Sari la conținut

Aprilia Pegasus Sau Bmv 650?


psyfreak
 Share

Postări Recomandate

salut,

vreau sa-mi iau un enduro, ma gandeam la un pegasus de 650 sau un bmv de 650. ca aspect cred c-as prefera prima optiune. nu am permis si nu am condus nimic inca, am in jur de 1,72m 72kg, o vreau pt bucuresti si offroad pt deplasari la munte, nu tin neaparat sa ma cocot cu ea pe nu stiu unde, e de ajuns si pana acolo. o sa mai am si un pasager in spate la vreo maxim 50kile.

acum partea financiara... pana in 2500E, pt care fac credit, deci as prefera sa ma coste cat mai putin intretinerea macar 3 ani dupa ce-o iau(ma refer la eventuale reparatii), cat si consumul pe drum lung.

 

eventual ma gandeam si la ceva mai mic, de 125, dar nu stiu cat face fatza pt drum lung de 2 persoane si cat de comod e drumul.

daca e s-o iau d-afara, as dori sa stiu cam cat ma costa sa inmatriculez.

 

si pt bucuresti sugetii unde sa fac scoala.

 

multumesc.

Editat de psyfreak
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multe intrebari deodata, nu stiu daca va raspunde cineva la ele.cel mai bine lecturezi topicurile mai vechi de la coltule enduristilor pe subiecte apropiate de al tau, vei gasi raspuns cam la toate intrebarile tale.

oricum, la bugetul tau m as orienta catre altceva.probabil ca dominator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

vreau sa-mi iau un enduro, ma gandeam la un pegasus de 650 sau un bmv de 650. ca aspect cred c-as prefera prima optiune. nu am permis si nu am condus nimic inca, am in jur de 1,72m 72kg, o vreau pt bucuresti si offroad pt deplasari la munte, nu tin neaparat sa ma cocot cu ea pe nu stiu unde, e de ajuns si pana acolo. o sa mai am si un pasager in spate la vreo maxim 50kile.

acum partea financiara... pana in 2500E, pt care fac credit, deci as prefera sa ma coste cat mai putin intretinerea macar 3 ani dupa ce-o iau(ma refer la eventuale reparatii), cat si consumul pe drum lung.

 

eventual ma gandeam si la ceva mai mic, de 125, dar nu stiu cat face fatza pt drum lung de 2 persoane si cat de comod e drumul.

daca e s-o iau d-afara, as dori sa stiu cam cat ma costa sa inmatriculez.

 

si pt bucuresti sugetii unde sa fac scoala.

 

multumesc.

 

 

te'as sfatuii sa incerci o honda varadero 125cc de prin 2001-2002 din germania...asta ai putea sa iti iei la banii aia si intretinerea nu e foarte scumpa..e un motor excelent mai ales ca sa inveti sa mergi pe el.. de scoala moto mai intereseazate

 

--- Mesaj completat în 10 Mar 2008 14:44 -------------
si tot nu am inteles..daca inca nu ai dat de carnet si nu prea ai experienta cu motoarele...de ce te arunci la un bmw f650? sau la motoare asa puternice? incearca si tu unu pana in 450 si o sa vezi o diferenta dupaia...vorba aia de ce sa te grabesti daca tot acolo ajungi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aprilia PEGASO....pegasus e un cal zburator si o firma distrusa de curierat. :blbl:

 

<small>--- Mesaj completat în 10 Mar 2008 14:44 -------------</small><br/>si tot nu am inteles..daca inca nu ai dat de carnet si nu prea ai experienta cu motoarele...de ce te arunci la un bmw f650? sau la motoare asa puternice? incearca si tu unu pana in 450 si o sa vezi o diferenta dupaia...vorba aia de ce sa te grabesti daca tot acolo ajungi

 

WOW! daca si un monocilindru de 650 e motor puternic si nerecomandat incepatorilor :crack: De ce oare dau unii sfaturi daca habar nu au ce vorbesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
salut,

vreau sa-mi iau un enduro, ma gandeam la un pegasus de 650 sau un bmv de 650. ca aspect cred c-as prefera prima optiune. nu am permis si nu am condus nimic inca, am in jur de 1,72m 72kg, o vreau pt bucuresti si offroad pt deplasari la munte, nu tin neaparat sa ma cocot cu ea pe nu stiu unde, e de ajuns si pana acolo. o sa mai am si un pasager in spate la vreo maxim 50kile.

acum partea financiara... pana in 2500E, pt care fac credit, deci as prefera sa ma coste cat mai putin intretinerea macar 3 ani dupa ce-o iau(ma refer la eventuale reparatii), cat si consumul pe drum lung.

 

eventual ma gandeam si la ceva mai mic, de 125, dar nu stiu cat face fatza pt drum lung de 2 persoane si cat de comod e drumul.

daca e s-o iau d-afara, as dori sa stiu cam cat ma costa sa inmatriculez.

 

si pt bucuresti sugetii unde sa fac scoala.

 

multumesc.

 

dintre aprilia pegaso si BMW 650-f te-as sfatui sa iti cumperi o Honda Transalp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

APRILIA PEGASO SI BMW F 650 AU ACEASI MOTORIZARE -ROTAX 650

DOAR CA APRILIA ARE 5 VALVE PE CILINDRU IAR BMW ARE IN LOC DE A 5 VALVA O A 2 APRINDERE.

MAM CARAT DOAR CU BMW F 650. E OK TRAGE BINE,POZITIE DESTUL DE COMODA. :lol:

PEGASO NU E BUN -SE VAITA TOTI DE FIABILITATEA EI :crack:

VEZI CA MAI SUNT MODELE:

-YAMAHA XTZ 660 TENERE[iL GASESTI SI MAI IEFTIN SI E UN MOTOR GROZAV]

-HONDA DOMINATOR NX 650

-SUZUKI DR 650 RS

-KAWASAKI KLR[KLX ]650

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Eu am un Pegaso si l-am luat inainte sa-mi iau carnetul - mi s-a parut destul de ok (incepator fiind). O sa fie diferenta mare de la motoarele obosite de 125/250 ale scolii, dar te obisnuiesti repede. Cu alte cuvinte, poti sa-ti iei enduro-touring de 600/650 ca incepator daca mergi cu cap.

 

Dupa ce-i schimb bobina de inductie (aparent si-a trait viata din '98 pana acum), il pun la vanzare ca vreau sa-mi iau ceva mai vanos putin.

Consum: 4.2-4.5 afara(fara-cu pasager(eu 80 kg, pasagerul 50), mers la 100km/h), intre 6.7-8 in Bucuresti (depinde de trafic si bineinteles si de cum mergi cu ea).

Pretul o sa fie de iarna-primavara si de criza financiara, adica in jur de 1600-1700 Eur - iti raman si bani de echipament, in care iti sugerez sa investesti destul de mult.

Daca te bate vreun gand, PM sau 0745.426.126 - Vlad.

 

Bafta!

 

 

LE: Eu am facut scoala in poligonul Ilioara, la AdiAutoMoto (Instructor: Adi Budoi). E foarte ok si-l recomand. Tel: 0722.705.842

Editat de valdemar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare cu ce are.... :lol: Te sfatuiesc sa arunci un ochi si la KLE 500. Este o motoreta cuminte si rabdatoare... Eu o folosesc 80% asfalt si numai 20% coclau. Merg cu pasager de 60kg, este stabila si docila. Avantaj mare, 2 cil , consum mic (4-5% la 100-120), piese relativ ieftine, fara vibratii ( care se cam resimt la drum lung la un piston )... Bafta si sa ne vedem sanatosi!

 

P.S. Scoala moto : Motolouis fara discutii. cu ei iesi in trafic in orele de scoala

Editat de Lucianggg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...