Sari la conținut

Imbracaminte Enduro De La A La Z?


Postări Recomandate

Am si eu cateva intrebari, sper sa raspunda cineva, ca mor de curiozitate.

 

1. Spunea cineva ca imi trebuie ciorapi de enduro. De ce? Nu se iau genunchierele peste pantaloni? Sau sunt genunchiere care se iau pe sub pantalon? Care sunte cele mai bune.

2. Vreau sa-mi iau echipament complet de enduro, sa fiu cat mai protejat. Am gasit asa ceva (http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220414500567&ih=012&category=42507&ssPageName=WDVW&rd=1 ) Ajuta la enduro, hard enduro? Ce rol are?

 

Multumiri anticipate celor care ma vor lamurii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 249
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Din nou am o nelamurire de ce trebuie sa difere marimile la casti?Eu am 57cm circumferinta capului,am fost in targ am probat o casca no name,scria pe spate 57cm,imi era buna,am fost la un magazin din apropiere am probat Acerbis Profile parca ,era ptr 59-60cm si ma strangeau buretii,cred ca un 60-61 imi statea bine. De ce asa mare diferenta? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
Salutare! este careva care poarta ochelari de vedere pe sub ochelarii de protectie(de cross)? Ce firma sunt ochelarii de protetie in acest caz?

Multumesc! :scratch:

 

/index.php?showtopic=324641

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze,chiar acum citeam acel topic(l-am gasit intr-un final).Multumesc frumos!

:scratch:

Mesaj completat

Mai e ceva...are cineva casca HJC http://www.scorpio-az.ro/?produs,19 din asta? e buna de ceva in conditiile in care ar fi purtata la simple plimbari pe drumuri forestiere, poate ceva soft-soft enduro? se pot pune ochelari daca se da viziera complet jos? mii de multumiri,sper sa ne intalnim cat mai curand prin padurile patriei :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ochelari de enduro iti obtureaza mult campul vizual?

este mare diferentza in a te da cu ochelari si in a te da fara ochelari(este vb de campul vizual)?

 

plimbatul cu ochelari de enduro este exact cu ochelari de mers pe strada?pentru ca eu pe cei de strada nu i suport ,zici ca merg ca un robot cu ei. cand cobor scarile am senzatia ca intodeauna mai exista o scara,apoi pasesc in gol..

 

Pai incearca sa nu porti ochelarii cand cobori scarile, pentru ochelarii sunt facuti pentru protectie solara, nu pentru mers prin scari de blocuri.

 

Si nu, ochelarii de enduro nu iti obtureaza campul vizual astfel incat sa nu poti merge pe motor in siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ochelari de enduro iti obtureaza mult campul vizual?

este mare diferentza in a te da cu ochelari si in a te da fara ochelari(este vb de campul vizual)?

 

plimbatul cu ochelari de enduro este exact cu ochelari de mers pe strada?pentru ca eu pe cei de strada nu i suport ,zici ca merg ca un robot cu ei. cand cobor scarile am senzatia ca intodeauna mai exista o scara,apoi pasesc in gol..

 

...ochelarii de soare de 20 de lei de la piatza vin cu dioptriile la pachet...de aia ai impresia ca mai este o scara.

 

Daca nu ai buget pt o pereche de ochelari calumea, decat sa porti din aia, mai bine faci riduri de la strambatul la soare. parerea mea.

 

on-topic: ochelarii de enduro nu vin cu dioptrii la pachet, deci nu o sa ai problemele de la cei de soare. dar nici nu cred ca vei cobora scarile cu ei pe cap, daca e pana acolo :laugh:)

Mesaj completat

Am si eu cateva intrebari, sper sa raspunda cineva, ca mor de curiozitate.

 

1. Spunea cineva ca imi trebuie ciorapi de enduro. De ce? Nu se iau genunchierele peste pantaloni? Sau sunt genunchiere care se iau pe sub pantalon? Care sunte cele mai bune.

2. Vreau sa-mi iau echipament complet de enduro, sa fiu cat mai protejat. Am gasit asa ceva (http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220414500567&ih=012&category=42507&ssPageName=WDVW&rd=1 ) Ajuta la enduro, hard enduro? Ce rol are?

 

Multumiri anticipate celor care ma vor lamurii!

 

Sunt care se iau si peste, si sub. eu de ex am Alpinestars Bionic SX, care nu prea incap pe sub pantaloni, sunt destul de voluminoase. Dar au si un avantaj, daca esti incepator si cazi mult, cazi pe ele, si nu rupi pantalonii :huh:

Daca ai cascaval, iti recomand o pereche de Thor Force, sunt de purtat pe sub pantaloni si sunt la pret f bun (3.3 mil parca) la baietii din harghita, crazymotors.ro

 

Majoritatea genuncherelor sunt facute sa fie purtate pe sub pantalon. Stau mai bine pe picior si nu aluneca (odata cu pantalonul) la o cazatura.

 

Mie inca nu mi-au alunecat, si nici pantalonii nu aluneca pe picior....sper sa nu fie cazul vreodata...ca e nasol rau

 

Din nou am o nelamurire de ce trebuie sa difere marimile la casti?Eu am 57cm circumferinta capului,am fost in targ am probat o casca no name,scria pe spate 57cm,imi era buna,am fost la un magazin din apropiere am probat Acerbis Profile parca ,era ptr 59-60cm si ma strangeau buretii,cred ca un 60-61 imi statea bine. De ce asa mare diferenta? :laugh:

 

Difera cum difera si la pantofi...eu de ex la pantofi am 43, la Adidas am 42, la Reebok am 42 1/2, la cizmele de cross am 43 1/2, etc.

E de preferat sa probezi casca macar 5 min inainte sa o cumperi, sa vezi cat e de comoda. Cauta topicul "ghid de cumparare echipament", e un tutorial f bun acolo pt alegerea echipamentului, inclusiv a castilor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dau un raspuns la polemica asta intre platosa de cross si plasa cu protectii.

 

Sezonul acesta am avut ocazia sa testez 2 feluri de plase cu protectii: una de la RaduSpr si una de la Alfred.

 

Cea de la Radu a fost buna, ventila bine, nu se ridica(adevarul e ca aveam tot timpul ghiozdan in spate, deci nu e relevant deloc faptul ca nu se ridica, armura) Singura chestie care nu imi place la ea sunt prinderile de la protectia de clavicula, suruburile adica, se pierd usor. Sa le lipiti cu picatura si ati scapat de o grija.

 

Armura de la Alfred e excelenta. Se prinde foarte bine de mine, si nici nu am burta, dimpotriva, sunt subtirel. Ventilata foarte bine, material mai de calitate in asta decat in cea de la Radu. Prinderi la clavicula foarte smechere, nu le pierzi.

 

Acopera mare parte din piata, deci tu faci ce vrei cu banii, ori dai putin si iei ceva bun ori dai putin mai mult si iei ceva si mai bun, perfect chiar. Parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dau un raspuns la polemica asta intre platosa de cross si plasa cu protectii.

 

Sezonul acesta am avut ocazia sa testez 2 feluri de plase cu protectii: una de la RaduSpr si una de la Alfred.

 

Cea de la Radu a fost buna, ventila bine, nu se ridica(adevarul e ca aveam tot timpul ghiozdan in spate, deci nu e relevant deloc faptul ca nu se ridica, armura) Singura chestie care nu imi place la ea sunt prinderile de la protectia de clavicula, suruburile adica, se pierd usor. Sa le lipiti cu picatura si ati scapat de o grija.

 

Armura de la Alfred e excelenta. Se prinde foarte bine de mine, si nici nu am burta, dimpotriva, sunt subtirel. Ventilata foarte bine, material mai de calitate in asta decat in cea de la Radu. Prinderi la clavicula foarte smechere, nu le pierzi.

 

Acopera mare parte din piata, deci tu faci ce vrei cu banii, ori dai putin si iei ceva bun ori dai putin mai mult si iei ceva si mai bun, perfect chiar. Parerea mea

 

in concluzie...burta si superglue-ul fac diferenta intre 2 produse bune si relativ la fel ca si performante...nu? :D :laugh: :D

Editat de Daaaaan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in concluzie...burta si superglue-ul fac diferenta intre 2 produse bune si relativ la fel ca si performante...nu? :D :laugh: :D

Depinde si cat esti de atent la detalii. Eu sunt destul de ticait la chestiile mici, si clar prefer armura de la Alfred, ca are bumbac moale, aerisit misto.Cotierele si protectile de umar se strang cu un elastic acoperit cu bumbac, deci e foarte moale frate! Se simte mult mai bine aia de la Alfred. Vara cred ca ar merge doar cu un maieu pe sub, sau chiar direct pe piele... pe cand cea de la Radu nu as purta-o fara tricou, sigur o sa ma irite...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ceva recomandari de la cunoscatori pentru o geaca enduro buna, eventual si pantaloni care merg peste cizma? :love:

ms

Editat de Sher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Ceva recomandari de la cunoscatori pentru o geaca enduro buna, eventual si pantaloni care merg peste cizma? :cheers:

ms

o geaca f buna este AllWeather de la FOX, idem si pantalonii. dar te anunt ca nu este ieftina. calitatea se plateste. mai avem noi la magazin geaca yamaha, la cere se dau jos manecile, aerisiri, buzunare....etc. este f jmekera.

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

pe motorcycle-superstore.com is cam mari preturile,eu am cumparat de pe www.bikebandit.com (same shit but much cheaper... :( )

Mi le-a adus un coleg din SUA, ca altfel transportul pana in Ro costa vreo 140$, nu era un capat de tara dar problema cea mare e la vama ca ma cocoseau aia...:(

Pont:cumpara la sfarsit de sezon, adica prin noembrie,sunt reduceri foarte mari:de ex mi-am luat o armura Fox R3, in mod normal era 79.79$ dar in octombrie era 49.90:$

 

Bafta

Editat de Rila
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

salutare , am citit tot topicul de la inceput pentru a afla ce echipament imi trebuie pt enduro , in mare parte am inteles .

 

Protectie corp nu stiu de care , care e mai buna (nu prea ma intereseaza daca e comoda sau nu , daca pute sau nu , daca e grea sau nu , daca trece vantu prin ea sau nu , deoarece , toate rele la un loc nu fac nici 2% din cat face ceva rupt in tine , asa ca prefer consecintele astea pe lunga durata decat consecintele unei fracturi ) pana acum am vazut ca sunt 2 optiuni : plasa si ma gandeam la asta :plasa sau la platosa + cotiere + brau , adica la astea :

1.platosa

2.cotiere

3.brau

 

vreau sa stiu care varianta este mai buna , din punct de vedere al protectiei

 

si in legatura cu cizmele , ce parere aveti despre astea : cizme gaerne e bune sau nu ?

Editat de marius_vararu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de cizmele astea ce ziceti : cizme madhead ( de nu mere , cod :20248545) sau pt 20€ in plus axo astea :cizme axo ( de nu mere , cod : 20247745 )

 

tot pe louis am gasit niste manusi madhead de enduro cu protectii : manusi madhead

 

in legatura cu protectiile de corp , am gasit o varinata foarte ieftina :armura hard + pantaloni scurti (astea deoarece dupa cateva cazaturi banuiesc ca toate se strica , se sparg , sau alea mai scumpe is mai durabile ? )

 

 

Mesaj completat

ii multumesc lui dragos_lz pentru ajutorul acordat si am ajuns la urmatoarele concluzii :

1.armura (ufo scorpion)

2 cizme fm racing

3.pantaloni protectie ufo

4.ochelari ufo

5.am niste manusi pe acasa , dupa ce le fac praf pe alea , o sa imi iau altele , ceva cu protectie deoarece moto o voi folosi si prin oras

6.casca nitro sau keny mx

7.am genuchiere madhead

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca mai intreaba lumea de cizme Madhead, FM Racing, etc. Eu am cizme Axo Boxer si despre ele pot sa-mi dau cu parerea:

Le-am cumparat in urma cu vreo 2 ani jumate cu 3 mil lei. La vremea respectiva, desi eram cat de cat in bani, m-am zgarcit sa-mi iau ceva mai scump si m-am orientat spre cele mai ieftine cizme. Am avut noroc. Raportul calitate/pret mi se pare f bun. Dar valoare absoluta a calitatii nu e asa mare.

Din punct de vedere al protectiei mi se par slabute. Nu am luat super trante astfel incat ele sa esueze in a ma proteja. Pt slabele cazaturi si lovituri pe care le-am incasat si-au facut datoria.

Intra apa in ele. Se poate rezolva partial daca se ung cu ceara, crema sau alte substante pt impermebilizare. Ciudat este ca intra apa mai rau in ele cand le folosesc pe sosea si ploua. Poate ca din cauza vitezei cu care se izbeste apa de cizme. Cand le folosesc la padure, chiar daca bag piciorul in 30cm de apa, parca nu intra asa repede apa in ele.

Au catarame de plastic. Dar nu s-a rupt nici una. In schimb au inceput sa se rupa bucatile de vinilin pe care sunt prinse cataramele.

Acum vad ca s-au scumpit. Daca ramaneau la pretul la care le-am cumparat eu (~100euro) reprezentau un compromis onorabil pt cineva cu buget redus. Acum nu mai mi se pare o alegere f buna. Mai bine mai strangi 150 euro si iei o pereche de Crossfire sau Alpinestars.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...