Sari la conținut

Culmea Nesimtirii


pucca
 Share

Postări Recomandate

nu-i acuz pe politisti, dar nici nu-i sustin.

dar dirijarea si fluidizarea traficului poate fi privita si ca un lucru bun: usureaza sosirea ambulantei.

pe de alta parte, cati dintre cei care se agita pe aici pe forum s-ar apropia de o persoana in agonie pt a o ajuta? pot sa bag mana in foc ca nici macar 10% ... (cati dintre voi nu ati intors privirea cand ati vazut un batran cazut pe strada pentru ca i s-a facut rau ? )

tot asa si concetatenii nostri, cei care strigau de pe margine la politisti "moare, sunati la salvare..." etc. ei de faceau pentru a o ajuta?

in afara de cei obisnuiti cu situatiile de genul asta (cei care lucreaza in serviciile de urgenta, procurorii criminalisti, medicii legisti, preotii si groparii) aproape nimeni nu vrea sa aiba legatura cu asa ceva, probabil de frica, nestiinta sau indiferenta.

stima

 

Ca militist TREBUIE sa stii notiuni elementare de prim ajutor! Sa stii sa iei un puls, sa constati leziuni interne s.a.m.d. Tu esti acolo, ca organ platit de mine si de el si de ea, ca sa ma ajuti atunci cand am nevoie! Fie ca e vorba de un jaf, de o altercatie sau de un accident! Dar ce pretentii sa am de la militisti, cand majoritatea astora de pe sectie nu pot nici macar sa alerge 500 m fara sa isi dea duhul... Pregatirea cadrelor, eu zic ca se face in scoala, dar daca ei trec prin invatamant ca si cei care invata la licee industriale la seral, e clar :ok:

Referitor la mentalitatea romanului de a primi pe gratis, asta e de la cei 50 de ani de comunism, in care eram toti la un loc, precum niste furnicute care nu gandesc... De ce spune lumea acum "era mai bine pe vremea aia! iti dadeau case, loc de munca!"? Cum sa se schimbe aceasta mentalitate in nici 20 de ani, cand majoriatea incearca sa ciupeasca cate ceva de ici de colo??? Eu am vrut sa ma duc voluntar cand au fost inundatiile, sa ajut la reconstructie. Dar cand am vazut cata delasare si cata "veselie" pe capul lor... (nu exista smiley care boraste?) :D Am gasit!!! :huh: :crack: :D

Editat de grumpy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti care-i faza cu adevarat misto?

 

Citind topicul, nu m-am putut abtine sa nu rad asa un pic a sictir...ei nu pot sa ajute, noi putem.

 

Acu doua zile, in drum spre casa cu niste prieteni in masina spre Podul Constanta dinspre Chibrit, ne depaseste usurel un tip pe un R6 cred.

Mai in fata, intram sub pod, si la mijlocul podului, surpriza. Un motopolitist chinuindu-se sa-si ridice mobra culcata, si un SUV-uletz in fata cu un stop spart. Nu stiu ce s-a petrecut exact, dar banuiesc ca motopolitistul l-a "pupat" un pic, si s-a intins pe-o parte.

Oricum, tipul cu R6 s-a oprit imediat in fata lor si s-a dus sa-l ajute pe om s-o ridice.

Noi am oprit si noi conserva in spatele lor, si i-am lasat sa se mute in siguranta.

 

Poate ca e alta legatura intre motociclisti si motopolitisti (sigur), dar mai multa omenie nu strica niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te ajuta nimeni, decat daca are motor sau simpatizeaza motociclistii.

Eu cand am cazut si am fost prins sub motocicleta se stransese lume ca la urs in jurul meu si se uitau toti cum ma chinuiam sa imping motorul cu un picior ca sa-mi scot celalalt picior de sub ea.

Cand am reusit sa ies am rugat in stanga si dreapta sa ma ajute s-o ridic de jos. In scarba mi-a zis unu sa chem politia sa ma ajute.

Pana la urma a venit un tip de la mama dreaq in fuga si m-a ajutat s-o ridic, am plecat cu ea de coarne schipatand.

Aaa, si in gloata care se holba erau si 2 jandarmi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehe. si mentalitatea se schimba cel mai greu, mai ales in cazul multimilor. de aia cei care se satura, la un moment dat, de tot acest haos, nu au alta sansa decat sa plece cat mai departe si cat mai urgent...

Hai bah lasa'ne. Abia acuma ai reusit sa'ti pui net?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca militist TREBUIE sa stii notiuni elementare de prim ajutor! Sa stii sa iei un puls, sa constati leziuni interne s.a.m.d. Tu esti acolo, ca organ platit de mine si de el si de ea, ca sa ma ajuti atunci cand am nevoie! Fie ca e vorba de un jaf, de o altercatie sau de un accident! Dar ce pretentii sa am de la militisti, cand majoritatea astora de pe sectie nu pot nici macar sa alerge 500 m fara sa isi dea duhul... Pregatirea cadrelor, eu zic ca se face in scoala, dar daca ei trec prin invatamant ca si cei care invata la licee industriale la seral, e clar :ok:

Referitor la mentalitatea romanului de a primi pe gratis, asta e de la cei 50 de ani de comunism, in care eram toti la un loc, precum niste furnicute care nu gandesc... De ce spune lumea acum "era mai bine pe vremea aia! iti dadeau case, loc de munca!"? Cum sa se schimbe aceasta mentalitate in nici 20 de ani, cand majoriatea incearca sa ciupeasca cate ceva de ici de colo??? Eu am vrut sa ma duc voluntar cand au fost inundatiile, sa ajut la reconstructie. Dar cand am vazut cata delasare si cata "veselie" pe capul lor... (nu exista smiley care boraste?) :D Am gasit!!! :huh: :crack: :D

 

 

pai daca asta este mentalitatea noastra dupa 50 de ani de comunism, cum putem avem pretentia ca ei sa fie altfel? mai ales intr-un sistem inchis, ca al lor, unde lucrurile se schimba foarte greu....

daca ati urmarit declaratia purtatorului de cuvant al politiei, ati auzit foarte clar: politistii NU sunt instruti in mod special pentru a acorda primul ajutor in caz de accident, NU mai mult decat este obligat prin lege orice conducator auto, inclusiv unii din cei care strigau de pe margine, persoana care a provocat accidentul si chiar si noi, motociclistii

inainte sa aruncam cu noroi, ar trebui sa judecam cu atentie toate "fetele" unei intamplari...

stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca asta este mentalitatea noastra dupa 50 de ani de comunism, cum putem avem pretentia ca ei sa fie altfel? mai ales intr-un sistem inchis, ca al lor, unde lucrurile se schimba foarte greu....

daca ati urmarit declaratia purtatorului de cuvant al politiei, ati auzit foarte clar: politistii NU sunt instruti in mod special pentru a acorda primul ajutor in caz de accident, NU mai mult decat este obligat prin lege orice conducator auto, inclusiv unii din cei care strigau de pe margine, persoana care a provocat accidentul si chiar si noi, motociclistii

inainte sa aruncam cu noroi, ar trebui sa judecam cu atentie toate "fetele" unei intamplari...

stima

 

Diferenta este ca o parte din salariul meu se duce la ei! La "serve and protect"! Nu la soferul "Gheorghe" care sta pe margine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca e s-o luam asa, si o parte din salariul lor merge la soferul "Gheorghe" cand nu are de lucru si se inscrie la somaj....

eu pun punct aici, nu are rost sa polemizam in zadar

sunt convins ca ati inteles ce am vrut sa spun

stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca trebuia sa fac topic pentru asta (daca nu trebuia, scuze) dar tre sa va spun...

Ma duceam la munca dimineata, iar in intersectia de la Piata Presei Libere, in fata la 331 a cazut un motociclist si si-a prins piciorul sub motor.In intersectie erau vreo 3-4 politisti (de le circulatie) si NICI MACAR UNUL NU A VENIT sa-l ajute pe saracu omul ala care se chinuia sa se ridice ca il clacsonau masile...

Cum e posibil frate sa il vezi pe om ca se "zbate ca pestele pe uscat" sa-si scoata piciorul de sub motor si tu sa te uiti la el si sa nu faci nimica, plus ca a tipat si soferul de la 331 la el sa se duca sa-l ajute si tot degeaba.Noroc cu soferul de la o dubita ca a coborat se la ajutat.Mie personal imi venea sa ies pe geamul de 331 sa ma duc sa-l ajut :huh: .

Dupa ce au vazut ca s-a ridicat toti erau "calare" pe el.

Incredibil!Am vazut lume nesimtita, dar unii intrec masura...si aia de la"siguranta si incredere"(ya right! :ok: )

Asta e o chestie care depiunde de cat noroc ai si de cartierul prin care te dai cu motorul.

Eu acum cateva zile (vineri 28 martie 2008) a trebuit sa ma dau pe culoarul lui peste ca aveam treaba la Aeroportul Otopeni, si am patin urmatoarele:

- Am fost deviat apropape fara vointa mea de pe banda I pe benzile II-III - unde contrar credintei noastre in acea zi se putea circula, eram complet bulversat de butoaiele alora care in loc sa fie pline cu apa erau pline cu aer si erau de multe ori suflate de vant - asa ca de multe ori banda a II-a nu exista de fapt dar din cauza tampeniilor alora nu puteai sa treci pe banda I-a, asa ca de fapt era o chestie la noroc - cine a prins a I-a mergea incet pe a I-a, cine l-a prins pe alea de viteza mergea mai tare dar cu frica sa n7u calce "semicercurile" de butoaie miscate e vant;

- Eu mergeam pe a II-a cand ajung din spate "masina timpului" - o Dacie de dinainte de '90 care mergea cu 50km/h intr-o portinune unde limuita e de 60km/h - asa ca dupa ce ma uit in stanga si in oglinda si constat ca masina din spate e macar la 100 metri in urma ma angajez in depasire;

- Dupa ce trec de "masina timpului" constat ca un alt exemplar similar e cu circa 100-150m mai in fata si pe de alta parte vad ca am in spate un BMW la circa 50m - de unde trag concluzia ca ala cu BMW merge mult mai tare decat mine asa ca decid sa ii fac loc, semnalizez dreapta si schimb banda;

- Dupa ce trece BMW-ul, constat ca ma apropiu repejor de cealalta "masina timpului", ma uit in oglinda si vad ca in spate am o masina bleu-jandarm (cred ca cu semn de Renault, probabil Clio sau Megane), apreciez ca ala din spate e la 30-40m si BMW-ul din fata la circa 15m, asa ca zic ca "asta e momentul", asa ca semnalizez, dupa o a doaua aruncatura de ochi in oglinda schimb banda.

- Ghinion de nesansa, ala cu BMW (argintiu, cred ca-i scria pe fund 520i) trage o frana tare (era o trecere de pietoni acolo si tocmai trecea pietonul, dar la nebunia aia eu nu mi-am dat sema) la care eu ca sa nu-i intru in portbagaj trag si eu frana cat pot: rezultatul e ca am blocat amandoua rotile, am tras skrtz si cand m-am oprit motorul era aplecat spre stanga asa ca am cazut pe stanga - rezultat maneta de ambreiaj rupta, oglinda stanga plecata la plimbare din surub, schimbatorul de viteza usor indoit, balamaua de la lada (topcase) sparta, niste praf pe cotul si umarul din stanga (aveam geaca si pantaloni Spool cu protectii decente care si-au facut treaba si niste pantaloni tot Spool la care doar protectiile de sold au functionat ca genunchiul meu stang a dat usor de asfalt pe langa protectii);

- Eram printr-a III-a sau a IV-a, motorul nu m-i s-a oprit dar practic nu mai aveam ambreiaj si incercam sa-mi ridic motorul tragand de ciotul de ambreiaj care mi-a mai ramas (mai nimic) cand de fapt el se ridica singur si nu intelegeam de ce - si intr-un tarziu am inteles ca ma ridica tipul din masina din spate care imi ridica cu dreapta motorul si imi intindea cu stanga maneta de ambreiaj rupta, in timp ce timpul din fata din BMW - vizibil deranjat ca ar fi produs probleme in trafic - venea si asta din fata, tragea si el de motor sa-l indrepte si ma intreba de 2-3 ori daca sunt OK si daca nu vreau la spital desi eu cazusem cam la 4-6 metri in spatele lui (sigur incercand sa nu-i intru in portbagaj) si evident ...

- Dupa ce mi-am scos jucaria din viteza, am reusit sa plec in graba practic fara oglinzi (dereglate) si aprope fara abreiaj (ca eram pe culoarul lui peste si nu aveam nici macar unde sa trag pe dreapta);

- Dupa catva timp mi-am dat seama ca se intamplasera cateva lucruri deosebite: 1) Tipul din fata desi avea BMW nu era ca in legendele cu BMW, ci a venit sa ma intrebe de sanatate desi nu-i atinsesem automobilul; 2) Am avut un noroc extraordinar ca in spatele meu era un tip cu reflexe bune si masina buna (dupa toate probabilitatile de la Renault) astfel incat nu m-a luat sub bot - ca altfel probabil nu mai apucam sa scriu aici; 3) Ambii soferi au venit cat au putut de repede si au incercat sa ma ajute.

 

Acum nu cred ca trebuie sa generalizam, probabil am prins eu oameni mai finuti - care cine stie poate se mai dau si pe motor sau si-ar dori asta - dar care in mod cerr aveau o educatie peste medie atat de acasa cat probabil si de pe la ceva scoala care se face dupa liceu, dar oricum eu unul am avut bafta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul fetei accidentate pe trecerea de pietoni, eu cred ca politistii au procedat corect. Si daca ai incerca sa opresti sangerare cu un garou si nu stii niste reguli elementare poti cauza mai mult rau.Daca nu ai cateva cunostinte de prim ajutor poti sa faci mai mult rau, ai putea chiar sa cauzezi moartea persoanei in loc sa o ajuti(nu poti sti ce leziuni are).Cu "ajutor"din partea cuiva care nu stie,desi s-ar putea sa aibe sanse de scapare, exista riscul de deces(si pe langa problemele morale poti avea si probleme cu justitia-vatamare corporala, omor prin imprudenta sau mai stiu eu ce) In toate cursurile de prim ajutor se specifica ca persoana accidentata sa fie mutata cat mai putin sau chiar de loc. Daca ati observat si medicii de pe ambulanta mai intai incearca sa stabileasca leziunile, sa stabilizeze victima pe locul unde se afla si abia dupa aceea o muta.Asa ca pana la venirea ambulantei chiar nu aveau ce sa-i faca.

Ar fi bine sa se deschida un topic cu masuri de prim ajutor in caz de accidente(poate este si nu l-am vazut) unde sa scrie numai personalul medical(cred ca exista destui printre motociclisti), sfaturi clare si coerente nu pareri.

Cat despre "militienii" din intersectie in cazul motociclistului cazut, nici nu trebuie sa ne enervam.Am auzit cazuri de motociclist cazut si alti motociclisti care au trecut pe langa fara sa se opreasca.Asa ca daca intre noi nu ne ajutam....ce putem cere de la altii. Bine acum nu vreau sa generalizez. Exista si uscaturi...

Multumesc

Ride Safe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ar fi bine sa se deschida un topic cu masuri de prim ajutor in caz de accidente(poate este si nu l-am vazut) unde sa scrie numai personalul medical(cred ca exista destui printre motociclisti), sfaturi clare si coerente nu pareri.

 

Multumesc

Ride Safe

 

 

Notiuni de prim ajutor: /index.php?showtopic=18784

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul fetei accidentate pe trecerea de pietoni, eu cred ca politistii au procedat corect. Si daca ai incerca sa opresti sangerare cu un garou si nu stii niste reguli elementare poti cauza mai mult rau.Daca nu ai cateva cunostinte de prim ajutor poti sa faci mai mult rau, ai putea chiar sa cauzezi moartea persoanei in loc sa o ajuti(nu poti sti ce leziuni are).Cu "ajutor"din partea cuiva care nu stie,desi s-ar putea sa aibe sanse de scapare, exista riscul de deces(si pe langa problemele morale poti avea si probleme cu justitia-vatamare corporala, omor prin imprudenta sau mai stiu eu ce) In toate cursurile de prim ajutor se specifica ca persoana accidentata sa fie mutata cat mai putin sau chiar de loc. Daca ati observat si medicii de pe ambulanta mai intai incearca sa stabileasca leziunile, sa stabilizeze victima pe locul unde se afla si abia dupa aceea o muta.Asa ca pana la venirea ambulantei chiar nu aveau ce sa-i faca.

Ar fi bine sa se deschida un topic cu masuri de prim ajutor in caz de accidente(poate este si nu l-am vazut) unde sa scrie numai personalul medical(cred ca exista destui printre motociclisti), sfaturi clare si coerente nu pareri.

Cat despre "militienii" din intersectie in cazul motociclistului cazut, nici nu trebuie sa ne enervam.Am auzit cazuri de motociclist cazut si alti motociclisti care au trecut pe langa fara sa se opreasca.Asa ca daca intre noi nu ne ajutam....ce putem cere de la altii. Bine acum nu vreau sa generalizez. Exista si uscaturi...

Multumesc

Ride Safe

Crezi ca risti mari procese pentru astea:

- Ii ridici capatana cu mare grija 2-3 cm de la pamant (de preferinta in doi) si-i plasezi dedesubt ceva moale gen fular?

- O acoperi cu un textil gen patura sau jacheta ca sa nu intre in hipotermie?

- O iei de mana si o tii de vorba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca risti mari procese pentru astea:

- Ii ridici capatana cu mare grija 2-3 cm de la pamant (de preferinta in doi) si-i plasezi dedesubt ceva moale gen fular?

- O acoperi cu un textil gen patura sau jacheta ca sa nu intre in hipotermie?

- O iei de mana si o tii de vorba?

 

Daca ii ridici "capatana" si are fractura de coloana poate ramane paralizata.Si risti sa fii tras la raspundere, da, ca doar traim i Romanica(Daca nu dai primul ajutor o patesti ca nu l-ai dat; Daca dai primul ajutor si accidentatul moare sau pateste altceva o patesti si tu ca te-ai bagat unde nu trebuia)Se poate intampla si la un medic dar e putin probabil.

Acoperita cu ceva asta da.Aici ai dreptate. Dar nu am vazut pe nici unul din aia care strigau ca moare sa faca asa ceva.

Cat despre faza cu tinutul de mana, numai de discutii sau intrebari genul "Te doare?" nu cred ca avea chef saraca fata.

Nu ma intelege gresit. Nu acuz si nu iau apararea nimanui. Aici la tastatura multi zicem catrebuia facut aia si aia. In conditiile ale nu stii cum sa reactionezi, ce sa faci. De aceea trebuie actionat cu mare,mare grija

Multumesc

Ride Safe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca trebuia sa fac topic pentru asta (daca nu trebuia, scuze) dar tre sa va spun...

Ma duceam la munca dimineata, iar in intersectia de la Piata Presei Libere, in fata la 331 a cazut un motociclist si si-a prins piciorul sub motor.In intersectie erau vreo 3-4 politisti (de le circulatie) si NICI MACAR UNUL NU A VENIT sa-l ajute pe saracu omul ala care se chinuia sa se ridice ca il clacsonau masile...

Cum e posibil frate sa il vezi pe om ca se "zbate ca pestele pe uscat" sa-si scoata piciorul de sub motor si tu sa te uiti la el si sa nu faci nimica, plus ca a tipat si soferul de la 331 la el sa se duca sa-l ajute si tot degeaba.Noroc cu soferul de la o dubita ca a coborat se la ajutat.Mie personal imi venea sa ies pe geamul de 331 sa ma duc sa-l ajut :moto: .

Dupa ce au vazut ca s-a ridicat toti erau "calare" pe el.

Incredibil!Am vazut lume nesimtita, dar unii intrec masura...si aia de la"siguranta si incredere"(ya right! :( )

:ok: :ok: :moto: :) :guitar: :banpls:

NO COMENT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ii ridici "capatana" si are fractura de coloana poate ramane paralizata.Si risti sa fii tras la raspundere, da, ca doar traim i Romanica(Daca nu dai primul ajutor o patesti ca nu l-ai dat; Daca dai primul ajutor si accidentatul moare sau pateste altceva o patesti si tu ca te-ai bagat unde nu trebuia)Se poate intampla si la un medic dar e putin probabil.

Acoperita cu ceva asta da.Aici ai dreptate. Dar nu am vazut pe nici unul din aia care strigau ca moare sa faca asa ceva.

Cat despre faza cu tinutul de mana, numai de discutii sau intrebari genul "Te doare?" nu cred ca avea chef saraca fata.

Nu ma intelege gresit. Nu acuz si nu iau apararea nimanui. Aici la tastatura multi zicem catrebuia facut aia si aia. In conditiile ale nu stii cum sa reactionezi, ce sa faci. De aceea trebuie actionat cu mare,mare grija

Multumesc

Ride Safe

Din cate am inteles eu din diverse filme documentare facute de "porcii aia de imperialisti", faza cu tinutul de mana si cu "Te doare?" e ceva esential ca sa tii un om in viata atata timp cat e constient si atata timp cat nu te pricepi sa faci altceva mai constructiv de genul sa-i pui un garou. Sigur ca asta nu ajuta suficient daca respectivul chiar avea nevoie de un garou si nu i s-a pus relativ repede la o hemoragie severa, si nici nu poate sa inlocuiasca o salvare care nu vine in 10-20 de minute.

Oricum noi vorbim aici de un accidentat grav la care din cate am inteles accidentatei incepusera sa-i curga creierii pe asfalt si din start cei de la fata locului i-au dat sanse de supravietuire zero, dar sa tratezi un asemenea accidentat ca pe un caine maidanez mie mi se pare o meschinarie si faptul ca nu au pus macar o patura pe ea probabil ar fi fost catalogata ca neglijenta in serviciu pe continentul mai apusean de noi. Sigur la noi nu stiau ca e nevoie si nu au o lege care sa spuna asta si chiar daca au o lege fie regklamentul inca nu a fost elaborat fie desi exista regulament nu exista inca patura ca e prevazuta in buget doar pentru anul viitor.

Oricum daca politistii astia ai nostri smecheri de Bucuresti spun ca e acum orasul plin de "tarani" stresati ca nu au mai vazut atatea masini in viata lor, de ce ala pe moto (care probabil e de la Brigada Rutiera din Bucuresti) se facea ca nu vede nimic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de felul in care fiecare isi face treaba in tara asta.Cineva spunea ca politia sau cei de pe salvare se comporta ca niste comunisti.Din pacate se inseala.In acele vremuri exista frica si respectul(impuse bineinteles),lucruri din care acum ce regasim ? ;sictir ,nepasare.De vorbit despre perioada aceea cred ca o pot face numai cei care aveau macar 10 ani in 90.Mentalitatea se impune ,doar ca la noi vine de la sine.Asa cum exista de fapt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

of topic

 

mitia e uoameni..si presupun ca aia 4 erau toti patru prosti..

 

alceva vroiam sa zic...

cerem respect, dar noi?

...nu fag figuri cu motoru mereu dar mai fac,.. i-am rupt lu' unu oglinda ca nu a vrut sa se dea pe banda 1; am mers in spatele lui 2km cu clanxon si flash( in afara localitatii), putem sa-l depasesc pe dreapta pe stanga, dar n-am vrut, am vrut sa se dea la oparte din calea mea ca am motor si-s smecher... ...de ce? ca m-am enervat ( e ala o sa ne urasca pe toti!)

ups! nu am procedat bine..

 

dar sunt si chestii marunte care enerveza soferii lo culme

1. la semafor ocupam o banda cand putem sta intre benzi....

2. cand iesim la plimbare in gasca..mai mergem din cand in cand pe tot sensul de mers, cu 30-40km si stam de vorba , si in spatele nostru e card de masini....

 

si de la chestii marunte se trage ura asta contra nostra....sincer meritam!!

 

--- Mesaj completat în 06 Apr 2008 21:55 -------------
http://www.youtube.com/watch?v=WSBDAGK1nB8...feature=related

 

of topic :burnout:

Editat de free fly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Sincer, in afara de 112 nu stiu sa fac nimic in caz de accident. Si cum prietena mea a avut 2 in numai 3 saptamani, stiu sa formez repede 112 :)

 

Tot ce-am invatat din 50 de topicuri cu accidente e ca n-am voie sa misc accidentatul sau sa-i scot casca. Da' chiar sa stai sa te uiti cand vezi motorul pravalit peste om, nu stiu daca e scuzabil. Nu pentru un militian, nu pentru un conservar ci pentru un om, orice om.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Siguranta si incredere? Unde? In Romania? Si mai ales din partea politiei? Niciodata. Nici peste 2000 de ani nu o sa avem asa ceva. Asa e la noi. Astia suntem. Asa gandim. Si asa vedem noi lucrurile. Oameni care calca pe cadrave. Mentalitate: "unul mort, deci concurenta scade cu unu".

Editat de crossroad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...