Sari la conținut

Monster Lounge


Postări Recomandate

Guyz, o intrebare....am niste tobe Roads pe S4R-ul meu, care fara DB killere suna intr-un mare fel. Sunt curios doar la ce ma pot astepta cand ma opreste domnu' politist....se lasa cu amenda doar daca e cineva de la RAR cu el, care sa masoare nivelul decibelilor? Se ia si talonu pe treaba asta?

 

A, si inca ceva: Stie cineva de vreo vulcanizare unde sa poata sa-mi dea roata fatza jos, sa-mi faca o pana?

mistare' eu iti sugerez sa pui db killerele sub sea,

eu am patit-o: intr-o seara m-a oprit politia + o echipa de la rar(pe bulevardul unirii inspre albaiulia), mi-au luat talonul si am primit o amenda de 200 ron.

am dat o fuga pana acasa, mi-am montat db killerele si am revenit la filtru, dupa ceva negocieri mi-am luat talonul inapoi dar am ramas cu amenda (am inteles ca e o lege care spune ca daca remediezi o defectiune pe loc ti se inapoiaza talonul...)

 

grija mare,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, asa e, cum remediezi problema, pe loc sau ulterior ti se inapoiaza talonul. Asa era/este si cu folia auto sau becurile de alta culoare la masini, daca remediezi atunci "buba" dai o spaga sau iti iei amenda dar talonul ti-l dau inapoi.

 

Nimeni cu semnalizari originale de rezerva? Imi trebuie doar plasticul portocaliu, ca pt un plastic d-ala nu ma lasa inima sa schimb toate semnalele.

 

Daca te poate ajuta cu ceva, eu stiu una pe la Lizeanu, mai precis este pe linia de tramvai, cred ca strada se numeste...strada reinvierii...sau ma rog acolo este cimitirul reinvierea...este un service auto cu spalatorie si cu vulcanizare. Baietii de acolo sunt motociclisti si unu dintre ei a fost chiar profu' de inot al fetitei mele. Poti incerca acolo daca nu gasesti intre timp...sunt super ok baietii...si eventual poti intreba de Costi si sa-i spui ca vii din partea mea...Madalina cu Ducati monster s4 rosu. Bafta!

 

De acolo am luat Monsterul :D

Editat de icsu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e, cum remediezi problema, pe loc sau ulterior ti se inapoiaza talonul. Asa era/este si cu folia auto sau becurile de alta culoare la masini, daca remediezi atunci "buba" dai o spaga sau iti iei amenda dar talonul ti-l dau inapoi.

 

Nimeni cu semnalizari originale de rezerva? Imi trebuie doar plasticul portocaliu, ca pt un plastic d-ala nu ma lasa inima sa schimb toate semnalele.

 

 

 

De acolo am luat Monsterul :D

 

icsule..eu stiam ca de acolo ti-ai luat monsterul , pentru ca monsterul ala trebuia sa-l iau eu. avea 2 monstere de vanzare , eu l-am luat pe cel negru simplu. costi e prieten cu fratimiu. monsterul tau e pe carburatie , al meu e pe injectie :). parca al tau e din 2001 sau ma insel ?. stiu ca al meu e din 2002 si parca ala pe carburatie era cu un an mai varstnic. oricum , mai bine il ascultam pe costi si il luam pe ala al tau. cu al meu am ceva probleme , tot nu reusesc sa-i dau de capat . la inceput mi-a mers intr-un singur piston , acum am descoperit ca am probleme la discu de ambreiaj(cred) ca imi patineaza, dupa care tre sa verific daca s-a facut schimbul de curele de distributie , dupa care tre sa schimb rulmentii de la furca :(. nici nu stiu ce sa fac mai intai ca nu stau bine deloc cu banii. dar asta e :). incet incet le rezolv eu pe toate. pana atunci , mi-e si jena sa vin la intalnire la academie . la ce am vazut eu prin poze , monsterul meu mic si stricat nu are ce sa caute printre frumusetile alea de acolo :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

icsule..eu stiam ca de acolo ti-ai luat monsterul , pentru ca monsterul ala trebuia sa-l iau eu. avea 2 monstere de vanzare , eu l-am luat pe cel negru simplu. costi e prieten cu fratimiu. monsterul tau e pe carburatie , al meu e pe injectie :). parca al tau e din 2001 sau ma insel ?. stiu ca al meu e din 2002 si parca ala pe carburatie era cu un an mai varstnic. oricum , mai bine il ascultam pe costi si il luam pe ala al tau. cu al meu am ceva probleme , tot nu reusesc sa-i dau de capat . la inceput mi-a mers intr-un singur piston , acum am descoperit ca am probleme la discu de ambreiaj(cred) ca imi patineaza, dupa care tre sa verific daca s-a facut schimbul de curele de distributie , dupa care tre sa schimb rulmentii de la furca :(. nici nu stiu ce sa fac mai intai ca nu stau bine deloc cu banii. dar asta e :). incet incet le rezolv eu pe toate. pana atunci , mi-e si jena sa vin la intalnire la academie . la ce am vazut eu prin poze , monsterul meu mic si stricat nu are ce sa caute printre frumusetile alea de acolo :).

Da, al meu e carburatie si e 2001, tu il vroiai pe al meu si eu il vroiam pe al tau :P Eu nu am avut nici o problema cu el, cand l-am vazut mergea tot, dupa 2 zile nu a mai mers contactul frana fata, adica nu se aprinde stopul.. doar atat, dar se apinde la frana spate deci e ok. In rest merge brici, consuma decent depinde cum mergi 5-6l /100km, mi-a schimbat el bujiile moca. Eu vreau sa mi-l pun la punct cu totul dar in iarna cred.. pana atunci fac ce pot la el. Mai bine vii la academie sa ceri pareri si sfaturi.. o sa gasesti raspunsi, solutii. Al tau e stricat dar sa-l vezi pe al meu ca are mici lovituri peste tot acum. Cand mai iesi la plimbare da un semn, ceva.

Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auleu măi mădă, cam aÂşa am avut eu belea cu primul monster, când am urcat cu el la sarmisegetuza regia Âşi am rămas acolo vreo trei zile, până m-a salvat coco cu maÂşina lu Âşefsu.

 

crecă ai releul de încărcare prăjit, când pică ăla arde cam tot, becurile din far, semnale Âşi cele mici din bord. las-o aÂşa, n-o mai bibili, sună-l pe andu Âşi o scoate el la capăt.

 

bogdanrottw, până la urmă ai făcut traseul cu păltiniÂşul de ți l-am zis eu miercuri la academie. cum s-a purtat multistrada prin pietroaiele alea? mai erau inscripții cu "atenție, se corhăneÂşte"?

 

Salut Monsteristu'! semnele cu atentie, se corhaneste nu le-am vazut din cauza pitrelor si noroiului. Drumu a fost greu dar superb...Multistrada a trecut testul dar nu se simte nicidecum bine pe enduro, cauciucurile sunt mult prea de asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mariusică, am eu un ambreiaj de 620, ca nou. totuÂşi poate nu îți trebuie ambreiaj, fă-mi o vizită la garaj să vedem despre ce e vorba. 0753.379.594

 

 

problema e ca stau prost cu banii... am tot bagat in motor , si in masina mai tre sa bag , si abia pe 15 iau si eu lichidarea...care nu sunt cine stie ce bani. cu toate astea as trece pe la tine sa vedem macar pe ce stau. daca e o sa-ti dau un telefon vineri. poate iti faci timp 10 minute si pentru mine mai pe seara sa vedem unde e problema.

 

faza e asa : bag 1-a , merge bine , bag a 2-a ii dau tare , cateodata cupleaza bine , cateodata se tureaza fara sa traga la capacitate maxima , la a 3-a cam la fel ca a 2-a. mentionez ca tot ajunge sa cupleze bine , daor ca 2-3 secunde nu cupleaza calumea. in mod ciudat am observat astazi cand am plecat cu motoru , ca la rece mi-a cuplat bine si nu am avut probleme. dar dupa 10 minute de mers am vazut ca iar a aparut problema. daca nu e discul de abreiaj , nu stiu ce poate sa fie. cunostintele mele mecanice sunt limitate (ca sa nu zic chiar zero :rolleyes: ).

 

ca idee mai trebuie sa schimb rulmentii din furca , tre sa-mi pun semnale pe spate ca s-au dus amandoua(dreapta e spart, altu cred k s-a ars becul), bordul meu e absolut degeaba ( e stricat, e dat peste cap, si mai nou de la ultima iesire i-a cazut si acu de la aceleratie :laugh: ), imi curge putin ulei pe la cric pe acolo (o picatura , maxim 2 pe zi , dar ideea e ca ceva nu cred k e bine pe acolo, nu stiu pe unde). bani sa fie ca reparatii am destule :moto: . a da, uitam de curelele de distributie care nu stiu daca au fost schimbate sau nu la 20k. motorul meu are 22k acum. am facut 1k km

 

 

 

 

@icsu : poate imi fac curaj sa vin si eu la academie. o sa parchez motoru intr-o parte asa, sa nu iasa in poze :rolleyes: . si eu tot scriu de iesiri , dar nu prea sare lumea. vedem noi ce si cum.

 

eu pana acum nu am ratat nici weekend sa plec la cheia. m-am dus de nebun. doar ca plecam ori vineri seara ori sambata cand aveam eu chef , si ma opreamla mine la tara, care e la 30 km de cheia, si ma intorceam lunea dis de dimineata. asa o sa fac si weekendu asta. daca e frumos :)

 

 

 

salutari

Editat de Mariusik85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

icsule, poţi veni şi tu la garaj să îţi rezolv senzorul ăla.

De miercuri incolo am ceva bani de bagat in ea si cu siguranta te voi suna. Poate vii miercuri la academie chiar daca nu esti "adevarat" cum zici tu :P..ma refeream la altceva atunci dar nu conteaza.

 

 

@icsu : poate imi fac curaj sa vin si eu la academie. o sa parchez motoru intr-o parte asa, sa nu iasa in poze :rolleyes: . si eu tot scriu de iesiri , dar nu prea sare lumea. vedem noi ce si cum.

 

eu pana acum nu am ratat nici weekend sa plec la cheia. m-am dus de nebun. doar ca plecam ori vineri seara ori sambata cand aveam eu chef , si ma opreamla mine la tara, care e la 30 km de cheia, si ma intorceam lunea dis de dimineata. asa o sa fac si weekendu asta. daca e frumos :)

 

salutari

 

Motoarele, al meu sau al tau nu au 20k, pe spatele seii la mine scrie ca in 2003 a fost schimbat uleiul si avea atunci 10k deci in 2011 nu are neam 20k sau cine stie.. am cauciucuri vechi (le schimb sezonul viitor) de 7 ani din 2004 deci e posibil.. nu stiu dar nu cred sa aiba 20k, a mea cel putin nu are. + ca seaua si rezervorul au o cheie si butucul alta cheie, butuc ce nu se incuie cu roata intr-o parte pt ca e luat la strung sau ceva de genul.. vbm. Pe viitor merg si eu la drum lung.

Bafta

Editat de icsu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoarele, al meu sau al tau nu au 20k, pe spatele seii la mine scrie ca in 2003 a fost schimbat uleiul si avea atunci 10k deci in 2011 nu are neam 20k sau cine stie.. am cauciucuri vechi (le schimb sezonul viitor) de 7 ani din 2004 deci e posibil.. nu stiu dar nu cred sa aiba 20k, a mea cel putin nu are. + ca seaua si rezervorul au o cheie si butucul alta cheie, butuc ce nu se incuie cu roata intr-o parte pt ca e luat la strung sau ceva de genul.. vbm. Pe viitor merg si eu la drum lung.

Bafta

 

 

ar fi bine totusi sa verific curelele de distributie oricum nu ? cred ca imi fac curaj si vin la academie. nush sigur daca ajung la 19:30 dar pe la 20 sper sa fiu acolo. vorbim mai multe , ca am destule la care sa ma gandesc , dupa cum am specificat in posturile anterioare. sa mai aflu si eu preturi una alta, sa imi stabilesc niste prioritati, ca e greu cu banii. asta e , motoru cere investitii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mariusică, la tine îs simptome de ulei uzat sau neadecvat. ne uităm și vedem.

 

icsule, bidon 4 litri ulei motorex formula 10w40 - 138 de lei + filtru ulei hiflo - 30 lei + manoperă - 25 lei. adică ți-l schimb eu. consumabilele sunt de pe motodiscount.ro, poți să le iei tu sau îmi dai mie banii și ți le iau eu. dacă ai altă preferință de ulei, gen motul, găsești prețul tot acolo.

Editat de monsteristu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca nu m-a rabdat sufletul sa las asa baiatul....si m-am dus la garaj si mi-am bagat nasul in sigurantele alea(ca de obicei eu-minitehnicus).....si bingoooo.....era una de 7,5 arsa si nu stiu de ce si cum erau si schimbate intre ele...una de 7,5 pusa in locul uneia de 10....si le-am pus conform panoului ala....sper ca am facut bine????? aaaaa?????:D.......si pe urma....se facu lumina la S4....merge tot.....daca ma las vreodata de meserie......poate ma luati si pe mine la voi....la unul dintre "doctorii ducati" la garaje =))

Mersi din suflet Liviu si Stefan pt baiatul ala cu sudura in aluminiu...o sa vb cu el zilele astea si sa rezolv si suportul ala.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faza e asa : bag 1-a , merge bine , bag a 2-a ii dau tare , cateodata cupleaza bine , cateodata se tureaza fara sa traga la capacitate maxima , la a 3-a cam la fel ca a 2-a. mentionez ca tot ajunge sa cupleze bine , daor ca 2-3 secunde nu cupleaza calumea. in mod ciudat am observat astazi cand am plecat cu motoru , ca la rece mi-a cuplat bine si nu am avut probleme. dar dupa 10 minute de mers am vazut ca iar a aparut problema. daca nu e discul de abreiaj , nu stiu ce poate sa fie. cunostintele mele mecanice sunt limitate (ca sa nu zic chiar zero :rolleyes: ).

 

 

cam aceeasi problema am avut-o si eu, da' la mine nu cupla mai deloc, nici macar in a 1-a (cand era incalzita). problema s-a dovedit a fi surubul de la maneta ambreiaj, nu era strans suficient !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@monsteristu : uleiul a fost schimbat prima data cand am cumparat motorul , apoi dupa ce am reparat-o ca mergea intr-un singur piston (long story). asta se intampla acum 1000 km. acum ma gandesc ca tre sa-mi schimb iar uleiul , pentru ca asa mi-a zis baiatu la care mi-am reparat-o : dupa alti 1000 km. deci posibil sa ai dreptate. ultima data am bagat ulei motul 10w50. baiatul acela mi-a zis ca e un ulei bun.

oricum ar fi vineri as vrea sa vin pe la tine la garaj. daca nu ne vedem astazi la academie , o sa iti dau un telefon vineri mai pe dupa-masa , poate ai timp sa-mi faci o mini inspectie a motorului. sper sa ai timp si de mine :)

@booga: e o idee si asta. poate imi zice monsteristu exact de la ce face asa. si eu m-am gandit ca poate o fi direct de la cablu , ca poate s-o fi lungit cumva. dar cu toate astea , imi cupleaza prea bine sa fie ceva atat de banal. repet : doar 2-3 secunde dupa care isi revine. daca era de la maneta , nush daca isi revenea atat de repede. oricum , cine stie :). poate ai dreptate . ar fi bine sa fie doar atat :cheers:

chiar booga , cand mai iesim si noi inca odata acolo la snagov la o bericica ? hai azi la academie sa mai vorbim , poate mai facem o ieseala scurta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine ma ajuta si pe mine cu niste db killerele pt evacuariile mele zgomotoase de la S4 (termignoni) ???? :(imi trebuie doar pt jumatate de zi...o scurta vizita la RAR :D pt autenticitate......multam anticipat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar booga , cand mai iesim si noi inca odata acolo la snagov la o bericica ? hai azi la academie sa mai vorbim , poate mai facem o ieseala scurta.

 

n-ajung azi la academie, lucrez de noapte :| :angryfire:

 

Cine ma ajuta si pe mine cu niste db killerele pt evacuariile mele zgomotoase de la S4 (termignoni) ???? :(imi trebuie doar pt jumatate de zi...o scurta vizita la RAR :D pt autenticitate......multam anticipat....

 

am eu unele, da' nu stiu daca se potrivesc si la tine. am tobele exact ca ale lui angel !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ajung azi la academie, lucrez de noapte :| :angryfire:

 

 

 

am eu unele, da' nu stiu daca se potrivesc si la tine. am tobele exact ca ale lui angel !

 

Pai Angel are tot termignoni???? sunt niste poze cu S4 al meu.....aici pe forum pe undeva....si se vad si evacuariile alea....poate te ajuta sa te orientezi si sa-mi zici daca crezi ca s-ar potrivii sau nu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mada vrei sa ne vedem maine sa ti le dau?

 

 

Mi-a adus Alex blondu azi la academie unele...dar sincer mie nu mi s-a parut o diferenta semnificativa....adica tot cu "gura mare" e....=))daca poti ar fi bine sa le vad si pe ale tale...poate o mai face o idee mai silentioasa....macar cat sa scapam de RAR.

 

Intre 22-24 iulie se organizeaza la Iasi Motorfest....la care din cate stiu (de la Alin-directorul de la Ducati Bacau si Liviu Tiganasu)....Ducati Bacau este unul dintre organizatori. Nu stiu daca va spus Alex(de la Metrotehnica) azi la Academie, daca va dat mai multe detalii.... Oricum, ideea e ceva de genul.... se intentioneaza plecarea din Bucuresti a mai multor motociclete Ducati (sa speram ca ne iese mai bine decat la Bacau). Ducati Bucuresti va veni si el cu motoare pe platforma, am inteles ca va fi amplasat si un cort mare Ducati, vor fi si experiente pe circuit,ca la Bacau....plimbari...parada moto...concursuri...concerte...si cam tot ce trebuie sa fie la un astfel de eveniment. Alex nu avea detalii despre costurile de acolo...adica ce costa sederea...unde..in ce conditii...etc. Daca vreti sa va alaturati celor ce vor merge ....sa va anuntati prezenta...eu oricum voi mai posta informatiile ce vor venii de la Alex si de Ducati Bacau

 

pentru mai multe detalii despre eveniment......http://www.motorfest.ro/home.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...