Sari la conținut

Motociclist "accidentat" De Politia Harlau


orestte
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 901
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Diseara la orele 20:00 >>ne revedem cu Dan Diaconescu in continuarea povestii care a cutremurat comunitatea motociclistilor din Romania..mai putem avea incredere in Garcea rural???....NUMAI PE OTV!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... si care a fost concluzia?

 

...concluzii: '' Politistul a incercat sa-l omoare pe motociclist! '' sau sa-l opreasca cu orice pret .. ei avand conflicte personale anterioare (motociclistul .. avea mai multe plangeri impotriva politistului)

 

1. Locuitorii din Harlau .. sunt atat de intrigati, inapoiati, frustrati.. si in opinia lor.. simplul fapt ca ai o motocicleta si ca te plimbi cu ea ziua/noaptea si produci zgomot este o infractiune :cheers: (motocicleta nu avea tunning la tobe sau altceva...), cred si eu ca ii deranja (fiind un orasel micut si linistit)

.. dar hey .. nu a incalcat nici o lege prin faptul ca circula cu ea (poate cele de legate de viteza)

 

2. Locuitorii din Harlau ..sunt atat de ''dotati'' ca au toti radare la geam (pe langa antene Digi TV :P) .. si de cate ori se plimba acel motociclist stiu exact cu ce viteze merge el ... si stiu exact ca el este acela ... dupa sunet :hug: si probabil ca si politia este dotata cu aparatura performanta .. care sa masoare zgomotul produs de toba motocicletei .. astfel incat au putut sa constate .. poluarea fonica peste numarul de Decibeli admisi legal (putin probabil)

 

3. Daca tot ..era un vitezoman .. si circula prin centrul orasului . numai de la 120KM/h in sus ....inseamna ca era foarte simplu de a fi prins de radar .. si de a i se suspenda dreptul de conducere .. nu ?!?! facea frecvent chestia asta .. stiau cine e ... stiau unde sta ...

 

4. Asta de-o intrat cu loganul in motociclist ...ii un mare dobitoc .. chiar si poate daca acest motociclist este un infractor nedovedit .. chiar daca era convins in mintea lui de asta ... singurul lucru ce la putut gandi a fost sa-l opreasca intrand cu Loganul in motociclist .. masina este lovita in partea stanga frontal ..nu din lateral .. .exclus orice supozitie cum ca masina ar fi stationat pe loc si ar fi baricadat drumul.. asta este ori un mare Justitiar ...(si motociclistul ala un mare infractor ) ...ori e un politai prostanac ... dar de primul lucru nu sunt sigur

 

5. Un mare .. abuz din parte politiei .. ilegalitate .. nerespectare proceduri .. asta vedem ... filmat! martori ... din toata gramada aia de politai .. .pardon MILITIENI ... doar acela unu sta sa-l imobilizeze ... mai scoate si pistolul .. ce sa-ti spun .. omul era vatamat in urma unui accident rutier...cauzat voluntar de catre acel politist... acu' cateva zile a murit o fata in bucuresti .. lovita de masina .. plin de politie in jur .. nimeni nu i acordat primul ajutor ...in jur fiind plin de politisti care a protejat zona ... au respectat legea .. nu au avut voie sa miste victima !!! sa nu ii cauzeze leziuni care sa-i agraveze starea .... aici ce vedem .. .un politist care aplica altfel de ''ajutor'' ..motocilistul putea avea leziuni . interne .. .putea avea o fractura la coloana ... putea fi foarte grav

 

 

...sunt doar un motociclist intrigat .. de ceea ce sa intamplat .. pe un drum public in tara noastra .. cu un motociclist care aparent era doar vitezoman ... dar nu ma intereseaza ce sau cine este .. .putea sa fie seful unei retele de trafic de carne vie ... nu conta ... copil de bani gata ... nu conta ... acolo pe acel drum era un ''participant la trafic'' ...contravenient .. si trebuia tratat ca atare... mai mult de atat era un motociclist .. probabil daca era mort ..nu mai era atata taraboi .. toti ati fi dat cu pietre in el ... unii cu RIP-uri .. si era un alt necunoscut .. ''incepator'' pe racheta ...copil de bani gata ... care a intrat intr-un logan al politiei care stationa sau cine stie ce ...

 

...unii au dat cu pietre in acest motociclist .. nu-i de-al nostru ... bineinteles ... a primit ce merita .. NU ?!?! :( acestia ...sa se gandeasca la niste lucruri:

 

- data viitoare cand mergem peste viteza legala ..printr-un sat oarecare (chiar oras ca HARLAU) ... sa ne asteptam ca un dobitoc de Militian ... sa intre cu loganul in noi ... ca asa STIE el cu cat mergeam ... si cat de tare ne suna TOBA ? :burnout: si asta meritam oricum

 

- atat de curajos (ca dobitoc stim sigur) este acel Militian incat sa-si riste si el viata ... intr-o coliziune frontala .. cu un motociclist pentru ...salariul nesatisfacator ce il au politistii ? doar cu intentia de a opri un motociclist oarecare care putea fi oricine si oricat de periculos .... ori ei stiau foarte bine cu cine aveau de a face...(si probabil stia si ca motocislistul in acel moment avea viteza mai mica..undeva 60 -70KM/h...ca altfel nu stiu daca mai era in stare politaiul sa se suie pe motociclist cu genunchii .... sau sa mai fi avut pe cine sa se suie... )

 

NU ma grabesc sa dau verdicte .. este parerea mea .. anchetele ce se vor face .. probabil .. vor scoate lumina cazului ... DAR pentru mine .. orice ar fi facut acel motociclist .. fie el contravenient/infractor gestul acelui MILITIAN dobitoc .. este o: arestare-judecare-condamnare-executie directa 4 in 1 si asa ceva nu se poate tolera ! trebuie tras la raspundere acel Militian!

Editat de CDCriss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine m-a speriat faptul ca foarte multa lume e proasta (nu cred ca exagerez)..in emisiunea lui diaconescu vanzandu-se f klar acest lucru, oameni lasi care se ascund in spatele telefonului si habar nu au sa lege 3 cuvinte, se fac de ras vorbesc una..si pe parcurs se contrazic singuri, ziceau f senili ca avea 100+, pe ce baza??!!!, ma intreb daca au sitemul lor infailibil de detectare a vitezei cu metrologia si toate omologarile la zi, oare asa s a fie??!! :haha:

erau acolo mesaje "motociclistii regii soselelor" :cheers: , numai un retard poate declara asa ceva, oameni buni mergeti la controale ca tot se dau cupoane din alea de analize medicale....unul zice "..vb de accidentat ca mergea in Harlau cu viteza "cum poti merge cu o asa viteza de mare pe o atata lungime de oras(centru parca)" :hug: :( :P :hug: :what: ..sper ca am redat cat mai fidel declaratia ...

m a speriat faptul l ca sunt foarte senili si cu cata usurinta mintea lor devine violenta si condama un om (nu neaparat motoristul din Harlau)...numai pentru simplul motiv ca face un zgomot mai mare, noaptea, merge pe o roata etc, ceva de genul da-i in cap ca sa l reduca total.....sau eu am patit intr un peco..cand a venit cineva f nervos la mine ca il deranja farul meu, care batea in interiorul cladirii, desi fara intentie l-am orbit X-( ...eu plecam el era la masa....si era f revoltat..prob daca nu mai erau motoristi in jurul meu imi arata el( prob gresea..ca aveam carboanele pe maini deja si casca)..ca idee.....ti se da in cap pt motive zic eu aiurea total inofensive....

pro pro..da multzi si in afar de orice pericol

.... cei care au o problema cu motoarele in orase...sunt locuri frumoase lanag paduri luati si va faceti vila pe acolo daca la bloc nu va place......fenomenul moto abia incepe si sa speram ca va spori exponential numarul motoarelor :lol:

:kiss: :burnout:

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine m-a speriat faptul ca foarte multa lume e proasta (nu cred ca exagerez)..

... nu NU exagerezi .. aseara inafara' de martorul motociclist ce a filmat si unu' gigi, gica (whatever) .. fost Militian si el .. acuma pensionar .. restu' care au sunat (exceptand-o pe mama motociclistului) erau .. doar niste :cheers: Frustrati care oricum l-au pus la zid pe motociclist ... fara sa aibe prea multe de spus/dovedit ...doar ca se plimba cu motorul noaptea .. facea galagie si .. mergea cu peste 120Km/h si ii teroriza dom'le ... nu puteau sa doarma ... copii nu erau in siguranta pe trotuare ... in curtea scolii ..niciunde !!! :(

 

... si politia nu a facut nimik in toate aceste luni .. (oare sa dat cu moto si asta iarna :hug: ) nu au putut lua nici o masura ... decat 3 amenzi ..aia pentru poluare fonica.. in lipsa lui .. e tare ! ... in sfarsit .. ce bine ! l-au oprit! era timpul ! a facut un bine comunitatii ! ...sa rezolvat problema lor .. politia este competenta ... comunitatea poate dormi ! militianul este un erou ... pacat ca nu la omorat poate nu se invata minte .. si problema reapare asta e gandul ce nui lasa acuma sa doarma ... sau se uita toti la OTV ... si li se trezesc neuronii ...si isi dau seama ...de ce sa intamplat acolo .. de modul in care a gasit acel militian sa rezolve aceasta problema .. a comunitatii sau a lui personala ?? :burnout:

 

...probabil in acel orasel timpul a stat in loc ... si este atmosfera comunismului ...lege si ordine ! liniste totala ..luminile stinse ! ... toti munceau si .. nu aveau timp sa se planga ...ca nu pot dormi

 

 

...cel mai penibil (sau Jenibil!) a fost declaratia Mupetz'ului ala de politist ..care a participat la baraj cu masina proprie ..skoda octavia .. care in trecut, ii ''acorda prioritate '' (desi el avea prioritate) motociclistului nostru cand conducea masina personala Audi sau ce avea...de frica sa nu isi ''boteasca'' Dacia .. si dupaia isi ia omu' masina noua si ...hey .. se pune cu ea in baraj sa opreasca un motociclist...fara sa fie obligat legal ... fara sa isi faca griji ca masina lui va fi ''botita'' ...ca de' io plateste politia !! daca pateste ceva

...mai mult afirma la un moment dat ceva cum ca solutia asta de oprire e foarte buna pentru oricine depaseste viteza legala .. un singur comentariu : Neuronii lui ...stau pe loc ! si cand se misca se resping nu lucra in echipa !

...oricum ...cum spunea si Diaconescu... azi ne uitam la TV maine suntem in platou in direct .. nu stii cum ajungi sa te vada o tara intreaga ... si militieni din astia is multi frate!!

 

..acel motociclist a ajuns la OTV ..pentru ca este singura lui sansa .. de a nu se musamaliza acel accident ... si poate asa se face lumina/dreptate ... se implica oameni care pot face asa ceva ..ministri .. etc .. ca la nivel local .. ei sunt ''pumnul''

...chiar daca acel motociclist este un infractor .. politia trebuia sa-l sape legal ..prin proceduri si masuri legale .. nu isi face de cap un agarici de militian ..fiind acoperit de colegi superiori pe plan local si transforma ancheta intr-o ''razbunare'' care ii pune viata in primejdie ..

 

...sunt de parere ca pe langa demiterea din functie. Militianul ar trebui anchetat si penal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa aiba grija de noi. Fugiti din Romania. Este singura solutie sa scapam de imbecilitate. Aici este tara in care nu exista lege, institutii (guvern, justitie, politie, spitale, salvare, etc.). E tara lui nimanui si a lui oricine. Urat paradox. Sanatate maxima motociclistului si imi doresc sa fie sanctionata drastic politia romana. De cine, nu stiu si sunt foarte sceptic de consecintele negative pe care ar putea sa le suporte politia romana. Sunt ferm convins ca acest caz va disparea in ceata, nerezolvat, ca multe altele. Un baiat istet spune o vorba magica in aproape fiecare seara. Traim in romania oameni buni si asta ne ocupa tot timpul. Nu esti in siguranta, nu esti protejat, nu esti ajutat, nu esti respectat de catre nimeni si nimic. Of, Dumnezeule, ce ai facut cu oamenii din tara asta? Parca au innebunit cu totii. Ce tara minunat de frumoasa avem, dar ce trist este ca este populata si poluata cu atatia oameni urati in toata puterea cuvantului.

 

Doamne Ajuta. Doamne, ocroteste-i pe toti cei care merita si nu uitati domnilor, doamnisoarelor si doamnelor: indiferent ce faceti, cat de mult rau faceti sau cat de urat va purtati sau cat de cinstiti sunteti sau oricat de cinstite sunteti, indiferent de timp si spatiu, actiuni si fapte, al treilea ochi nu doarme niciodata. Cum zicea un domn mare: "o sa dati sama domnilor". Iar eu as completa: daca nu in viata asta, cu siguranta in celelalte.

Editat de crossroad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pantera_roz99-daca nu auzeam de asta nu stiam :P penultimul mi se pare ca a fost un roman acum 2,3 ani in roma..era cu o conserva..l au oprit carabinieri (jandarmeria).aici prin lege unu te controleaza si unu sta la cativa metrii de masina cu arma in mana.in caz de pericol deschid focul.daca incerci sa fugi nu te alerga..trag.

E una din multele legi proaste in aceasta tara..mai sunt:ca nu ai voie sa te scarpini la dansele in oras sa nu fumezi\mananci pe strada..etc..

insanatosire grabnica motociclistului si multa :hug: :( acelu poltitst fara creier :burnout: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:burnout: dar a sunat si acea batranica care avea parca in jur de 72 de ani care a spus ca politia i-au amenintat sa nu spuna nimik...

 

....da si ea si carutasul ala .. tot consatean de'al ei .. martori intimidati !

om vedea ce so' mai intapla ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:hug: Da,in afara de cel care a filmat si inca cineva,inafara de mama lui, toti agaricii care au sunat,cred ca nu stiu altceva decat ca toti motociclistii sant criminali si trebui executati,scuze mai sant si cei doi,batranica si carutasul care au fost martori dar care sant amenintati de MILITIENII de acolo,de unde stiau toti agaricii aia ca el mergea cu 100+??,cred ca fiecare de acolo are radar in poponeata si ii vibreaza cand trece un motor,ce (cuvant urat) spune toti ca are dosare,ca e cercetat,ca etc.etc.a facut el,e treaba lui ce a facut nu trebuie sa intereseze pe nimeni si totusi ar trebui sa se gandeasca toti care spun asa ceva,ca daca acuzi pe cineva fara probe ar fi bine sa taca si sa-si vada de treaba lor,iar daca a auzit de la cutare ca a facut,ca a dres si nu a vazut el ar fi bine sa taca sa nu mai manance k...t si sa se gandeasca unde este PREZUMTIA DE NEVINOVATIE,ca pana una alta orice om are niste drepturi care trebuiesc respectate si acei MIlitieni din Harlau :cheers: ar fi trebuit sa stie mai bine ca toti,dar cred ca Pullitianul ala avea aere de Rambo,de ce nu face si cu cocalarii aia cu X5 sau Q7 asa sa vedem il tine gauaza sau refuleaza :burnout:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa aiba grija de noi. Fugiti din Romania. Este singura solutie sa scapam de imbecilitate. Aici este tara in care nu exista lege, institutii (guvern, justitie, politie, spitale, salvare, etc.). E tara lui nimanui si a lui oricine. Urat paradox. Sanatate maxima motociclistului si imi doresc sa fie sanctionata drastic politia romana. De cine, nu stiu si sunt foarte sceptic de consecintele negative pe care ar putea sa le suporte politia romana. Sunt ferm convins ca acest caz va disparea in ceata, nerezolvat, ca multe altele. Un baiat istet spune o vorba magica in aproape fiecare seara. Traim in romania oameni buni si asta ne ocupa tot timpul. Nu esti in siguranta, nu esti protejat, nu esti ajutat, nu esti respectat de catre nimeni si nimic. Of, Dumnezeule, ce ai facut cu oamenii din tara asta? Parca au innebunit cu totii. Ce tara minunat de frumoasa avem, dar ce trist este ca este populata si poluata cu atatia oameni urati in toata puterea cuvantului.

 

Doamne Ajuta. Doamne, ocroteste-i pe toti cei care merita si nu uitati domnilor, doamnisoarelor si doamnelor: indiferent ce faceti, cat de mult rau faceti sau cat de urat va purtati sau cat de cinstiti sunteti sau oricat de cinstite sunteti, indiferent de timp si spatiu, actiuni si fapte, al treilea ochi nu doarme niciodata. Cum zicea un domn mare: "o sa dati sama domnilor". Iar eu as completa: daca nu in viata asta, cu siguranta in celelalte.

 

daca ne si canti ce ai zis cu intonatie bisericeasca :cheers: io ma declar fan de-al tau si de acum inainte o sa ma dau cu motoru' cu lumanari la ghidon si o sa plantez panselute in locul carora le rup, din greseala, pe ogoare.

si o sa fiu cinstit si bun si o sa ma las furat de altii de dimineata pana seara fara sa cracnesc ca o sa-mi fie mai bine intr-o alta viata :burnout:

o seara buna in continuare, io ma car ca a inceput corul la radio pe trinitras

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:hug: Da,in afara de cel care a filmat si inca cineva,inafara de mama lui, toti agaricii care au sunat,cred ca nu stiu altceva decat ca toti motociclistii sant criminali si trebui executati,scuze mai sant si cei doi,batranica si carutasul care au fost martori dar care sant amenintati de MILITIENII de acolo,de unde stiau toti agaricii aia ca el mergea cu 100+??,cred ca fiecare de acolo are radar in poponeata si ii vibreaza cand trece un motor,ce (cuvant urat) spune toti ca are dosare,ca e cercetat,ca etc.etc.a facut el,e treaba lui ce a facut nu trebuie sa intereseze pe nimeni si totusi ar trebui sa se gandeasca toti care spun asa ceva,ca daca acuzi pe cineva fara probe ar fi bine sa taca si sa-si vada de treaba lor,iar daca a auzit de la cutare ca a facut,ca a dres si nu a vazut el ar fi bine sa taca sa nu mai manance k...t si sa se gandeasca unde este PREZUMTIA DE NEVINOVATIE,ca pana una alta orice om are niste drepturi care trebuiesc respectate si acei MIlitieni din Harlau :cheers: ar fi trebuit sa stie mai bine ca toti,dar cred ca Pullitianul ala avea aere de Rambo,de ce nu face si cu cocalarii aia cu X5 sau Q7 asa sa vedem il tine gauaza sau refuleaza :burnout:

Trecand peste refularile de pe OTV (ca eu nu ma uit pe postul ala), eu din ceea ce am retinut e vorba despre un super-motociclist cu vitezana care umbla cu un motor cu numar provizoriu expirat de 2-3 zile (initial s-a spus ca nu avea numar, si eu inca nu sunt lamurit daca avea sau nu numar montat pe motor, si chiar daca era expirat de 3 zile oricum e caz penal), care dupa ce a fost luat de radar cu viteza excesiva in localitate (asta spune politia), si dupa ce a evitat un baraj de politie creat special pentru el (asta e cert) intorcand a fost lovit de masina de politie care-l urmarea ca sa nu fuga de acolo, dupa care aia de nervi au sarit cu picioarele pe el. As fi curios pentru ce sa facem mitinguri sau alte forme de protest cand ala conducea un moitor care nu era inmatriculat? Sigur ca daca dai cu unul pe motor de pamant nu e frumos sa sari cu piciorele pe el (si chiar i-ar putea dauna rau de tot la sanatate), dar in rest din punct de vedere legal ce prostii a facut Politia? Adica tipul e luat de Radar, e urmarit si i se face semn sa opreasca dar dat fiind ca e pe vitezana pur si simplu pierde Politia in oglinda pentru ca trage un pic mai tare de gaz, dupa care cand vede un baraj al politiei in fata intoarce si incearca sa fuga, si dupa ce echipajul care-l urmarea il plezneste si-l imobilizeaza.. Daca era vorba de tipi care nu erau romani si daca filmul ar fi fost dat pe Reality Channel sau pe Discovery toti am fost de acord, dar dat fiind ca noi traim in Romania si ne-am obisnuit sa injuram politia/militia de mai bine de 50 de ani faptul ca aia si-au facut datoria devine un lucru abject, mai ales daca noi suntem motociclisti si ar trebui sa fim tinuti in puf de Politie, nu sa fim frecati asa cu orice tampenie.

Am vazut si textul asa-zisului motociclist pe celalalt topic si nu m-a convins.

Nu ca as vrea sa fac un elogiu Politiei Romana, dar mie mi se pare ca ceva nu se leaga... Adica pe mine de ce nu m-au oprit nici o data, doar pentru ca sunt smecher de Bucuresti si-mi incepe numarul cu B-? Si aici nu ma refer la politaii din Bucuresti, ci la aia din cateva judete pe care le-am parcurs pana acum (multe in Bulgaria, dar oricum in Romania pot fi incluse Prahova, Giurgiu, Oltenita, Calarasi, Brasov, Mures, Buzau, Constanta, etc.).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba, voi sunteti primitivi sau chiar sunteti tarani prosti care locuiesc la bloc??? orice ar fi facut, nu asa se opreste un motociclist! si din moment ce localnicii au fost amenintati sa isi tina gura, e clar ca "militia" ascunde ceva. chiar asa de boi sunteti ca nu va prindeti? mergeti pupati militia in poponeata si dati-va foc cu romania voastra cu tot. iti doresc sa devii politist in strainatate sa ai ocazia sa faci asa ceva cu un motociclist ce nu opreste la semnal. infunzi puscaria de dobitoc penal ce esti. dar deh, romanul bea bere, manca mici, se uita la fotbal si se pricepe la toate. hai sictir ca imi faci scarba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba, voi sunteti primitivi sau chiar sunteti tarani prosti care locuiesc la bloc??? orice ar fi facut, nu asa se opreste un motociclist! si din moment ce localnicii au fost amenintati sa isi tina gura, e clar ca "militia" ascunde ceva. chiar asa de boi sunteti ca nu va prindeti? mergeti pupati militia in poponeata si dati-va foc cu romania voastra cu tot. iti doresc sa devii politist in strainatate sa ai ocazia sa faci asa ceva cu un motociclist ce nu opreste la semnal. infunzi puscaria de dobitoc penal ce esti. dar deh, romanul bea bere, manca mici, se uita la fotbal si se pricepe la toate. hai sictir ca imi faci scarba...

:burnout: :cheers: :hug: w vb de mafie..asa e la tara..fiecare se cunoaste cu fiecare se bazeaza pe relatii e ca'n telenovele...nea' garcea ce a patit?ceva amenda \puscarie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pmoldovan..esti cam pe langa situatia reala...aseara pe otv avocatul baiatului a spsus ca au dus la judecatorie actele motocicletei si numarul provizoriu,acte si numar care sunt erau VALABILE la momentul producerii incidentului...asa ca in baiatul acesta nu comisese decat contraventii,nu infractiuni...daca ai fi vazut emisiunea aseara,ai fi ascultat intreaga istorie...scandalul dintre politist si motociclist...si accidentul nu a fost altceva decat o razbunare personala a politistului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... pe mine de ce nu m-au oprit nici o data, doar pentru ca sunt smecher de Bucuresti si-mi incepe numarul cu B-? Si aici nu ma refer la politaii din Bucuresti, ci la aia din cateva judete pe care le-am parcurs pana acum (multe in Bulgaria, dar oricum in Romania pot fi incluse Prahova, Giurgiu, Oltenita, Calarasi, Brasov, Mures, Buzau, Constanta, etc.).

 

... nu trebuie nimik sa te convinga pe tine .. si tu si eu ca si oricine avem dreptul la o parere ...

... cum nu te uiti la OTV (unde se arata si unele probe...poate se si abereaza ..dar se discuta mult mai subiectiv..) si nu iei in serios cele relatate direct de persoanele implicate probabil ca apleci urechea la tot felul de tampenii si ipoteze scrise pe forum ... sau preluate din presa ..la a 'nspea' mana ...!!

 

...nici nu are rost sa ma chinui sa iti explic ..cum au decurs lucrurile (concluzionate de cel in cauza...care se leaga cu cele relatate de martori) .. pentru ca nu vreau sa-ti schimb pararea ...ramai tu asa cum esti TU... cu parerea ta !!

 

... de ce nu te-a oprit politia pe tine ?! ... pai sa vedem:

1. nu locuiesti in Moldova...in orasul HARLAU unde cu siguranta vei fi privit altfel doar pentru ca esti motociclist

2. probabil tu nu depasesti viteza legala..

3. probabil motorul tau este foarte silentios

4. nu ai plangeri si reclamatii facute asupra unui politist (in tot cazul asta nu e vorba de ''politia in sine'' ci de actiunea unui politist din Harlau) si tot o data un proces in curs de desfasurare ...intr-un dosar care se leaga tot de acel politist

...asa ca inchipuieti sa stai tu acolo .. sa ai un conflict personal care a degenerat cu un agent .. si sa dai si nas in nas cu el .. de fiecare data cand iesi pe strada .. inchipuieti o secunda si dupaia mai gandeste ce spui !

 

din punct de vedere legal ce prostii a facut Politia? nu mai are rost .. sa pun intrebari de genul: unde este proba video suprinsa de radar?.. de ce nu erau doi politisti in masina cu pricina (cea cu radar)? mai avea timp operatorul radar sa mai coboare si sal someze sa opreasca? (presupun ca avea o viteza de cel putin 140km/h ca de'' doar cu 120km/se dadea prin oras ! ).. de ce a sarit sa-l imobilizeze cu picioarele si pistolul scos ..dupa ce la oprit cum la oprit ... din nou acelasi politist ! ceilalti neimplicandu-se in actiunea de imobilizare... de ce nu a fost sunata ambulanta ! nu mai vorbesc de procedura de efectuare a barajului ..

 

NU sunt judecator si clar nu pot sa dau un verdict .. dar ce am vazut este un MILITIAN plin de zel ...asupra caruia planeaza multe plangeri si acuzatii si un mare semn de indoiala asupra onestitatii ...care face un gest extrem de a opri un motociclist cu orice pret ..(foarte rar intalnit)...cate cazuri ai auzit tu .. ca unu ce nu a oprit la radar sa-i fie organizat baraj... frate ...iti facea poza .. iti trimitea acasa ... sau te invita la sectie .. si iti retinea permisul ..

 

...deci crezi ce vrei si faci ce vrei ... dar nu ti-as dori sa traiesti vreo experienta de genul .. sa trebuiasca sa te lupti personal ... cu cineva din sistem care se ascunde in functie si e pare acoperit de lege.. sa simti ca nu mai ai ce face ca atunci .. te va lua disperarea si o sa ajungi la OTV !!

...in fata legii ce spune OTV ... este egal cu zero ... ce consideram noi este egal cu zero ...dar se pot sesiza anumite persoane ... se poate incepe o ancheta .. cu oameni capabili .care vin din exterior .. si se vor putea trage concluzii .. (la nivel local ...probabil s-ar fi musamalizat totul)

 

..in incheiere o singura intrebare pentru tine domnule ''neconvins unde a gresit politia'' : presupunand prin absurd ca in acelasi timp ...TU circulai pe acel drum ... pe o motocicleta sport si pe langa tine trece un alt motociclist (infractorul care nu oprise la semnal si-l luase radarul) ... si mai mergi o bucata de drum ... si te trezesti TU cu un Logan al politiei pe sensul tau de mers care se izbeste frontal in tine !! ... cum te-ai fi simtit??!? ce bine a actionat politia ROmana ..?!? ce frumos a oprit un motociclist ...erai doar un ghinionist .. omul nepotrivit la locul nepotrivit (culoarea nepotrivita la geaca si eventual moto) .. politistul a gresit identificarea motocicletei care venea din fata !!! dar pana sa-si dea seama ... poate ar fi fost prea tarziu ...

 

...MILITIANULUI nu iau iesit calculele ca au fost acei motociclisti martori si au reusit sa filmeze clipele premergatoare accidentului ..si a ajuns filmuletul in presa ... si de aici tot taraboiul... probabil ca adevarul este undeva la mijloc ... dar politistul a gresit enorm.. si actiunea lui este foarte deplasata

Editat de CDCriss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate politia romana are prea mult libertate si prea multa putere de decizie fara sa poata fi trasi la raspundere. Daca ar fi sanctionati toti politistii care au eliberat procese verbale, care ulterior au fost anulate in instanta poate ar mai fi o treaba, dar asa n-o sa se schimbe nimic in bine.

 

hahahaha asta e cea mai tare dintre toate.

 

ba radule, daca pana si tu te plangi ca ti s-au ingradit drepturile :burnout:)

 

amandoi avem permisele de mult la udriste si in total mai mult de 3/4 din timpul de cand avem permis , permisele au stat la politie... mergem cu masina pe strada fara permis de 4 ani amandoi, facem accidente si ne alergam cu politistii pe strazi si mereu scapam in instanta si te mai plangi ca politia are prea multa putere de decizie :cheers:) cred ca daca faceam in america ceea ce am facut in romania cu politia pana acum aveam cel putin 20 de ain in sentinte ....

 

eu stiu ca in america pe de alta parte odata am facut o miscare cam brusca atunci cand am vrut sa caut actele in torpedou (dupa ce ma oprise pentru viteza pe autostrada) si inainte sa apuc sa ma dezmeticesc aveam pistolul la cap si lanterna in ochi. daca ar fi asa si in romania ma intreb atunci cum v-ati mai plange! :hug:)))))) si de atunci ma gandesc foarte bine inainte sa misc un deget. ce sa mai zic de urmariri, trecut prin blocaje de politie samd cred ca eram de mult impuscat aici.

Editat de bavareze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba, voi sunteti primitivi sau chiar sunteti tarani prosti ....... e clar ca "militia" ascunde ceva. chiar asa de boi sunteti ....pupati militia in poponeata si dati-va foc cu ... de dobitoc penal ce esti... hai sictir ca imi faci scarba...

 

Cine crezi ca tine cont de parerea ta daca te exprimi asa ? Poate doar niste educati d'astea ca tine care iti dau note de 10. "E clar ca Politia ascunde ceva" ....stii tu ca Politia ascunde CLAR ceva.....

 

Revenind la subiect....

Eu cred ca s-au complicat inutil lucrurile si aici si pe topicul dedicat acestui eveniment. Daca stai si citesti printre randuri si dai la o parte ineptiile si parerile subiective o sa dai de o telenovela in care niste baieti care au pus si ei mana pe niste bani muncind prin Italia ,ei sau parintii lor, "terorizeaza" linistita urbe moldava unde salariul (care au) cetatenilor este cel minim pe economie, cu masini cu "numere de Italia", haine bengoase si alte putregaiuri capitaliste iscand astfel invidii ireversibile.

Din toti acestia pare ca se detaseaza cu usurinta Ciprian care probabil petrecand mai mult timp in localitate (mama lui este cea care aduce banul, dar nici el nu sta de pomana caci are un AF) "terorizeaza" la randul lui urbea mai ales prin faptul ca detine de curand o motocicleta sport bengoasape care evident o foloseste si pentru ai impresiona pe altii in curtea scolii sau pe strazile ( strada, de fapt) orasului circuland cu viteza si facand zgomot.Poti sa-l condamni ?

 

La fel de evident ,prin atitudinea lui aroganta si "declasata" fata de principiile de viata ale concetatenilor sai intra in vizorul unuia din politistii care se crede seriful localitatii, serif care vrea sa-l stie lumea de jupan pe acolo si care mai are obiceiul sa "vamuiasca" p'astia cu numere straine .Parca ar fi singurul din tara...

 

Intre cei doi se naste un conflict astfel incat domnul Ciprian ajunge sa aiba o colectie impresionanta de dosare ,procese verbale si plangeri la adresa politistului fapt care nu face decat sa amplifice conflictul deja existent (treaba cu distrugerea masinilor).

 

Politistul este cu ochii pe el si cu prima ocazie il arde cum il duce capul.Ocazie care evident nu intarzie sa apara cand Ciprian este surprins de radar circuland cu viteza fara numar.Restul se vede pe filmare.

 

Daca este ceva clar este faptul ca toata intamplarea are ca fond acest conflict.

 

Politistul vroia sa-l "faca" pe Ciprian la fel cum acesta ii dorea tot binele politistului.

 

Daca ma intrebati pe mine de fapt nu are nici un fel de relevanta ca ala conducea un motor,adica era motociclist in momentul ala cum s-ar zice....Ceva rau s-ar fi intamplat mai devreme sau mai tarziu oricum intre cei doi.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

eu stiu ca in america pe de alta parte odata am facut o miscare cam brusca atunci cand am vrut sa caut actele in torpedou (dupa ce ma oprise pentru viteza pe autostrada) si inainte sa apuc sa ma dezmeticesc aveam pistolul la cap si lanterna in ochi.

 

 

de acord, pentru ca in state mor zeci de politisti pe an sau poate chiar sute, impuscati de bezmetici la volan. in romania inca nu am auzit de asa ceva si sper sa nici nu aud

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cititi intai discutiile de la sectiunea accidente legate de cazul asta si veti vedea ce a declarat zmeul la cald,nu acum la otv(desi marturisesc,nu am vazut cazul la otv..si datorita invitatilor de marca,cum ar fi vazatoarea prin prosoape,strimbatoarea de linguri,etc etc..spune multe despre "profesionalismul" otv-ului)...

zmeul nu a fost lovit de logan pt viteza,ci pt ca nu a oprit la semnal,si mai mult,a intors in fata barajului....politaii sint indreptatiti sa creada ce e mai rau daca cineva kiar tine cu tot dinadinsul sa nu dea okii cu politia..

veti vedea din discutiile de la accidente ca intilnirea logat-moto a fost in virful unei pante..posibil(nu zic ca asa e,dar e posibil) ca politaiul sa fi fost surprins de aparitia zmeului(nevazindu-l pt ca se venea spre virful pantei din parti opuse)...veti vedea din poze/filmul de pe telefon....ca resturile moto sint grupate si aproape..deci viteza nu era mare..

nu va puneti intrebarea de ce posturile tv ale opozitiei,care abia asteapta sa isi infinga coltii in guvernare,prin orice mijloc..au tratat cazul asta cu superficialitate?

cui sa dea politia inregistrarea de la camera video de pe bordul masinii(care poate exista,poate nu_?oricarui o cere?banuiesc ca se vor prezenta in proces toate probele..si se va stabili atunci cine ce a gresit...

tot ce se poate imputa politailor,din filmulet..este modul cum au actionat DUPA tamponare..momentan atita tot..

intai cautati,judecati,si apoi emiteti pareri....si oricum,daca emiteti pareri,mai bine ar fi sa o faceti pertinent,nu cu vorbe de mahala..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...