Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R1


kima
 Share

Postări Recomandate

.....Importanta e protectia care se monteaza pe axul ce prinde bascula de cadru, acolo e un punct foarte solid, si practic protejeaza perfect si capacele motorului si scaritele.

 

De unde as putea lua si eu crash-pad-urile acelea,protectiile care se prinde pe ax?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nope, bucsa pe care se monteaza levierul pt schimbarea treptelor de viteza se monteaza in locul piulitei care se prinde de un surub care prinde motorul de cadru. Din fabrica, motoreta vine cu acea piulita montata pe partea ambreiajului. Pt a monta bucsa, se desface piulita din dreapta motorului, se extrage surubul motorului, si se introduce acel surub dinspre dreapta spre stinga, si dupaia folosim bucsa pt a stringe surubul. La Gilles Tooling e clar explicata metoda.

 

La R1 2004 2005 axul basculei are gaura prea subtire prin mijlocul ei, un set de crash-paduri montat ca la 2007, ar putea fi imobilizate doar cu un surub de 8mm, prea subtire pt a face fata fortelor. La 2006, 2007-2008, axul are gaura mai mare, si se monteaza padurile cu surub de 10. Un surub de 11(facut la comanda), de 12mm, ar fi prea rezistent, in caz ca motoreta cazuta atinge o bordurica, surubul nu se mai rupe si crash-urile devin puncte de sprijin pt catapulte.



Am schimbat de 3 ori padul din dreapta, si 3 suruburi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am gasit padurile acestea, dar mi se par mult 100$ + vama (?). Ma gandesc sa iau o tija filetata de 10 si sa confectionez la strung doua crashpad-uri din teflon.

Jagi, cand ajungi pe langa mobra, poti sa masori lungimea lor, te rog? N-as vrea sa le fac mai lungi (sa nu le agat in viraje) dar nici prea scurte (sa nu protejeze scaritele si capacele).

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am gasit padurile acestea, dar mi se par mult 100$ + vama (?). Ma gandesc sa iau o tija filetata de 10 si sa confectionez la strung doua crashpad-uri din teflon.

Jagi, cand ajungi pe langa mobra, poti sa masori lungimea lor, te rog? N-as vrea sa le fac mai lungi (sa nu le agat in viraje) dar nici prea scurte (sa nu protejeze scaritele si capacele).

Sa atingi in viraje?not gonna happen...Ia incearca sa culci motoru' sa vezi cam cat ar trebui sa fie de lungi sa le atingi pe jos din greseala la maxim inclinat:)

Saptamana asta refac si eu un crash-pad(50ron) si il fac mai lung cu 2cm sa imi pot pune mai bine picioarele pe el la touring:))

Bro...linkul pus de tine...sunt 50$,nu 100$ iar shippingul e moca:)

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

100 cu tot cu transport, si vama se aplica doar la 60$ cat e produsul ,deci pe la 100 si ceva iese

Pai eu asta spun...alea costa 60$ iar transportul e moca.vama e fix pix daca te stii cu nenea vamesu' putin...oricum vama la 60$ in mod cert nu e 50$...eu am luat crashpad-uri de la t-rex la 50eur si la final am iesit sub 60eur...

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie-mi arata ca transportul pana acasa este 45$ ,nu stiu ce legaturi ai tu cu ebay`ul sau ce home town ai setat :)



Shipping:

$45.05 International Priority Shipping to Romania



Georgica te rog sa-mi spui si mie "parolele" tale :P >:D<

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa atingi in viraje?not gonna happen...Ia incearca sa culci motoru' sa vezi cam cat ar trebui sa fie de lungi sa le atingi pe jos din greseala la maxim inclinat:)

Saptamana asta refac si eu un crash-pad(50ron) si il fac mai lung cu 2cm sa imi pot pune mai bine picioarele pe el la touring:))

Bro...linkul pus de tine...sunt 50$,nu 100$ iar shippingul e moca:)

Mie-mi arata shippingul $45,05 si "Import charges: US $26.95 Estimate, final at checkout" plus $59,95 costul lor. Si cum eu n-am pe nimeni la vama... ;) Daca mi le aduci tu la $50, iti pun maine banii in cont. :D

Cat despre lungimea lor, sunt oameni care au dat cu capacele de la motor pe jos, fara sa cada. Nu ca m-as da eu asa, dar e preferabil sa stiu dimensiunea lor, daca tot le fac eu.

P.S. vezi ca vorbim de al doilea rand de crashpad-uri ce se prind jos, langa scarite, la surubul ce prinde bratul spate (vezi poza lui Jagi). :D

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie-mi arata shippingul $45,05 si "Import charges: US $26.95 Estimate, final at checkout" plus $59,95 costul lor. Si cum eu n-am pe nimeni la vama... ;) Daca mi le aduci tu la $50, iti pun maine banii in cont. :D

Cat despre lungimea lor, sunt oameni care au dat cu capacele de la motor pe jos, fara sa cada. Nu ca m-as da eu asa, dar e preferabil sa stiu dimensiunea lor, daca tot le fac eu.

P.S. vezi ca vorbim de al doilea rand de crashpad-uri ce se prind jos, langa scarite, la surubul ce prinde bratul spate (vezi poza lui Jagi). :D

Am vazut bre am vazut despre ce pad-uri e vorba;) te sun maine sa discutam sa vedem ce putem rezolva;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt transport fara vama si alte complicatii, apelati la mine. Am colete de 10 ori mai scumpe si voluminoase decit acesta, si voi va faceti probleme pt niste amarite de plastice?



La linkul postat de 6 , transp este gratuit in USA, am un colet de adus de acolo, pot baga si padurile in el, costa pina in 20$ transportul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu dau 80$ pe ele. Prefer sa mai pun 50€ si sa-mi iau un GP Racer nou pe fata, spatele l-am luat deja. Nu cred ca e mare smecherie sa pun o tija filetata si doua bucati de teflon. Jagi, te rog masoara lungimea lor cand ajungi la garaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu dau 80$ pe ele. Prefer sa mai pun 50€ si sa-mi iau un GP Racer nou pe fata, spatele l-am luat deja. Nu cred ca e mare smecherie sa pun o tija filetata si doua bucati de teflon. Jagi, te rog masoara lungimea lor cand ajungi la garaj.

Ai logica:D gume first,restu later:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aham,am priceput,deci la 04-05 nu mere ca e prea subtire gaurica si deci surubul ar fi foarte subtire si el si s-ar rupe instant.As fi vrut si eu asa ceva,ma gandesc ca protejeaza capacele in caz de trantit pe lateral...

 

Vis-a-vis de vama chiar acum 2 sapt mi-au venit conductele de frana fata si am fost sa le iau.Ele faceau vreo 80 $ + transport 25$,Galfer deci din usa,treaba la vama e in felul urmator :

Orice colet cu valoare de peste 50e se plateste vama 30%.Sub valoarea asta nu e problema.Normal trebuie prezentata si factura la ridicarea coletului.Ce putem face (si ce am facut si eu) este sa vorbim cu cel care expediaza marfa sa nu treaca mai mult de 30-40$ ca valoare pe colet si sa ne facem ca am uitat factura sau sa spunem ca respectiva comanda ne-a facut-o un prieten care are cont pe ebay,si deci nu avem noi factura.In general treaba functioneaza.

Nu prea functioneaza cand comanzi chestii voluminoase cum ar fi niste furci,pt ca pe alea na,vanzatorul poate pune valoarea de 40$ dar deh,cam bate la ochi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit ca sunt probleme cu 2008-2013 si sunt chemate inapoi.Stiti ceva?Probleme cu luminile?

Vad ca si supertenerele 2012-2013.

Eu am 2008 si n-am nicio problema cu luminile. Stai, am una, de fapt. S-a ars chinezaria de stop spate cu semnale incluse si acum semnalizeaza doar intr-o parte. :D

 

In alta ordine de idei, am facut astazi primii km cu mobra, din anul asta. Am dus-o la o scurta revizie:

- inlocuit ulei motor + filtru

- inlocuit semeringuri furca fata si ulei

- inlocuit filtru de aer cu unul K&N

In toamna i-am pus acceleratia rapida si urmeaza sa-i montez scaritele race dupa ce trimit quickshifter-ul la Jagi sa-i schimbe sensul. Pentru ca a fost cuminte si nu m-a tavalit in cele doua sezoane de cand suntem impreuna, i-am mai cumparat un set de incalzitoare de anvelope, un stander fata si un Dunlop GP Racer Slick S nou. Tot astazi am platit si impozitul, 40 lei. :crack:

 

Mai trebuie sa cumpar si anvelopa pe fata, sa-i confectionez crashpad-urile, sa-i fac asigurarea si sa vina vremea bunaaaaaa! :banana:

 

 

 

post-28093-0-77578400-1393270662_thumb.jpg post-28093-0-48127500-1393270792_thumb.jpg post-28093-0-54233300-1393270807_thumb.jpg post-28093-0-19526500-1393270827_thumb.jpg

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 2008 si n-am nicio problema cu luminile. Stai, am una, de fapt. S-a ars chinezaria de stop spate cu semnale incluse si acum semnalizeaza doar intr-o parte. :D

 

In alta ordine de idei, am facut astazi primii km cu mobra, din anul asta. Am dus-o la o scurta revizie:

- inlocuit ulei motor + filtru

- inlocuit semeringuri furca fata si ulei

- inlocuit filtru de aer cu unul K&N

In toamna i-am pus acceleratia rapida si urmeaza sa-i montez scaritele race dupa ce trimit quickshifter-ul la Jagi sa-i schimbe sensul. Pentru ca a fost cuminte si nu m-a tavalit in cele doua sezoane de cand suntem impreuna, i-am mai cumparat un set de incalzitoare de anvelope, un stander fata si un Dunlop GP Racer Slick S nou. Tot astazi am platit si impozitul, 40 lei. :crack:

 

Mai trebuie sa cumpar si anvelopa pe fata, sa-i confectionez crashpad-urile, sa-i fac asigurarea si sa vina vremea bunaaaaaa! :banana:

 

 

 

20140224_134138.jpg 1899945_10203321097568902_376402140_n.jpg 20140224_102932.jpg 20140224_170815.jpg

Huooooo huoooooo!!!buey...iar nu m-ai sunat sa ii aud glasul?al treilea an consecutiv cand uiti...asa prieten esti tu?

Azi am dus-o si eu la colantat si saptamana viitoare revizia.in doua trei saptamani incepe sezonul:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Huooooo huoooooo!!!buey...iar nu m-ai sunat sa ii aud glasul?al treilea an consecutiv cand uiti...asa prieten esti tu?

Ba chiar te-am sunat cand eram langa ea, n-ai raspuns. :blbl:

Ne vedem maine, ajung in zona. :cheers:

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Method: sau le spui sa-ti treaca drept gift (deci fara sa declare valoarea,etc).. Mie asa mi-au venit crash-padurile la VTR 1000F de la T Rex Racing (USA) si cand m-a intrebat aia de la vama/posta ce-s astea " ce sa fie doamna,niste tije amarate, metal si plastic,uitati-va"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am o experienta ciudata cu astia de la posta vamala. acu' doi ani am comandat un pachet cu manetele, unul cu mansoane si capete de ghidon si altul cu scaritele. cand am fost la aia, mai aveam un pachet cu o camera video de aia chinezarie la 16USD. ala de acolo tot imi batea apropo sa rezolvam cumva pt ca eu era nervos ca ma punea sa-i aduc extras de la plata. i-am zis ca este trecuta o valoare pe pachet si nu inteleg de ce nu respecta valoarea. mi-a dat scaritele, mi-a dat capetele de ghidon cu mansoanele si manetele, dar prostanacu se tiganea cu mine la camera. i-am zis ca ma pis pe ea ca e 14dolari, ca nu-mi trebuie si ca ce a fost mai scump si important le-am luat.

se uita saracu de el cu un gust amar... :lol:

i-am zis cand am plecat, ca are noroc ca n-am timp, ca ii faceam plangere la OPC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 2008 si n-am nicio problema cu luminile. Stai, am una, de fapt. S-a ars chinezaria de stop spate cu semnale incluse si acum semnalizeaza doar intr-o parte. :D

 

In alta ordine de idei, am facut astazi primii km cu mobra, din anul asta. Am dus-o la o scurta revizie:

- inlocuit ulei motor + filtru

- inlocuit semeringuri furca fata si ulei

- inlocuit filtru de aer cu unul K&N

In toamna i-am pus acceleratia rapida si urmeaza sa-i montez scaritele race dupa ce trimit quickshifter-ul la Jagi sa-i schimbe sensul. Pentru ca a fost cuminte si nu m-a tavalit in cele doua sezoane de cand suntem impreuna, i-am mai cumparat un set de incalzitoare de anvelope, un stander fata si un Dunlop GP Racer Slick S nou. Tot astazi am platit si impozitul, 40 lei. :crack:

 

Mai trebuie sa cumpar si anvelopa pe fata, sa-i confectionez crashpad-urile, sa-i fac asigurarea si sa vina vremea bunaaaaaa! :banana:

 

 

 

attachicon.gif20140224_134138.jpg attachicon.gif1899945_10203321097568902_376402140_n.jpg attachicon.gif20140224_102932.jpg attachicon.gif20140224_170815.jpg

Ce becuri folosesti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...