca tot vinzi ai putea sa le si prezinti putin :rock:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Review despre Alpinestars Tech 3.

La cei 180e cat am dat pe ele am stat si m-am gandit daca si-au facut treaba, pentru ca deja incep sa imbatraneasca dupa un an si de purtat de la temperaturi de 0*C pana la 30+*C, de la noroaie argilioase si mocirla pana la praf, de la balti pana la trecut prin rauri. Din punct de vedere al sigurantei nota 10, am picat cu ele si au protejat piciorul ca la carte, pietrele luate la fel in cizma nici nu s-au simtit. Din punct de vedere al impermeabilitatii nota 5, la inceput proteja cat de cat si se infiltra apa greu, acum in rest jale: prima balta si is ud la picioare. Din punct de vedere al calitatii materialelor si al rezistentei la uzuru primeste 7, deoarece zimtii de pe botul de la piciorul drept au disparut treptat de la schimbatul vitezelor si in timp sa cam lasat pielea din zona inchizatoarelor, lasand sa intre apa in interior, dar talpa nu s-a prea tocit ceea ce e un +.

Cam atata pot sa zic despre ele in baza cunostiintelor care le am.

Acuma stau si ma gandesc daca nu trebuia sa imi fi luat o pereche de TCX PRO2. Astept o parere si despre ele(@atillas daca tot vinzi ai putea sa le si prezinti putin :rock:)

sper sa nu ma arda vreun admin ca imi fac reclama va spun doar atat..cunosc procesul de fabricatie de la a la z ..materialele sunt importate din italia complet de la ultimul pana la primul surub..dupa 1,5 sezoane ..sunt zgariate,luciul dispare,apa intra in ele "c-am de nota 8"deci destul de greu dar eu le impregnez inainte de iesiri mai "ude" ,insa trebuie tinut cont ca ele sunt facute in primul rand sa protejeze piciorul de lovituri,si mai putin de apa(asta mi-a spus d-l graziano,italianul care le-a inventat si proiectat).soseta din interior se poate spala si asta mi se pare mare avantaj ca la toate cizmele cu soseta ca nu se imput,transpiratia trecand in materialul sosetei..in alta ordine de idei din cauza sistemului "torsion control " ,nu mai trebuie sa astepti luni de zile ca la cele clasice sa se lase,fiecare pilot "simtindu-le"de cum le incalta..clar se mai rup boturile de metal,se mai pierde cate o catarama..dar asta se intampla la toate modelele ieftine sau scumpe..pana in prezent nu am primit NICI o reclamatie vis-a vis de cizme in afara de una,in care pilotul se vaita ca intra apa in ele la greu..bineinteles ca le-am schimbat pe loc si la o verificare atenta nu am descoperit absolut nici un defect de fabricatie..dar fiindca am vandut zeci de perechi in ro,sa scrie cei care le-au luat de la mine..ATENTIE exista replici mai ieftine (aprox 120 euro)facute in china,modele care dupa 3-4 iesiri plesnesc pe la toate cusaturile,cataramele nu se inchid,iar unele portiuni de plastic se crapa efectiv(am avut ocazia sa studiez o pereche din asta distrusa complet si incaltata de 2 luni)..se pot recunoaste f usor,blacheul de metal din varf nu e inscriptionat cu sigla oxtar,iar cand scoti soseta

din cizma de pe talpa interioara a cizmei lipseste stanta firmei imprimata in adancime..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de raspuns:D

Ma refeream special la partea cu impermeabilitatea intelegand ca nu sunt cizme de guma, sa te bagi cu ele la pescuit in rau dar nici sa iti pui picioarele la murat de la o balta care numa te-a stropit putin. De asta m-au cam dezamagit A-stars.

Is curios la partea asta de "low-cost"(aici nu intre oxtaru) axo boxer, fox tracer si tech 3 care isi merita mai mult banii. Cred ca ar fi de ajutor pentru multa lume aflata la inceput si in cautare de echipament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cizmele astea de buget redus cred ca sunt mai mult ptr ture soft enduro,atv,quad etc..cataramele la toate 3 modelele daca nu ma insel sunt din plastic iar materialul este "piele ecologica"..adica plastic 100%..s-ar putea sa fie insa mult mai rezistente la apa ca modelele scumpe.. :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Review despre Alpinestars Tech 3.

Acuma stau si ma gandesc daca nu trebuia sa imi fi luat o pereche de TCX PRO2. Astept o parere si despre ele(@atillas daca tot vinzi ai putea sa le si prezinti putin :rock:)

 

Din cate stiu eu, Oxtarurile TCX PRO sunt din categoria Tech 8. Si daca Tech 8 sunt mai bune ca Tech 3 si TCX sunt mai bune ca Tech 3. :rock:

Eu am TCX dar nu le-am exploatat in conditii vitrege, deci nu prea am ce review sa le fac. Din punct de vedere al protectiei stau foarte bine (in mod evident). La un moment dat mi-a cazut un surub si era sa pierd un suport de catarama (nu catarama), care nu stiu daca se poate cumpara separat. Si mai scartaie ca toti dracii, dar pe mine nu ma deranjeaza.

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma refeream ca si pret. Tcx'u lui atillas ii mai ieftin cu 10e, dar din pacate cand am vrut sa imi iau cizme nu vazusem inca semnatura lui. Abia la o luna dupa cizmele mele o aparut oferta lui. Asta este acuma, am oftat si mers si astea. Urmatoarele o sa fie mai bune in rest :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la un moment dat ieseam vreo 10 incaltati cu tcx-uri din holul unui hotel..scarta-scarta,de ne-a bufnit rasul,dar nu ai ce sa-i faci e vorba de sistemul ala de torsionare care culiseaza in laba cizmei si partea ei superioara..va sfatuiesc pe toti care v-ati luat tcx-uri sa desfaceti suruburile de la suportii de fixare a cataramelor si sa le dati cate o picatura de pasta care se foloseste la blocarea suruburilor si ati scapat de necaz..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la un moment dat ieseam vreo 10 incaltati cu tcx-uri din holul unui hotel..scarta-scarta,de ne-a bufnit rasul,dar nu ai ce sa-i faci e vorba de sistemul ala de torsionare care culiseaza in laba cizmei si partea ei superioara..va sfatuiesc pe toti care v-ati luat tcx-uri sa desfaceti suruburile de la suportii de fixare a cataramelor si sa le dati cate o picatura de pasta care se foloseste la blocarea suruburilor si ati scapat de necaz..

 

Loctite? Or fi KTM'uri :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îmi dau Âşi eu cu părerea vis-a-vis de Oxtar TCX Pro 2.

I-am luat acum ~6 luni, când am început să practic acest sport/hobby, la sfatul unui prieten care se dă de 3 ani.

Deci rețineți, 5 luni de dat (sa zicem aproape in fiecare weekend dar nu chiar), una pauza totala concediu in strainatate.

Primul sfat primit, sa le dau cu loctite la suruburi, le-am dat, inainte sa le folosesc prima data. Asta ca sa nu pierd din start chestiile alea mici de plastic unde face clic clema.

Dupa 6 luni respectivii bocanci sunt cam praf, astfel:

- la bocancul drept am dus la lipit talpa de cauciuc (sole-ul) de vreo 5-6 ori, s-a dezlipit extrem de repede;

- evident s-a mancat talpa la portiunea unde se pupa cu pedala de frana spate dar asta-i o chestie comuna la acest fel de bocanci;

- cusătura unde se prinde partea de plastic cu partea de piele este rupta pe o arie destul de mare;

- partea din fata din plastic (bombeu) taiat;

- la bocancul stang, aceiasi problema cu dezlipirea talpii de cauciuc, dar numai de 2 ori;

- tot la stangul, la a 2-a catarama de prindere (de jos in sus), partea din interiorul bocancului unde este cusut colierul ăla de plastic de restul bocancului, s-a rupt efectiv plasticul de cusătură Âşi acum se mai ține doar în cca 2 mm, se rupe de tot nu mai am ce-i face, raman fara prinderea 2 din 4 (se rupe direct din radacina ca sa zic asa).

- la astea se adauga nenumarate catarame/cleme pierdute, pe care le-am schimbat, problema este ca intrun loc am pierdut inelul ăla unde se face legatura intre catarame si astfel a trebuit sa le leg intre ele cu Âşoricei de plastic, asta este.

Acuma nu stiu, asta este uzura normala sau nu, sau poate am primit eu un examplar mai slab calitativ, sau aÂşa este normal să se întâmple în intervalul acesta de timp.

Referitor la luarea de apa mi s-a parut ca ia apa destul de repede, cand este vorba de mersul prin albie de pârâu.

In ceea ce priveste protectia overall este ok, cu mentiunea ca la o trântă mi-a cazut capatul ghidonului pe bocanc exact pe unghia mare care acum s-a cam inegrit deci probabil o pierd si p-asta.

Urmatorul pe lista este Scott Genius (probabil) sau Sidi Crossfire.

Editat de seseseko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu cateva intrebari despre protectii, ma gandeam sa-mi cumpar astea

 

1. PLATOÂŞĂ "CHEST ONE"

 

PT02061_70_47.jpg

 

Pretul mi se pare acceptabil, 371 RON, dar din cate am citit pe forum parca se spunea ca pt platose mai ai nevoie si de protectii la spate,. La modelul asta mai ai cum sa pui PESTE si o protectie pt coloana ? Din cate vad in poze astea ar avea si pe partea din spate protectii .. sau astea se completeaza doar cu o curea cu protectii pt zona lombara (152 RON) ??

 

Tot pe situ de la teammotors.ro am vazut pe pagina cu platose, jos de tot, PLATOSA VALKYRIE, dar fara pret, asta parca are protectia pt spate mai lunga, dar parca umerii sunt neprotejati deloc, e mai buna asta ?

PT02274_1538_665.jpg

 

2. Cotierele astea au loc de prelungirile alea care vin din Platosa Chest One ?

 

GO02039_137_79.jpg

 

3. Pantalonii sunt cam 260 RON, astia au ceva protectii prin zona fundului ?

 

PI04236_1167_519.jpg

 

4. Casca (281 RON) probabil o sa fie asa ceva :

 

mx418a.jpg

 

5. Cizme probabil o sa iau o pereche de la atila .. inca 640 RON

 

Si acum cand trag linie, vad ca s-a ajuns la un scor destul de mare :disappointed: .. probabil daca o sa-mi iau motoru luna asta .. casca si pantalonii o sa astepte pana la primavara, acum am o casca de la fratelo, IXS .. noua .. dar e full , nu e de enduro.

 

preturi_echipament_enduro.jpg

 

Astept pareri si sugestii :( si sfaturi daca se poate sa ies la un pret mai mic cu echipamentu de protectie :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...