Sari la conținut

Simeringuri Furca - Mentenanta, Prevenire, Inlocuire


Postări Recomandate

Am inteles, le voi schimba numai pe alea de ulei.



M-am razgandit, nu mai schimb nici un simering. Nu dau jos de pomana simeringuri originale, care la 24.000 km nu curg.

Totusi, uleiul vreau sa il schimb. Vreo idee cum se poate curata furca pe interior fara a o dezasambla complet?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 200
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

O metoda de dat jos simeringurile fara sa le strici (eu n-as reutiliza unul, rat bike ca rat bike da' totusi) e umplut amortizorul cu ulei si apasat cu un cric, le impinge in afara uleiul. E si mai putin riscant, nu risti sa zgirii cromul daca mergi pe varianta fara scos inbusul de jos si nu ai nevoie de menghina solida sau pistol cu impact. Cea mai recomandata varianta e sa scoti surubul de jos, inspectezi si cuzinetii cu ocazia asta (vezi postul meu de mai sus).

 

Bine, intrebarea e de ce vrei sa le scoti si sa le reutilizezi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu mai vreau sa le scot deloc, ca n-are rost sa-mi bat singur cuie-n talpa. Simeringurile actuale sunt aproape sigur ca-s originale si nu curg deloc. Sa pun altele aftermarket... imi fac singur de treaba.

 

Acum caut o metoda sa spal telescoapele pe interior fara a scoate simeringurile. Cu benzina merge? Sau alcool tehnic? Motorina am inteles ca nu este indicata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca schimbi anvelopa, schimbi si janta?

pe acelasi fir logic... refolosesti si prezervativele?

 

da uleiul de ce vrei sa-l schimbi? daca merge asa cum e acum(namol) de ce nu-l refolosesti si pe ala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca schimbi anvelopa, schimbi si janta? Simeringurile sunt bune, vreau sa schimb doar uleiul. Ma mai uit si la bani, daca mai merg astea, atunci le pastrez. Cand vor ceda, le schimb.

 

Ma tem ca nu m-am facut inteles:

simeringurile sunt din cauciuc. Acesta imbatraneste si nu e sigur ca nu vei avea surpriza sa curga ulei din jambe.

Mi s-a cerut sa fac operatiunea asta - doar schimbat uleiul din furca si in cateva cazuri, in doua saptamani - o luna au venit cu furca la service pentru schimb de simeringuri.

Deci exista sanse ca simeringurile sa cedeze desi nu e obligatoriu.

Simeringurile originale au denumirea NOK chiar daca sunt vandute de alte branduri producatoare. Asta ca sa stii pt ca vad ca oricum esti mai istet decat toti care incearca sa te invete de bine.

Bafta si succes!

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, uleiul vreau sa il schimb. Vreo idee cum se poate curata furca pe interior fara a o dezasambla complet?

 

mda, fara a dezasambal furca complet o vei curata PROST. vei strica uleiul cel nou contaminandu-l cu ramasitele celui vechi. simeringurile nu vor mai rezsta foarte mult, probabil cateva sute de km, deoarece uleiul cel nou este muuult mai putin vascos decat laptele ce il ai inauntru ;)

 

lasa varajala si pune mana la treaba, ia manualul de reparatii si demonteaza furca, schimba uleiul si simeringurile ca sa nu cheltui mai multi bani si timp mai tarziu :)

mare atentie la montajul furcii si al rotii fata, nu e asa simplu cum spune lumea, iti trebuie dinamometrica daca vrei sa functioneze si sa nu ai doua bete in loc de amortizoare ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ultimele 3 mesaje contin argumente solide, va multumesc pentru ca le-ati scris.

Imi puteti recomanda o marca buna de simeringuri? Probabil OEM ar fi alegerea potrivita.

 

Am in vedere sa cumpar si o dinamometrica plus o trusa de tubulare, oricum nu ma apuc de treaba fara ele. Aveti vreo recomandare? Intervalul dinamometricii il prefer cu aproximatie intre 5-150 Nm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-au prostit, gata.

 

Bai Jumba, arata si mie un studiu in care a explodat o furca pt ca s-a contaminat uleiul nou cu ulei vechi.

 

Asa vrajeala aveti in voi... sunt 2 tevi una in alta cu un (cuvant urat) cu gaurele pe post de amortizor si 1 arc. Nu se curata domle, trebe dezasamblata complet si frecate cu periuta pe interior.

 

George, nu ai nevoie sa separi cele doua tevi, adica nu ai nevoie sa separi semeringurile.

 

Din contra, daca separi risti sa contaminezi aiurea cu praf si cuzinetii.

 

Desfa capacele, varsa ulei vechi, spala cu ce vrei tu, pune ulei nou si ura si la gara. E MUUUULLT MAI BINE decat sa nu faci nimic.



sau sa pui semringuri "originale" luate de pe net...

 

Daca o sa curga da-le in (cuvant urat), dureaza 30min sa le schimbi. Dar cum ziceam, NU AI NEVOIE sa desfaci.

 

Am vazut CBR1000RR venit din Romania cu semering schimbat la un telescop montat INVERS... si se mira ca de ce curge, ca doar e nou.

Ete de aia, ca a fost la servis meserias sa-si schimbe semeringuri. :D



-------------------

Mecanicii lu' peste, voi cand schimbati uleiul in motor il desfaceti piesa cu piesa si le spalati cu periuta pe fiecare in parte?

 

De aia furcile au un surub de drenaj si unu de umplere, sa scoti uleiul pe la gaura de drenaj si sa pui altul nou pe la cea de umplere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-o logic.

 

1. Simti acum ceva ciudat la furca? Nu. Schimbi uleiul pentru ca ASA TREBUIE si asa ai citit pe net.

2. Si dupa ce o sa-l schimbi, n-o sa simti nimic diferit, garantat 100%, eu ma ard cu tigara in mijlocul palmei daca o sa simti vreo diferenta sincer vorbind.

3. Daca nu le schimbi acum, si apoi o sa curga (lucru putin probabil pentru ca nu le demontezi) o sa le schimbi mai tarziu - tot ce pierzi e timpul tau, manopera repetata.

4. Contaminarea uleiului vechi cu nou este cel mai prost argument auzit de mine vreodata, si as vrea pe Jumba sa-mi explice el un calcul detaliat cam cat % din uleiul vechi contamineaza uleiul nou si care sunt consecintele care vor duce la "cheltuieli mai mari pe viitor"

5. Nu e nimic NASA in tampenia aia de furca, sunt 2 tuburi care intra unul in altul cu un arc in interior si un amortizor hidraulic, un piston care muta uleiul dintr-o zona in alta prin niste gaurele - lucru care incetineste miscare si amortizeaza oscilatiile arcului. Amortizorul ala lucreaza si cu lapte praf, si cu ciocolata calda, si cu iaurt de la bunica, in general cu ORICE lichid.

La prima mea furca de japoneza desfacuta continutul era un mal negru urat mirositor pe care daca il aruncam in curte puteam sa fac lejer o colonie de tubifex in el.



de preferta comandate de la tine, nu? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de preferta comandate de la tine, nu? :D

 

Te inseli. Simeringurile astea, dupa cum am zis, se gasesc cam peste tot.

 

NOK e furnizorul OEM pt majoritatea motocicletelor japoneze si nu numai.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@george m. daca vrei sa nu mai ai treaba cu furcile 2 ani, le dai jos, le faci bucati si le cureti bine. pui semeringuri noi si ulei nou si gata.

 

desi unii zic ca nu o sa simti diferente, eu iti zic cum a fost la ex moto. la bandit-ul care l-am avut probabil nu se mai umblase de mult timp la furci. dupa ce am curatat totul pe interior si am schimbat uleiul, motocicleta mi s-a parut total schimbata.

 

vb lui b.b. mai bine schimbi doar uleiul decat sa le lasi asa daca nu vrei sa schimbi si semeringurile.

dinamometrica nu e chiar necesar sa cumperi, eu am lucrat fara si timp de 3 ani nu am murit. poti oricand sa apelezi la cineva sa iti imprumute una. sigur in iasi se gasesc oameni care sa te ajute.

spor!

Editat de dark_lord86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"dinamometrica nu e chiar necesar sa cumperi" O dinamometrica e buna la casa omului,cea mai simpla solutie e sa-ti cumperi un cantar cu arc de pescar(asta daca nu-l ai) si sa-l agati in capatul racului, tragi la unghi drept fata de rac iar valoare indicata o calculezi. Exemplu racul meu are din centrul cheii pana la centrul gaurii unde agat cantarul 24cm, daca am nevoie de cuplu de 20Nm eu trebuie sa trag cu (20/0.24)/10(g rotund)=8,33 kg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt pro dinamometrica. De fapt, din acest motiv am ales sa-mi fac manopera singur. Sunt operatii simple si prefer sa dau banii pe scule, pe care le pastrez, iar la final am si invatat ceva. Cat ma costa in servis o revizie la furca, atata dau pe o dinamometrica. Cat ma costa in servis schimbul de ulei, filtre, antigel, lichid de frana, atata dau pe o trusa buna de tubulare s.a.m.d. :) Iar daca tot am patit necazul sa nu am maini stangi, eu zic ca merita profitat.

Editat de George M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cineva nu e in stare sa stranga cu mana libera suruburile de la jug si de la roata.. (dupa feeling, experienta) il sfatuiesc sa nu desfaca singur telescoapele furcii, cu atat mai mult sa scoata/puna la loc semeringuri. Vorbesc serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa glumim, eu nu glumesc deloc.

Un om cu experienta stie cat sa stranga suruburi uzuale doar cu mana, fara nici un (cuvant urat) de dinamometrica, si un om cu experienta foloseste un brat al cheii potrivit pentru diversele suruburi.

Nu o sa strangi un surub M6 cu cheia cu coada de 50cm, si nici unul M10 cu cea cu coada de 15cm.

 

Crede-ma, nici un mecanic meserias nu foloseste dinamometrica, decat in cazuri speciale, unde cuplul trebuie sa fie precis: de ex la suruburile la chiulasa, sau cele din interiorul motorului... in general cele care necesita un cuplu mare si simpla experienta nu e suficienta.

 

In plus, si cand desfaci un surub pus de fabrica poti sa fii atent cat de tare ai tras de el, daca avea sau nu solutie de blocare, etc etc...

 

Daca esti papa lapte cu doua maini stangi ai sansa sa strici ceva chiar cu dinamometrica, pur si simplu o reglezi aiurea si tragi pana face click si pana sa faca click ai ramas cu surubul in mana.

Habar nu ai de cate cazuri am citit de oameni care au rupt suruburi M6 importante pe la masini cu cheia dinamometrica. Doar pt ca nu i-a dus capul ca 20Nm nu e totuna cu 50 la un (cuvant urat) de surub de 6mm.

 

Dar in fine, putem vorbi pana poimarti, ca cei cu idei fixe vor ramane la ideile lor fixe. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa glumim, eu nu glumesc deloc.

Un om cu experienta stie cat sa stranga suruburi uzuale doar cu mana, fara nici un (cuvant urat) de dinamometrica, si un om cu experienta foloseste un brat al cheii potrivit pentru diversele suruburi.

Nu o sa strangi un surub M6 cu cheia cu coada de 50cm, si nici unul M10 cu cea cu coada de 15cm.

 

Crede-ma, nici un mecanic meserias nu foloseste dinamometrica, decat in cazuri speciale, unde cuplul trebuie sa fie precis: de ex la suruburile la chiulasa, sau cele din interiorul motorului... in general cele care necesita un cuplu mare si simpla experienta nu e suficienta.

 

In plus, si cand desfaci un surub pus de fabrica poti sa fii atent cat de tare ai tras de el, daca avea sau nu solutie de blocare, etc etc...

 

Daca esti papa lapte cu doua maini stangi ai sansa sa strici ceva chiar cu dinamometrica, pur si simplu o reglezi aiurea si tragi pana face click si pana sa faca click ai ramas cu surubul in mana.

Habar nu ai de cate cazuri am citit de oameni care au rupt suruburi M6 importante pe la masini cu cheia dinamometrica. Doar pt ca nu i-a dus capul ca 20Nm nu e totuna cu 50 la un (cuvant urat) de surub de 6mm.

 

Dar in fine, putem vorbi pana poimarti, ca cei cu idei fixe vor ramane la ideile lor fixe. :)

+1 Nm :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Io am vrut sa destind atmosfera si tu ai scris un roman...

 

Ca sa nu ramii cu senzatia ca am ceva cu tine, eu am doua dinamometrice. Una una 40-200 Nm Yato (de fapt e facuta in Taivan, aia nici nu s-au sinchisit sa scoata eticheta originala) si una mica Moto Detail (iti dai seama ca e tot chinezarie cu eticheta "nemteasca"). Le am semidegeaba pt. ca unele suruburi (cum ar fi cele de la etrieri) nu sint acoperite de cuplul nici uneia. Nu s-a desfacut nici unul si am belit un filet o singura data dar am si insistat (in aluminiu din asta de 2 parale, din ala de-l cojesti cu un cutter ca pe cartofi).

 

Am facut odata un experiment (m-am chinuit oleaca) pt. o estimare a preciziei dinamometricei mici. Ce-am observat e ca nu-i chiar consistenta, adica nu facea click la aceeasi greutate si au iesit niste deviatii destul de mari, nu mai tin minte exact dar cred ca au trecut si de 30%. M-am chinuit sa fac cit mai precis treaba si am incredere in rezultate.

Pe aia mare o folosesc mai mult din obisnuita.

Treaba cu vazutul cit de tare te chinui sa desfaci un surub mi se pare 100% necloncludenta. La desfacere, mai ales daca nu s-a umblat mult timp la el, e mult mai mare forta. Stii tu, frecare statica vs dinamica (cu toate ca grosul fortei de stringere se duce in alungirea surubului) + ca otelul in aluminiu se sudeaza galvanic in timp. Cind am scos prima data suruburile M6 de la un capac de motor am tras ceva de ele si fac si pocnetul ala caracteristic.

La M6 mi se pare aberant sa folosesti dinamometrica, oricum alea nu sint niciodata suruburi structurale.

Mina mi-am facut-o cit de cit la bicla si stiu ca exista oameni care nu sint in stare sa invete nici in 1000 de ani.

 

Tot ce mai trebuie acum e sa vina trollul ala de nu-stiu-ce-eagle sa ne mai scrie un pamflet din ala care nu intereseaza pe nimeni.

 

A, si mai e faza ca eventualii lubrifianti de pe filet afecteaza major momentul (na, sa zicem ca la scoala), sint tabele pe net. Daca e uns bine filetul poti sa ai si mama dinamometricii, e degeaba.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...