Sari la conținut

Ce Se Intampla Daca Am Pus Cauciucuri Noi Fara Sa Echilibrez Rotile?


virilu
 Share

Postări Recomandate

Am fost la o vulcanizare pe dn1, a pus cauciucurile pe jenti insa nu avea cum sa echilibreze rotile. Le-am montat asa, am dat o tura, nu se simte nici un fenomen ciudat, sta ff bine pe curbe, ce se poate intampla daca nam echlibrat rotile? cauciucurile erau noi pilot power 2ct. Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, si daca nu poti sa mergi la alin ca esti de altundeva din tara ... cat de important e sa-ti echilibrezi rotile? La enduro ma intereseaza.

E important la viteze mari. Incepe sa vibreze si cel mai probabil ai sa pierzi controlul. Viteza mare poate fi si 60 la ora. Nu are importanta tipul motorului. Io le echilibrez singur. O singura data am gresit (din 2) insa tot eu am reparat. Sunt curios la noua mobra cum va fi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, si daca nu poti sa mergi la alin ca esti de altundeva din tara ... cat de important e sa-ti echilibrezi rotile? La enduro ma intereseaza.

 

 

este important daca simti diferente la rulaj....eu sunt la al 3 lea rand de gume si nu am echilibrat nimik....nu am simtit nici o diferenta iar pe A1/A2 merg cu 130-160.....am tot zis ca ma duc la echilibrat sa vad daca e nevoie (desi nu am remarcat nimik diferit, repet) dar mi a fost lene pana acum....

 

Totusi nu cred ca strica o vizita o data pe an....

 

Pt Bucuresti Autozone Buzesti sau Sama Dimitrie Pompei mi s a recomandat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

le-am testat ca sa zic asa..si la viteze mai mari..si nu se simte absolut nimic...cred ca am sa le las asa..:)

multumesc pentru sfaturi:) asfalt uscat!

Daca nu ai efecte al unei extra greutati poti sa le lasi asa!

PS. Ca si consolare ,cam 90%din gumele care se monteaza in campionatul national de motociclism viteza la circuit,nu au timp sa le echilibreze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu da pe foc,lasa-le 2-300 de kilometri asa ,apoi le echilibrezi.Mai dispar din surplusurile de la turnare.

 

Surplusuri poate doar daca sunt facute de First Bike. .dar nu am pomenit pana acum de gume de marci celebre care sa aibe bavuri si surplusuri. .Pai ce aia o sa iti dea bonus niste guma in plus?? la acelasi pret??? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la o vulcanizare pe dn1, a pus cauciucurile pe jenti insa nu avea cum sa echilibreze rotile. Le-am montat asa, am dat o tura, nu se simte nici un fenomen ciudat, sta ff bine pe curbe, ce se poate intampla daca nam echlibrat rotile? cauciucurile erau noi pilot power 2ct. Va multumesc

 

de cand ma stiu nu am echilibrat rotile la moto si mereu am pus anvelope noi la motoretele care le-am avut (7 la numar), efectiv nu e necesar, nu-s asa de grele anvelopele incat sa faca diferenta echilibratul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...