Sari la conținut

Busa vs. Tico


knightrider
 Share

Postări Recomandate

Dragi rideri , am vazut-o si pe asta. :huh:

Eram duminica 8 mai seara la o terasa din fata Agronomiei, si stateam cu prietenii la un suc.

Laq un moment dat apar vreo 15 rideri, parcheaza, stau un pic si apoi toata lumea incaleca.

Chiar linga intrare un rider cu o busa.

In spatele lui, inca dinaintea sosirii oamenilor, un tico visiniu, era parcat paralel cu intrarea.

Riderul se urca pe motor, ridica talpa si da inapoi incet, un amic il avertizeaza dar prea tirziu, lampa de stop se proptise in usa stinga spate si am vazut cit de "groasa" este tabla, in locul de coliziune se vedea o adincitura.

Si cind ma gindesc ca efectiv omul a dat cu spatele incet !

Putea sa se uite in retrovizoare, oricum au plecat la politie sa se faca constatarea.

Iar Tico, daca la asa impact se deformeaza, inseamna ca la un accident serios este facut varza cu fiare! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca te loveai mai tare de usa si-ar fi fost acelasi lucru.... Eu am patit-o in trecut cand catelul meu s-a stanjenit cu un altul , iar din conflict a rezultat portiera infipta bine in interior.... , asa ca .... , e tabla , si nu e f. rezistenta., aici mergea chestia cu cartonu trabanturilor. :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eram vreo 8 sau 9 :laugh:

 

tipa cu tico a vrut la politie pt ca avea mai multe lovituri pe tico mai vechi si spera ca si repara taraba pe asigurarea busei,

a avut nenorocul ca tipul cu busa e avocat si s a rezolvat repede,

 

oricum o varza de masina la fel ca si matizul :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu+moped infipt frontal in bot la tico (drept in numar) - bara rupta, radiator desprins si deplasat, traversa aia cu incuietoarea capotei- strambata, capota cu conturul meu in ea, aripa dreapta deplasata spre exterior 2 degete.

daca eram cu ijulica ajungeam copilot la tico :huh:

mopedul - furca stramba si rezervorul nitel infundat (recuperate total), ghidon stramb (recuperat partial). roata fata NU A AVUT NIMIC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un Tico lovit din spate de o Nova, lovitura nu foarte puternica (Nova a plecat sifonata, dar pe roatele ei), usile din spate nu s-au mai deschis pentru ca intreaga caroserie s-a deformat in fata. Astea-s ascutitorile mortii, nu masini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum o varza de masina la fel ca si matizul  :huh:

inca n-ai zis nimik??? ce ai patit? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eram vreo 8 sau 9  :laugh:

 

tipa cu tico a vrut la politie pt ca avea mai multe lovituri pe tico mai vechi si spera ca si repara taraba pe asigurarea busei,

a avut nenorocul ca tipul cu busa e avocat si s a rezolvat repede,

 

oricum o varza de masina la fel ca si matizul  :huh:

Mie mi s-au parut mai multi dar poate nu am apreciat eu bine.

stiu ca initial un tip a facut un pic de atmosfera si apoi a venit o tipa si a plecat cu masina.

Oricum nici nu avea cum sa nu se rezolve pentru ca nici nu era vb. de ceva f. serios, o mica indoitura in tabla. :laugh:

Totusi, mai multa atentie, intimplari neplacute se pot produce chiar si la mersul melcului dupa cum s-a vazut.

Asfalt uscat, si poate ne si vedem pe acolo caci intr-o sapt. imi vine si mie gsx-r-ul. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rontz, eu n am patit nimic ,

rider, totul s a rezolvat in sensul ca aia cu tico nu si au mai luat nimic,

momentan nici eu n am numere , dar in citeva zile sint back in sa

ne vdm pe strazi

:huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rontz, eu n am patit nimic

scuze!!!

 

mesajul era: matizache, n-ai zis nik inca? ce-ai patit???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

matizache, n-ai zis nik inca? ce-ai patit???

:huh: :laugh: :laugh: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

akaionut te cred ca-ti place masina ta dar sa stii ca eu am vazut altfel de poze cu Matizuri accidentate si zic sa te feresti de celelalte masini ca e de rau (la servici am .si eu un Matiz ca al tau ,deci nu sunt rauvoitor cu tine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

masinile serioase (alea cu multe stele la NCAP) sunt facut sa se deformeze ff usor in fata pt a proteja pietonii. bara, aripi, capota - se sacrifica, dar celula de rezistenta (habitaclul) ramane intact si la cele mai violente impacturi.

Matizul nu e facut asa. El e foarte rigid la viteze mici, dar la impact mai serios, cand cedeaza cedeaza direct habitaclul, deci pasagerii = rip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici chiar asa, Matiz e singurul Daewoo cu 3 stele NCAP, in o categorie in care nu prea se ingramadesc producatorii sa testeze masinile. Fiesta cred ca are numai 2 si nici o masina din categoria asta nu a trecut de 3.

Ce e real este ca se rastoarna prea usor, am vazut cateva accidente deja cu Matizuri rostogolite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca chiar simtzi nevoia de adrenalina shi nu ai motor,atunci ia-tzi un Ticoi sau Matizoi!

 

Pe acela de la tv. de anul trecut cu Matizul,taxi,care a intrat frontal in troleu?

Dupa ce a intrat in bara autobuzului,s-a ridicat (cu tot cu pasageri) pe rotzile din fatza shi a dat cu spatele mashinii de parbrizul autobuzului;a lasat in "bratzele" shoferului semnul de taxi de pe plafon,shi a cazut la loc pe rotzile din spate.

 

Acolo ar exista una bucata scuza ptr. AUDI,dar nici o scuza ptr. Matiz,care trebuia sa aiba avarii(grosolane) cam pana pe la suport telescop !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nene ghostule, ia priveste: http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?a...pe=post&id=3324 ; s-a ciobit si supozitorul, nici o grija :laugh:

 

Oricum ar fi, incredibil ce damage a suferit Audi ala, dar accidentele au prostul obicei sa nu semene unul cu altul, prea multe variabile ...

 

PS: io cunosc 2 acidente cu rostogolit Matizul, unul e cel darimat de un papuc in parcarea Cora asta-vara si altul e de toamna trecuta, cu o domnita care s-a rostogolit peste marginea drumului pe Brasov-Predeal ... daca mai stiti, va rog sa spuneti, string documentatie pentru mythbusters :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...