Sari la conținut

Ktm 950/990 Adventure


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu e nici o diferenta , in sus jos , cu sprit , fara ; cred ca o sa il folosesc cand plec cu 1 si dupa aia gata :D ( cred ca is cam bou ca mi-am dat seama dupa 6k de mers )....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici o diferenta , in sus jos , cu sprit , fara ; cred ca o sa il folosesc cand plec cu 1 si dupa aia gata :D ( cred ca is cam bou ca mi-am dat seama dupa 6k de mers )....

 

dunno. o fi avand quickshifter pus si nu stii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inafara de Yuasa YTZ14S voi ce baterii mai aveti sau recomandati?

Am cumparat o yuasa anul trecut si acum o incarc si tine curent doua zile (urmeaza sa verific daca nu am consumuri "parazite" desi nu cred sa fie cazul). Ma gandesc ca fiind "factory activated" o fi stat cu anii prin depozite si atat i-a fost, oricum sa te coste mai bine de 700 lei si sa tina numai un sezon nu-i deloc amuzant. Am sa duc bateria la o firma specializata poate aflu ce are si daca se dovedeste ca e buna de aruncat ma gandesc sa cumpar alta dar care o activeaza omu' cu mana lui. Daca imi dati ceva idei va raman dator. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dunno. o fi avand quickshifter pus si nu stii :)

Cine stie ce i-o pus nebunu ala care o avut-o inainte

 

Si cateva poze din plimbarea de Pasti, 4 zile prin muntii Tatra , Slovakia ( sunt bucuros ca in sfarsit am convins consoarta sa se urce pe moto cu mine )

post-79949-0-55334900-1398091807_thumb.jpg

post-79949-0-89396300-1398091899_thumb.jpg

post-79949-0-39005300-1398092010_thumb.jpg

post-79949-0-33153700-1398092142_thumb.jpg

post-79949-0-42141500-1398092249_thumb.jpg

post-79949-0-96389500-1398092368_thumb.jpg

post-79949-0-28457000-1398092457_thumb.jpg

post-79949-0-68674800-1398092537_thumb.jpg

post-79949-0-88640400-1398092632_thumb.jpg

post-79949-0-58928500-1398092727_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inafara de Yuasa YTZ14S voi ce baterii mai aveti sau recomandati?

Am cumparat o yuasa anul trecut si acum o incarc si tine curent doua zile (urmeaza sa verific daca nu am consumuri "parazite" desi nu cred sa fie cazul). Ma gandesc ca fiind "factory activated" o fi stat cu anii prin depozite si atat i-a fost, oricum sa te coste mai bine de 700 lei si sa tina numai un sezon nu-i deloc amuzant. Am sa duc bateria la o firma specializata poate aflu ce are si daca se dovedeste ca e buna de aruncat ma gandesc sa cumpar alta dar care o activeaza omu' cu mana lui. Daca imi dati ceva idei va raman dator. :)

Eu am d'asta ! ... o am deja de 2 ani !

http://www.shopmania.ro/accesorii-moto/p-baterie-moto-12v-bosch-m6-agm-8ah-34324739

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai 8 ah!?? bateria OEM are 11,2 ah... (cel putin la 990)

... se gasesc si cu 12Ah, insa preturile ajung lejer la 100 euro (si peste) !

Crede-ma ca nu am avut nici cea mai mica problema cu Bosch-ul de 8Ah ... si am mai dat si 130 lei pe ea la vremea aia ! ... la banii astia o schimb anual, dar nu a fost cazul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Iara vin eu cun intrebarile de incepator...si-a pus cineva ghidon mai lat sau proiectoare? Ceva impresii/recomandari?



Si inca una...ce cauciucuri ar fi bune de forestiere si totusi nu chiar dezastruoase pe asfalt...si cat de cat rezistente?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iara vin eu cun intrebarile de incepator...si-a pus cineva ghidon mai lat sau proiectoare? Ceva impresii/recomandari?

 

Si inca una...ce cauciucuri ar fi bune de forestiere si totusi nu chiar dezastruoase pe asfalt...si cat de cat rezistente?

 

Pt ghidon nu trebuie neaparat mai lat dar e o idee sa pui ghidon de EXC care e un pic mai deschis, backward angle mic.

Cauciucuri: TKC, KarooT, Anakee Wild.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comandat si primit una pereche de TKC 80. Sa vedem acuma cat rezista spatele si cam ce o fi in stare sa fac cu ele

 

Mai in gluma, mai in serios, am licitat pe ebay la niste jante Excel noi. Sincer nu ma asteptam sa castig, la cat am licitat, dar m-am trezit dimineata ca am castigat. Asa ca acu mai am o chestie pe lista de facut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce faci cu ele? Originalele sunt lovite sau ce?

 

Cand o sa am ocazia o sa le montez...deocamdata merg pe originale. Sau pana indoi vreuna cel putin :)

Excelurile planuiam sa le montez inainte sa plec din nou spre Caucaz...dar acum cu razbelu din Ukraina, nu stiu daca mai merg acolo. Inca astept vesti de la polonezii care transporta motoare la Bishkek, poate rezolv ceva pe-acolo ca si alternativa. Daca nu imi iese nici asta, o sa fac o tura-doua prin muntii nostri, ca si-asa oricum sunt dintre cei mai frumosi din lume!

 

Stiu ca a trecut iarna, dar....Moto Journal a testé pour vous les pneus cloutés moto:

 

Si iara o intrebare interesanta: stiti vreun mester sau vreun service care sa poata schimba arcul, garniturile, etc la un amortizor spate de 950? Inca stau in dubii daca sa-l cobor 2 cm sau nu, plus manualul zice service la amortizor 'overhaul every 15000km or 2 years'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si iara o intrebare interesanta: stiti vreun mester sau vreun service care sa poata schimba arcul, garniturile, etc la un amortizor spate de 950? Inca stau in dubii daca sa-l cobor 2 cm sau nu, plus manualul zice service la amortizor 'overhaul every 15000km or 2 years'.

 

Eu am trimis prin curier suspensia la Dementor pentru service. Oriunde te duci cu amortizorul trebuie sa aiba pompa sa-l incarce cu azot, n-am stat sa caut dar nu cred ca e pe toate drumurile scula asta. La furca e mai simplu in orice loc care are pretentii de "service" ar trebui sa poti sa rezolvi problema.

 

 

 

Apropo de cauciucuri:

As vrea sa incerc Mefo - Super Explorer 150/70-18 pentru ca mai toti Orange Crush'erii lu' Unchiu' Sam il recomanda numai ca nu prea l-am vazut in oferte pe la noi. Stiti de unde poate fi cumparat de prin apropiere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa incerc Mefo - Super Explorer 150/70-18 pentru ca mai toti Orange Crush'erii lu' Unchiu' Sam il recomanda numai ca nu prea l-am vazut in oferte pe la noi. Stiti de unde poate fi cumparat de prin apropiere?

 

Dap, gasesti, dar sub alt nume, e de fapt Heidenau branded diferit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trimis prin curier suspensia la Dementor pentru service. Oriunde te duci cu amortizorul trebuie sa aiba pompa sa-l incarce cu azot, n-am stat sa caut dar nu cred ca e pe toate drumurile scula asta. La furca e mai simplu in orice loc care are pretentii de "service" ar trebui sa poti sa rezolvi problema.

 

Furca mi-o 'rezolva' cei de la SF moto din Cluj, cu asta e simplu. Insa pentru amortizor an intrebat deja la Dementor si mi-au spus ca nu au 'instalatia' de azot :-( . De asta intrebam...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, gasesti, dar sub alt nume, e de fapt Heidenau branded diferit.

 

Mefo Super Explorer seamana la "desen" cu Heidenau K60 Scout dar nu sunt una si aceeasi. K60 Scout rezista bine pe asfalt iar Super Explorer cica e mai moale si mai orientat spre toloaca, pe asfalt se consuma sensibil mai repede decat K60 Scout dat nu atat de ridicol de repede ca TKC80... ma rog, eu asta am intzeles, n-m avut si de asta caut ca sa vad cum e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

B374 a vrut sa zica urmatorul lucru. Mefo e un alt brand dar se face in aceeasi fabrica cu Heidenau. Nu e acelasi cauciuc, am impresia ca difera si compozitia si desenul, foarte laudat de americani unde se pare ca e principala piata de desfacere pt gumele astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

B374 a vrut sa zica urmatorul lucru. Mefo e un alt brand dar se face in aceeasi fabrica cu Heidenau. Nu e acelasi cauciuc, am impresia ca difera si compozitia si desenul, foarte laudat de americani unde se pare ca e principala piata de desfacere pt gumele astea.

 

Asa si!?... eu ce am zis mai sus!? :) Problema mea era daca se gaseste Super Explorer pe undeva prin apropiere sa nu ajunga cheltuielile postale inca odata valoarea gumei. Pana acu' am gasit in UK cu 130 GBP din cate 40 sunt posta. K60 Scout stiu de unde sa cumpar :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa si!?... eu ce am zis mai sus!? :) Problema mea era daca se gaseste Super Explorer pe undeva prin apropiere sa nu ajunga cheltuielile postale inca odata valoarea gumei. Pana acu' am gasit in UK cu 130 GBP din cate 40 sunt posta. K60 Scout stiu de unde sa cumpar :).

 

pai cred ca mai aproape doar in uk gasesti. referitor ce ziceam, nu stiu sigur cum o fi la toate modelele si dimensiunile, stiu doar ca niste mefo-uri din uk pe 130/80 17 erau identice la milimetru exceptand numele cu heidenau-uri k60.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comandat si primit una pereche de TKC 80. Sa vedem acuma cat rezista spatele si cam ce o fi in stare sa fac cu ele

 

Mai in gluma, mai in serios, am licitat pe ebay la niste jante Excel noi. Sincer nu ma asteptam sa castig, la cat am licitat, dar m-am trezit dimineata ca am castigat. Asa ca acu mai am o chestie pe lista de facut...

 

 

Cat ai dat pe jantele in cauza. Te intreb intrucat imi trebuie si mie o pereche sau macar una. Ai luat doar cercurile sau janta cu tot cu butuc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...