Sari la conținut

CUSTOM PAINTING


kerosen
 Share

Postări Recomandate

salutare mesteri mari! lucrez asiduu la 1 bmw f 650 de zor si era sa o iau razna din cauza faptului ca nu am reusit sa ii gasesc reglajele exacte noului meu airbr.IWATA Eclipse-CS, asta pe intreaga perioada a lucrului. cand mi-era lumea mai draga si lucram la chestii finute(linii subtiri,etc) , FLEOSC, CATE O PATA CAT CAPUL MEU DE MARE! cu mare greutate m-am abtinut sa nu trantesc noua achizitie de toti peretii. si nici macar nu este vb despre o lucrare de mare finete. indrumati-ma va rog si pe mine pe net(altundeva decat spre You Tube) catre niste site-uri cu lectii sau tehnici de folosire a airbrushului,eventual si spre etapele de lacuire,finisare,etc. sunt cam la inceput,dar stapanesc foarte bine tehnica tatuajelor artistice,a gravurii in metal,pictura,grafica(licenta Arte Plastice-Grafica) si oarecum sculptura si vreau sa ma pun bine la punct cu aerografia.voi reveni f.curand cu lucrarea finalizata.

VA MULTUMESC ANTICIPAT!

 

....hai k revin. i-am dat de cap. fu#@*ui mama ma-sii! cred ca aveai dreptate cu regulatorul de presiune. cred ca am sa ma duc la Triton (in Cta) sa intreb acolo daca au asa ceva. dupa amiaza revin cu poze cu ultima lucrare(bmw 650 f).

 

rock n roll!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu am o intrebare...cam care ii presiunea standard sau buna care sa intre in aerograf? cam cati bari? sau ce presiune se foloseste cand?

si cu vopsele? caut niste vopsele care sa mearga si pe piele si sa mearga pe plastice sau metal si transparente...ceva nume de firma sau coduri sau ceva?

 

multumesc mult!. imi plac foarte mult lucrarile voastre.

bafta multa!

 

Stima,

ciobanu jr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....pentru vopsele si aerografe , acceseaza cu incredere www.picturaonline.ro.....am probat cam tot ce vand acolo in materie de aerografie si sunt ok.Nu va descurcati......puneti intrebari si cu siguranta o sa primiti raspuns. A, era sa uit ....culorile sunt pe baza de apa si mai e o noua linie pe baza de alcool(Pinata)...iar de aerografe sau compresoare ....no coment......SUNT. Cine a fost la RAW stie. :blbl:

 

 

..............Iwata, din seria Eclipse, sau din alte serii...Custom Micron, High Performance, etc....sunt aerografe extraordinare. Au toate calitatile pe care le poate avea un asemenea obiect. Daca te porti prietenos cu el, si folosesti dilutia de vopsea sau vopseaua optima ...o sa-ti dea totul.Lucrez cu Iwata de 3 ani si nu am gasit inca gresala sau...imperfectiune. Poate nu sunt eu suficient de pregatit tehnic, insa daca ai Iwata sau Harder&Steenbeck.....nu prea ai ce sa mai zici :disappointed: ......Grija mare la ce iese din compresor si regulatoru' de presiune ar fi super fain sa functioneze....poate n-ar strica si ceva separatoare de apa sau ulei inainte de regulator.

Da-i bataie ca ai un super-aerograf.

Editat de i-nox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci frumos I-NOX. Deja i-am mai dat de cap la scula.treaba sta in faptul ca Eclipse-ul mi-a venit din america cu o deficienta la filetul piesei care stange acul(partea din spate) a sculei.deci,filetul avea ''buleala''. am 1 prieten acolo si am sa ii zic sa mearga iar la magazinul de unde l-a cumparat si sa vada daca gaseste piese separate de cumparat.

inca o data ...RESPECT!

 

! :disappointed:

post-27468-1217244306_thumb.jpg

post-27468-1217244341_thumb.jpg

post-27468-1217244370_thumb.jpg

post-27468-1217244399_thumb.jpg

post-27468-1217244423_thumb.jpg

post-27468-1217244444_thumb.jpg

post-27468-1217244459_thumb.jpg

post-27468-1217244516_thumb.jpg

Editat de mendozaccc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pun si eu doua poze cu o lucrare de-al lui Adi Dedea,(i-nox), de care sunt extrem de multumit.

 

Idea este in totalitate a lui, executia la fel. Mi-a vopsit deja de cateva ori motoreta , si tot timpul am fost extrem de multumit. Suna a reclama, dar chiar merita.... bravo Adi, tine-o tot asa!

post-14348-1217405036_thumb.jpg

post-14348-1217405058_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Ma bucur Zoli 33 ca esti multumit de motor si vreau sa zic ca in realitate arata mult mai bine. Mult succes la curse si abia astept sa ne bem cafeaua pe marginea circuitului la 8 dimineata :ok:

 

Felicitari Zoli pentru casca cu copilu'.....io am avut ocazia s-o vad live , adevarat nefinalizata, insa nu mai conteaza.....e rupere. JUR. Bravo man. Abia astept sa ne revedem..... :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut niste flori, cadou pentru o doctoritza - sunt copii dupa niste fotografii foarte speciale, radiografii de plante de fapt... Cu ocazia asta am probat apetitul fetei mele pentru tehnica aerografului... Scuze ca nu e nimic legat de motoare...

post-1243-1218526116_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte fain dom' profesor! Nu conteaza ca nu-i legat de motoare....tot frumos se cheama. Mult succes lu pitica si tare te-ai mai bucura si tu daca ti-ar calca pe urme....ma gandesc. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

finalizata..... :cheers:

 

 

frate am vazut multe kestii care m-au lasat masca....majoritatea celor care au postat aici sant cu adevarat "meseriasi"....dar asta e PREA de tot!sincere felicitari!

 

 

o intrebare....e DOAR aerografata sau s-a umblat si la tabla/plastic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun am si io niste intrebari. am niste culori Pinata, si trebuie..Diluate?

ca vin in niste sticlute extrem de mici si nah, ma gandeam sa inmultesc cumva vopseaua

si merje bagat pe aerograf vopsea de la vopsitoriile auto? evident filtrata prin ceva ciorap de dama...

 

mersi mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...se gaseste banda subtire de la 3M insa tre sa vorbesti cu cineva care furnizeaza materiale pentru vopsitoriile auto.Se vinde verde sau albastra de minim 3mm.Daca nu te descurci iei banda obisnuita ,un liniar si un cuter foarte bine ascutit si te-ai scos.

 

Pentru CiobanuJR....culorile Pinata nu se dilueaza, sau mai exact spus nu prea e nevoie.Au ca liant un derivat din alcool si probabil e indicat sa folosesti un medium produs special pentru ele. Eu si mai ales Mugur, am lucrat cu ele nediluate si io personal n-am simtit nevoia unei dilutii mai ales ca erau de consistenta tusului. Ce e bine insa la aceste culori, e faptul ca se poate da lac auto peste spre deosebire de celelalte serii de la Jacquart unde la lacuire apar probleme din cauza faptului ca au in compozitie un produs silicon. Daca nu te descurci, sau ai alte nelamuriri acceseaza http://www.artairbrush.ro. Toate cele bune.

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da am intrat acolo si m`am cam lamurit cu problema asta...mersi mult! :P

io ziceam de ceva care sa imi inmulteasca vopseaua da inca sa pastreze calitatile :makeout:

 

ceva utopie! mersi mult! :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...se gaseste banda subtire de la 3M insa tre sa vorbesti cu cineva care furnizeaza materiale pentru vopsitoriile auto.Se vinde verde sau albastra de minim 3mm.Daca nu te descurci iei banda obisnuita ,un liniar si un cuter foarte bine ascutit si te-ai scos.

 

Pentru CiobanuJR....culorile Pinata nu se dilueaza, sau mai exact spus nu prea e nevoie.Au ca liant un derivat din alcool si probabil e indicat sa folosesti un medium produs special pentru ele. Eu si mai ales Mugur, am lucrat cu ele nediluate si io personal n-am simtit nevoia unei dilutii mai ales ca erau de consistenta tusului. Ce e bine insa la aceste culori, e faptul ca se poate da lac auto peste spre deosebire de celelalte serii de la Jacquart unde la lacuire apar probleme din cauza faptului ca au in compozitie un produs silicon. Daca nu te descurci, sau ai alte nelamuriri acceseaza www.artairbrush.ro. Toate cele bune.

 

Da cu cutteru nu se poate zgaria vopseaua? sau nu conteaza ca vine acoperita cu mai multe straturi de lac??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hm...se zgarie ,normal, insa daca e nevoie de banda subtire va trebui taiata pe o suprafata dreapta cum ar fi o bucata de sticla si nu direct pe lucrare ca nu se justifica, iar in cazul in care tre' musai sa tai pe lucrare poti s-o faci insa din prima si perfect fiindca exista metode de mascare a taieturii si nu-i cazu' sa-ti faci griji. Io personal nu mai practic cut-off pe model direct insa in perioada in care nu aveam cuter-plotter si era saracie ma descurcam....in sensul ca foloseam hartie abraziva de 2000 sau matuiam primul strat de lac dupa uscare pana la disparitia pasajului.....apoi lac din nou.Deci, important e sa lucrezi! Multa bafta baieti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IN CONSTANTA,BANDA SUBTIRE(3mm) SE POATE GASI LA ''PALINAL COLORS'',PE STR.POPORULUI.SUNT ACOLO 2 FETE FOARTE DE TREABA SI AMABILE,AU EXPERIENTA MARE IN TOT CE TINE DE VOPSEA,CHIT,LACURI,CULOARE,NUANTA,ETAPE DE LUCRU,ETC,ETC. RECOMAND! DE ASEMENEA,IN CEEA CE TINE DE AEROGRAF SI ACRYL,RECOMAND IN ZONA ''DACIA''(TOT CONSTANTA) MAGAZINUL ''PICTOR''-SPRE ''MEGA IMAGE''.

 

FELICITARI D-le I-NOX pentru cunostintele tale in materie si totodata pentru faptul ca esti amabil si oferi informatii pretioase celor care au neclaritati(incl.mie) si nu tii informatia numai pentru sine. mult noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...