Sari la conținut

Detinatori de GPZ.


Ablenick
 Share

Postări Recomandate

are mai putin daca e la ralanti si ai farul aprins.

nu mai stiu daca am masurat cu farul aprins la relanti probabil era pe pozitie da turata sigur era pe la 13.000 cu farul aprins ca asta am verificat

oricum tot ciudat mi se pare sa fie voltajul mai mare in relanti decat turata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aveti aici un link cu manual si explicatii detaliate cu poze si video cum se regleaza supapele la GPZ , foarte util .

 

http://www.ex-500.com/wiki/index.php/Valve...ance_adjustment

da l-am studiat si eu pare atat de simplu sunt mai multe chestii misto pe siteul ala !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti un service bun de GPZ-uri in Bucuresti? Tocmai am facut un drum de 500km cu ea si mi-am dat seama ca imi picura uleiul si nu prea se ridica acul la temperatura la care trebuie. :)

 

10x

Parerea mea e sa te duci la United Motors sunt service specializat Kawasaki si sunt foarte sigur ca stiu ce au de facut....preturile nu sunt mari sunt undeva la 50 de lei si ceva /ora si in curanad urmeaza sa ma duc si cu al unui preten pt schimbat ulei din furca :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc,

1700 din tara. Mi-a placut ca era si in stare f buna.

Bafta!

 

ps: aveti manualul in engleza?

miso motoru bafta maxima cu ea

am eu carte tehnica desi e pana in 94 majoritatea chestiilor sunt neschimbate id-ul meu de mess il gasesti la profil

si nmu uita sa porti echipament de protectie cat mai complet

toate bune!!!!!!!!!!!!11

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Am si eu o dilema. As vrea sa imi schimb antigelul din motor. Motorul l-am cumparat de o luna jumate si nu stiu care e starea lui, oricum si daca as sti tot as vrea sa il schimb. Problema mea este ca (fiind afon in domeniu mecanici ), habar nu am cum sa fac treaba asta, e de ajuns sa desfac furtunul de la radiator si sa las antigelul sa curga (caz in care, sunt convins ca nu va iesi si din motor) sau exista undeva pe dedesupt un surb sau dop sau mai sti ce, care sa il pot desface si sa curga tot lichidul. Daca exista vreun dop, va rog sa imi explicati unde e, dar in asa fel sa pot pricepe, adika nu cu termeni specifici, mai exact ca pentru unu super nooooob. Alta chestie, unde naiba e surubul de scurgere la ulei, ca m-am uitat doua ore pe sub el si fara nici un rezultat, adika care e, de fapt, ca pe acolo sunt cateva suruburi, cum arata? Unii probabil ca vor spune sa ma duc la un mecanic, eu unul nu vreau lucrul asta, eu vreau sa ma chinui singur si sa invat, bineinteles cu putin ajutor din partea celor dornici si care vor sa ma ajute cu explicati.

 

mersi si sa vina vara mai repede ca sa fie asfalt uscat la toata lumea

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Am si eu o dilema. As vrea sa imi schimb antigelul din motor. Motorul l-am cumparat de o luna jumate si nu stiu care e starea lui, oricum si daca as sti tot as vrea sa il schimb. Problema mea este ca (fiind afon in domeniu mecanici ), habar nu am cum sa fac treaba asta, e de ajuns sa desfac furtunul de la radiator si sa las antigelul sa curga (caz in care, sunt convins ca nu va iesi si din motor) sau exista undeva pe dedesupt un surb sau dop sau mai sti ce, care sa il pot desface si sa curga tot lichidul. Daca exista vreun dop, va rog sa imi explicati unde e, dar in asa fel sa pot pricepe, adika nu cu termeni specifici, mai exact ca pentru unu super nooooob. Alta chestie, unde naiba e surubul de scurgere la ulei, ca m-am uitat doua ore pe sub el si fara nici un rezultat, adika care e, de fapt, ca pe acolo sunt cateva suruburi, cum arata? Unii probabil ca vor spune sa ma duc la un mecanic, eu unul nu vreau lucrul asta, eu vreau sa ma chinui singur si sa invat, bineinteles cu putin ajutor din partea celor dornici si care vor sa ma ajute cu explicati.

 

mersi si sa vina vara mai repede ca sa fie asfalt uscat la toata lumea

bafta

 

salutare, uite aici gasesti schimbul de ulei, cu poze cu tot, inclusiv demontarea carenei, eu recomand si schimbarea filtrului, se vand la aprox 8 euro cele de champion pe louis (romii33 de pe forum aduce). pe acelasi site gasesti si curatarea filtrului de aer. recomand si aceasta operatiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, uite aici gasesti schimbul de ulei, cu poze cu tot, inclusiv demontarea carenei, eu recomand si schimbarea filtrului, se vand la aprox 8 euro cele de champion pe louis (romii33 de pe forum aduce). pe acelasi site gasesti si curatarea filtrului de aer. recomand si aceasta operatiune.

 

 

merci fain, de-a dreptul educativ, cel putin pentru mine, dar, am inteles eu bine, 3,2 litri de ulei intra in gpz? nu e cam mult, adica atat intra in masina mea, care are motor de 1.5.

 

 

asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3,4 scrie pe capac /a baia de u/ei cam pe unde e gemu/etu/ a/a sa vezi nive/u/ u/eiu/ui

/a pompa de apa ,, adica pe /anga baia de u/ei u/timu/ surube/ de jos ( este orientat ij jos pt. scurgere )nu ai cum sa-/

ratezi scuze gramatica am o tasta /ipsa

toate bune!!!!!

Editat de mishu_dark
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!!

Am si eu un GPZ 500S din 1992 arata f bine, 47500 KM, numere provizorii, nerulat in RO, consumabile noi....

Timisoara

 

 

ii faina scula intradevar. dar daca are intradevar 47500 km eu o mananc cu lingurita. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te astept la TM si iti fac cadou si o lingurita, pe langa mai fac cinste si cu o bere !!! :rolleyes:

 

Nemtii nu prea au curaj sa se joace cu legile lor ca si noi.

Are TUV valabil pana in 2009 pe care scrie exact toate detaliile in plus am si cartea de identitate veche, ca intre timp si la nemti s-a schimbat modelul cartii de identitate..........

 

Daca e cineva interesat o vand...............

Editat de fekete1974
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a mea e din 98 si avea 32000 si un pic anu trecut cand am luat-o. si eu eram fericit ca tine. dar nu prea tine faza acum crede-ma. este ceva smecherie GARANTAT. cand am fost in germania in octombrie, erau acolo intre 1 si 6 grade ziua, pe cand nemtii mei se plimbau cu motoarele toata ziua buna ziua fara nici o problema in costume textile de 250-300 euro. dici nimeni sa nu imi zica mie ca neamtu nu pune km pe motor. noh bun, eu intr-un an cu mers nu foarte mult am pus pe a mea 12mii de km. apai da-o dracului de treaba. motoare de peste 10 ani cu sub 50mii e bataie de joc. uitate si tu la anunturi mai ales in tara la motoare aduse spre vanzare si nerulate. am fazut F650s din 96 cu 11mii de km :P .

 

anyway, poate ai dreptate si ne-am luat toti bijuterii, who knows :lol:

Editat de kwakazaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu tot felul de anunturi aici in TM ca sunt o destui care aduc motoare de dincolo, cu motoare de 10 ani cu pana in 20.000 KM, ceea ce cred ca este un kilometraj nesimtit de mic.......numai ca sa-si vanda motorul si foarte multi se fraieresc merg 1000 KM si cade motorul..........oare ca a avut numai 15.000 KM sau a avur de 7 ori mai mult.

De aia am cautat motor nu rulat in RO si cu verificare germana ca aici in RO cazi in plasa......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...