Sari la conținut

Again....accident Bucuresti


DragStar650
 Share

Postări Recomandate

@Nightwolf - Din sumedenia de posturi citite de mine in sectiunea "Accidente" am tras concluzia ca intotdeauna persoanele apropiate, familie etc. ale celor decedati sunt de neclintit chiar daca dovezile sunt de necombatut. Pur si simplu dragostea si atasamentul fac sa impedice sa judece la rece situatia intr-un mod obiectiv (@disney - aici am generalizat si nu am facut referire neaparat la acest post).

Nu o fac pe-a "lupul moralist" pt. ca am facut si inca mai fac multe pe prostii pe motor. Totul tine de dramul de noroc pe care il are fiecare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 116
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

...EXPERIENTA...asta ajuta si atunci cand cazi,pierzi controlul, sau eviti caine,om,masina,groapa...cu un motor mai domol sau cu experienta mai mare.In rest se ajunge la ce s-a intamplat mai sus.Jumatate din cei care au postat sunt incepatori,dar ce m-a bucurat este ca au motoare de maxim 400cc,poate si rerstul invata ceva...R.I.P.

 

eu am la 400cc si sunt oarecum incepator,am patit ceva de genul la o viteza de aprox 120-130km/h in afara localitatii singurul avantaj care l-am avut a fost o farama de experienta si anume nu m-am speriat cand inceput sa 'tremure" motorul sub mine daca se intampla in urma cu 1 an probabil ca acum se descuta si de mine.

Un motor de 400cc e chiar foarte mare pt un incepator,eu am 4 ani de 50cc si chiar si in momentul de fata sunt de parere ca nu ar treb sa te urci pe nici un fel de motor fara sa te supravegheze cineva pe mine m-a trantit si "trompeta" de multe ori in unele cazuri ma gandesc cum de am scapat doar cu semne...

 

da mai lasati odata capacitatea motorului ca nu are absolut nimic de-a face cu accidentul asta. de parca 250cc nu-s de ajuns pentru 120km/h... de parca vorbim aici de viteze incredibil de mari.

 

un motor de 125 sau unul de 250 sunt cu mult mai usoare si la viteza aia mult mai instabile daca si oboseala isi spune cuvantul cu un motor mai mic se putea intampla chiar mai rau...dar...cineva a zis "poate iti pica o caramida in cap cand iesi pe usa si te omoara" si poate nici nu mai ajungi la motor...atunci pe cine dai vina? pe zidar??sau pe cine a facut cladirea??

 

odihneasca-se in pace

Editat de unick
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va contraziceti degeaba pe acest topic.

 

 

S-A DUS CE NU INTELEGETI?? GATA! Condoleante familiei si atat. Nu are rost sa vedem noi de ce s-a intamplat asa si a cui a fost vina pentru ca intotdeauna e alta situatie. In motociclism niciodata nu stii ce se va intampla. Tocmai asta este frumos in acest sport spontan daca pot sa ii spun......Enjoy the ride and don't try to look cool... :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Nightwolf - Din sumedenia de posturi citite de mine in sectiunea "Accidente" am tras concluzia ca intotdeauna persoanele apropiate, familie etc. ale celor decedati sunt de neclintit chiar daca dovezile sunt de necombatut. Pur si simplu dragostea si atasamentul fac sa impedice sa judece la rece situatia intr-un mod obiectiv

 

perfect de acord cu ceea ce spui tu. Din aceasta cauza nici nu o sa mai continui pt ca nu am chef sa lansez un flame aiurea. Partea realista in schimb este faptul ca majoritatea mai devreme sau mai tarziu inteleg. Personal nu doresc nimanui sa dea o veste de genul asta parintilor care suna in momentul in care INML-ul isi face treaba pe telefonul lasat undeva langa bordura. E greu si dureros, stiu! Inca odata Dumnezeu sa-l odihneasca.

 

Anyway case closed pt alte lamuriri referitoare la aceste aspecte sau alte accidente stiti cum sa ma gasiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

R.I.P., la sectiunea denivelari/carosabil ud/gropi stam rau de tot. Odihneasca-se in pace, sunt sigur ca de-a lungul vietii de motociclist cu totii intalnim pe pielea noastra astfel de situatii, este ca o ruleta ruseasca. toti gresim o data in viata. Pentru unii nu mai exista o a doua sansa.

 

 

Off-topic: In reportaj apare unul care ruleaza cu 177 km/h, costum vanucci si parca zx6....

 

Se recunoaste careva?

Editat de ZX-636
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sandra. un singur lucru am de spus. permis suspendat, deci legal nu avea dreptul sa conduca acel motor pe o perioada determinata. daca respecta sanctiunea asta, el ar fi fost in viata sau, in cel mai rau caz, ar fi amanat acest moment. cat despre restul: cum pilota, cat de bun si educat era, ce motor avea nu mai conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un ultim mesaj pentru voi:

 

TOTUL ESTE RELATIV! Multi stiu asta, poate multi de p-aici ma stiu si pe mine cat de acra sunt cand e vorba de inconstienta pe motocicleta.

repetam toti, eu si familia, prietenii etc: motocicleta aia nu era de el. Dar de ce sa dam vina pe motocicleta? Daca era de 400 sau de 600 nu era tot c**tul ala? A avut scuter la inceput. E similar unui 125, nu? Chiar si pe sosea, el mergea doar cu maxim 80km/h, iar asta era pentru el un fel de teribilism, daca ma intelegeti. Facuse cateva zeci de mii de km cu ea si tot nu se simtea stapan pe ea. Iar noi.. putini motociclisti din jurul lui, mergeam cu 270 inca din primele sute de km, doar asa... sa vedem cum e. Aproape zilnic vedeam cum e.

 

Noi am fost inconstienti si terbilisti, el saracu a fost, pe langa tot, un exemplu pt noi. Era mai mic si mai destept, dar a fost mai ghinionist ca noi.

 

Era noapte, a tras un pic de acceleratie si aia a fost. Avand in vedere ca in viteza a-1-a ai cel putin 130km/h la rosu, puteti sa intelegeti ca nu a accelerat brusc, el fiind cu cateva trepte superioare mai sus, a3a, a4a.

 

Ma rog... Nu incurajez viteza, dar nici teribilist nu era. Credeti ca majoritatea au invatat pe 125cmc? Nu nene, 80% din forumisti au inceput direct pe 400cmc si mai > iar 30% pe 1000cmc. Nu toti au murit.

Realitatea e relativa... Imp. e s-o privesti din toate unghiurile si apoi sa-ti faci o parere.

 

Legat de permis. Avea permisul suspendat inca de acum 1 luna. Azi mi se pare ca trebuia sa-l ridice. Se intorcea de la Iasi si cand a intrat in Giurgiu, -deci e ca in drumul spre mare, chiar daca esti pe sosea trebuie sa reduci la 60- nu a redus imediat la intare, a mai facut cam 500 de m. Avea 103 la ora. Cu masina, nu cu motocicleta. S-a intamplat sa fie radar.

 

In ziua accidentului s-a dus si si-a luat motocicleta de la reparat. Nu era stricata, avea doar carenele zgariate, ca o mai scapa pe nisip in fata portii. Cand el, cand prietenii lui. A reparat-o ca s-o duca acasa si sa o puna la vanzare pt ca vroia sa-si ia o masina mai buna si poate pe viitor o motocicleta mai mica, daca o sa aibe bani. A plecat noaptea tarziu tocmai pt a evita atat politia, dar si un posibil accident, pentru ca zicea ca nu a mai mers de mult si simte ca nu prea mai stie sa mearga, ca nu se simte stapan pe el.

A insistat sa o duca acasa pentru ca pe timpul noptii nu vroia sa o lase in strada. In spatele lui a mai mers un prieten. In curba respectiva nu se stie ce sa-a intamplat... Martorii au auzit doar impactul.

Luci aproape ca nu a avut o zgarietura pe el... Nu stiu daca amanuntul asta conteaza...

 

Acum chiar ca aveti toate detaliile, deci comentariile nu-si au rost. Poate doar sa-mi ascultati rugamintea si sa veniti sa-i aprindeti o lumanare. Duminica e parastas. Motociclistii care au venit pot spune cum tatal a plans de bucurie cand a vazut ca au venit motociclisti sa-l conduca pe ultimul drum. "L-ati vazut in sicriu? Ati vazut ca zambea? A murit fericit", atat ne-a spus tatal lui si ne-a sters toate lacrimile.

Imi pare rau ca AMR nu a strans macar 3 motociclisti sa vina sa puna o floare... Ca ar fi una din indatoririle noastre morale(ale motociclistilor), pt ca nu in fiecare zi moare cate unu.

 

In fine...

Va doresc din suflet sa nu simtiti niciodata ce-am simtit noi, o data cu pierderea lui si oricum v-ati da jos de pe motocicleta, sa va dati jos cu zambetul pe buze, asa cum a facut-o Luci!

 

http://www.youtube.com/watch?v=VAdc3qbK7bk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un ultim mesaj pentru voi:

 

motocicleta aia nu era de el. Dar de ce sa dam vina pe motocicleta? A avut scuter la inceput. E similar unui 125, nu? Chiar si pe sosea, el mergea doar cu maxim 80km/h, iar asta era pentru el un fel de teribilism, daca ma intelegeti. Facuse cateva zeci de mii de km cu ea si tot nu se simtea stapan pe ea.

 

Cateva zeci de mii de km cu ea . cu motocicleta? cu scuterul ? zeci de mii ? 20 000? 70 000? esti sigura?

 

Credeti ca majoritatea au invatat pe 125cmc? Nu nene, 80% din forumisti au inceput direct pe 400cmc si mai > iar 30% pe 1000cmc. Nu toti au murit.

 

e aiurea sa aproximezi asa .. cum crezi tu . nu sunt de acord cu procentele.

 

si din ce am citit in posturile de mai sus nu inteleg cu cine te razboiesti. nu cred ca cineva are ceva cu luci sau cu tine. toti au analizat nenorocirea din punctul lor de vedere si si-au exprimat opiniile. spunea cineva ca daca ar fi respectat legea (permisul suspendat) nu s-ar mai fi intamplat aceasta tragedie. perfect adevarat! tuturor ne place sa fentam legile . si ne asumam riscuri.. altii au spus de motocicleta , cum ca era prea puternica pt el. iarasi, perfect adevarat! tot legea spune sa conduci o motocilceta cu putere de maxim 25 de kw in primii 2 ani de permis. tampiti nu sunt oamenii care s-au gandit la asta.

imi pare sincer rau pentru luci , pentru familie, pentru prietenii lui.

Editat de catalin_chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai scandalagiilor, duceti-va frate si certati-va in alta parte, baiatul acesta nu mai este printre noi si voi aveti chef de contrazis si cearta.

 

Dumnezeu sa-l odihneasca, acum vorbesc cu un prieten si imi zice sa las strada, sa vin pe circuit.. nu se merita sa ne dam duhul pt o clipa de adrenalina !

 

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de fiecare data la fiecare accident discutiile degenereaza... in fine... am citit pana la pagina 5 si pe urma am dat direct aici dar pe drum am descoperit ceva solid ca sa zic asa... adica ceva despre el... ca era om nu subiectul vostru de cearta, si avea o parere despre el... etc...... am vazut un bebelush acolo... am inteles ca era al lui... am si eu... deci nici nu vreau sa gandesc mai departe!

 

uitati-va aici... http://radu-lucu.hi5.com/friend/32043191--...B--Profile-html

 

cititi asta:

 

Despre mine

Sa incepem ca de obicei cu inceputul...sau vreti cu sfarsitul ....hai sa incercam si asa:) . ma culc ...ma spal...mananc un pic de noapte....activitatea zilnica....plec de acasa....ma spal....mananc pranzul(uneori la 5) ....cel mai important MA TREZESC :moron: ....e cam plictisitor asa....hai sa il facem normal :finger:.......first thing first: imi place cel mai mult sa ma trezesc dimineata cu o raza de soare si cu un sarut de la cineva p care o iubesc la nebunie(asta cand se poate) dar cand nu se poate ...imi place sa ma trezesc cu razele soarelui si cu o briza curata de aer....imi place sa simt apa curgand p trupul meu dimineata si apoi cum prosopul sterge tot precum timpul necazurile....imi place sa imi vad ochii in oglinda si sa imi zic ca sunt ai cuiva drag...imi place cel mai mult in momentul cand plec din casa iar aerul p care il respir sa fie proaspat ...cum e in fiecare dimineata....imi place sa ajug la scoala sa imi vad colegii ..si mai ales unii profesori...imi place sa ma duc la sala de forta ...sa imi pun trupul in actiune ca sa il pregatesc pt ziua care va urma ....dupa acesta ...apa calda din dush imi spala roadele muncii trupesti ...iar dupa aceea sa ma duc unde imi place cel mai mult...langa persoana care o iubesc cu toata inima ...imi place sa fiu langa ea tot timpul ...dupa ce plec cu lacrimi in inima de la ea ....dar mai ales cu nerabdarea de a o vedea iar...ma indrept spre tren ...si acolo imi petrec ora de stat p un scaun si asteptand sa cobor....ce imi mai plece e sa muncesc ..si mai ales sa invat

....sa vad ca acest ceva...ce am deasupra gatului nu e pus acolo doar sa acopere gatul cand ploua....ci si sa gandeasca ....si imi mai plece cum se aude zgomotul ciocnirii fortelor mele intr-un meci de rugby....imi place mult sa ascult..mai ales persoanele care vor sa vorbeasca...imi place sa vorbesc persoanelor interesate....ce sa mai zic despre mine ................DESCOPERITI-MA dc vreti :bigstar:

 

si pe urma lasati-o mai moale... ganditi decat dar nu mai scrieti... pentru gandit nu o sa va judece nimeni...

Editat de mihaivladro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de fiecare data la fiecare accident discutiile degenereaza... in fine... am citit pana la pagina 5 si pe urma am dat direct aici dar pe drum am descoperit ceva solid ca sa zic asa... adica ceva despre el... ca era om nu subiectul vostru de cearta, si avea o parere despre el... etc...... am vazut un bebelush acolo... am inteles ca era al lui... am si eu... deci nici nu vreau sa gandesc mai departe!

daca nu sareai peste pagini, ai fi aflat ca nu e copilul lui. vezi ultimul rand din postul lui @disney:

/index.php?...t&p=1133569

de altfel disney a povestit deja mai multe despre Luci, pe care l-a cunoscut personal, nu doar de pe blog.

 

dar nu ai dreptate cand spui "era om nu subiectul vostru de cearta", pentru ca nu s-a certat nimeni in legatura cu persoana lui. doar s-au spus opinii (zic eu decente) despre cauzele acestui accident, iar cei ce l-au cunoscut au povestit despre el. si toti, dar absolut toti, si-au exprimat compasiunea/regretul/condoleantele.

 

deci nu a fost nici o cearta pe acest topic. sau crezi ca in loc de discutii ar fi fost mai potrivite doar rip-uri?

/index.php?...6247&hl=RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar ma duceam sa ma imbat daca nu era cineva care sa se grabeasca cu pusul la colt... vina mea ca ma bag in seama :finger: scuze... nu era bebelushul lui, am obs si eu mai tarziu... si nimeni nu se cearta la forumul de accidente mda... :bigstar: bye!

Editat de mihaivladro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...