Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R1


kima
 Share

Postări Recomandate

Salut, am schimbat si eu mobra de curand..si am achizitionat un R1 din 2000, numai ca in seara asta ma plimbam eu linistit si dintr-o data mi sa oprit si motoru si luminile, tot...cand i pun contactu nu se intampla nimic, nu se aprind becuri , nimic..am schimbat siguranta de 30 si tot degeaba.. Aveti idee ce ar putea sa aiba ( sper sa nu fie aprinderea) Stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Man, mai inteles gresit... Am vazut o poza in care un R1 avea pe spate o anvelopa de 200 mm latime. Nu mai stiu ce model era. Si faza e ca acuma tare ma bate gandul sa pun si eu. Dar prima data am vrut sa stiu daca ar fi ok sa fac manevra asta, daca nu afecteaza prea tare motocicleta. Am vazut ceva metzler sportec m3 200/50-17 si spre asta inclin. Nu ma refeream deloc la suspensii ci stric la partea de anvelope, stabilitate si control ce tine de ele.

 

OK, stabilitate, control mai mic pe viraje. Un cauciuc 190/50 e mai instabil decit unul de 190/55, deci unul de 200/50 e cam la fel ca 190/50. E un singur avantaj, tine mai multi km.

 

Suspensiile conteaza in functie si de ce anvelopa pui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare pt voi ;)

se aude lantu de distributie cand plec de pe loc pana pe la 2000 de ture

nu ar trebui sa duca mai mult, e ceva normal ?

r1 2002 - 30k km

 

anyone ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am schimbat si eu mobra de curand..si am achizitionat un R1 din 2000, numai ca in seara asta ma plimbam eu linistit si dintr-o data mi sa oprit si motoru si luminile, tot...cand i pun contactu nu se intampla nimic, nu se aprind becuri , nimic..am schimbat siguranta de 30 si tot degeaba.. Aveti idee ce ar putea sa aiba ( sper sa nu fie aprinderea) Stima
poate ai vreo borna slabita ;)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap, 100%

 

poate a fost condusa la turatii mici prin oras. daca accelerazi subturat si simti smucituri, astea iti cam papa dintii la roti(la distributie). oricum alte explicatii nu mai sunt... nu (prea) are un motor de ce sa termine distributia repede in afara de rider input.

Editat de kwakazaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate a fost condusa la turatii mici prin oras. daca accelerazi subturat si simti smucituri, astea iti cam papa dintii la roti(la distributie). oricum alte explicatii nu mai sunt... nu (prea) are un motor de ce sa termine distributia repede in afara de rider input.

 

asa e, a fost condus in ture mici in oras, mersi de raspuns

 

doar 2 pers s`au "deranjat" sa ofere o parere

restu, toti mari rider`i pe diferite ring`uri nu au fost

in stare sa dea un raspuns sau nu au fost curiosi...

mersi inca odata :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e, a fost condus in ture mici in oras, mersi de raspuns

 

doar 2 pers s`au "deranjat" sa ofere o parere

restu, toti mari rider`i pe diferite ring`uri nu au fost

in stare sa dea un raspuns sau nu au fost curiosi...

mersi inca odata :hurt:

 

Calm man, decit sa debitez o prostie mai bine tac. Asa gindesc si altii. Mare rider nu inseamna automat si bun mecanic. Mecanicii buni sint cei care nu prea au timp sa se dea deoarece trebuie sa munceasca ca sa se imbogatzeasca. Riderii buni au bani si timp liber, sint calare pe motor, nu au timp si chef de surubareala. Daca stai toata ziua sa aprofundezi mecanica nu ai timp sa te mai dai, deci esti un rider mai slab. Mai e un aspect, mai toate raspunsurile sint pe linga, mai mult te baga in ceatza. Nu te intrista, intrebarea ta a fost citita de toti, fii sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul fabricatiei nu este intotdeauna acelasi cu anul modelului. Fabricarea unui nou model incepe, cel mai adesea, prin septembrie anul precedent.

 

Acum, daca discutam de diferentele dintre modelul 2006 si modelul 2007-2008, sunt motociclete total diferite. http://en.wikipedia.org/wiki/Yamaha_YZF-R1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa imi cumpar un R1 dar nu ma prea pricep. Motorul care mi-a placut foarte mult apare in anunt ca fabricat in 2006, inscris in 2007 dar parca seamana cu modelul 2004-2005 sau :moron:

Multam'

 

... si costa 6000 eur

post-33596-1284560022_thumb.jpg

Editat de Boriss_s
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoasa... acu depinde ce vrei sa faci cu ea...

 

spor la cautari... parerea mea sa mai astepti pana vine prima ninsoare... :moron:

 

sper sa vina in ianuarie si sa termine in februarie :D

 

 

hai cu vara inapoi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Afaik, diferentele exterioare intre 2004-2005 si 2006 nu sunt foarte mari. Schimbarile sunt la nivelul motorului, cadrului, cutiei de viteze si basculei spate.

Ca design, e R1-ul care imi place cel mai mult :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoasa... acu depinde ce vrei sa faci cu ea...

 

spor la cautari... parerea mea sa mai astepti pana vine prima ninsoare... :D

 

sper sa vina in ianuarie si sa termine in februarie :lol:

 

 

hai cu vara inapoi :D

sa vad cum e la 299km/h ca la 270 am vazut cum e :D, glumeam. Vreau sa trec de pe 600 pe 1000, sunt fan kawa dar modelul de 1000 de la Yamaha mi-a intrat la inima. Pur si simplu m-am plictisit de 600 si vreau o schimbare. Totusi fiind o decizie pur emotionala parca modelul 2007-2008 are un design mai frumos. Sunt inca in dilema: 2006 full accesorizat sau 2007-2008 :moron:

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa vad cum e la 299km/h ca la 270 am vazut cum e :laugh:, glumeam. Vreau sa trec de pe 600 pe 1000, sunt fan kawa dar modelul de 1000 de la Yamaha mi-a intrat la inima. Pur si simplu m-am plictisit de 600 si vreau o schimbare. Totusi fiind o decizie pur emotionala parca modelul 2007-2008 are un design mai frumos. Sunt inca in dilema: 2006 full accesorizat sau 2007-2008 :cheers:

bafta!

 

2004 2006 E PUTUROASA RAU IN TURE JOASE. 2007 are ceva mai mult cuplu la turatii sub 7000.Ca bicicleta nu sint mari diferentze, in schimb la nivelul amortizoarelor fatza spate diferentzee sint mari. Hidraulica furcilor are posibilitate de reglare moale tare pt o mare variette de stil de mers, greutate rider. La 2004 hidraulica e limitata, pe deasupra se si uzeaza repede, de multe ori la 20 000km trebuie schimbati pompantii care nu mai fac presiune.

Da-i un call pt mai multe amanunte. " Full accesorizat" nu-ti ofera decit satisfactie mentala, la mers bizbizurile nu-ti suplinesc lipsa unor suspensii bune sau cuplul motorului.

Ai rmarcat ca nu am zis nimic de diferentza de cai putere care pe strada nu conteaza.

Am R1 2007, daca vii in weekend la Amckart ti-o dau la un mic drive teste Centura care e asfaltata si latita.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e, a fost condus in ture mici in oras, mersi de raspuns

 

doar 2 pers s`au "deranjat" sa ofere o parere

restu, toti mari rider`i pe diferite ring`uri nu au fost

in stare sa dea un raspuns sau nu au fost curiosi...

mersi inca odata :P

 

 

asa este, baiatu' daca a iesit de 2-3 ori din orash, in rest prefera bulevardul si strazile cu scoli...de fete :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...