Sari la conținut

Inca O Patanie...


Ravenitza
 Share

Postări Recomandate

Nu credeam sau cel putin nu vroiam sa ajung sa scriu la rubrica aceasta, insa uite ca ma simt nevoita ca sa mai invete si altii...

Am carnetul din septembrie 2007 insa nu am provocat si nici nu am fost pe punctul de a provoca niciodata accident, nici cu masina nici cu motorul...Dar azi mi-a fost sortit sa dau peste 2 proaste cu covrigul in mana.

Ma indreptam catre facultate, pe o strada cu 3 benzi. Banda 1 ocupata cu masini, banda 2 cu 2 m inaintea mea o femeie la volanul unui Opel si eu pe banda 3. Mergeam incet, nu cred ca aveam 40 km/h pt ca ma apropiam de coloana de la semafor.

Din dreapta de pe o straduta laterala o proasta iese cu masina pana aproape de banda 2, femeia din Opel se sperie si trage de volan stanga puternic, fix cand eram in dreptul farului ei spate...

Nu am apucat decat sa incerc sa virez si eu putin stanga, insa era deja prea tarziu...ea era deja juma pe banda mea. Intru in masina ei, lateral, lovesc oglinda, imi prind piciorul intre masina si motor, motorul ricoseaza din masina si incepe sa imi fuga in toate directiile. Din fericire am tinut bine de el si nu m-am tavalit. Opresc motorul in maxim 2 m, ma dau jos si ma duc chitita sa ma iau de ambele proaste. Tipa din Opel si ea speriata insa oarecum ok, m-a intrebat daca sunt bine, si-a cerut scuze, dar idioata ce o iesit ca din vazduh fugise...

 

Si uite asa dragii mei, inca odata viteza relativ mica m-a ajutat sa nu ma dau pe jos...

 

Grija mare la femei la volan. Si eu sunt fata, dar multumesc lui Dumnezeu ca nu sunt paralela cu condusul.

 

Asfalt uscat si fara incidente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 120
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

spui ca a trecut mult timp si s-a acumulat experienta din Septembrie 2007 pana acum?

 

este foarte importanta si experienta acumulata cu B-ul pana sa obtzii A-ul: te ajuta sa intuiesti comportamentul shoferilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, tocmai! am afirmat ca am carnetul de putin timp, sunt incepatoare, insa spre deosebire de altii nu sunt paralela la condus.

Stai linistit ca intuitia a venit pe moment cand am vazut ca femeia trege brusc de volan, am tras si eu de ghidon ca sa nu ma impinga odata cu masina.

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti Ok.

Stii cum zic politistii la faze de genu asta??? ''Nu ai condus la limita evitarii oricarui pericol.''

Si e cam adevarat indiferent ce au facut ceilalti si nu e vorba de viteza ci de atentie.

Experienta ta e destul de mica, ar trebui sa-i consideri pe restul niste potentiali inamici si astfel o sa fie mai bine pentru tine.

oricum a fost tare chestia cu femeile la volan :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offf, era sa-mi sara inima din piept cand am citit... Bine ca esti ok.

Ai grjia, strada e plina de neatenti de ambele sexe, trebuie sa gandim noi inaintea lor ce trebuie sa faca...

Incep sa cred ca numai paranoia te poate salva pe strada de accident, devin si eu paranoic :)

Sanatate maxima Elena!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu ai patit mare lucru, mersul asta prin orasul nostru e ca o bomba cu ceas, ticaie ticaie si nu stii cand o sa te verse unu' pe jos!

 

Dar si tu trebuie sa anticipezi traficul cat mai bine, si ti-a zis cineva destul de bine ca din sept 2007 pana acum nu este nici pe departe o experienta destula de a te feri de rele!

 

Bulan exagerat in continuare! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti Ok.

Stii cum zic politistii la faze de genu asta??? ''Nu ai condus la limita evitarii oricarui pericol.''

Si e cam adevarat indiferent ce au facut ceilalti si nu e vorba de viteza ci de atentie.

Experienta ta e destul de mica, ar trebui sa-i consideri pe restul niste potentiali inamici si astfel o sa fie mai bine pentru tine.

oricum a fost tare chestia cu femeile la volan :P

 

Ideea e ca eu mereu sunt atenta si langa si in fata mea...dar acum a fost o chestie de secunde, imprevizibila...

No asta e, am mai invatat ceva :)

O sa tin cont de sfatul ca toti sunt inamici si sa ma feresc de toti...

 

Asa am prins boala pe astia de ies de pe stradute cu mai mult de juma de masina ca sa se "asigure" si sa vireze, desi e loc fortand astfel nota...

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci din suflet!

Motorul e ok...iar eu oricum aveam probleme cu genunchiul, acum am un motiv in plus sa merg sa imi fac control :)

 

Inca o chestie care m-a ajutat: faptul ca am un motor pe care pot sa il stapanesc in mare masura...daca aveam cine stie ce vitezana prea mare pt mine, eram pe jos...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi cu genunchiul neaparat. E bine ca ai reflexe, pe viitor trebuie sa dezvolti reflexul: "femeie la volan".

Parere misogina: femeile pot conduce foarte bine motocicleta, avionul, tramvaiul, vaporul dar la volan...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi cu genunchiul neaparat. E bine ca ai reflexe, pe viitor trebuie sa dezvolti reflexul: "femeie la volan".

Parere misogina: femeile pot conduce foarte bine motocicleta, avionul, tramvaiul, vaporul dar la volan...

:P momentan ma simt si eu putin "misogina" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ochii in 16pe de-acu' incolo!! nu ca io as avea mai multa experienta ca tine.. :D :)

Si BD-ul are dreptate, maine poate fi mult mai rau, si loviturile la genunchi sunt foarte pacatoase!!

 

Din ce stiam eu, sunt niste protectii care inconjoara piciorul, special pentru aceste situatii.. :P Mai scumpe, da' io zic ca fac toti banii!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, nu mai baga lumea in sperieti. Sa-mi sara corasonu'...bine ca n-ai patit nimic.

Vezi sa nu ramai cu datorii la biserica :P

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ehh lasa ca te faci tu mare si iti trece... :) ......eu ce sa mai zic ca mi-a sarit unu in fata..(ceva de genu .."BAU" :P ) si altu mia franat brusc in fata mea.....bla bla bla....totul trece..da nah durerile ale dreaq raman..bn ca nu ai patit ceva naspa.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...