Sari la conținut

Imbracaminte Enduro De La A La Z?


Postări Recomandate

Asta cu giftu sau suma mai mica se poate face numai daca luati de pe ebay sau de la persoane fizice, daca luati de la un magazin, coletul o sa fie cu factura atasata si suma declarata(in caz ca se pierde coletul magazinul nu mai recupereaza bani daca nu are suma declarata ) si nu se complica nici un magazin sa trimita din state fara factura sau suma mai mica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 249
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

o armura supertare gasesc k ar fi asta...mai mult de atat nu cred k ar mai putea fi inventata :) ...doar sa iti iei pe tine armura de turnir poate...hahahhaa

si e kam bine si la bani... :P ...pan la urma oasele conteaza, nu?? :laugh:

 

http://www.motodrive.ro/produs.php?produs=1#

 

am comandat si eu de la ei si dupa 2-3 cazaturi si "stres" mi-am dat sema ca nu am facut mare afacere s-a rupt toata, protectiile s-au descusut.....

 

recomand cu placere la 365ron asa ceva ...produsul de la FM este similar cu cel de la UFO la 675ron (ba mai buna)

au reglaj protectii clavicula, sisteme de fixare mult mai faine, plasa de calitate, cusaturile mai rezistente

 

cine doreste PM

post-669-1228491758_thumb.jpg

Editat de orestte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
am comandat si eu de la ei si dupa 2-3 cazaturi si "stres" mi-am dat sema ca nu am facut mare afacere s-a rupt toata, protectiile s-au descusut.....

 

recomand cu placere la 365ron asa ceva ...produsul de la FM este similar cu cel de la UFO la 675ron (ba mai buna)

au reglaj protectii clavicula, sisteme de fixare mult mai faine, plasa de calitate, cusaturile mai rezistente

 

cine doreste PM

 

 

A discredita un produs bun inseamna a te discredita pe tine. Ai face mai bine sa-ti lauzi marfa ta decat sa arunci cu noroi in marfa "vecinului", mai ales ca vinzi ACELASI LUCRU... Marturie asupra calitatii produselor noastre stau zecile de multumiri pe care le-am primit (oricand vizibile pe forum).

 

Stiu ca ai adus si tu si ca incerci sa vinzi si tu ACEIASI MARFA....singura diferenta fiind ca tu ai branduit o firma pe ele, dar vorbim despre acelasi produs. Nu incerca sa ma contrazici.

 

Nu am nici cea mai mica problema cu concurenta, cu toate ca noi 2 ne-am mai intalnit si in alte circumstante, cand ai incercat sa-mi bagi pe gat thunderaceul ala distrus, stiu ce fel de om esti, dar incearca sa fi si cinstit. Vanzare buna in continuare.

 

PS: Am avut un client care a venit la mine cu un FOX Scorpion(ala de 675lei) cumparat de cateva zile, sa cumpere o armura hard pe motiv ca la FOX i s-a intins plasa si ii era larga, Adica din punct de vedere calitativ omul a fost mai multimit de armurile astea decat de FOX.

Editat de RaduSPR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A discredita un produs bun inseamna a te discredita pe tine. Ai face mai bine sa-ti lauzi marfa ta decat sa arunci cu noroi in marfa "vecinului", mai ales ca vinzi ACELASI LUCRU... Marturie asupra calitatii produselor noastre stau zecile de multumiri pe care le-am primit (oricand vizibile pe forum).

 

Stiu ca ai adus si tu si ca incerci sa vinzi si tu ACEIASI MARFA....singura diferenta fiind ca tu ai branduit o firma pe ele, dar vorbim despre acelasi produs. Nu incerca sa ma contrazici.

 

Nu am nici cea mai mica problema cu concurenta, cu toate ca noi 2 ne-am mai intalnit si in alte circumstante, cand ai incercat sa-mi bagi pe gat thunderaceul ala distrus, stiu ce fel de om esti, dar incearca sa fi si cinstit. Vanzare buna in continuare.

 

PS: Am avut un client care a venit la mine cu un FOX Scorpion(ala de 675lei) cumparat de cateva zile, sa cumpere o armura hard pe motiv ca la FOX i s-a intins plasa si ii era larga, Adica din punct de vedere calitativ omul a fost mai multimit de armurile astea decat de FOX.

 

Cand spui FOX cred ca te referi la UFO.

Calitatea UFO o pot confirma. Folosesc armura asta de 4 ani si mai rezista inca 4.

Despre cealalta pot spune ca este doar o copie mai ieftina. Materialul (plasticul) din care este facuta este mai slab calitativ. Prietenii mei au cumparat si ce iti spun, spun din experienta lor.

Ce este drept, pretul este la jumatate deci cine vrea sa cumpere trebuie sa isi faca niste calcule.

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am echipat si eu ca toata lumea.

Ce am pana acuma:

-ghete: Akira (comode, s-au lasat destul de repede, protejeaza bine, mici scapari cu apa la incheieturi, per total foarte bune in bani astia)

-platosa: UFO Scorpion (foarte buna cu burta si ghiozdan altfel are tendinta sa fuga, moemntan multumit de ea)

-genunchiere: UFO Plast (trebuie sa le schimb cat mai repede, ce recomandati?)

-casca: Answer Nova (foarte usoara si comoda, sistem de rpindere idiot, la impact nu am testat inca)

-tricou: Thor Phase

-pantalon: Thor Phase (comozi, caldurosi foarte buni pe vreme rece cu inca ceva pe dedesupt astept vara sa vad cum se comporta la temperaturi mari, fara protectii)

-manusi: Thor Phase (semi-calduroase, nu sunt prea groase in palma si pot deveni incomode dupa mult timp)

-ochelari: Smith Warp Star (lentila argintie mata nu deranjeaza la soare si nici la umbra cel mai bun compromis, se aburesc destul de repede in partea de sus in zonele grele dar se dezaburesc imediat in vant)

 

Poza:

19032009.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut am si eu o intrebare, cel fel de genunchiere incap in cizme cross si daca in orice fel de cizma cross incap genunchiere, in special m-ar interesa genunchierele de la icon(pt ca au si pe lateral si spate ceva protectii soft) daca incap in cizme??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut am si eu o intrebare, cel fel de genunchiere incap in cizme cross si daca in orice fel de cizma cross incap genunchiere, in special m-ar interesa genunchierele de la icon(pt ca au si pe lateral si spate ceva protectii soft) daca incap in cizme??

 

cizmele sunt astfel concepute incat sa intre genunchiere in ele

 

genunchierele de la icon nu sunt pt enduro si mai ales pt cross

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca nu sunt pt enduro dar mie imi trebuie pt oras

pai ptr oras nu iti trebuie cizme de enduro,poti folosi cu succes cizme de touring,cele de enduro sunt gandite sa ofere protectie cat mai buna impotriva crengilor,bolovanilor,namolului etc..situatii pe care in oras nu le intalnesti (de obicei)..deci genunchiere si cizme de touring cred ca sunt suficiente,mai ales ca nu sunt asa incomode si butucanoase cand ai nevoie sa devii pedestru.. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Platosa e mai putin incomoda, insa ofera alt gen de protectie decat armura. Platosa e folosita mai mult la cross, unde nu se cade asa des ca la enduro. E (in general) mai rezistenta la strapungere (pentru cioturi) si impact foarte puternic, insa pentru cazaturi mai dese (si nu extrem de violente - i.e. la viteze mari) cred ca armura e mai buna; in plus, armura are in general protectii pentru umeri si coate, care la enduro conteaza (terenul nefiind asa de 'curat' ca la cross).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Platosa e mai putin incomoda, insa ofera alt gen de protectie decat armura. Platosa e folosita mai mult la cross, unde nu se cade asa des ca la enduro. E (in general) mai rezistenta la strapungere (pentru cioturi) si impact foarte puternic, insa pentru cazaturi mai dese (si nu extrem de violente - i.e. la viteze mari) cred ca armura e mai buna; in plus, armura are in general protectii pentru umeri si coate, care la enduro conteaza (terenul nefiind asa de 'curat' ca la cross).

 

Merci de sfat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-15042-1203236663_thumb.jpgpost-15042-1203236678_thumb.jpgpost-15042-1203236695_thumb.jpg

post-15042-1203236720_thumb.jpgpost-15042-1203236742.jpgpost-15042-1203236763.jpg

post-15042-1203236785.jpgpost-15042-1203236807.jpgpost-15042-1203236826.jpg

post-15042-1203236862_thumb.jpgpost-15042-1203237584_thumb.jpgpost-15042-1203237605_thumb.jpg

casca +ochelari obligatoriu (eventual cagula de bumbac pr transpiratie sau frig-dupa caz)

varianta soft enduro-geaca cordura sau goretex cu protectii incluse

hard enduro-platosa+cotiere,sau plasa cu protectii incorporate peste care vine un tricou de cross

 

varianta soft enduro-pantaloni cordura peste cizma cu protectii incorporate(ideal cu fermoar la genunchi sa

te aerisesti la ture lungi in pauza

hard enduro-pantaloni cross(se baga in cizma) +genunchiere obligatoriu(cat mai scumpe cu atat

mai bune

 

cizme cu gheata de gel antisoc si sistem de torsiune(alpinestars T10 sau oxtar tcx pro 2)-nu mai e nevoie sa

te chinui luni de zile pana se lasa cizmele

manusi cu protectie de carbon la degete

ciorapi speciali enduro

IMPORTANT-un rucsac cu un blister de apa(rezervor cu furtun)

Dar de ce neaparat sosete de enduro? Ce ii face speciali de enduro?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Platosa e mai putin incomoda, insa ofera alt gen de protectie decat armura. Platosa e folosita mai mult la cross, unde nu se cade asa des ca la enduro. E (in general) mai rezistenta la strapungere (pentru cioturi) si impact foarte puternic, insa pentru cazaturi mai dese (si nu extrem de violente - i.e. la viteze mari) cred ca armura e mai buna; in plus, armura are in general protectii pentru umeri si coate, care la enduro conteaza (terenul nefiind asa de 'curat' ca la cross).

 

Platosa e mai comoda si mai racoroasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
dupa ce ai sa te dai hard enduro vei intelege :D

 

Dupa ce o sa se dea hard cu sau fara sosete din astea ciumete?

Tu cand ai avut revelatia?

Cand ai folosit si motorul (aveai sosetele) sau cand ai folosit si sosetele (aveai motorul)?

Te-ai dat cu un picior incaltat cu soseta normala si unul incaltat cu soseta enduro?

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc ciorapi speciali, inalti (peste genunche). Pe langa faptul ca sunt foarte comozi pe picior (intr-adevar nu se compara cu sosetele 'obisnuite', mulandu-se mult mai bine pe picior, si stand mai fix, neriscand astfel sa se adune in cizma) cei lungi sunt foarte utili pentru genunchere. La ture mai lungi, majoritatea genuncherelor tind sa provoace iriatatii (de la transpiratie + frecare continua cateva ore) iar ciorapii lungi previn asta. Sunt scumpi, dar isi merita banii, zic eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Pentru caracteristicile urmatoare exista:

 

Ciorapii de motocross:

post-3763-1243759422_thumb.jpg

 

Ciorapii de enduro:

post-3763-1243759417_thumb.jpg

 

Materialele din care sunt fabricati:

Motocross - 56% Nylon, 29% Wool, 9% Elastane, 6% Polypropilene

Enduro - 50% Nylon 28% Cotton 14% Polypropilene 8% Elastane

 

La cizmele cu cipici este putin mai usor fara acest gen de ciorapi. Am purtat si cizme care erau cosmar fara ciorapi de genul celor de mai sus.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ochelari de enduro iti obtureaza mult campul vizual?

este mare diferentza in a te da cu ochelari si in a te da fara ochelari(este vb de campul vizual)?

 

plimbatul cu ochelari de enduro este exact cu ochelari de mers pe strada?pentru ca eu pe cei de strada nu i suport ,zici ca merg ca un robot cu ei. cand cobor scarile am senzatia ca intodeauna mai exista o scara,apoi pasesc in gol..

Editat de rider_thetiger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MERCI.Sper sa imi iau casca de enduro si am auzit ca nu prea ii fain cu ochelari,dar din moment ce va vad pe voi,pe cei de la tv,pe cei de pe youtube ca pot merge cu ochelari eu de ce sa nu pot?

M-am saturat sa merg cu integrala,dupa ce ma dau 1 ora si ma opresc tot sunt rosu la fata chiar daca i viziera deschisa...

Editat de rider_thetiger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MERCI.Sper sa imi iau casca de enduro si am auzit ca nu prea ii fain cu ochelari,dar din moment ce va vad pe voi,pe cei de la tv,pe cei de pe youtube ca pot merge cu ochelari eu de ce sa nu pot?

M-am saturat sa merg cu integrala,dupa ce ma dau 1 ora si ma opresc tot sunt rosu la fata chiar daca i viziera deschisa...

 

Casca de enduro cu ochelari, asta e reteta castigatoare. Fara ochelari e ingrozitor! Mi'am uitat odata acasa ochelarii si nu am realizat asta numai cand mi'a intrat prima musca in ochi. Sa vezi ce urat e cand iti intra in casca, si iti vine sa te scarpini, si nu poti ca ai casca in cap... inebunesti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...