Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da de ce te superi? Pt un rulment sau simering la BMW se sparge motocicleta in doua, cativa euro piesele si cateva sute manopera. Nu poate fi normal pt o mobra catalogata premium dpdv pret.

 

Lucrurile nasoale trebuie spuse in gura mare nu ascunse sub pres. Numai asa sunt eventual remediate la sursa.

 

Se sparge in doua pe dreq. Rulmentul e ok pentru cel putin echivalentul a doua kituri de lant (ma rog, ar fi cam 3 insa hai sa fiu generos). In majoritatea cazurilor rulmentul nu se schimba sub 100k (la modelele vechi niciodata). Mobra premium ca si harli, pentru ca-si tine valoarea in timp. Harli e chiar "mai premium".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mobra mea are 70.000 km si nu m-am atins de rulment (nici de simering), desi 80% din rulaj s-a facut cu 2 persoane si bagaje, deci cel putin 170 kg incarcatura.

Mai mentionez si faptul ca merg mult pe drumuri laturalnice (deci mai proaste) si nu prea iau din gaz la gropi.

 

Sunt curios daca Ianachim a schimbat rulmentul la primul GSA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul cred ca Ianachim de-aia si-a schimbat GSA-ul cu.. un alt GSA. De frica sa nu fie nevoie sa schimbe rulmentul. Astept confirmarea...

o sa razi...

la gsa ul din 2007 timp de 3 ani nu a curs o picatura

la cel nou am schimbat semeringul de pe exterior la 29000......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mobra mea are 70.000 km si nu m-am atins de rulment (nici de simering), desi 80% din rulaj s-a facut cu 2 persoane si bagaje, deci cel putin 170 kg incarcatura.

Mai mentionez si faptul ca merg mult pe drumuri laturalnice (deci mai proaste) si nu prea iau din gaz la gropi.

 

Asa ceva este imposibil. Treci pe la bogdan harea sa-ti inspecteze grupul spate. Ceva e in neregula cu aceasta mobra premium.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati de off-topic, dar acesta este cel mai potrivit loc de a gasi eventual cineva interesat de 1 set (fata+spate) de amortizoare originale GSA 2007, folosite doar ca. 5.000 km, dupa care le-am schimbat cu unele Öhlins.

Pe bucata cer 300 de euroi, pe set 500.

 

Sau le schimb cu un Garmin Zümo 660.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau le schimb cu un Garmin Zümo 660.

 

660-ul se va schimba cat de curand, e deja de ani buni pe piata. Eu as mai astepta putin. Sau daca nu vrei neaparat muzica si telefon conectat, incearca noul Zumo 350.

 

Tu vb aici de K ? Sau ti-ai luat GSA nou?

 

Cred ca doar citind pagina asta, te lamureai complet. (iar K-ul 1200 nu se mai fabrica din 2007) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca doar citind pagina asta, te lamureai complet. (iar K-ul 1200 nu se mai fabrica din 2007) ;)

Cred ca un raspuns de genul "K" sau "GSA" iti lua mai putin timp,consuma mai putina tzava si te scutea de emotille postarii pe furis la munca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ceva este imposibil. Treci pe la bogdan harea sa-ti inspecteze grupul spate. Ceva e in neregula cu aceasta mobra premium.

Oricand cu placere. Mirarea mea intervine cand se reclama schimbari de ceva, la 20-40 K. Fara probleme la 70 K este absolut normal pt o mobra normala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

660-ul se va schimba cat de curand, e deja de ani buni pe piata. Eu as mai astepta putin. Sau daca nu vrei neaparat muzica si telefon conectat, incearca noul Zumo 350.

 

Cred ca doar citind pagina asta, te lamureai complet. (iar K-ul 1200 nu se mai fabrica din 2007) ;)

rusinica .....

k1200r al meu este productie 2008. ......

 

gsa ul al 2 are 40000

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

660-ul se va schimba cat de curand, e deja de ani buni pe piata. Eu as mai astepta putin. Sau daca nu vrei neaparat muzica si telefon conectat, incearca noul Zumo 350.

Eh, ideea este ca nu am neaparat nevoie de navigatie (niciodata nu am folosit GPS pe moto), dar nici cu amortizoarele astea nu am ce sa fac, asa ca ma gandeam ca ar merge un troc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rusinica .....

k1200r al meu este productie 2008. ......

 

Ai dreptate, 1300 s-a facut de la sfarsitul lui 2008 :rusinica:

 

Pt scule la GS/GSA dotat cu suportul de bagaje Adventure original.

 

La GS nu prea umblam cu scule la noi. :biker:

 

 

 

Nici eu n-am folosit cativa ani dar ia sa vezi ce bine este CU... evident, harta ramane baza dar navi iti usureaza mult viata, esti mereu informat (distanta, altitudine, etc etc), nu mai bajbai pe la intersectii... dar cel mai important ca te baga cateodata pe niste drumuri mai mici la care nici nu te astepti, care poate nu erau clare pe harta etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot timpul umblu cu scule dupa mine, ca sa pot scoate rotile la nevoie, sa pot scoate bujia, sa pot strange eventualele suruburi slabite, etc.

Pana acum nu am avut nevoie, insa nici nu ma astept ca de ex. o vulcanizare de la tara sa aiba Torx-uri.

 

@ Bogdan: Ca costa o astfel de cutie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot timpul umblu cu scule dupa mine, ca sa pot scoate rotile la nevoie, sa pot scoate bujia, sa pot strange eventualele suruburi slabite, etc.

Pana acum nu am avut nevoie, insa nici nu ma astept ca de ex. o vulcanizare de la tara sa aiba Torx-uri.

 

@ Bogdan: Ca costa o astfel de cutie?

 

Da, corect, depinde de locatie....eu am abonament anual la ACR u local pt astfel de situatii...ieftin si bun si acopera orice vehicul conduc. :) nu tre sa mi fac griji din astea si sa ma incarc cu fiare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, corect, depinde de locatie....eu am abonament anual la ACR u local pt astfel de situatii...ieftin si bun si acopera orice vehicul conduc. :) nu tre sa mi fac griji din astea si sa ma incarc cu fiare

 

Da' tu n-ai primit si de la BMW card d-ala de asistenta gratuita 5 ani?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara trusa de scule nu prea ies din oras

kit de pana de la louis

compresor

patent

surubelnite

ceva chei

torxuri

un bec

soricei

cheile de scos rotile

imbusuri

nu ca m as pricepe

da poate dau peste un coleg care are nevoie de ceva si ma ar asa sa l pot ajuta.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt scule la GS/GSA dotat cu suportul de bagaje original. Eu am facut-o din tabla de AL de 2 mm, dar se poate face linistit din 1,5. Cine doreste sa bricoleze ii pot da cotele si desfasurata cutiei.

 

Merci

 

A iesit super fain si abia astept sa ajung asa-l montez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Edit: am si eu o problema cu un posesor de R1200 din zona Buftea/Crevedia (nu stiu exact), postez si poate vede ce scriu: prietene, faza lunga si proiectoarele pe timpul zilei vor ajuta cel mult la completarea frigiderului prea gol. Suntem multi aventurieri, ca sa zic asa, dar mai suntem si soferi si cateodata ne dor ochii...mai ales ca ne intalnim cam prea des.

 

Salut, ala cu proiectoarele pe bucuresti-buftea s-ar putea sa fiu eu pt ca fac naveta zilnic. Faza lunga nu o folosesc dar stii cum e, toate pot parea lungi, depinde de unde te uiti la ele. ;)

Si da, prefer cate ceva in frigider decat sa ma scoata de pe drum un tataie cu palarie si zambetul lui Iliescu facand stanga peste mine sau un "inginer" de Buftea ci Fiesta de Bg sa faca acelasi lucru doar pt ca el are muuult de depasit si din sens opus vine doar unu' cu mobra (astea doua mi s-au intamplat intr-o singura zi, dupa mi-am pus proiectoare...)

 

Asa ca ghinion, proiectoarele raman aprinse!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...