Sari la conținut

Traseul Sinaia - Cuibu Dorului - Pestera


Postări Recomandate

Ma intereseaza in ce categorie se incadreaza traseul? Soft sau un pic spre hard?

Cum e mai mult? Pietruit sau pamantos?

Daca e sa ploua, cum se face traseul?

 

Aceleasi intrebari despre traseul de iesire de la Pestera spre Bolboci si apoi spre Moroieni.

 

Ca punct de referinta vorbesc de un Domi cu cauc Mitas E08 (profil cam slab la calitati de enduro dar bun pentru drumuri forestiere).

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traseu soft. merge cu vaka pasager si bagaje. destul de pietruit drumu, gen macadam, dar mai sunt si zone de pamant(noroi daca ploua). E-08 nu-ti recpmand. incearca un E-09. merge bine la asfalt si cat de cat si in teren

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre Jandarmii Montani sau care mai sint pe acolo ce stiti? Am inteles ca sunt trasee si zone unde nu ai voie cu masina sau motoru...si ca au inceput sa dea amenzi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi amintesc sa fi solicitat genul asta de sfaturi :bigstar: Succes.

 

va mananca-n k u r sa va plimbati cu motoarele in cea mai turistica zona din ro. Succes!

Editat de rechinulalb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de pe cheile tatarului pana la pestera se vand terenuri si se ridica constructii(au avut grija niste unii sa-si faca titluri de proprietate si sa-si ia si autorizatii), adica fix in mijlocul parcului national bucegi.

m-as mira sa nu poti avea acces motorizat pana acolo, de parca asta ar fi marea poluare.

 

eu stiu ca puteti intra pe traseul asta, mai ales ca este drum forestier, dar mai bine studiati putin placutele de interzicere.

mai mult de asta:post-8152-1208276967_thumb.jpgpost-8152-1208277576_thumb.jpg nu cred ca ai sa gasesti.

nici macar pe site-ul romsilva nu se spune mai mult.

Editat de Rebelul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la omu e cam greu cu vfr-ul mai ales in ultima sectiune de traseu unde pietrele sunt oleaca mai mari...

ia-ti adio de la k u r si rinichi, de la carene si f probabil de la simeringurile de furca...

 

eu ma gandesc daca sa imi montez cuie pe roti pt ca vreau sa ajung la Padina in we si tu vrei sa duci vfr-ul la omu???

aaaaaaaaa, vezi sa nu iti uiti schiurile ca zapada are 1,5m la babele... cred ca la omu are 2m

succese maxime dar mai la vara daca vrei cu adevarat sa ajungi acolo sus

 

ps: nu crezi ca ar fi mai bun un cross???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Deci s-a mers... cu un Dominator si un VFR. Cu suspensia "desurubata" la VFR pentru a lua denivelarile mai usor... cu viteza mai mica din cauza noroiului de pe drum.

Moroieni - Pestera apoi la intoarcere Pestera - Cuibu Dorului - Sinaia.

Pe portiunea Moroieni - pana la ramificatia catre Cuibu Dorului sunt multe exploatari forestiere...deci noroi si shleauri pe drum (dar din moment ce a trecut VFR-ul, orice soft-enduro poate trece)... pe ramificatia catre Cuibu Dorului mai pietros... denivelari mai mari insa mult mai putine noroaie.

Drumul "nou" pe partea dreapta a lacului cum mergi catre Pestera e mai bun, mai bine pietruit insa pentru masini ar pune probleme mai mari din cauza curbelor mai stranse.

La intoarcere toate placerile ... ninsoare, grindina si ploaie in functie de portiunea de drum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu o sa merg cu vfr-ul. Stiu ca am mai facut traseul sinaia - moroieni - bolboci - pestera mai demult, cu oltcitul. Acum vreau sa ajung cu vfr-ul si pana la Babele. Cum e, a mai dus cineva o carenata pana acolo ?

frumos traseu, bravo voua.

si ca sa-i raspund lui Moshulik:

ar fi trebuit sa-ti fi spus XJ-ul pe unde a umblat :lol:

post-143-1211536265_thumb.jpg

Editat de Cata M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca ai ajuns pe unde ti-ai propus, felicitari .......si in ceea ce priveste Parcul National nu-ti face probleme ,sunt sigur ca nu sa axfisiat si nu a fugit din cuib nici un fazan sau fazanoaica din cauza voastra ! Fratilor unii au defrisat MUNTI INTREGI si nu sa mai sinchisit nimeni si noi (unii) ne cramponam pt fumul de la trei motorete, apropos ati intalnit jandarmi ...........ceva probleme ? Bafta la succese !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...