Sari la conținut

Motociclist "accidentat" De Politia Harlau


orestte
 Share

Postări Recomandate

60 de pagini pt. un inconstient cu 6 dosare penale scrise evident de mai shmecherii motociclisti ce considera ca de cand au motor li s-a mai lungit cu cativa cm si ca toata strada e a lor, indiferent de banda pe care ar trebui sa circule.

Aici e o ditamai telenovela si mai mult decat atat se incearca a se tranforma un idiot cu gesturi de copil retardat intr-o mare victima a sistemului. O dati in comunicate de presa si alte balarii si nu reusiti decat sa va faceti de cacao. Eu asa vad acest topic si toate mesajele de pe aici sunt de la penibil in sus. Dar daca nu ar fi oameni asa "intelepti", unii nu ar avea de ce sa zambeasca la birou....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 901
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

60 de pagini pt. un inconstient cu 6 dosare penale scrise evident de mai shmecherii motociclisti ce considera ca de cand au motor li s-a mai lungit cu cativa cm si ca toata strada e a lor, indiferent de banda pe care ar trebui sa circule.

Aici e o ditamai telenovela si mai mult decat atat se incearca a se tranforma un idiot cu gesturi de copil retardat intr-o mare victima a sistemului. O dati in comunicate de presa si alte balarii si nu reusiti decat sa va faceti de cacao. Eu asa vad acest topic si toate mesajele de pe aici sunt de la penibil in sus. Dar daca nu ar fi oameni asa "intelepti", unii nu ar avea de ce sa zambeasca la birou....

 

 

 

Ideea este ca pulitzaii aia nu aveau dreptul sa il dea jos de pe motocicleta !! ce nu intelegi?? ASTA INSEAMNA VATAMARE CORPORALA!!!!! care trebe sa traga de la sine si puscaria pt acei politzai smecheri

!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- o actiune UNITARA pentru a cere sa se aplice legea, dublata de o petitie cu stangere de semnaturi are mari sanse de a dejuca orice planuri de musamalizare. PS: daca ganditi pesimist, la modul "orice am face noi, nimic nu se schimba", va invit inapoi in comunism, unde va veti putea caca linistiti in drepturile voastre.

 

- NU conteaza, repet, dosare samd; ceea ce conteaza e CE s-a petrecut.

 

In incheiere, imi permit un sfat: "sue the motherfuckers' asses!"

......deci vorba multa ......MERGEM IN EXCURSIE LA HARLAU SA VIZIONAM FILMUL POLITIEI SAU NU?????

Eu cred ca daca am fi vreo 800 - 1000 de motoristi prezenti acolo in WE asta sau celalalt cand TOATA PLANETA va urmari tzara noastra.....avem sanse......eu am sentimentul ca politia NU are filmare si vor incerca sa musamalizeze treaba inclusiv "cumarand" victima accidentului alias infractorul dinainte...

 

Eu merg la Harlau daca se organizeaza ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

60 de pagini pt. un inconstient cu 6 dosare penale scrise evident de mai shmecherii motociclisti ce considera ca de cand au motor li s-a mai lungit cu cativa cm si ca toata strada e a lor, indiferent de banda pe care ar trebui sa circule.

Aici e o ditamai telenovela si mai mult decat atat se incearca a se tranforma un idiot cu gesturi de copil retardat intr-o mare victima a sistemului. O dati in comunicate de presa si alte balarii si nu reusiti decat sa va faceti de cacao. Eu asa vad acest topic si toate mesajele de pe aici sunt de la penibil in sus. Dar daca nu ar fi oameni asa "intelepti", unii nu ar avea de ce sa zambeasca la birou....

 

la mine in birou deja s-au pus pariuri ca in inca 3 zile se va ajunge la 100 de pagini, eu merg pe varianta ca se ajunge!

 

cota e de 4/1 ca se ajunge , pana acum ;))

 

imi place treaba cu excursia la harlau (e in romania nu? )

 

bagati !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

......deci vorba multa ......MERGEM IN EXCURSIE LA HARLAU SA VIZIONAM FILMUL POLITIEI SAU NU?????

Eu cred ca daca am fi vreo 800 - 1000 de motoristi prezenti acolo in WE asta sau celalalt cand TOATA PLANETA va urmari tzara noastra.....avem sanse......eu am sentimentul ca politia NU are filmare si vor incerca sa musamalizeze treaba inclusiv "cumarand" victima accidentului alias infractorul dinainte...

 

Eu personal as merge, nu neaparat sa vad filmul politiei.

 

Printr-o astfel de actiune am atrage atentia asupra celor intamplate. Este imposibil de tolerat faptul ca unul din cei ce trebuie sa ne apare pune in pericol viata cuiva, indiferent de cate dosare avea, viteza cu care circula, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok,

 

 

Ideea prinsa pe scurt e cam asa:

Un individ ce utiliza o motocicleta nu opreste la semnalul politiei.

Acest individ are deja dosar "greu" la politie.

Pentru a putea sa il opreasca, politia ii pune masina in fata si nu cheama ambulanta dupa accident continuand cu imobilizarea suspectului.

-----------------------------------------------------------------------------

Nu mai stiu exact cine ce a scris dar vine cam asa:

Cica in afara nu ar face asa ceva ..... normal ca nu, te impusca direct

poti fi un criminal in serie care nu opreste.. daca fugi ... o sa traga.

 

Politia a oprit cum a putut motociclistul recidivist....corect

Nu a acordat imediat masuri de prim ajutor ... trebuie pedepsiti.

 

Hai sa fimi seriosi, daca e sa ma iau dupa majritatea de aici... ma urc pe motor impusc 5 oameni .. mai jefuiesc si niste banci iar politia nu are voie sa ma opreasca.Poate doar sa vina dupa mine si sa astepte sa raman fara benzina.

Hai sa fim seriosi, omul este recidivist si a putut fi considerat un pericol.

Si eu merg repede dar daca ma prinde garcea ... asta e.O fac pe riscul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok,

Ideea prinsa pe scurt e cam asa:

Un individ ce utiliza o motocicleta nu opreste la semnalul politiei.

Acest individ are deja dosar "greu" la politie.

Pentru a putea sa il opreasca, politia ii pune masina in fata si nu cheama ambulanta dupa accident continuand cu imobilizarea suspectului.

-----------------------------------------------------------------------------

Nu mai stiu exact cine ce a scris dar vine cam asa:

Cica in afara nu ar face asa ceva ..... normal ca nu, te impusca direct

poti fi un criminal in serie care nu opreste.. daca fugi ... o sa traga.

 

Politia a oprit cum a putut motociclistul recidivist....corect

Nu a acordat imediat masuri de prim ajutor ... trebuie pedepsiti.

 

Hai sa fimi seriosi, daca e sa ma iau dupa majritatea de aici... ma urc pe motor impusc 5 oameni .. mai jefuiesc si niste banci iar politia nu are voie sa ma opreasca.Poate doar sa vina dupa mine si sa astepte sa raman fara benzina.

Hai sa fim seriosi, omul este recidivist si a putut fi considerat un pericol.

Si eu merg repede dar daca ma prinde garcea ... asta e.O fac pe riscul meu.

 

 

Corect, poate sa te impuste ca sa te opreasca. Sau sa te opreasca cu masina. NU am nimic cu asta, au primit ordin sa il opreasca si era de competenta si datoria lor sa faca acest lucru. Dar dupa ce te-au impuscat sau te-au accidentat cu masina, normal ar fi sa cheme o ambulanta, pentru ca esti ranit, nu sa se urce cu genunchii pe pieptul tau si sa te amaninte cu pistolul. Aici e de fapt problema care nu se intelege. I-au pus viata in pericol, dupa ce l-au oprit. FIe ca se faca o plangere penala pentru neglijenta sau pentru abuz in serviciu, ceva trebuie facut impotriva acelor politisti. Repet, nu pentru modul in care l-au oprit, ci pentru comportamentul inuman si relele tratamente de dupa "oprire".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca pulitzaii aia nu aveau dreptul sa il dea jos de pe motocicleta !! ce nu intelegi?? ASTA INSEAMNA VATAMARE CORPORALA!!!!! care trebe sa traga de la sine si puscaria pt acei politzai smecheri

!!!!!!!

 

 

 

Nici ala nu avea dreptul sa fuga odata ce a fost somat sa opreasca. Si asa putem sa mai continuam cu inca 60 de pagini.

Din punctul meu de vedere a meritat cu varf si indesat ce i s-a intamplat. Lasati despagubirile si procesele castigate la Haga pentru alte parti ale megatelenovelei " Ghostrider de Harlau".

Shoot me! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici nu e vb de ce a facut sau nu a facut ala,ca era recidivist sau nu....e vorba de cum s-au purtat cu el dupa ce l-au busit........daca stiau politistii cine e si ca e "vedeta" locala mergeau direct la el acasa si il asteptau......ideea e ca in unele orase mai mici cum e si Harlau fenomenul moto e privit ca un fenomen social negativ.Un amic acum cativa ani trecea cu motoru printr-un sat tot din zona Harlaului cand taranii de pe marginea drumului au inceput sa arunce cu cartofi si caramizi in el ;) Dar daca politia da astfel de exemple ce sa mai ceri de la omu de rand de la tara(nu am nimic cu cei de la tara dar se pare ca unii dintre ei au ceva cu motociclistii)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a putea sa il opreasca, politia ii pune masina in fata si nu cheama ambulanta dupa accident continuand cu imobilizarea suspectului.

 

Poti sa dovedesti asta? Sau ti-ai dat seama din film ca nu a fost chemata ambulanta?

 

Politia a oprit cum a putut motociclistul recidivist....corect

Nu a acordat imediat masuri de prim ajutor ... trebuie pedepsiti.

Filmul incepe de la jumatea actiunii...in aia 10m poate ala a incercat sa fuga ...apai pulea iti mai acord primul ajutor in cazul asta. Sau poate inainte sa inceapa filmul l-au intrebat daca e ok ...daca si-a rupt ceva.

 

Ideea e sa nu mai presupunem noi, ba ca nu au chemat salvarea, ba ca nu i-au acordat primul, al doilea si respectiv al treilea ajutor ...

 

Hai sa fimi seriosi, daca e sa ma iau dupa majritatea de aici... ma urc pe motor impusc 5 oameni .. mai jefuiesc si niste banci iar politia nu are voie sa ma opreasca.Poate doar sa vina dupa mine si sa astepte sa raman fara benzina.

Absolut, eventual pe acelasi principiu sa intrii pe stradute stramte unde masina de politie nu incape ...si pe urma ne povestesti cum e cu benzina :bow:

 

Hai sa fim seriosi, omul este recidivist si a putut fi considerat un pericol.

Si eu merg repede dar daca ma prinde garcea ... asta e.O fac pe riscul meu.

 

Nu frate, e pe riscul tau ..si ce daca ...Ne cacam pe noi pentru ceea ce ni se intampla din cauza participantilor la trafic, facem marsuri prin Bucuresti (si probabil alte orase) si vrem sa fim daca se poate intangibili ...

 

Ce-mi place cel mai mult este aia cu: "Ce conteaza ce-a facut motociclistul ...important este cum l-a oprit Politia.", absolut ... de aceeasi senzatie merge si "Ce conteaza cum a oprit Politia motociclistul, conteaza ce dement era ala" :bow: si tot asa.

 

Dreptul asta la viata incep sa ti-l pierzi cand ai impresia ca odata cu mobra ai si 5km de strada fara limita de viteza, fara obligatia de a opri la semanlele politistilor, fara a trebui sa ai numar si tot asa. Din nou, nu e normal sa intre garcea in tine, motiv pentru care vor fi cercetati, insa parca nici sa-ti fortezi norocul tau, si al altor participanti la trafic nu mi se pare in regula.

 

Politia actioneaza in mai toate cazurile fiind aparati de lege si discrepantele ei. Dupa cum am tot sustinut in posturile mele, filmul nu este inregistrat cu un echipament omologat (ca ce (cuvant urat) noastra, daca te-ar filma garcea cu 200km/h cu un telefon mobil, ai tipa ca picat cu ceara ca aparatul nu e omologat), deci "brutalitatea" politistilor trebuie dovedita altfel. Nu sunt leziuni care sa ateste faptul ca politia a fost brutala => pa si la revedere.

 

Si tot asa, fiecare "culpa" a gaborilor va fi eliminata. Din nou, NU TIN CU POLITISTII, tata e taximetrist (deci fute legea la greu), iar eu sunt calculatorist (si din posturile mele se vede ca nu stau sa scriu pe motociclism.ro/forum). Tin cu legea si la revedere. Daca intrau intr-unul care nu a semnalizat la schimbarea directiei de mers, sau caruia nu ii mergea stopul. era alta poveste, eram primul care faceam urat. Insa nu a fost chiar asa ...drept urmare, fiecare parte a incalcat legea.

 

Pentru cei care vor dovezi...din cate stiu eu, NU ESTE VOIE SA SE FACA PUBLICE DOVEZILE PE PARCURSUL UNEI CERCETARI...deci nu pupati voi (AMR, motociclism.ro, si alte "organizatii") acces la "caseta de pe aparatul RADAR montat pe auto B ..." :bow: (citat de pe procesul meu verbal). Va convine, bine, nu va convine, sa fiti voi sanatosi. Asta e legea, lege care le permite sa nu faca publice toate inregistrarile etc. In instanta sunt disponibile avocatilor precum si partilor contitutive (cred ca am rupt limba romana aici).

 

In alta ordine de idei, filmul nu este acceptat in instanta, deci "brutalitatea" politie trebuie dovedita altfel (tam ta da), mai ramane intrarea gaborilor in mobrist care se va termina asa:

 

"Intrucat noi nu aveam viteza, si nici el, am considerat ca nu ii vom pune viata in pericol daca intram in el, primind totodata acordul ofiterului de serviciu blablabla, dupa cum se poate observa si din procesul verbal/decizia/constatarea IML-ului (sau ce institutie au ei acolo in Harlau :bow:)". Deci, avem o masina de politie care a intrat in mobrist (lucru cu care nici eu NU PREA sunt de acord) dar care putea fi evitat de catre mobrist prin oprirea la semnalele politistilor.

 

Pentru cei cu remarci de genul: "Cum ar fi daca ati fi in locul mobristului", nu, unii din nou nu am fi acolo pentru ca la cate sanse a avut ala sa opreasca si sa evite disconfortul, tre sa fi prea dement ca sa le refuzi. Deci, noi, cei "RAI" in acest caz, am fi oprit la baraj. Pa si la revedere. In rest nu discut pentru ca nu as ajunge acolo.

 

Pe de alta parte, daca ar intra in mine sau in oricare alt motociclist, doar pentru ca a avut viteza, as face urat, atat pentru mine, cat si pentru orice alt motociclist. Dar aici nu e vb ca au intrat in el pt viteza, ci si pentru alte 3,4 contraventii, in urma carora politia poate considera ca mobristul a facut si o infractiune. Atentie CONSIDERA!!! nu inseamna ca trebuie sa aibe dovada, ci doar ca pot CONSIDERA, ca una din contraventiile pentru care era urmarit, poate fi o INFRACTIUNE. Ceea ce le va explica si faptul ca au actionat asa de radical, zicand:

"Tati, in momentul in care mobristu' a fugit, noi repede dupa el cu nino nino, dar ce sa vezi, nu avea numere. Ceea ce ne-a facut sa ne gandim, ca prin faptul ca s-a sustras controlului si prin faptul ca n-are numere, fie care pus in circulatie un autovehicul neinmatriculat, fie ca autovehiculul este furat".

 

http://www.codulrutier.ro/codul_rutier_mod...hp?word=oprirea

 

K

Cazurile de imobilizare a vehiculelor

 

 

Imobilizarea unui vehicul se dispune de către polițistul rutier în cazul săvârÂşirii de către conducătorul acestuia a uneia din următoarele fapte:

* conducerea unui vehicul neînmatriculat sau neînregistrat ori cu număr de înmatriculare sau de înregistrare fals, ori fără a avea montate plăcuțele cu numărul de înmatriculare sau înregistrare;

...

* conducerea unui vehicul despre care există date sau indicii că face obiectul unei fapte de natură contravențională sau penală, după caz;

 

... Pentru oprirea forțată sau imobilizarea în cazurile prevăzute de lege poliția rutieră poate utiliza dispozitive speciale omologate.

 

Acum, din nou, asta cu "dispozitive speciale omologate" este oarecum ca aia cu "la limita evitarii oricarui pericol (sau accident)". Nu stie nimeni de pe forum ce dispozitive sunt omologate la politia romana, sau daca oprirea cu ajutorul autovehiculului este permisa. Asta stie politia, pa si la revedere.

 

Stiu ca sunt un nenorocit care nu tine cu motociclistii, insa nu este un caz in care sa se ia parti. Luati voi partea motociclistilor loviti aiurea de catre participantii la trafic, la schimbarea sensului de mers, la schimbarea benzilor etc...nu pentru motociclistii care-si fac de cap si cand li se intarca tipa dupa mami.

 

Si pentru cei care vor intreba de ce sa nu ia partea acestui mobrist voi spune: "Pentru ca daca era un conservar in locul lui, si ar fi facut tot ce a facut mobristul si ar fi intrat in el si ala ar fi sarit prin parbriz 10m in spatele masinii de politie, toata lumea ar fi zis: Ia uite futu-l in gura, mai are si tupeu sa se cheme salvare si sa se opuna arestarii". Este ca asa am gandi? Stiu, ca si eu as zice la fel ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.de unde stiu unii destepti d pe aici k motociclistul e recidivist?voi stiti c e aia?

2.de ce daca cineva se arata indignat de modul in care a fost oprit si retinut riderul,automat inseamna ca e de partea lui?mi se pare ca unii gandesc foarte gresit sau bolnav(a se citi comunist) si vor cu tot dinadinsul sa-i convinga pe restul ca ONU si Declaratia Universala a Drepturilor Omului n-au nicio importanta intr-o tara civilizata cum e Romania noastra de astazi,unde au prioritate in aplicare normele militzailor din Harlau!sa fim totusi realisti ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

packard are o randuiala in ceea ce spune, parerea mea. eu, spre deosebire de altii mai sangvinici de pe forum, prefer sa nu iau nici apararea mo'ciclistului dar nici a lui Die Pozilei. pentru ca inca totu e invaluit in mister; daca lucrurile ar fi clare, cred ca se ajungea undeva pana acum.

 

ceea ce zic este doar ca e cam "abrupt" (ca sa nu zic total anapoda) felul in care au actionat Die Pozilei si ca omul nostru, daca are vreun fel de dreptate (adevarata, nu dreptatea pe care o avem fiecare in noi), e un fraier daca nu face 1 milion de plangeri in toate directiile.

 

deja exista discutii despre ceea ce se numeste "PRECEDENT"...iar in practica jurisprudentei precedentul este o arma foarte puternica, utilizabila de ambele parti. cu mica diferenta ca in cazuri ca cel de fata, un om (desi contravenient) o poate pati nasol de tot, prin simpla dinamica greu previzibila a unei cazaturi de pe motor, cauzate de un factor extern, in acelasi caz al nostru - Loganul Die Pozilei.

 

in rest, am vazut aici pareri disperate pana la limita isteriei, cum ca cineva vrea sa elimine toti mo'ciclistii din tara, ca suntem vanati... eu am trecut prin clipe destul de "adrenalinizate", dar nu am dat-o in paranoia... e drept, rumanul nu prea stie sa circule in buna pace cu mo'cicletele, "unii e rurali de-a dreptul", mo'ciclistii mai dau blana fara sa judece, nah, se-intampla multe. dar de la asta si pana la a racni ca cineva vrea sa ne elimine e cam mult.

 

personal, am coborat sa dau una in freza unui ciobanash care era sa ma lungeasca la pamant si l-a scapat numai faptul ca in mashina era si nevasta-sa cu burta la gura, care deja avea lacrimi in ochi.. dar am injurat cumplit, m-am suit pe calut si m-am dus in legea mea, asteptand clipa cand ala se va caca sange, asa cum ii dorisem din plin.

 

in stilul Elodia: oare de ce e inca bezna in cazul acesta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, noi, cei "RAI" in acest caz, am fi oprit la baraj. Pa si la revedere. In rest nu discut pentru ca nu as ajunge acolo.

 

@packardb

Ai dreptate,dar ia-o si altfel:daca nu se ia atitudine in cazul de fata,poate data viitoare n-o sa se mai puna problema de a se forma baraj-pur si simplu nu opresti(poate neintentionat) vine si se baga in tine.De asta ce zici?Tine cont si de faptul ca seful ipj iasi a declarat oficial ca ei nu stiau cine este riderul,dacat dupa ce l-au lovit si i-a sarit casca(asa zic ei),deci....

 

in plus,referitor la ce ai postat din codul rutier,trebuie facuta diferenta intre imobilizarea autovehiculului si oprirea fortata.

si fii sigur ca nu e adoptat niciunde niciun regulament sau ceva care sa statueze ca poti opri un motociclist prin coliziune(dar daca ai cunostinta despre un asemenea act,te rog arata-ne si noua).

iar referitor la mijloace omologate,sunt sigur ca masina din dotare nu face parte dintre acestea,mai ales k in speta e vb de coliziune frontala...(astept totusi contraargumente de la cei in masura sa le aduca)

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci, pina la urma, TOATA lumea STIE ca a fost impact frontal provocat de masina. De unde stiti?

mai devreme cineva sustinea ca nu-i bulita roata deci loganul a intrat in laterala motocicletei. Cum e pina la urma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci, pina la urma, TOATA lumea STIE ca a fost impact frontal provocat de masina. De unde stiti?

 

nimeni nu stie sigur(decat martorii oculari).e adevarat ca vazand filmuletul am pus si eu la indoiala acest lucru,dar am vazut pozele postate de un prieten de-al lui( nu am retinut username-ul si nici pg in care au fost postate,dar probabil le-ati vazut cu totii) din alt unghi,de la o anumita departare si mi-au dat de gandit unele elemente,cum ar fi pozitia masinii,spatiul f strans intre masina si acostament,locul in care a fost lovit loganul,urmele de frana etc

nu zic ca asa e,numai o expertiza de specialitate ar putea probabil sa clarifice asta,dar consider ca nu e exclus

 

aa,si in plus,chiar Politia recunoaste intr-un fel,deoarece peste tot au declarat ca politistii au actionat "ferm"-eu cred ca la asta se refera,ca au utilizat orice mijloc,ca l-a oprit pe "infractorul recidivist" intrand in coliziune cu el...e doar o posibila interpretare a celor declarate ;)

Editat de Juniorzone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da 57 de pagini de balacareli , presupuneri , jigniri samd

dar intrebarile persista

de ce nu da publicitatii politia imaginile care au fost inregistrate

de aparatele aflate in masinile de politie implicate in incidentul

din ziua respectiva , de ce nu dau numerele de dosar in care este invinuit motociclistul ?? din gura este usor de dat mai ales cind esti dat la televizor si te urmareste o tara intreaga .eu vad pe imaginile filmate de colegul motoristului ca politistul este un infractor in uniforma politiei , vreau sa stiu si varianta politiei . seful IPJ IASI spune atentie "VORBESTE" fara dovezi clare ca motociclistul este un INFRACTOR PERICULOS , vreau sa stiu in ce dosare este implicat ,cu numere , unde sunt in lucru .

Daca seful IPJ IASI vrea ca populatia sa aiba incredere in activitatea institutiei este obligat sa arate dovezile politiei , fara ele si prin ce sustine doar verbal devine complice la tentativa de omor infaptuita de subordonatul sau , vreau sa cred ca politia are dreptate dar vreau sa mi se dovedeasca asta .

 

 

mai, rados...jos cu palaria! ai dreptate!!! ;)

fara dovezi toata "povestea" nu are nicio valoare.

Dumnezeu sa deie ca motociclistul sa deie in judecata pe tziganu' ala de politist si sa-l distruga pe toate caile legale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rados, crezi ca 6 dosare pe rol nu-ti spun suficient? 1 - se mai intimpla, 2 - asta e, mai face lumea si d'astea, DA' 6......

 

nu vad ce naiba ne tot dam cu presupusul. Aflam la proces care si cu ce a gresit.

nu are a face, nu era urmarit in legatura cu faptele din aceste dosare. putea avea si 20 si tot aia era situatia.

 

pe aici se spun si opinii in legatura cu ce s-a intamplat. e un forum tocmai pt. asta. cat despre aflatul care si ce a gresit ... ;)

 

degeaba va agitati ca o sticla de pepsi in miscare daca nu faceti nimic nimic. Cautati pe google o posibilitate sa trimiteti mailuri la Ministerul Justitiei sau la Presedentie. Nu se mai poate asa. Ia mai da-i in (cuvant urat) mea de gabori,nu asa se face,sa raspunda penal pt ce au facut. Tentativa de omor pt sofer. SA SE APLICE LEGEA!!!!!!

Iata ce am trimis eu la procetatean@presidency.ro

si pt. tine: a discuta pe forum un subiect nu e agitatie ca sticla de pepsi. si poate unii nici nu au chef de a face ceva in privinta a ceea ce s-a intamplat. isi vad de treaba, circula regulamentar, cu nr. de inmatriculare, opresc la semnalul politiei...

cat despre mailul tau la presedinte :bow: e lipsit de sens nu e treaba presedintelui sa analizeze cazul.

si oriunde ai scrie mailuri, nu rezolvi nimic. asa ca nu e cazul sa crezi ca "ai facut ceva".

 

 

Parca plingem dupa "nevinovat pina la dovedirea contrariului" sau suntem toti egali insa unii sunt mai egali. De ce nu ne agitam asa si cind se suie DIAS-ul sau SPIR-ul pe oameni in miezul noptii dupa ce le sparge usa?

aia au mandat pt. ceea ce fac.

 

 

60 de pagini pt. un inconstient cu 6 dosare penale scrise evident de mai shmecherii motociclisti ce considera ca de cand au motor li s-a mai lungit cu cativa cm si ca toata strada e a lor, indiferent de banda pe care ar trebui sa circule.

discutiile nu sunt (toate) pt. motociclistul inconstient. a fost si criticat, a fost criticata si atitudinea politiei. si nu toate paginile sunt "scrise evident de mai shmecherii motociclisti".

 

 

Ok,

Ideea prinsa pe scurt e cam asa:

Un individ ce utiliza o motocicleta nu opreste la semnalul politiei.

Acest individ are deja dosar "greu" la politie.

Pentru a putea sa il opreasca, politia ii pune masina in fata si nu cheama ambulanta dupa accident continuand cu imobilizarea suspectului.

-----------------------------------------------------------------------------

Nu mai stiu exact cine ce a scris dar vine cam asa:

Cica in afara nu ar face asa ceva ..... normal ca nu, te impusca direct

poti fi un criminal in serie care nu opreste.. daca fugi ... o sa traga.

 

Politia a oprit cum a putut motociclistul recidivist....corect

Nu a acordat imediat masuri de prim ajutor ... trebuie pedepsiti.

 

Hai sa fimi seriosi, daca e sa ma iau dupa majritatea de aici... ma urc pe motor impusc 5 oameni .. mai jefuiesc si niste banci iar politia nu are voie sa ma opreasca.Poate doar sa vina dupa mine si sa astepte sa raman fara benzina.

Hai sa fim seriosi, omul este recidivist si a putut fi considerat un pericol.

Si eu merg repede dar daca ma prinde garcea ... asta e.O fac pe riscul meu.

:bow: da' de unde ai dedus tu ca e recidivist? i-ai vazut fisa de cazier? si i-ai vazut dosarul ala "greu"? :bow:

cat despre cum "afara te impusca direct" in astfel de cazuri, mai documenteaza-te.

faci oricum niste comparatii care nu au legatura cu povestea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bow: oricat ne-am agita noi aici,cei care nu prea au treaba cu motoarele vor ramane cu aceeasi impresie despre motociclisti......si la urma urmei tot raul spre bine....sincer prefer ideea clasica,cea in care motoristii sunt priviti ca niste rebeli care au un stil de viata diferit fata de restul multimii si nu una de motociclist care cand e un pic brutalizat fuge la tv sau pe la ziare......si cred ca tipul despre care s-a scris atata in ultimele zile,peste ani va povesti cu mandrie la copii sau nepoti cum l-au urmarit "baietii buni" si cum l-au incatusat cu forta ;)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dreptul asta la viata incep sa ti-l pierzi cand ai impresia ca odata cu mobra ai si 5km de strada fara limita de viteza, fara obligatia de a opri la semanlele politistilor, fara a trebui sa ai numar si tot asa. Din nou, nu e normal sa intre garcea in tine, motiv pentru care vor fi cercetati, insa parca nici sa-ti fortezi norocul tau, si al altor participanti la trafic nu mi se pare in regula.

 

Politia actioneaza in mai toate cazurile fiind aparati de lege si discrepantele ei.

 

Si tot asa, fiecare "culpa" a gaborilor va fi eliminata. Din nou, NU TIN CU POLITISTII, tata e taximetrist (deci fute legea la greu), iar eu sunt calculatorist (si din posturile mele se vede ca nu stau sa scriu pe motociclism.ro/forum). Tin cu legea si la revedere. Daca intrau intr-unul care nu a semnalizat la schimbarea directiei de mers, sau caruia nu ii mergea stopul. era alta poveste, eram primul care faceam urat. Insa nu a fost chiar asa ...drept urmare, fiecare parte a incalcat legea.

 

Asta e legea, lege care le permite sa nu faca publice toate inregistrarile etc. In instanta sunt disponibile avocatilor precum si partilor contitutive (cred ca am rupt limba romana aici).

 

 

Stiu ca sunt un nenorocit care nu tine cu motociclistii, insa nu este un caz in care sa se ia parti. Luati voi partea motociclistilor loviti aiurea de catre participantii la trafic, la schimbarea sensului de mers, la schimbarea benzilor etc...nu pentru motociclistii care-si fac de cap si cand li se intarca tipa dupa mami.

de acord cu partile subliniate cu albastru.

nu ai dreptate in pasajele subliniate cu rosu.

iar in pasajele subliniate cu verde ... ;) ai rupt limba romana, asa cum spui. deci tot de acord cu tine.

 

 

Haideti sa trecem la pagina 63, pe cele 62 dinainte le-am citit deja!

nu cred ca ai citit nici macar 62 de posturi. oricum, paginile inutile s-au umplut cu posturi ca ale tale: scrii fara sa spui nimic.

 

bine ca alte topicuri se umplu cu tot felul de nonsensuri (rip, flirturi matrimoniale, ce motor sa-mi iau...) iar aici unde se dezbate totusi un eveniment absolut inedit si se spun (si) opinii argumentate se gasesc isteti care sa numere paginile si sa posteze numai ca sa se afle in treaba. :bow:

Editat de Max Friz's R 32
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

k sa nu mai vb aiurea..ce a savarsit motciclistul se numeste CONTRAVENTIE..nu infractiune....deci nu era necesar sa intri cu loganu (cum le place la unii sa spuna) pe sensul opus de circulatie intentionat in motor.

Nu am pregatire juridica..dar nu bat campii la greu cum fac unii pe aici si devin penibili. ;)

 

 

INFRACTIUNE

Faptă care prezintă pericol social, constând în încălcarea unei legi penale, în săvârÂşirea, cu vinovăție, a unei abateri de la legea penală, Âşi care este sancționată de lege.

 

 

CONTRAVENTIE

Călcare a dispozițiilor unei legi, a unui regulament etc., care, având un grad redus de pericol social, este sancționată cu o pedeapsă uÂşoară

 

 

 

PS

nimeni nu e atat de inteligent sa demonstreze unui prost ca e prost :bow:

infinita e gradina..................... :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;)

Sa va spun eu cum sta treaba..

Politistul fugise mai demult cu nevasta motociclistului..

Cand era jos cu genunchiul pe motociclist politistu il intreaba "Mai de ce ai fugit?"

Cand am vazut girofarurile si ca incercati sa ma prindeti din urma, am crezut ca vreti sa mi-o aduceti pe nevasta-mea inapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...