Sari la conținut

moto mai vechi de 12 ani nu vor mai circula?


aeroflot
 Share

Postări Recomandate

salut!

am vorbit cu cineva de la circulatie care spunea ca din 20007 nu vor mai circula auto(moto) mai vechi de 12 ani.este posibil?cine a mai fost pe afara stie mai multe?chiar nu mai circula chestii mai vechi?am mai auzit o varianta cum ca pentru ca polueaza suplimentar platesti ceva mai mult pe la mediu.

ma lumineaza cineva?

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ceva cred ca ar fi imposibil.daca io vreau sa circul cu un IJ din '61 nu vad cum ar putea sa-mi interzica din moment ce e inscris in circulatzie..ca le dau foc :huh: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te poate obliga nimeni sa scoti un vehicul din circulatie daca e mai vechi de 12 ani.Dar pot majora diferite taxe la vehiculele mai vechi.De exemplu in Germania se plateste impozitul pentru masina in functie de gazele care le scoate.(G-kat, Euro1, Euro2,Euro3.....)Cu cit e masina mai noua cu atit e impozitul mai mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja platesti diferentiat la mediu!Vezi rovinieta!In vest nu sunt interzise vechiturile.Daca vrei sa mergi cu una din 1900 poti sa mergi dar platesti, si platesti destul cat sa nu-ti convina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se poate in principiu .

problema este ca in ro nu poti inmatricula un mercedes mai vechi de 6-8 ani(nu cunosc cifra exacta) dar cu o dacie 1100 de 30 ani circuli fara probleme asa ca...

La ora actuala o masina daca vrei sa o in matriculezi in Ro trebuie sa fie dotata cel putin cu Euro 3 deci sa nu fie mai veche de 3-4 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca a ta o sa fie mai batrana de 12 ani in 2007 si vrei so vinzi...ai ? :huh:

A mea desi are 20 de ani are injectie si catalizator. Deci are nush-ce Euro (1 sau 2) Si ma linisteste faptul ca daca se va da o astfel de lege imbecila (destul de improbabil) eu inca voi mai putea circula. Ce naiba, circula astea ca a mea in Italia si in Germania si o sa fie considerate prea poluante ca sa circule aici, in ROMANIA!??!?! Sa fim seriosi!

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa platim putzin mai mult daca polueaza mai mult dar nu itzi poate pune o taxa tripla doar din acest motiv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

am vorbit cu cineva de la circulatie care spunea ca din 20007 nu vor mai circula auto(moto) mai vechi de 12 ani.este posibil?cine a mai fost pe afara stie mai multe?chiar nu mai circula chestii mai vechi?am mai auzit o varianta cum ca pentru ca polueaza suplimentar platesti ceva mai mult pe la mediu.

ma lumineaza cineva?

multumesc

De unde stie cel de la politie cu care ai vorbit ce va fi peste optsprezece mii de ani ? :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

am vorbit cu cineva de la circulatie care spunea ca din 20007 nu vor mai circula auto(moto) mai vechi de 12 ani.este posibil?cine a mai fost pe afara stie mai multe?chiar nu mai circula chestii mai vechi?am mai auzit o varianta cum ca pentru ca polueaza suplimentar platesti ceva mai mult pe la mediu.

ma lumineaza cineva?

multumesc

De unde stie cel de la politie cu care ai vorbit ce va fi peste optsprezece mii de ani ? :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai terminati cu prostiile eu sunt in spania(barcelona)si sunt atitea masini vechi..si circula...eu am un golf I GTI 1800 din 83 si....chiar invers asigurarea este mai ieftina la o masina mai veche.....iar la cele considerate istorice se face o asigurare care costa si mai putin..ei socotind caci cu o masina istorica nu se circula zilnic..poate chiar o data pe luna

atit in spania si in franta germania italia....poti circula cu masina destul de veche fara nici o problema daca masina trece verificarea tehnica este ok

AL meu MERGE BRICI SI ESTE DIN 83 :huh: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte probabil sa nu iti mai dea voie sa inmatriculezi moto mai vechi, dar nu iti pot interzice sa mai circuli...poate doar sa iti bage taxe mai mari in functie de "poluare".

O alta varianta mai nasoala ar fi sa schimbe iar numere-certificate-carti ID motiv pt care sa te oblige la o noua "omologare", caz in care multe nu vor trece de inspectia tehnica severa facuta de RAR. Asa am "pierdut" Dacia lu' tata, functionala, dar care rugineste si acum in fata portii cu numere vechi :laugh:

 

Eu cred ca ca va urma o perioada in care cumperi un junghi occidental deja omorat dar inmatriculat aici pentru a putea transfera pe actele lui moto pe care ai adus-o proaspat de afara in stare buna. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte probabil sa nu iti mai dea voie sa inmatriculezi moto mai vechi, dar nu iti pot interzice sa mai circuli...poate doar sa iti bage taxe mai mari in functie de "poluare".

O alta varianta mai nasoala ar fi sa schimbe iar numere-certificate-carti ID motiv pt care sa te oblige la o noua  "omologare", caz in care multe nu vor trece de inspectia tehnica severa facuta de RAR. Asa am "pierdut" Dacia lu' tata, functionala, dar care rugineste si acum in fata portii cu numere vechi  :laugh:

 

Si eu cred acelesi lucru...

Nu au nici o problema cu automobilele(moto) care circula...doar ca nu o sa mai inmatriculeze mai vechi de 12 ani. Care e problema? Din cate stiu eu si acum exista o lege care spune ca nu se inmatriculeaza masini mai vehi de 1992...sau ceva de genu asta...si de asemenea probabil ca o sa creasca putin taxele pentru poluare...atata tot. Ma gandeam, atunci cand au aparut rovinietele alea ce o sa faca posesorii de Trabant? Daca masina lor costa 4-5 mil.? Trebuie sa plateasca 1 mil. pentru taxa? Asta este...

 

Numa' bine! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am "pierdut" Dacia lu' tata, functionala, dar care rugineste si acum in fata portii cu numere vechi  :laugh:

Axa, daca vrei sa rezolvi, ia da-mi un PM... ideea e ca daca nu e umblata la serii te potzi duce fara probleme sa faci cartea de identitate shi nota de identificare... shi in prealabil, rezolvam de-un itepeu micutz :ok: Dai PM... capetzi un nr. de tel... shi gataaaaa!!! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam, atunci cand au aparut rovinietele alea ce o sa faca posesorii de Trabant? Daca masina lor costa 4-5 mil.? Trebuie sa plateasca 1 mil. pentru taxa? Asta este...

Hummmm.... :laugh: Pai eu n-am facut robineta la Trabi pt. ca am facut la duba.... daca n-aveam duba faceam la Trabi, care-i problema? oricum, 4-5 milioane e un Trabi mai harbuit, unul bun e 10-15.... in Germania se vand intre 10 shi 15.000 de euro :laugh:

http://www.autoscout24.de/home/index/list....1=Suche+starten

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Axa@: daca nu s-au mai schimbat legile de anu' trecut pana acum si Dacia pe care o ai e inmatriculata poti sa o inmatriculezi cu nr. noi.Te duci la RAR ii faci omologare si CIV(carte de iden.) in cazul in care nu are(omol.-vreo 300 mii si carte vreo 800 cu tot cu folii) si ITP-ul poti sa-l faci si dupa aceea la orice statie agreata RAR.Iti spun din proprie experienta si nu din povesti!

PS. Si daca e radiata poti face asta cu conditia sa nu fie radiata in vederea dezmembrarii, ca atunci la revedere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...