Sari la conținut

Accident Iuliu Maniu - 28.03.2008 - Bucuresti


misulik_4u
 Share

Postări Recomandate

Azi pe la ora 5... veneam eu linistit de pe la tata de la serviciu... dupa o tura pe autostrada intru in bucuresti.. minunat.. aglomeratie bara in bara... so... just relax... o iau eu cu cbrica usor.. a2-a... 20-30 la ora.. ca prin minune... peste drum de restauranul turbo tequila apare banda dreapta libera... dau semnal.. ma insriu pe banda... si circuland cu uimitoarea viteza de 40 kmh am surpriza ca din coloana care statea la semafor sa iasa un tembel la 2 m in fata mea... franeaza chinuiete.. bla bla.... este foarte ciudat sa vezi moartea cu ochii...dar daca nu eram pe faza si nu mergeam usor... acum va vorbeam din ceruri..... tipul cu loganul... a cotinuat aceasta iesire din coloana... inevitabil.. nu am mai avut cum sa franez... si la 15 20 km ma infig cu genunchiul si cu ghidonul de l amotor in ambele lui portiere..... tipul nu simte nimic si coninua drumul.. eu cad pe partea dreapta sar plasticele de pe motor.. eu ma rostogolesc pe jos... ma ridic ma sterg de praf aparent nimik... alerg buimac dupa sofer il opresc si incepe circul... ca tu esti de vina ca veneai cu 200 si blah blah.... dupa vreo 5 minute in care omul a agonizat... a venit si tatal meu n urma insistentelor telefonice...vorbesc ei de la egal al egal =>> haide la politie.... sectia de accidente usoare de pe iuliu maniu... stam la coada dam declaratii... foarte tare... procese verbale treaba a mers destul de repede...verdict final.. omul are permisul suspendat pe 90 de zile... + o amenda copioasa ++ ca o sa imi repar motocicleta pe asiurarea lui....initial voiam sa ii spun politistului ca am dureri in zona soldului genunchiului si umarului.. si probabil s-ar fi lasat cu dosar penal... dar tata a insistat ca daca oricum nu am patit nimik.. ar fi bine sa il ier p eom odata.... verdictul zilei.. o sperietura teribila... un cbr 125 r model 07.. cu semnal stanga dreapta sparte.. carena far sparta, carena radiator sparta, scarita sofer indoita...carena spate sparta, toba sparta, capat ghhidon julit si maneta frana indoita.... nu pare ceva prea rau.. dar oricum sunt reparatii care o sa dureze.. piese comandate... bla bla.. in sfarsit.. totul e bine cand se termina cu bine.. ii multumesc lui dumnezeu ca m-a luminat si nu aveam viteza mai mare in momentul ala.. si mai multumesc si echipamentului care si-a facut treaba : manusi Berik insertii de carbon, geaca Arlen Ness cu insertii de titan... care m-a ajutat sa nu imi disloc umarul =>> titanium destul de sifonat.... casca shoei xr-1000 zgariata pe partea dreapta in urma impactului... ghete sidi=>> glezna in conditii bune dupa ce mi-a picat motorul cu scarita pe glezna... bilant biologic... vanataie urata le genunchi... contuzie aproape de os in zona bazinului si soldului... coapsa sifonata... shi...umar putin contuzionat...

 

o sa atasez o fotografie cu schita accidentului;)

 

 

 

--- Mesaj completat în 29 Mar 2008 00:37 -------------
FOTO

post-14573-1206743834_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ca as fi vreun pic de partea shoferului, dar stiam ca pt schimbarea benzii fara asigurare nu se suspenda permisul.

Eu as fi scos certificat medical...just in case :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ca as fi vreun pic de partea shoferului, dar stiam ca pt schimbarea benzii fara asigurare nu se suspenda permisul.

Eu as fi scos certificat medical...just in case :ok:

 

S-a lasat cu tamponare cu pagube materiale, si asta se lasa cu suspendare, puncte amenda si puncte penalizare. Daca nu-l atingea, probabil scapa mai usor sau de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand il vezi ca scoate botul din coloana si NU ai cum sa franezi, degajezi maxim dreapta (in cazul tau de-acum), chit ca el da semne ca (poate) te-a vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a lasat cu tamponare cu pagube materiale, si asta se lasa cu suspendare, puncte amenda si puncte penalizare. Daca nu-l atingea, probabil scapa mai usor sau de tot.

daca nu il atingeai el pleca linistit si tu ramaneai cu paguba

asa se intampla de obicei

provocatorii de accidente nu patesc nimic ............ nu exista nici o lege care sa ii afecteze mai ales daca nu ai martori

eu am avut reparatii de 1200 euro la a mea ca doar nu il atinsesem si cica mi-a placut asfaltul :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu am avut cum sa mai degajez dreapta... pentru ca el mi-a iesit in fata in 5-7 metri... si a continuat sa mearga.. am franat si am tras dreapta mult ptr ca altfel intram in spate dreapta.. in stopuri.. si zburam... soferului i s-a suspendat permisul, iar eu imi repar motorul pe rca-ul lui...

 

Veste buna: in dimineata asta am fost la omnisaig unde are rca... si am facut constatarea.. iar inspectorul care a facut constatarea a trecut cam tot ce era atins cu inlocuire... asa ca este foarte bine... echipamentul... hmm... nush ce sa zic... geaca am sters-o.. si nu prea mai are nimik.. doar protectiile de titan indoite.. iar casca este zgariata.. asta e.. important e ca sunt eu bine si ca o sa imi fac motocicleta;).. sa ne auzim cu bine:D.. va tin la curent cu tot ce se intampla;)

Editat de misulik_4u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SFAT: La asigurari mergi si pune-le in brate SI orice piesa de echipament care are vreo zgarietura sau ruptura. MAI ALES (sau cel putin!) CASCA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost al asigurari.. dar ti-am zis.. nu am nimic rupt al geaca sau casca.. este casca putin zgariata;).. so... am zis ca e bine ca mi-a dat inlocuire.. la echipament... repet.. nu am probleme mari;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Mishulik: De-asta (ce a zis trotinel) iti zic ca asigurarile ar trebui sa-ti despagubeasca si echipamentul. Daca unu iti impacheteaza portbagajul la matiz sau orice alta masina ("for that matter") si tu ai acolo un aspirator, sau un tablou, sau un monitor sau orice chestie (a carei valoare poate fi macar estimata), asigurarea lui tre' sa-ti dea bani si pentru aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg o chestie...cum adica nu si-a dat seama ca tu intrasei in el?

 

S-a facut ca nu-si da seama.....adica o roia.Tendinta celor care fac accidente este de a pleca de la locul faptei sau de a gasi vina celuilalt.(asta se trage de la mentalitatea noastra lasa si iresponsabila ca natiune)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact asta s-a intamplat.. voia sa isi ia talpasita;).... dar am alergat dupa el si i-am f***t un pumn in porbagaj.. si s-a oprit... :ok:.. dupa omul intreba soferii.. nu-i asa ca el e vinovat.. bla bla.. si i-a zis unul dintr-un bmw... Ba terminatule omori oameni nevinovati pe strada.. si s-a potolit...

referitor la casca... casca u a avut impact putermic cu solul.. eu am cazut de pe motor pe coapsa si pe umar.. m-am rostogolit si casca doar s-a zgariat... stiu ce inseamna o casca lovita dar nu se pune problena..

 

sa avem bulan in contnuare;).. asfalt uscat;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc pentru incurajari si aprecieri.. si sper sa fieultimul eveniment.. luni ma duc al service sa comand piesele... si sper sa rezolv totul cat mai repede;).. va multumesc inca odata.. si va tin la curet

 

Asfalt uscat si bulan exagerat:D:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca trebuia sa te duci putin si pe la spital... daca tot i-o faci tre sa i-o faci complet... sincer merg pe premiza ca astfel de specimene care se considera soferi nu trebuie iertati. Adica eu de ce pot sa feresc motociclisti si sa ma asigur de 10 ori inainte sa fac o manevra si altii nu pot?? ( bine sarim peste faptul ca in ultima saptamana am fost martor la peste 15 accidente cu motoare :ok: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zilele astea am fost si am facut devizul ha intermotorcycle....=>> daune 7600 ron.... spre norocul meu compania de asigurari mi-a acceptat devizul si cred ca azi maine o sa faca plata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai procedat gresit! Luai numarul idiotului, un martor, ramaneai pe loc, venea salvarea, te duceai la spital, luai certificat medicolegal, di de idiot se ocupa politia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de sociateatea omniasig viena insurance.... rca-ul pagubitului;)...

 

referitor la ce ai spus tu zli... ce sa zic poate am porcedat corect.. poate gresit.. dar asa am crezut euca era bine al momentul repsectiv... no offence;)... noi sa fim sanatosi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...