Sari la conținut

Accident provocat de un motociclist - Bucuresti - 22.03.2008


Taurasu
 Share

Postări Recomandate

Trei persoane au scapat ca prin urechile acului, dupa ce au fost implicate intr-un accident in Capitala. Un microbuz s-a rasturnat si a rupt doi copaci, in fata Casei Poporului. Soferul microbuzului a incercat sa evite un motociclist care i-a aparut in fata.

 

http://www.antena1.ro/index.php?page=news&...p;currentPage=1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Motociclistu va fi cercetat pt vatamare corporala din culpa." Deci daca eu, ca motociclist, fac o tampenie, tu nu intri in mine dar din cauza mea intri intr-un copac, eu sunt cercetat. Mi se pare absolut corect. Dar de ce nu se face la fel, cand un conservar imi taie calea, nu ma atinge, iar eu cad sau ma infig in ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca dovedesti ca asa a fost, se ancheteza.

daca motociclistul nu cadea si fuga de la locul faptei nu il mai ancheta nici dracu.

bine ca a cazut si plateste , poate data viitoare nu mai intra in fata masinii.

 

 

Kuxi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca dovedesti ca asa a fost, se ancheteza.

daca motociclistul nu cadea si fuga de la locul faptei nu il mai ancheta nici dracu.

bine ca a cazut si plateste , poate data viitoare nu mai intra in fata masinii.

Kuxi

 

Hai mai ca nu e chiar asa, e un accident pe forum in care tipul spune ca a cazut ca i-a taiat unu' fata de fata cu gaborii si aia i-au spus ca nu are ce sa faca... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai ca nu e chiar asa, e un accident pe forum in care tipul spune ca a cazut ca i-a taiat unu' fata de fata cu gaborii si aia i-au spus ca nu are ce sa faca... ;)

 

pentru ca politia nu are ce sa faca (afara de a lua declaratii) in acel caz. pagubitul se poate adresa pe urma instantei sa i se faca dreptate

 

in cazul de fata, deoarece au fost victime, politia / procuratura se autosesizeaza pentru ca este vorba de o fapta penala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai ca nu e chiar asa, e un accident pe forum in care tipul spune ca a cazut ca i-a taiat unu' fata de fata cu gaborii si aia i-au spus ca nu are ce sa faca... ;)

 

 

pentru ca politia nu are ce sa faca (afara de a lua declaratii) in acel caz. pagubitul se poate adresa pe urma instantei sa i se faca dreptate

 

in cazul de fata, deoarece au fost victime, politia / procuratura se autosesizeaza pentru ca este vorba de o fapta penala.

 

eu am patit sa imi taie unul calea pe 9 martie si prietena mea si-a rupt un deget si pe nimeni n-a interesat

si vineri tocmai am vorbit cu un baiat Bogdan , nu-l cunosc doar ca a vazut pe forum ce am patit si el a patit acelasi lucru , zicea ca acum 3 saptamani , deci pe la inceputul lunii , el si mai nasol , si-a dislocat si umarul , si la fel , ba iau luat si carnetul , eu n-am avut norocul asta

am fost la udriste vineri , 21 martie , si garcelul comisar sef , mi-a zis ca trebuia sa imi ia carnetul ca "am cazut de pe motocicleta",si zic de ce " ca veneai cu viteza","pai mi-ai masurat dumneata viteza cu vreun radar sau ai masurat urmele de franare sa vezi cu ce viteza veneam?","nu,dar daca ai cazut inseamna ca asa veneai altfel evitai pericolul,si nu cadeai" , aaaa , si ca in fiecare zi au cate " 5-6 pusti de astia teribilisti care dau cu ele de pamant si apoi urla"

mie nu mi-au luat carnetul , lui i l-au luat si i-au trecut un art 48 , si i-au zis ca isi tot poate prelungi dovada , dar cica e teapa , trebuie sa te duci in instanta , daca stie cineva mai multe ce inseamna si cum isi poate recupera carnetul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Motociclistu va fi cercetat pt vatamare corporala din culpa." Deci daca eu, ca motociclist, fac o tampenie, tu nu intri in mine dar din cauza mea intri intr-un copac, eu sunt cercetat. Mi se pare absolut corect. Dar de ce nu se face la fel, cand un conservar imi taie calea, nu ma atinge, iar eu cad sau ma infig in ceva?

 

mi se pare normal sa fie cercetat atata timp cat a distrus viata oamenilor aia pe plan moral ... eram acolo cand s-a intamplat accidentul...motociclistii au venit dinspre intersectia natiunile unite si la urmatoarea intersectie au virat dreapta ... eu eram la semafor in partea opusa ... care mai de care accelerau ... ridicau motoarele pe 1 roata ...unu mai breaz ca altu ... fratilor,strada nu e nici un circuit ... cred ca v-a intrat gresit in cap ... avem amckartu pt senzatii,avem a1,a2(cat or fi ele de mici dar e bine ca le avem )

bagati-va mintile in cap si care vrea sa-si faca rau il rog sa-si faca doar pt el singur .... am fost solicitat de politia rutiera ca martor ... nustiu cum sa fac ... nu vreau sa fac rau motociclistului dar na gandesc cu stupoare daca tot o sa trecem cu vederea unde naibii ajungem ???????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca politia nu are ce sa faca (afara de a lua declaratii) in acel caz. pagubitul se poate adresa pe urma instantei sa i se faca dreptate

 

in cazul de fata, deoarece au fost victime, politia / procuratura se autosesizeaza pentru ca este vorba de o fapta penala.

 

nu ai inteles, gaborul vazuse toata faza... asta e chestia mai grava! si nu a facut nimic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... am fost solicitat de politia rutiera ca martor ... nustiu cum sa fac ... nu vreau sa fac rau motociclistului dar na gandesc cu stupoare daca tot o sa trecem cu vederea unde naibii ajungem ???????

 

Daca ai vazut ce s-a intimplat, cred ca poti sa faci ceea ce face un martor: sa spuna politiei ce si cum a fost. Motociclistului cu pricina nu-i faci un rau mai mare decit si-a facut el insusi deja.

 

Cind gasti de baietei 'vinosi' merg vraiste pe strazi si baga spaima in oameni, n-o sa ne ajute tare mult daca ne plingem ca uite, comportamente de genul asta strica imaginea motociclistilor. Cum n-o sa fie de folos imaginii cu pricina nici daca ii aparam considerindu-i 'frati' de-ai nostri ;)

 

Frate frate, dar mai trebe sa ai si ceva in cap, nu numa' intre picioare :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai vazut ce s-a intimplat, cred ca poti sa faci ceea ce face un martor: sa spuna politiei ce si cum a fost. Motociclistului cu pricina nu-i faci un rau mai mare decit si-a facut el insusi deja.

 

Cind gasti de baietei 'vinosi' merg vraiste pe strazi si baga spaima in oameni, n-o sa ne ajute tare mult daca ne plingem ca uite, comportamente de genul asta strica imaginea motociclistilor. Cum n-o sa fie de folos imaginii cu pricina nici daca ii aparam considerindu-i 'frati' de-ai nostri ;)

 

Frate frate, dar mai trebe sa ai si ceva in cap, nu numa' intre picioare :bow:

 

Cel mai mare flagel al acestei tari, nu este nici conservarul idiot care nu te vede nici motociclistul care se da pe roata, ci Politia Romana care are legi, dar nu le aplica la toata lumea, sau le aplica dupa bunul plac sau dupa contul din banca al celui care savarseste contraventii sau infractiuni. Credeti-ma, merg mult afara din tara si legile sunt respectate din cauza politiei care chiar isi face datoria, indiferent de cine e persoana vinovata. Crede-ti ca nemtii, englezii sau cine vreti voi s-au nascut civilizati? Au fost civilizati cu forta, cu ghilimelele de rigoare, prin metode financiare. Ia sa dai 2000 de lei ca te-ai dat pe o roata sa vedem te mai dai si a doua oara? Din aceasta cauza mor oameni pe capete pe soselele noastre atat de bune. Nu stiu daca o sa fiti de acord, dar eu asa consider si cunosc multi oameni care sunt de acord cu mine si chiar politisti, carora le este rusine de ce trebuie sa faca, pentru ca primesc telefoane de sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai ca nu e chiar asa, e un accident pe forum in care tipul spune ca a cazut ca i-a taiat unu' fata de fata cu gaborii si aia i-au spus ca nu are ce sa faca... ;)

bai grumpy, iti urmaresc de ceva timp posturile (fara sa vreau) si pe bune daca nu esti omul anti conservari, anti politisti, esti victima perfecta fratioare, ai 2 variante, ori treci la RATB, ori te izolezi pe o insula, doar tu, mobra ta si o sosea dreapta, goala si fara gabori, amice, revino-ti, esti participant la trafic ca si conservarii, bikerii, carutasii si altii..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai grumpy, iti urmaresc de ceva timp posturile (fara sa vreau) si pe bune daca nu esti omul anti conservari, anti politisti, esti victima perfecta fratioare, ai 2 variante, ori treci la RATB, ori te izolezi pe o insula, doar tu, mobra ta si o sosea dreapta, goala si fara gabori, amice, revino-ti, esti participant la trafic ca si conservarii, bikerii, carutasii si altii..

Sunt onorat ca cineva faa cap imi urmareste posturile. Ti se pare ca m-am plans? Atunci mai citeste-mi odata toate cele 300 si ceva de posturi sa vezi ce vreau sa spun de fapt :bow: Poate am fost prea subtil pentru tine. Cine a avut urechi sa citeasca stie ce am vrut sa spun.

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca dovedesti ca asa a fost, se ancheteza.

daca motociclistul nu cadea si fuga de la locul faptei nu il mai ancheta nici dracu.

bine ca a cazut si plateste , poate data viitoare nu mai intra in fata masinii.

Kuxi

 

draga Kuxi,

 

vorbesti din carti. Eu am patit-o ieri cu un SUV si a TREBUIT sa dovedesc EU ca m-a atins deoarece soferul care mi-a taiat fata si m-a agatat cu bara spate a afirmat ca eu am cazut ca prostul in spatele lui si nu are nicio urma, de aceea a si plecat instant de la locul accidentului. Bara lui spate are o julitura de la cauciucul meu dar pe cauciucul meu (pentru ca am mai mers cu mobra de la locul accidentului pana la spital si apoi la Udriste) nu mai sunt urme. Acum stau si ma rog de Politia Comunitara din spatele Pietii Obor sa ii gaseasca martori pe cei 2 agenti care erau in masina langa care s-a petrecut accidentul, altfel soferul scapa basma curata.

 

Hai sa nu ne forumim de dragul de a parea ca suntem cetatenii destepti ai unei tari normale cu legi normale, nu e asa. Un ultim exemplu: soferul m-a tavalit, a oprit masina, a vazut ca nu are decat o zgarietura, s-a urcat in masina si a plecat. Politia nu a notat in procesul verbal fuga de la locul accidentului deoarece soferul s-a prezentat seara singurel la Udriste. Fuga de la locul accidentului nu este (conform Politiei Romane Brigada Rutiera) decat daca trebuie sa il caute ei pe sofer acasa.

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare normal sa fie cercetat atata timp cat a distrus viata oamenilor aia pe plan moral ... eram acolo cand s-a intamplat accidentul...motociclistii au venit dinspre intersectia natiunile unite si la urmatoarea intersectie au virat dreapta ... eu eram la semafor in partea opusa ... care mai de care accelerau ... ridicau motoarele pe 1 roata ...unu mai breaz ca altu ... fratilor,strada nu e nici un circuit ... cred ca v-a intrat gresit in cap ... avem amckartu pt senzatii,avem a1,a2(cat or fi ele de mici dar e bine ca le avem )

bagati-va mintile in cap si care vrea sa-si faca rau il rog sa-si faca doar pt el singur .... am fost solicitat de politia rutiera ca martor ... nustiu cum sa fac ... nu vreau sa fac rau motociclistului dar na gandesc cu stupoare daca tot o sa trecem cu vederea unde naibii ajungem ???????

 

eu zic ca e bine sa ajuti politia rutiera si de orice fel din romania,sint super baieti.Uite dovada,daca nu stiai asta /index.php?showtopic=188969

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteti sa muriti in fata politistului de la circulatie. Daca el zice ca nu a vazut ce s-a intimplat, trebuie sa dovediti ca a vazut.;)

de asta se intimpla mii de contraventii pe zi. Daca-l intrebi pe politistul din intersectie pe linga care a trecut unu cu un cadavru agatzat de portbagaj de ce nu l-a amendat pentru minjirea cu singe a soselei, el o sa zica ca nu l-a vazut. Si daca el zice ca nu l-a vazut, trebuie sa dovedesti contrariu. Vai in ce tzara traim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai mare flagel al acestei tari, nu este nici conservarul idiot care nu te vede nici motociclistul care se da pe roata, ci Politia Romana care are legi, dar nu le aplica la toata lumea, sau le aplica dupa bunul plac sau dupa contul din banca al celui care savarseste contraventii sau infractiuni. Credeti-ma, merg mult afara din tara si legile sunt respectate din cauza politiei care chiar isi face datoria, indiferent de cine e persoana vinovata. Crede-ti ca nemtii, englezii sau cine vreti voi s-au nascut civilizati? Au fost civilizati cu forta, cu ghilimelele de rigoare, prin metode financiare. Ia sa dai 2000 de lei ca te-ai dat pe o roata sa vedem te mai dai si a doua oara? Din aceasta cauza mor oameni pe capete pe soselele noastre atat de bune. Nu stiu daca o sa fiti de acord, dar eu asa consider si cunosc multi oameni care sunt de acord cu mine si chiar politisti, carora le este rusine de ce trebuie sa faca, pentru ca primesc telefoane de sus.

Daca le este rusine, de ce fac compromisuri?Isi pot da demisia si sa se apuce de alta meserie,sau sa spuna sus si tare ca sunt impiedicati sa-si faca meseria. Cind faci compromisuri, inseamna ca te prostituezi moral.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai ca nu e chiar asa, e un accident pe forum in care tipul spune ca a cazut ca i-a taiat unu' fata de fata cu gaborii si aia i-au spus ca nu are ce sa faca... :ok:

 

 

 

asa e...si eu am patit la fel...o vaca mi-a taiat calea ploua....frana fatza....jos.....nu am apucat dekt rup oglinda de la mashina ei...ca a fugit....politia nu a spus nik knd a ajuns la fata locului....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e...si eu am patit la fel...o vaca mi-a taiat calea ploua....frana fatza....jos.....nu am apucat dekt rup oglinda de la mashina ei...ca a fugit....politia nu a spus nik knd a ajuns la fata locului....

 

 

eu cred ca si firea e cam proasta. eu stiam ca trebuie niste zile de spitalizare pentru a fi vatamare corporala (destul de multe). iar de restul... are RCA probabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Accidenul a avut loc seara dupa ora 22:30 , Calea 13 Septembrie, drum cu 3 benzi pe sens.

 

2.Eram pe banda 3 (de langa axul drumului, spatiul verde), si o singura masina, duba, carea a trecut de pe banda din mijloc (banda 2) in fata mea , pe banda 3.

 

3.Veneam din spatele dubei, nu din fata asa cum cred unii care nu stiu de fapt ce s-a intamplat, am dat flash ca sa se replieze, apoi am claxonat si am turat motorul in gol ca sa ma auda, insa duba chiar s-a infipt bine pe banda 3 in fata mea (am aflat mai tarziu ca de fapt soferul dorea sa intoarca...). Am franat fata si am cazut...

 

4. Daca s-ar fi asigurat si ar fi avut si semnalizarea pe stanga probabil ca nu s-ar fi ajuns la accident.

 

5. Daca as fi cunoscut intentia ca duba sa schimbe banda , ar fi fost loc destul pentru a face o depasire pe banda 2 sau chiar pe banda1 (nu mai erau alte vehicule in acel moment...)

 

6.In urma accidentului au rezultat doua persoane care au avut vatamari corporale minore , motociclistul si o femeie din duba care se afla in spatiul pentru marfa! Leziunile in ambele cazuri au fost minore.

 

7.Cercetarea si urmele de la fata locului vor stabili clar cum a fost si ce s-a intamplat.

 

8. Nu sunt nici incepator nici veteran cu n-j de ani pe moto. Sunt conservar de n j de ani si de cativa ani am si A ul...

 

9. Pana la acest accident nu am mai avut orice alte evenimente rutiere.

 

10. Fi-ti voi destepti!!! (ma refer la aceia care ma critica in termeni duri)

 

 

Restul....comentarii ...nu are rost sa raspund fiecaruia.

 

Le voi raspunde in momentul potrivit numai acelora care , pe langa faptul ca nu stiu exact ce s-a intamplat , chiar ajung sa jigneasca!

 

Nu ma consider un cunoscator absolut , intotdeauna invat si am invatat din greselile altora ...si mai este o chestie, nu ma dau pe o roata! ( sunt multi bikeri care stiu kestia asta..no comment)

 

Cei care cred ca am "intrat" in duba fiindca nu aveam altceva mai bun de facut....este treaba lor.

Daca o sa li se intample vreodata sa le intre cineva in fata, sa le taie fata (desi nu doresc asta la absolut nimeni) sa isi aduca aminte de reactiile care le-au avut aici...

 

Asfalt uscat!

Editat de Blue
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...