Sari la conținut

LICHID DE FRANA - Totul despre Tipuri/Clase/Comparatii


Postări Recomandate

lichid expirat NU este acelasi lucru cu lichid contaminat, e greu rau

 

eu am auzit ca si coniacu expira in Iasi.

Imi dai voie sa fac o plecaciune in cinstea ta, un umil muritor, o tu zeu al romanilor care ai ajuns acolo unde eu nici de poarta nu as trece ...

 

Da expira si coniacul, ca noi in general e prosti si creduli ... aia care a scris acolo data aia la lichidul de frana ie jmekeri si vrea sa ne ia banii.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 181
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mai baieti, eu am niste cifre pe cutia de lichid de frana dar oricum le-as lega sau interpreta nu prea iese nici o data. L-am scanat ochiometric de 10 ori si nu am gasit altceva in afara de alea. Probabil e un nr de lot.

 

scrie asa pe el : 82870.82956.062

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Mistere multe cu lichidul asta al tau!

Daca este in ambalaj sigilat nu vad de ce nu poti dormi din pricina lui.

Este simplu, mergi asa cu el sau daca nu mai cheltuieste inca 40 lei si schimba-l cu altul care are culoarea care-ti place tie.. :hug:

Am schimbat lichidul cu Bosch DOT 4, ambalat in recipient de metal.

 

Culoarea sa din recipientul sigilat era galben caramiziu.

 

Lichidul l-am luat de la EuroParts CT, sigur nu e contrafacut sau alte probleme.

 

E posibil sa fie expirat sau asa sunt colorate unele lichide ?

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai m-am lamurit, nu mai sunt paranoic. Suspiciunea mi-a creat-o faptul ca lichidul vechi si cel nou erau aproape identice ca si culoare. Atat timp cat era sigilat, nu are ce probleme sa creeze. Puteti sa nu va mai certati pe aici, va anunt eu daca nu e in ordine ceva :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"E posibil sa fie expirat sau asa sunt colorate unele lichide ?" (l.u.v)

 

 

Exista lichide de frana de multe culori, transparente, galbui, rosiatic, rozaliu, albastrui, violet... etc. si nu exista un anume cod in acest sens. Producatorii prefera o anumita nuanta si culoare pentru a'si personaliza produsul sau a'si diferentia tipurile de produse.

 

In general lichidul de frana este colorat pentru a face mai usoara verificarea nivelului sau depistarea eventualelor scurgeri din instalatie. Bineinteles, cand lichidul este contaminat sau degradat isi schimba culoarea/nuanta originala.

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

 

Am schimbat lichidul cu Bosch DOT 4, ambalat in recipient de metal.

 

Culoarea sa din recipientul sigilat era galben caramiziu. Asa este normal, unele lichide de frana vin colorate ? Nu era aproape nici o diferenta de culoare intre lichidul din recipient sigilat si lichidul din borcanasele de frana.

 

Lichidul l-am luat de la EuroParts CT, sigur nu e contrafacut sau alte probleme.

 

E posibil sa fie expirat sau asa sunt colorate unele lichide ?

Important este sa fie LIMPEDE ." Restul...e tacere !"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

"E posibil sa fie expirat sau asa sunt colorate unele lichide ?" (l.u.v)

 

 

Exista lichide de frana de multe culori, transparente, galbui, rosiatic, rozaliu, albastrui, violet... etc. si nu exista un anume cod in acest sens. Producatorii prefera o anumita nuanta si culoare pentru a'si personaliza produsul sau a'si diferentia tipurile de produse.

 

In general lichidul de frana este colorat pentru a face mai usoara verificarea nivelului sau depistarea eventualelor scurgeri din instalatie. Bineinteles, cand lichidul este contaminat sau degradat isi schimba culoarea/nuanta originala.

 

Ride Safe!

Nu eu sunt nelamurit, l-am citat pe colegul care a initiat topicul.

Oricum, precizarile sunt bine de retinut..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...