Sari la conținut

Cateva Detalii Despre Traficul Cu Scuterele


Desertdream
 Share

Postări Recomandate

Salut baieti , dupa muuulte cautari m-am decis sa-mi iau scuter nou , am luat peugeot vclick ceva ieftin dar nou :bigstar:

 

am si eu URGENTA nevoie de cateva informatii , scuterul il inmatriculez curand , politie , primarie , fac asigurare etc , toate actele in regula am urmatoarele intrebari :

 

- pot sa circul cu scuterul in afara localitati ? in afara Bucurestului ? sa zicem ca vreau sa ma duc la mare ( un exemplu banal ) ??? am voie ? sau pot circula cu el doar in Bucuresti ?

 

- care este limita de viteza legala cu care pot circula cu un scuter in afara localitatilor ( sa presupunem ca am voie ) ? [ sa presupunem ca este scos limitatorul si ma duc lejer in 80 k/h ]

 

 

 

multumesc anticipat celor care imi vor raspunde la intrebari :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti , dupa muuulte cautari m-am decis sa-mi iau scuter nou , am luat peugeot vclick ceva ieftin dar nou :finger:

 

am si eu URGENTA nevoie de cateva informatii , scuterul il inmatriculez curand , politie , primarie , fac asigurare etc , toate actele in regula am urmatoarele intrebari :

 

- pot sa circul cu scuterul in afara localitati ? in afara Bucurestului ? sa zicem ca vreau sa ma duc la mare ( un exemplu banal ) ??? am voie ? sau pot circula cu el doar in Bucuresti ?

 

- care este limita de viteza legala cu care pot circula cu un scuter in afara localitatilor ( sa presupunem ca am voie ) ? [ sa presupunem ca este scos limitatorul si ma duc lejer in 80 k/h ]

multumesc anticipat celor care imi vor raspunde la intrebari :moron:

Oare prinde vclick'u 80 :bigstar: nu cred ca mere atat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti , dupa muuulte cautari m-am decis sa-mi iau scuter nou , am luat peugeot vclick ceva ieftin dar nou :moron:

 

am si eu URGENTA nevoie de cateva informatii , scuterul il inmatriculez curand , politie , primarie , fac asigurare etc , toate actele in regula am urmatoarele intrebari :

 

- pot sa circul cu scuterul in afara localitati ? in afara Bucurestului ? sa zicem ca vreau sa ma duc la mare ( un exemplu banal ) ??? am voie ? sau pot circula cu el doar in Bucuresti ?

 

- care este limita de viteza legala cu care pot circula cu un scuter in afara localitatilor ( sa presupunem ca am voie ) ? [ sa presupunem ca este scos limitatorul si ma duc lejer in 80 k/h ]

multumesc anticipat celor care imi vor raspunde la intrebari :peace:

 

poti sa circuli cu el unde vrei,iar in afara localitatii nush exact cat ii limita de viteza la un scuter :finger:

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legal, ai voie fix cu 45 km/h PESTE TOT. Asa e el facut CONSTRUCTIV si daca te ia radarul ai cam luat-o in freza. Sa zicem ca nu iei amenda fiindca te incadrai in viteza legala, tot esti cam in belea pentru ca poti fi bagat chiar si la uz de fals (ai declarat ca ai moped la primarie/politie) + de-asta daca nu ai cel putin A1, iar pot sa-ti zic ca esti in belea. Asa ca fi atent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art.50. - (1) Vitezele maxime admise în afara localităților pentru categoriile Âşi subcategoriile de autovehicule prevăzute la art.15 alin.(2) sunt următoarele:

a) 130 km/h pe autostrăzi, 100 km/h pe drumurile expres sau pe cele naționale europene (E) Âşi 90 km/h pe celelalte categorii de drumuri, pentru autovehiculele din categoriile A Âşi B;

:bigstar: 110 km/h pe autostrăzi, 90 km/h pe drumurile expres sau pe cele naționale europene (E) Âşi 80 km/h pe celelalte categorii de drumuri, pentru autovehiculele din categoriile C, D Âşi subcategoria D1;

c) 90 km/h pe autostrăzi, 80 km/h pe drumurile expres sau pe cele naționale europene (E) Âşi 70 km/h pentru celelalte categorii de drumuri, pentru autovehiculele din subcategoriile A1, B1 Âşi C1;

d) 45 km/h, pentru tractoare Âşi mopede

 

luat din codul rutier 2007 . daca scrie ca este moped astai viteza legala dar nu cred ca sar lega politita de tine daca sa zic un exemplu viteza legala pe dn... este 60 tu mergi cu 60 te ia cu radarul nuti face nimic ca doar arata ca un scuter si sincer eu nu prea vad pe scuteristi sa stea la 45 . dar daca mar lua radarul pe mine cu 55 si eu am moped cu pedale atunci sigur politia ma va opri .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pt achizitie. Multi km fara probleme si asfalt uscat!

Nu poti circula pe autostrada, in rest...

Daca esti prins cu viteza mai mare de 45 km/h risti sa fii acuzat, de un politist mai zelos, de conducere fara permis (peste 50 cmc si/sau viteza de 45 km/h iti trebuie A1/A), dar ca oriunde in Romania cu o mica atentie rezolvi problema :bigstar:

Viteza maxima a V-Click-ului, am inteles ca ar fi pe la 70 km/h

Cat despre acte, mergi cat mai repede ca dureaza 20 zile inmatricularea lui.

 

maryus, tin sa te contrazic. V-Click-ul din dotare a ajuns si la Predeal si la Sibiu...

Editat de Clodius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti , dupa muuulte cautari m-am decis sa-mi iau scuter nou , am luat peugeot vclick ceva ieftin dar nou :bigstar:

 

am si eu URGENTA nevoie de cateva informatii , scuterul il inmatriculez curand , politie , primarie , fac asigurare etc , toate actele in regula am urmatoarele intrebari :

 

- pot sa circul cu scuterul in afara localitati ? in afara Bucurestului ? sa zicem ca vreau sa ma duc la mare ( un exemplu banal ) ??? am voie ? sau pot circula cu el doar in Bucuresti ?

 

- care este limita de viteza legala cu care pot circula cu un scuter in afara localitatilor ( sa presupunem ca am voie ) ? [ sa presupunem ca este scos limitatorul si ma duc lejer in 80 k/h ]

multumesc anticipat celor care imi vor raspunde la intrebari :finger:

Poti sa iesi si din tara cu scuterul inmatriculat cu nr. galben,limita de viteza intradevar e 45,dar nu cred ca dai tu peste vreun politist asa dracos sa te bage prin cacao ca ai avut 70,iti da amenda simplu sau dai o atentie ceva si uita ce te-a prins cu radaru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa iesi si din tara cu scuterul inmatriculat cu nr. galben,limita de viteza intradevar e 45,dar nu cred ca dai tu peste vreun politist asa dracos sa te bage prin cacao ca ai avut 70,iti da amenda simplu sau o atentie ceva si uita ce te-a prins cu radaru.

Daca te-a inregistrat pe radar si ti-a luat numarul, ala esti! Nu are voie sa stearga de pe caseta, deci esti mancat :moron:

Daca mergi linistit si legal, nu are ce sa-ti faca politia, de obicei nu opresc scutere in afara localitatii decat daca se plictisesc.

Legat de numarul galben, cred ca am raspuns de vreo 5 ori pe forumul asta ca e voie doar daca iei aprobare de la primarie, iar aprobarea o primesti verbal cand iti preda numarul si talonul :finger: Adica daca nu scrie clar in talon ca ai restrictie pe un anumit drum/loc/interval orar, poti sa mergi pe unde vrei tu, mai putin pe autostrada si drumuri express pe care limita minima de deplasare depaseste 45 km/h!

 

 

Bafta! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gilerik ... tu ti`ai scos de la politie nr in 2-3 zile pt ca e bacau .... zi`mi si mie stii macar cati locuitori are oraselu` tau ??? de ce compari cu bucuresti care are peste 3 mil loc ??? ( sper sa nu ma insel )care acolo poate se dau pe zi peste 70 de nr?? ( noi, schimbate,pierdute bla bla )

 

--- Mesaj completat în 14 Apr 2008 23:34 -------------
am o intrebare.. .daca ai carnet a1 sau a .... si esti prins ca ai 70 la ora in afara orasului ... are ce sa`ti faca ??? si scuteru inregistrat la primarie ofc :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gilerik ... tu ti`ai scos de la politie nr in 2-3 zile pt ca e bacau .... zi`mi si mie stii macar cati locuitori are oraselu` tau ??? de ce compari cu bucuresti care are peste 3 mil loc ??? ( sper sa nu ma insel )care acolo poate se dau pe zi peste 70 de nr?? ( noi, schimbate,pierdute bla bla )

 

<small>--- Mesaj completat în 14 Apr 2008 23:34 -------------</small><br/>am o intrebare.. .daca ai carnet a1 sau a .... si esti prins ca ai 70 la ora in afara orasului ... are ce sa`ti faca ??? si scuteru inregistrat la primarie ofc :finger:

Daca iti vede numarul da! Poti sa ai si a2 ca scuterul ala tot maxim 45 are voie :moron: Are dreptul parca sa-ti imobilizeze vehiculul si sa-ti confiste talonul.

 

 

Bafta! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti merge cu vclik la mare dc stai in constanta

vclikul nu-i interurban: se strica dc iesi din oras :D

 

 

:ok: :( :(

 

nu se strica stai linistit :finger:

 

<small>--- Mesaj completat în 15 Apr 2008 07:00 -------------</small><br/>

Oare prinde vclick'u 80 :( nu cred ca mere atat

 

 

:moron: :peace: :baldy: :moto: :hurt:

 

prinde lejer , daca nu ai sau nu sti despre ce este vorba , abtine-te parerea ta legata de cat poate prinde chiar nu ma pasioneaza :bigstar:

 

<small>--- Mesaj completat în 15 Apr 2008 07:01 -------------</small><br/>

Felicitari pt achizitie. Multi km fara probleme si asfalt uscat!

Nu poti circula pe autostrada, in rest...

Daca esti prins cu viteza mai mare de 45 km/h risti sa fii acuzat, de un politist mai zelos, de conducere fara permis (peste 50 cmc si/sau viteza de 45 km/h iti trebuie A1/A), dar ca oriunde in Romania cu o mica atentie rezolvi problema :P

Viteza maxima a V-Click-ului, am inteles ca ar fi pe la 70 km/h

Cat despre acte, mergi cat mai repede ca dureaza 20 zile inmatricularea lui.

 

maryus, tin sa te contrazic. V-Click-ul din dotare a ajuns si la Predeal si la Sibiu...

 

 

multumesc frumos :)

Editat de Desertdream
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te-a inregistrat pe radar si ti-a luat numarul, ala esti! Nu are voie sa stearga de pe caseta, deci esti mancat :peace:

Daca mergi linistit si legal, nu are ce sa-ti faca politia, de obicei nu opresc scutere in afara localitatii decat daca se plictisesc.

Legat de numarul galben, cred ca am raspuns de vreo 5 ori pe forumul asta ca e voie doar daca iei aprobare de la primarie, iar aprobarea o primesti verbal cand iti preda numarul si talonul :moron: Adica daca nu scrie clar in talon ca ai restrictie pe un anumit drum/loc/interval orar, poti sa mergi pe unde vrei tu, mai putin pe autostrada si drumuri express pe care limita minima de deplasare depaseste 45 km/h!

Bafta! :bigstar:

ce fain ... nu ai voie sa mergi pe 2 roti, cu o viteza mai mica de 45 km/h pe un drum plin de gropi :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si care este diferenta dintre inscrierea la primarie si inscrierea la politie? :finger: :bigstar:

Pai nu e nici o diferenta,ca si daca il inscrii la politie ,viteza maxima constructiva tot 45 scrie.

Exista totusi o diferenta: la politie platesti mai mult si poti sa comanzi numar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

In primul rand felicitari pt achizitie.E un scuter bun pentru bani pe care ii dai.

 

Exact cum scrie si mai sus viteza legala pt scuter e 45km/h.

Pentru cei care spun ca daca te prinde politistul cu mai mult de 45 nu patesti nimic daca dai ceva se cam inseala.Are dreptate Vlad cu ce spune.Odata inregistrat esti mancat.Plus ca daca te prinde peste 45 te poate baga la condus fara permis ceea ce poate insemna intre 1 si 5 ani de "studentie" :bigstar:.

Si de mersul pe dn, de ex pana la mare, e ilegal.Si asta pentru ca noi scuteristi nu avem voie pe sectoarele de drum unde apare semnul de interzicere pentru motociclete sau biciclete.

De exemplu uitatila la intrarea pe dn1 in dreptul Aeroportului Baneasa.

 

Acum nu zice nimeni sa nu faci iesiri.Dar parerea mea e ca ar fi bine sa fie limitate(distanta) mai ales daca pleci singur.

 

Bafta tuturor si asfalt uscat!!!

 

 

--- Mesaj completat în 15 Apr 2008 22:18 -------------
Salut,

In primul rand felicitari pt achizitie.E un scuter bun pentru bani pe care ii dai.

 

Exact cum scrie si mai sus viteza legala pt scuter e 45km/h.

Pentru cei care spun ca daca te prinde politistul cu mai mult de 45 nu patesti nimic daca dai ceva se cam inseala.Are dreptate Vlad cu ce spune.Odata inregistrat esti mancat.Plus ca daca te prinde peste 45 te poate baga la condus fara permis ceea ce poate insemna intre 1 si 5 ani de "studentie" :finger:.

Si de mersul pe dn, de ex pana la mare, e ilegal.Si asta pentru ca noi scuteristi nu avem voie pe sectoarele de drum unde apare semnul de interzicere pentru motociclete sau biciclete.

De exemplu uitatila la intrarea pe dn1 in dreptul Aeroportului Baneasa.

 

Acum nu zice nimeni sa nu faci iesiri.Dar parerea mea e ca ar fi bine sa fie limitate(distanta) mai ales daca pleci singur.

 

Bafta tuturor si asfalt uscat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

In primul rand felicitari pt achizitie.E un scuter bun pentru bani pe care ii dai.

 

Exact cum scrie si mai sus viteza legala pt scuter e 45km/h.

Pentru cei care spun ca daca te prinde politistul cu mai mult de 45 nu patesti nimic daca dai ceva se cam inseala.Are dreptate Vlad cu ce spune.Odata inregistrat esti mancat.Plus ca daca te prinde peste 45 te poate baga la condus fara permis ceea ce poate insemna intre 1 si 5 ani de "studentie" :finger:.

Si de mersul pe dn, de ex pana la mare, e ilegal.Si asta pentru ca noi scuteristi nu avem voie pe sectoarele de drum unde apare semnul de interzicere pentru motociclete sau biciclete.

De exemplu uitatila la intrarea pe dn1 in dreptul Aeroportului Baneasa.

 

Acum nu zice nimeni sa nu faci iesiri.Dar parerea mea e ca ar fi bine sa fie limitate(distanta) mai ales daca pleci singur.

 

Bafta tuturor si asfalt uscat!!!

Aam... Eu am fost de 2 ori la mare cu scuterul inregistrat la primarie si nu am patit nimic. Pe E60 nu este recomandata viteza minima, adica te poti duce si cu bicicleta si cu carutul de butelii racing :moron: Deci e perfect legal.

 

 

Bafta! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca depasesti 45 nu te baga la mititica...daca MODIFICI scuterul astfel incat sa prinda viteze mai mari te baga la fara carnet....pe autostrada nu ai voie :bigstar:

 

 

Te cam contrazici singur un pic.

"daca depasesti 45 nu te baga la mititica.".Depasirea vitezei de 45 hai 55 cu tot cu eroare de radar intri la conducere de autovehicule fara permis de conducere valabil sau pentru o categorie pentru care nu ai voie.

Pentru asa ceva se sanctioneaza cu inchisoare (vezi art 78 alin 1). Mai exact daca depasesti 45 trebuie A1 ceea ce inseamna scoala si permis de conducere.

 

Asa ca mai intai cititi Codul Rutier, pentru cine nu l-a citit, si apoi vb.Inca o data se vede cine a facut cursul de liegislatie pe bune si cine nu.

 

Bafta tuturos si asfalt uscat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai faceti atatea probleme caci Garcea e Garcea.El daca vede 49 cm3 pe actul scuterului tu poti sa ai si 100 cu scuterul iti da amenda doar daca mergi spre ex :in localitate peste 50 km/ha.Am eu un prieten pe care l-a prins garda cu 96 km/h si i-a dat doar amenda.Asa ca nu va mai faceti atatea griji degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...