Sari la conținut

Motociclist "accidentat" De Politia Harlau


orestte
 Share

Postări Recomandate

Adresa primarie: Musatini, nr. 5

Persoane la primarie: Primar: ing. Cernescu Constantin

Viceprimar: Ursache Ioan

Secretar: Zamfirescu Adrian

Contabil: Prigorean Sorin

Cod postal: 705100

Judet: Iasi

Telefon: 0232-720412, 720777

Fax: 0232-720412

Email: primariaorasharlau@artelecom.net

 

Date contact Primarie... :bow:

Bagati mare...

 

Numai lucruri bune despre acest orashel ...

 

Comentarii despre localitate si activitatea primarului

 

4 mart, 08 | scris de anonim

domnul primar din harlau "cernescu"este un mare hot corupt.la angajarea asistentilor si soferilor pe autospeciala SMURD adusa la primaria harlau,nu si-a angajat decat pilele lui si neamurile care sincer habar nu au de primul ajutor si nici macar o mica pregatire in ceea ce tine de medicina.A duso pe "tata ileana de la sapa "din parcovaci(pentru ca daca s-ar face un control s-ar vedea ca toti cei angajati sunt din satul pircovaci),a fost adusa ca asistenta la SMURD,si ca soferi niste bietii baietei care habar nu au cu ce se maninca aceasta meserie.Dauar domnul sa vada cineva acest mesaj si sa vina intr-un control la primaria Harlau si sa il ia la intrbari pe d-ul Primar in legatura cu adimterea candidatilor de la acest concurs,si sa vada nedreptatile care s-au facut la angajare.(daca nu erai din parcovaci si nu erai neam cu d-ul primar ,nu aveai ce cauta pe lista la ceai admsi.sau mai bine zis daca nu-i impingeai euroii d-ul cernescu nu aveai sanasa de luare a concursului).un mare hot care nu a facut absolut nimic pentru orasul harlau,acest domn cernescu zi primar al harlau care de fapt este numai al satului de unde se trage -parcovaci.dar nu stiu cat o sa-i mai mearga d-ului primar,dar sigur nu mai dureaza mult,fiti sigur!

 

19 oct, 07 | scris de garbacea ioan

Locuiesc in Bucuresti si am stat in aceasta vara cateva zile in orasul HARLAU ,mi s-a parut un orasel mic curat si plin de flori dar in care hotii de buzunare sunt omniprezenti iar politia este activa numai prin radarele amplasate foarte ascuns special pentru soferii din alte localitati,cred ca PRIMARUL prin functia care o detine poate schimba atitudinea si actiunile politiei din oras.

 

:bow: :bow: ;)

 

 

Pacat ca e asa departe de Baia Mare, 393 km, si aici e zapada, ca altfel ne-am lansa pana acolo... :bow:

 

Numai bine si bafta,

Raul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 901
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

daca ne-am aduna vreo 1000 de motoare (cum zicea cineva mai sus) si sa mergem in pelerinaj pana la Harlau ar fi centrul orasului paralizat la cat e de mic.....oricum ar fi o chestie faina si cred ca motoristii din zonele invecinate ar veni sigur.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adresa primarie: Musatini, nr. 5

Persoane la primarie: Primar: ing. Cernescu Constantin

Viceprimar: Ursache Ioan

Secretar: Zamfirescu Adrian

Contabil: Prigorean Sorin

Cod postal: 705100

Judet: Iasi

Telefon: 0232-720412, 720777

Fax: 0232-720412

Email: primariaorasharlau@artelecom.net

 

Date contact Primarie... :bow:

Bagati mare...

 

Numai lucruri bune despre acest orashel ...

 

Comentarii despre localitate si activitatea primarului

 

4 mart, 08 | scris de anonim

domnul primar din harlau "cernescu"este un mare hot corupt.la angajarea asistentilor si soferilor pe autospeciala SMURD adusa la primaria harlau,nu si-a angajat decat pilele lui si neamurile care sincer habar nu au de primul ajutor si nici macar o mica pregatire in ceea ce tine de medicina.A duso pe "tata ileana de la sapa "din parcovaci(pentru ca daca s-ar face un control s-ar vedea ca toti cei angajati sunt din satul pircovaci),a fost adusa ca asistenta la SMURD,si ca soferi niste bietii baietei care habar nu au cu ce se maninca aceasta meserie.Dauar domnul sa vada cineva acest mesaj si sa vina intr-un control la primaria Harlau si sa il ia la intrbari pe d-ul Primar in legatura cu adimterea candidatilor de la acest concurs,si sa vada nedreptatile care s-au facut la angajare.(daca nu erai din parcovaci si nu erai neam cu d-ul primar ,nu aveai ce cauta pe lista la ceai admsi.sau mai bine zis daca nu-i impingeai euroii d-ul cernescu nu aveai sanasa de luare a concursului).un mare hot care nu a facut absolut nimic pentru orasul harlau,acest domn cernescu zi primar al harlau care de fapt este numai al satului de unde se trage -parcovaci.dar nu stiu cat o sa-i mai mearga d-ului primar,dar sigur nu mai dureaza mult,fiti sigur!

 

19 oct, 07 | scris de garbacea ioan

Locuiesc in Bucuresti si am stat in aceasta vara cateva zile in orasul HARLAU ,mi s-a parut un orasel mic curat si plin de flori dar in care hotii de buzunare sunt omniprezenti iar politia este activa numai prin radarele amplasate foarte ascuns special pentru soferii din alte localitati,cred ca PRIMARUL prin functia care o detine poate schimba atitudinea si actiunile politiei din oras.

 

:bow: :bow: :bow:

Pacat ca e asa departe de Baia Mare, 393 km, si aici e zapada, ca altfel ne-am lansa pana acolo... :bow:

 

Numai bine si bafta,

Raul

 

te saluta un harlauan.... ;) ..pt cele scrise si facute vedere...

eu,oricum sper mult de tot intr-o INTRUNIRE SURPRIZA in orasul meu...

motociclisti UNITIVA!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:bow: daca nu-i sparge nimeni fatza si dintii pulitaiului asta , NU ARE NICI UN SENS TOATA DISCUTIA ASTA ...

 

 

E DEGEABA! ;) LEGAL?! P.ULA , NU SE CONCRETIZEAZA NIMIC, DE GENUL : "MOTOCICLISTI ,UNITI-VA" :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ne-am aduna vreo 1000 de motoare (cum zicea cineva mai sus) si sa mergem in pelerinaj pana la Harlau ar fi centrul orasului paralizat la cat e de mic.....oricum ar fi o chestie faina si cred ca motoristii din zonele invecinate ar veni sigur.....

 

 

Testul ala psihologic dinainte de examen clar nu mai are nicio valoare :bow:

 

Sa trecem la pg urmatoare batausilor ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua lucruri se fac unii ca nu inteleg:

1.Nu conteaza cine e motociclistul.

2.Conteaza doar modul de actionare al politistilor.

Cred ca ar fi bine sa fie dat filmuletul la "Cronica Carcotasilor" daca nu s-a dat deja,plus ca Serban Huidu este si el motociclist din cate stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca pulitzaii aia nu aveau dreptul sa il dea jos de pe motocicleta !! ce nu intelegi?? ASTA INSEAMNA VATAMARE CORPORALA!!!!! care trebe sa traga de la sine si puscaria pt acei politzai smecheri

!!!!!!!

Inteleg ca unul care intra intr-un restaurant si impusca 10 persoane sau unul care jefuieste o banca nu poate fi oprit brutal ca asta e vatamare cprporala?

 

Unii tot insista aici ca asa-zisul motociclist (ca eu nu consider ca un motociclist care se respecta umbla fara numar si fuge de politie) a facut doar contraventii (depasirea vitezei legale, numar lipsa, neoprirea la somatiile politiei, evitarea unui baraj de politie), dar ca sa dovedesti ca nu esti infractor cand ai numarul lipsa (vehicul neinmatriculat sau furat?) trebuie sa le dai si politistilor sansa sa verifice asta, si pentru ca sa te verifice trebuie pur si simplu sa opresti, sa le arati talonul si in cazul motocicletei sa-i ajuti sa gaseasca locul unde se afla inscriptionata seria de pe sasiu. Atata timp cat n-a oprit era considerat posibil infractor si dupa parerea mea a fost oprit absolut legal. Singurul lucru de care pot fi acuzati politistii sunt niste brutalitati politienesti (ca au sarit cu genunchii pe el) dar dat fiind faptul ca filmul postat aici incepe la mijlocul actiunii eu inca nu stiu daca ala nu a incercat cumva sa fuga ca pieton si aia chiar au fost nevoiti sa sara cu genunchii pe el si sa-i puna catusele; oricum cel mai probabil (daca e sa-mi dau si eu cu parerea) sunt pur si simplu brutalitati politienesti si nesimtire, dar nici macar de asta nu pot fi sigur.

 

Asa ca daca e de protestat pentru ceva, singurul lucru e pentru felul cum a fost tratat dupa ce a fost dat jos, si daca a fost brutalizat gratuit categoric s-au incalcat niste drepturi ale omului, dar nu ale motociclistului (ca ala cat era calare si fara numar putea fi si Bin Laden cu casca).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

QUOTE(naughty @ Mar 26 2008, 03:04 PM)

 

"60 de pagini pt. un inconstient cu 6 dosare penale scrise evident de mai shmecherii motociclisti ce considera ca de cand au motor li s-a mai lungit cu cativa cm si ca toata strada e a lor, indiferent de banda pe care ar trebui sa circule.

Aici e o ditamai telenovela si mai mult decat atat se incearca a se tranforma un idiot cu gesturi de copil retardat intr-o mare victima a sistemului. O dati in comunicate de presa si alte balarii si nu reusiti decat sa va faceti de cacao. Eu asa vad acest topic si toate mesajele de pe aici sunt de la penibil in sus. Dar daca nu ar fi oameni asa "intelepti", unii nu ar avea de ce sa zambeasca la birou...."

 

;) :bow: acum mai e problema si unde se afla acel birou :bow:

dar ramine si intrebarea poti sa imi spui si mie cum sta treaba cu acele 6 dosare ??? numarul fiecaruia , fapta savirsita ptr fiecare dosar in parte , unde au fost instrumentate , de cine ??? stii eu unul nu cred in vorbe , mai e unul care se viseaza presedinte si ia la ore fixe calmante si la fel doar vorbe spune nu probeaza cu nimic afirmatiile pe care le face . sa stii ca de cind am luat motorul nu mi sa lungit si nici nu sa mai facut o banda special ptr motorul meu :bow: :bow: .hai sa vedem acel "idiot retardat " cu ce este invinuit in acele dosare si sa nu o dam in balarii .practica asta cu "este infractor" si de aia e bine ce a patit parca seamana putin cu perioada de glorie a comunismului .dovezi clare tata pe asta sa ne bazam cind facem afirmatii , poze , filme , documente scanate , daca avem asa ceva cred ca toata lumea ar sta linistita , ce naiba exista vreo teama din partea ipj Iasi ca ar dauna imaginii lor aceste inregistrari , sa nu zic dezvaluiri catre public ?

 

http://www.protv.ro/stiri/eveniment/cursa-...u-124-km-h.html

 

uite asa ceva cer , e greu ?? vezi ce mare lucru e de facut . vine ipj iasi si da filmul la pro tv frumos "uitati domnilor ce a facut motociclistul a mers cu 116 km/h in localitate , uitati domnilor cum motociclistul a intrat intentionat in masina politiei "

credeti ca se poate domnilor sa vedem acest lucru ????

Editat de rados
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca unul care intra intr-un restaurant si impusca 10 persoane sau unul care jefuieste o banca nu poate fi oprit brutal ca asta e vatamare cprporala?

 

 

ce persoane a impuscat asta?si ce banci a jefuit?voi sunteti nebuni? ;) mai lasati dreq televizorul!in astfel de cazuri se da ucigasul sau/si jefuitorul in urmarire cu semnalmente si toate celea si au liber sa il captureze cum or stii(cu mijloace omologate :bow:) si nu se mai aplica prezumtia de nevinovatie(cu unele exceptii)

dar aici e cu totul alta mancare de peste!e chiar asa greu sa vedeti imaginea de ansamblu si sa nu mai ganditi marunt si subiectiv?a fost abuz din partea organelor?DA.pana unde a mers acest abuz?ramane de stabilit prin investigatii,anchete,procese,expertize and so on.

pana atunci se pot scrie enshpe mii de pg de forum,ca nu avem toate datele problemei si mergem doar pe supozitii.

oricum e grav sa se afirme,asa cum fac unii,ca trebuie impuscati toti cei care nu opresc la semnalul politistului!asta nu se face niciunde in lume si de aia si legiuitorul considera contraventie,nu infractiune!politistii nu sunt judecatori,iar intr-o tara civilizata si un stat de drept,numai acestia din urma pot da sentinte.sherifi si cowboy rebeli mai vedem doar prin filmele western si e bine sa ramana acolo,nu sa se transpuna in orase din romanica noastra aka harlau :bow:

parerea mea

 

 

si @rados:cu ultima parte a postului tau sunt de acord,dar nu cred ca se va intampla asa ceva,deoarece sunt prea multe aspecte care efectiv put in aceasta speta(ai vazut si declaratia sefului ipj iasi-marlanie curata)

Editat de Juniorzone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca unul care intra intr-un restaurant si impusca 10 persoane sau unul care jefuieste o banca nu poate fi oprit brutal ca asta e vatamare cprporala?

ce persoane a impuscat asta?si ce banci a jefuit?voi sunteti nebuni? ;) mai lasati dreq televizorul!in astfel de cazuri se da ucigasul sau/si jefuitorul in urmarire cu semnalmente si toate celea si au liber sa il captureze cum or stii(cu mijloace omologate :bow:) si nu se mai aplica prezumtia de nevinovatie(cu unele exceptii)

dar aici e cu totul alta mancare de peste!e chiar asa greu sa vedeti imaginea de ansamblu si sa nu mai ganditi marunt si subiectiv?a fost abuz din partea organelor?DA.pana unde a mers acest abuz?ramane de stabilit prin investigatii,anchete,procese,expertize and so on.

pana atunci se pot scrie enshpe mii de pg de forum,ca nu avem toate datele problemei si mergem doar pe supozitii.

oricum e grav sa se afirme,asa cum fac unii,ca trebuie impuscati toti cei care nu opresc la semnalul politistului!asta nu se face niciunde in lume si de aia si legiuitorul considera contraventie,nu infractiune!politistii nu sunt judecatori,iar intr-o tara civilizata si un stat de drept,numai acestia din urma pot da sentinte.sherifi si cowboy rebeli mai vedem doar prin filmele western si e bine sa ramana acolo,nu sa se transpuna in orase din romanica noastra aka harlau :bow:

parerea mea

si @rados:cu ultima parte a postului tau sunt de acord,dar nu cred ca se va intampla asa ceva,deoarece sunt prea multe aspecte care efectiv put in aceasta speta(ai vazut si declaratia sefului ipj iasi-marlanie curata)

Tu ti-ai luat carnet pe pile si nu ai citit de loc legea aia? Cu 2-3 pagini in urma gasesti exact citatele din lege pentru care poate fi imobilizat un autovehicul (si sa nu ai numar, sa nu opresti la girofar+sirena+semn al politistului si sa eviti un baraj de politie te califica toate la categoria de posibil infractor), asa ca din punct de vedere legal putea sa fie acolo seful Mafiei sau Bin Laden in persoana si politia a dat dovada de o vigilenta deosebita...

 

Sigur nu mi-e clar daca ala a vrut sa fuga la talpa sau pur si simplu tampitii aia au sarit de nervi sau din obisnuinta cu genunchii pe el (ca filmul incepe prea tarziu), si aici poti sa-i acuzi pe militienii aia de brutalitate si incalcarea drepturilor omului, dar probabil un proces pe tema asta se castiga numai daca poti dovedi ca ala nu a incercat sa o stearga si aia au sarit de nebuni cu genunchii pe el.

 

Exista mii de pagini pe forumul asta unde ne plangem ca nu suntem respectati in trafic, ca aia cu masinile (zisi pe aici "conservari") nu ne baga in seama si nu ne acorda prioritate, si cand un tip calare pe motocicleta e dat de pamant pentru ca a sarit peste cal si avea profilul exact descris in lege ca posibil infractor devine aici un fel de semi-zeu doar pentru ca era calare pe Hayabusa sau pe sora mai mica de doar 1000cc, desi nu avea in primul rand numar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ti-ai luat carnet pe pile si nu ai citit de loc legea aia? Cu 2-3 pagini in urma gasesti exact citatele din lege pentru care poate fi imobilizat un autovehicul (si sa nu ai numar, sa nu opresti la girofar+sirena+semn al politistului si sa eviti un baraj de politie te califica toate la categoria de posibil infractor), asa ca din punct de vedere legal putea sa fie acolo seful Mafiei sau Bin Laden in persoana si politia a dat dovada de o vigilenta deosebita...

 

Sigur nu mi-e clar daca ala a vrut sa fuga la talpa sau pur si simplu tampitii aia au sarit de nervi sau din obisnuinta cu genunchii pe el (ca filmul incepe prea tarziu), si aici poti sa-i acuzi pe militienii aia de brutalitate si incalcarea drepturilor omului, dar probabil un proces pe tema asta se castiga numai daca poti dovedi ca ala nu a incercat sa o stearga si aia au sarit de nebuni cu genunchii pe el.

 

Exista mii de pagini pe forumul asta unde ne plangem ca nu suntem respectati in trafic, ca aia cu masinile (zisi pe aici "conservari") nu ne baga in seama si nu ne acorda prioritate, si cand un tip calare pe motocicleta e dat de pamant pentru ca a sarit peste cal si avea profilul exact descris in lege ca posibil infractor devine aici un fel de semi-zeu doar pentru ca era calare pe Hayabusa sau pe sora mai mica de doar 1000cc, desi nu avea in primul rand numar.

 

Nu,nu mi-am luat carnetul pe pile.Si da,am citit legea aia.Ceea ce nu inteleg din toate discutiile astea de pe forum este de ce nu se discuta in principiu plecand de la cazul dat si ne legam mereu ba de motociclist,ba de politist,ba se arunca cu sex oral in toate partile.

Aici nu e chestia ca tii cu unul sau cu altul,va hotari instanta care si cat a gresit.

Dar totusi asa o intamplare ar trebui sa ne puna pe ganduri,nu ne poate lasa indiferenti,deoarece este vorba de un abuz,iar acest abuz trebuie sa nu se mai repete,indiferent ca e vorba despre motociclisti,pietoni sau conducatori auto.Nu asa se procedeaza,si cu asta basta.

Referitor la ce spuneai in posturile trecute,organele statului trebuie sa actioneze proportional cu fapta celui invinuit/urmarit etc: adica daca ala a omorat pe cineva si fuge,prezinta un pericol public mare si in consecinta se pot lua masuri mai drastice.Aici a depasit viteza legala si,ceea ce a fost si mai grav,nu avea numere(dar la fel de bine putea sa aiba,dar puse sub sa-deci ilizibile),nu cred ca trebuia omorat pentru asta,sau,asa cum s-a intamplat-nu trebuia sa i se puna viata si integritatea corporala in pericol in felul asta.

Asta este parerea mea,pe care mi-o mentin si sustin in continuare,deoarece toti suntem egali in fata legii si toti ne bucuram de prezumtia de nevinovatie pana la proba contrara(proba dovedita in instanta,nu altfel).Aceste "artificii juridice"nu sunt chiar degeaba,ele au tocmai rolul de a impiedica aplicarea abuziva a legii...aka cazul de fata

Pana una alta sa mai asteptam detalii de la prietenii motoristului si din mass-media,sa ne mai lamurim si noi.

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu.. ca unii sunt dusi cu pluta rau de tot.. da rau .. Si o tin pe a lor ca orbu de bata.

 

Acum .. aud comparatii cu Bin Laden, cu Criminali de razboi, cu spargatori de banci si criminali in serie.

 

Auzi domne.. putea fi Bin Laden , sau un spargator de banci care a omorat 10 insi, si de aia trebuia oprit cu orice pret...

 

Da.. erau sanse... 1 la 10 miliarde sa fie Bin laden .. si 1 la un miliard sa fi fost spargator de banci si care a omorat 10 insi.

 

In schimb, sa aiba picioarele rupte cred ca avea sanse de 5 din 10, iar coloana rupta 1 din 10, ca urmare a metodei de oprire a pulitailor.

 

Acum.. zmeul nostru e catalogat "infractor recidivist"... Unii dintre voi nici nici nu stiti exact ce inseamna termenul de recidivist. Daca are 2,3,6,10,100 de dosare, nefinalizate, in cercetare .. e el SIGUR SIGUR infractor ??? Ca recidivist nu are cum sa fie.

 

Fac o paranteza acum si rog un avocat / jurist / sau unu care chiar stie sa ne explice.. Daca Xulescu are (de exemplu) 1-2-3-4 dosare in cercetare, in cazierul dlui Xulescu apare ceva ? Subliniez : in cercetare, deci NEfinalizate. Io stiu ca nu.

 

SI na belea:

http://www.protv.ro/stiri/eveniment/cursa-...u-124-km-h.html

 

Pe asta de ce nu l-au oprit la fel ??? Cazu' se aseamna destul de mult...

 

Aaaa .. in asta le-a fost frica sa intre.. loganu lor vs Rover nu suna bine... aaaa .. pe asta l-au putut lasa sa "scape" si sa-l caute mai apoi .. si in numa 2 ore.. l-au gasit acasa.. prin aceleasi metode "pulitienesti" care puteau fi folosite si in cazu zmeului nostru...

 

Inca unu tot sustine sus si tare o gramada de aberatii, e adevarat.. puse intr-o ordine.. care te face sa crezi ca au logica...

 

Insa urmatorul text m-a lamurit in privinta gandirii logice a acestui baiat :

 

Dreptul asta la viata incep sa ti-l pierzi cand ai impresia ca odata cu mobra ai si 5km de strada fara limita de viteza, fara obligatia de a opri la semanlele politistilor, fara a trebui sa ai numar si tot asa. Din nou, nu e normal sa intre garcea in tine, motiv pentru care vor fi cercetati, insa parca nici sa-ti fortezi norocul tau, si al altor participanti la trafic nu mi se pare in regula.

 

Auzi ma.. legiutoru lu'peste ...

 

Vaca aia de Paunescu .. sotia lu cretinu ala de Paunescu , barbosu, poetu.. si-a pierdut ma dreptu la viata.. atunci cand a omorat 3 insi, si nu a facut nici 1 zii de puscarie ? aaa ???

 

Asta a fost un simplu exemplu, pot continua cu inca 100

 

Asa cum voi faceti paralele cu Bin Laden pe motor, cu Criminali in serie cu mania vitezei...

 

pot sa fac si io o comparatie simpla..

 

Asta care are 100 si ceva la ora, si nu are numar montat pe motor ... este "tratat" de politie de 100 de mii de ori mai dur decat UN ADEVARAT CRIMINAL ,ca de ex jigodia aia de Paunescu, care a omorat 3 insi in acel accident, si nu a facut o zii de puscarie...

 

Si cazurile pot continua .. unde pulitia romana s-a comportat "mult mai bland" cu cazuri mult mai grave.

 

faceti tam-tam si pt. alea, daca toti sunteti tari in gura si dati ca citate fragmente de legi pe care le gasiti pe google.

 

Ca sa nu imi mai aduc aminte de posibila "lipsa" a fiilmului de pe radar, si de fapt.. a tot filmului, cu urmarire cu tot...

 

Nu mai aberati.. ca Politia nu e obligata sa le prezinte . Da, asa e , nu e obligata... Insa mai mereu o face, ca sa arate ca ce vigilenti sunt ei, si ce treaba fac, si cum cheltuie cu folos banii nostri pe aparate radar, etc

 

Acum.. suspect.. filmu nu a fost dat inca publicitatii... Iete ca la Botosani, s-a dat.. filmu din linku de mai sus. Na belea.. ca sa vezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru cei care vor sa afle ce inseamna recidivist.(na,ca tinem si cursuri juridice pe forum :bow: )

articolele sunt luate din codul penal

 

Art. 37. – Recidiva în cazul persoanei fizice

 

Existã recidivã pentru persoana fizicã în urmãtoarele cazuri:

 

a) când dupa ramânerea definitiva a unei hotarâri de condamnare la pedeapsa închisorii mai mare de 6 luni, cel condamnat savârseste din nou o infractiune cu intentie, înainte de începerea executarii pedepsei, în timpul executarii acesteia sau în stare de evadare, iar pedeapsa prevazuta de lege pentru a doua infractiune este închisoarea mai mare de un an;

 

b ) când dupa executarea unei pedepse cu închisoare mai mare de 6 luni, dupa gratierea totala sau a restului de pedeapsa, ori dupa împlinirea termenului de prescriptie a executarii unei asemenea pedepse, cel condamnat savârseste din nou o infractiune cu intentie pentru care legea prevede pedeapsa închisorii mai mare de un an;

 

c) când dupa condamnarea la cel putin trei pedepse cu închisoare pâna la 6 luni sau dupa executare, dupa gratierea totala sau a restului de pedeapsa, ori dupa prescrierea executarii a cel putin trei asemenea pedepse, cel condamnat savârseste din nou o infractiune cu intentie pentru care legea prevede pedeapsa închisorii

 

mai mare de un an.

 

Exista recidiva si în cazurile în care una dintre pedepsele prevazute în alin. 1 este detentiunea pe viata.

 

Pentru stabilirea starii de recidiva în cazurile prevazute în alin. 1 lit. a) si b ) si alin. 2, se poate tine seama si de hotarârea de condamnare pronuntata în strainatate, pentru o fapta prevazuta si de legea româna, daca hotarârea de condamnare a fost recunoscuta potrivit dispozitiilor legii.

 

 

 

Art. 38. - Condamnarile care nu atrag starea de recidiva

 

La stabilirea starii de recidiva nu se tine seama de hotarârile de condamnare privitoare la:

 

a) infractiunile savârsite în timpul minoritatii;

 

a1) infractiunile savârsite din culpa;

 

b ) infractiunile amnistiate;

 

c) faptele care nu mai sunt prevazute ca infractiuni de legea penala.

 

De asemenea, nu se tine seama de condamnarile pentru care a intervenit reabilitarea, sau în privinta carora s-a împlinit termenul de reabilitare.

 

Nu cred ca e total off-topic,macar sa nu se mai foloseasca termeni in alt sens decat cel care reiese din lege

:bow:

:bow:) daca sa ai dosar in cercetare ar inseamna sa fi recidivist,atunci jumate din parlamentari si ministri ar fi recidivisti ;)

Editat de Juniorzone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca unul care intra intr-un restaurant si impusca 10 persoane sau unul care jefuieste o banca nu poate fi oprit brutal ca asta e vatamare cprporala?

 

Atata timp cat n-a oprit era considerat posibil infractor si dupa parerea mea a fost oprit absolut legal. Singurul lucru de care pot fi acuzati politistii sunt niste brutalitati politienesti (ca au sarit cu genunchii pe el) dar dat fiind faptul ca filmul postat aici incepe la mijlocul actiunii eu inca nu stiu daca ala nu a incercat cumva sa fuga ca pieton si aia chiar au fost nevoiti sa sara cu genunchii pe el si sa-i puna catusele; oricum cel mai probabil (daca e sa-mi dau si eu cu parerea) sunt pur si simplu brutalitati politienesti si nesimtire, dar nici macar de asta nu pot fi sigur.

din nou o comparatie fara legatura cu povestea asta.

 

n-am auzit de notiunea asta, "posibil infractor". cine si in ce conditii stabileste asta? in ce lege scrie?

 

in alta ordine de idei, datele problemei nu sunt atat de "teoretice" cum le analizezi tu. daca urmaresti tot ce s-a spus, inclusiv de catre reprezentantii politiei, se stia exact cine este si i se cunostea si motocicleta inca dinainte de a fi oprit, stiau si cate dosare are si pt. ce. deci nu asta era scopul, sa afle cine e si daca motorul e inmatriculat. a fost o vendetta, l-au vanat (nu ca el ar fi fost usa de biserica, ba din contra). ce si-au zis : "adica cum? cel care se distreaza cam des cu motocicleta si deranjeaza cetatenii si organele, sa se dea mare ca a scapat e noi? pt. orgoliul nostru merita avariat si loganul statului si poate cine stie, reusim sa il potolim de tot"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai aberati ca in strainatate te-ar impusca daca nu ai opri.

In unele state din SUA politia nici nu are voie sa te urmareasca terestru daca esti motociclist. Pentru ca iti pune viata in pericol.

Dupa statisticile accidentelor moto, aprox. 50% din cazurile in care motociclistul e trantit acesta moare, deci politistul si-a asumat OMORAREA acestuia.

Editat de kpy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai aberati ca in strainatate te-ar impusca daca nu ai opri.

In unele state sin SUA politia nici nu are voie sa te urmareasca terestru daca esti motociclist. Pentru ca iti pune viata in pericol.

Dupa statisticile accidentelot moto, aprox. 50% din cazurile in care motociclistul e trantit acesta moare, deci politistul si-a asumat OMORAREA acestuia.

nu cunosc, deci nu te contrazic. dar daca e asa cum spui (ar fi chiar interesant) poate ne dai o sursa, sa stim ca nu zici asta doar din filme de la hollywood. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vine ipj iasi si da filmul la pro tv frumos "uitati domnilor ce a facut motociclistul a mers cu 116 km/h in localitate , uitati domnilor cum motociclistul a intrat intentionat in masina politiei "

credeti ca se poate domnilor sa vedem acest lucru ????

 

Frate....s-a dat p.w.la peste cap in tara asta sa mo' io...Voi chiar credeti ca intr-o tara pana si asta europeana ca a noastra ajunge Politia sa dea declaratii de dezvinovatire pentru unul certat cu legea ,care conduce cum vrea S.u.l.a lui , se sustrage controlului de doua ori ,ca sa stati voi linistiti pe forum ca se va face dreptate....Dreptatea cui ?

 

Are dreptate naughty mai sus, sunteti penibili rau de tot .Ce credeti frate ca Politia ,fie ea si romana, este vreun YouTube Inc . sa va posteze voua filmulete in numele justitiei moto-forumistice sau ce ?

 

Chiar daca nu avea 116/h , nu avea numar. Nu aveau dreptul sa-l opreasca pentru asta ? Daca avea numar si pur si simplu era un control ca asa a vrut casca politistului ,nu trebuia sa opreasca conform legii ?

Cica nu i-a facut nimeni semn sa opreasca....atunci de ce a fugit ? Twice...Cica s-a "speriat" ...cu 6 dosare in cercetare...sunt sigur ca este sperios rau baiatu'....Sau mai sunt tampiti care in continuare cred ca politia nu te poate opri pentru control de rutina fara motiv ? Daca te sustragi controlului se poate folosi si armamentul din dotare pentru a-l opri ce cel urmarit , asta o stiti , sunt curios cate pagini avea atunci topicul asta daca se intampla asta .

 

"Sa vina Politia..."

 

De ce nu vine aici ala tavalit sa zica ceva ,ca au net acolo. Noooo este prea shme si important , sa vina Politia cu basca in mana frate ca suntem cetateni si avem dreptul la informatie si ce mai conteaza ca este o ancheta in desfasurare ?

 

Dar pana la urma de ce sa vina ? Sa auzim povestea mioritzei atacata de politisti loganisti ?

 

Tot ce spun toti cei care sunt motociclisti este adevarat pentru ca sunt motociclisti, toate balariile, gsxru' care este Fireblade, zboruri de zeci de metri,alesul "vinovatului" din turma care merge acu 50/h,telenovele, ,scandaluri, vendeta, etc. Cine dreaq sa verifice asta de pe forum daca sunt adevarate ?Si pana la urma ce mai conteaza ?

 

Ala a incalcat legea la greu ,viteza, numar, nu a oprit si le-a ridicat mingea la fileu politistilor generand tot circul aferent.Din secunda aia s-a transformat intr-un posibil infractor pentru politisti si asta este tot ce conteaza d.p.d.v legal. Politisti au actionat cat i-a dus capul si o sa plateasca intr-un fel pentru asta.Clar mult mai putin decat motociclistul care in mod sigur se mai alege cu un dosar penal.

 

Dar de aici pana al transforma pe motociclist in erou si pe politisti in m--sti doar ca este motociclist "d'al nostru " si aia politisti "d'ai lor" cred ca trebuie sa nu ai nici un fel de ratiune ,simtul realitatii sau bun simt. Habar nu am ce au unii in cap sau ce fel persoane sunt daca gandesc asa dar sigur nu as vrea sa am de-a face cu ei niciodata.

 

Pe unii ii inteleg ca sunt tineri si au sange fierbinte si daca nu injura Politia nu pot dormi noaptea ,altii sunt anarhisti innascuti si nu-si pot tine degetele acasa nicicum, sunt curios cati au injurat vreodata un politist pe bune sau cati s-au luat in gura cu ei cum isi povestesc pe aici vitejiile ,numai vorba la adapostul netului ,in rest ciocu' mic si joc de glezne sunt convins dar asta este alta poveste....

 

In schimb parerea unora pe care ii credeam cu capul pe umeri pe aici..... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te sustragi controlului se poate folosi si armamentul din dotare pentru a-l opri ce cel urmarit , asta o stiti , sunt curios cate pagini avea atunci topicul asta daca se intampla asta .

 

Politisti au actionat cat i-a dus capul si o sa plateasca intr-un fel pentru asta.Clar mult mai putin decat motociclistul care in mod sigur se mai alege cu un dosar penal.

 

Dar de aici pana al transforma pe motociclist in erou si pe politisti in m--sti doar ca este motociclist "d'al nostru " si aia politisti "d'ai lor" cred ca trebuie sa nu ai nici un fel de ratiune ,simtul realitatii sau bun simt. Habar nu am ce au unii in cap sau ce fel persoane sunt daca gandesc asa dar sigur nu as vrea sa am de-a face cu ei niciodata.

 

exagerezi cu folosirea armamentului din dotare. pt. asta exista mai multe conditii decat doar sustragerea de la control.

 

pt. ce crezi ca se va alege motociclistul cu dosar penal? care-i infractiunea?

 

corect, tipul nu e un erou. cel putin nu unul pozitiv. iar politistii chiar trebuie sa fie de-ai nostri (ai tuturor, inclusiv al celui care greseste). doar ca in felul asta nu sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tarka 2 nu sustin ca politia este vinovata sau motoristul este alba ca zapada. tocmai aici e problema care tu nu vrei sa o intelegi , pe forum numai povesti ca motorul lu ala e inmtriculat in italia, ca intre cei doi e o vendeta , ca avea 116 km/h , ca are 6 dosare penale etc etc . nu am cerut ca politia sa posteze aici fimulete pentru acest lucru sa inventat conferinta de presa unde pot fi aratate dosarelele lu ala , unde poate fi dat publicitatii filmul de pe masina radar si mai ales filmul din momentul impactului .tu nu intelegi ca sunt prea multe semne de intrebare in acest caz . chiar tu sustii ca respectivul este certat cu legea pe ce te bazezi cind spui asta ??? ai cumva in fata dovezile prin care el a incalcat legea ???

 

 

in alte cazuri sunt date imediat la televizor imaginile radar , in acest caz nu s-au dat , tocmai aici e problema ca lumea sa infierbintat .

acum ai vrea ca lumea sa taca , nu mai incerca sa zici ca ancheta e in derulare si vezi doamne aceste informatii influenteaza ancheta . cind spui ca unul este un infractor nenorocit vino tata si arata dovezi ca nu suntem pe maidan aici sa scriem vrute si nevrute nesustinute de dovezi .cind spui ca politia a avut tot dreptul sa actioneze in acest mod vino cu dovezi nu cu vorbe .si da sunt un cetatean care isi plateste impozitele , care si-a facut si isi face datoria fata de tara asta si cred ca am dreptul la informare .inteleg foarte bine ca unii colegi ai politistului ii iau apararea in fel si chip deasemenea inteleg cum alti motociclisti iau apararea riderului este absolut normal sa existe aceste dovezi de sustinere .

 

ce probabil tu nu vrei sa intelegi este faptul ca unii dintre noi vrem adevarul asa cum este el alb sau negru , DAR IL VREM SUSTINUT DE DOVEZI MATERIALE .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

65 de pagini... jeeez

nu s-a scris in halul asta nici cand s-a murit cu prioritatea in mana, si se scrie despre un idiot care incalca legea de o suta de ori si e pus la pamant asa cum merita

ati luat-o razna toti

Asa-i la noi,trebuia sa moara "idiotul" ca sa fie victima pe bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...