Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

La 25.10.2021 la 13:23, frigider a spus:

Mă atrage și pe mine ideea unei hidraulice pe disc de 180 cu 4 pistonase :grinbandit: pe față măcar.

 

Furca ..cam curge. Nu mult, puțin, cat să se vadă că nu e de forma.

Sa o fac ajunge 500+lei 

 

Mai bine iau alta.

După cât timp ar trebui să curgă o furca de bici?

Si ce te impiedica sa iei frana hidraulica si disc de 180? Eu prefer 203 pe fata si 180 pe spate, dar depinde pe unde te dai.

 

Furcile au diverse intervale de service, RockShox in general anual si e ceva mai ieftin de 500 de lei. O furca decenta era vreo 3-400 de euro, e cam mult 100 de euro anual revizia dar o data la 3-4 ani e in regula, se schimba prin ea toate consumabilele (furca vine cu o punga de piese de rezerva, nu doar simeringuri). Depinde si cum folosesti bicicleta, la ale mele o furca tine maxim 3-4 ani intre servisari, iar cea mai longeviva e o Manitou care are aproape 10 ani de functionare. Am reusit sa distrug pedale Shimano Saint (rulmenti sparti) si nu sunt deloc greu, furci si rear shocks sunt chestii cu uzura normala care tin destul daca sunt intretinute.

Acum 25 minute, frigider a spus:

Mai caut, urăsc să caut.

Am înțeles că Shimano îs ok că marca.

Am prins puțin dezgust pt numele asta fiind folosit pe orice troacă :D

Poate multe s făcături sau poate au și game low end affordable, decente.

Shimano sunt printre cei mai buni, dar au gama de la piese pentru biciclete de hipermarket (jafuri) la piese pentru biciclete de 5000 de euro. Vechile serii erau decente de la Deore in sus, grozave de la XT in sus, in afara de frane care nu mi-au placut niciodata (am mers pe Magura la vreo 5-6 biciclete si nu m-au dezamagit) sau furci, de care nu fac (Manitou, RockShox, pentru cine are banii chiar Fox).

 

La seriile mai noi e mai delicat, transmisiile cu cat mai multe pinioane si lanturi din ce in ce mai subtiri sunt mai putin rezistente; am rupt doar vreo 2 lanturi de 9 viteze in peste 10 ani, in schimb alea de 10 se rup anual, pinioanele se duc tot anual, iar alea de 11 sau 12 sunt si mai slabe; nu e problema de calitate, e problema inginereasca, ca sa iti incapa 11-12 pinioane pe acelasi butuc trebuie sa faci totul mult mai subtire si daca e mai subtire are rezistenta mai mica. Eu m-am oprit la 10 viteze cand am vazut cat de slabe sunt, din pacate se gasesc din ce in ce mai greu pe stoc piese pentru transmisii de 9 viteze, ca as trece inapoi pe 9 la alea 2 biciclete pe care le am pe 10. Stocurile sunt atat de nasoale ca nu gasesc de vreo luna foaia mare de 9, nu are nimeni Deore XT in stoc, nici macar Deore simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 52 minute, AdrianB1 a spus:

Si ce te impiedica sa iei frana hidraulica si disc de 180? Eu prefer 203 pe fata

banii? :)  am gasit la 4-5-600 lei sh.  ceea ce e ok-ish. (avand in vedere ca ies de 5-6 ori din casa pe sezon :D nu intrebati de ce)

 

si mereu e intrebarea: upgrade sau alta bici?

 

mi-e urat de vandut pe bani putini evident, de cumparat cine stie ce-oi gasi. 

 

dar o stiu si e a mea, de-aia as baga upgrade, asta e alegerea cu inima.

Acum 28 minute, vis-a-vis a spus:

așa?

 

 image.thumb.png.c8fb629c99c84dd7857ddc85e6c48182.png

🤤

 

da, asa.

 

cate kg are?

Acum 53 minute, AdrianB1 a spus:

Shimano sunt printre cei mai buni, dar au gama de la piese pentru biciclete de hipermarket (jafuri) la piese pentru biciclete de 5000 de euro. Vechile serii erau decente de la Deore in sus, grozave de la XT in sus, in afara de frane care nu mi-au placut niciodata (am mers pe Magura la vreo 5-6 biciclete si nu m-au dezamagit)

da, am citit de bine de magura. 

pacat ca nu prea gasesc SH :D gen M5 sau MT5 cum naiba le zice, am si uitat.

Acum 54 minute, AdrianB1 a spus:

La seriile mai noi e mai delicat

exclus serii noi, nu gasesc SH :) 

wtf ambele fata+spate 112$ ??

 

image.thumb.png.115a70442b8c9b686ba5f38b42a99886.png

nevermind, e front OR rear.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Culeasa din targ... nu resusesc sa identific brandul (revopsita) dar cadrul este Mannesmann, jante Mavic, transmisie Shimano, frane Weinmann, sea Specialized carbon...

20211026_143439.jpg

Foarte placuta la drum.

 

O pastrez de proiect de reconditionare/revopsire peste iarna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, florinelu07 a spus:

O pastrez de proiect de reconditionare/revopsire peste iarna.

e bine sa pastrezi flacara aprinsa si in off-season.

daca ai scule, pricepere, timp, spatiu :grinbandit:

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, frigider a spus:

banii? :)  am gasit la 4-5-600 lei sh.  ceea ce e ok-ish. (avand in vedere ca ies de 5-6 ori din casa pe sezon :D nu intrebati de ce)

Daca iesi de 5 ori pe an mai bine imprumuti de la cineva decat sa cumperi bicicleta. Eu incerc sa ies de 4-5 ori pe saptamana (nu imi iese prea bine) macar in oras si ceva offroad prin cartier, daca as iesi asa rar cred ca nu m-ar tine picioarele sa merg pe unde imi place si cum imi place, as fi complet iesit din forma.

 

Dar pentru ca ies des ii inteleg pe cei care isi iau biciclete mai scumpe decat unele motociclete. Daca au o pasiune si daca isi permit, good for them.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, AdrianB1 a spus:

Daca iesi de 5 ori pe an mai bine imprumuti de la cineva decat sa cumperi bicicleta.

nu am de la cine si mai bine sa evit discutii daca o pun jos :D 

Acum 10 ore, AdrianB1 a spus:

aca as iesi asa rar cred ca nu m-ar tine picioarele sa merg pe unde imi place si cum imi place, as fi complet iesit din forma.

cred ca am atins nivelul asta, mie-mi place doar la vale :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

 

Aia veche are cumva hidraulice cu 4 pistoane?

Presupun că nu o canibalizezi.

 

 

Inca nu m-as apuca sa desfac de pe ea :) Prefer sa o dau cu totul asa cum este chiar daca posibil sa iau mai mult daca o dau pe bucati. Un rider mai usurel cred ca ar fi ok cu sudat cadrul (ruptura e la baza tijei in care intra saua, la imbinarea cu pedalierul) sau, daca nu, de schimbat...

 

Franele sunt Avid Jucy 3. Cred ca au 4 pistoane cu totul, fata/spate :)) Eu nu am simtit nevoia de frana mai buna. Discuri 185 fata cu 160 spate.

Asta noua are ceva Shimano something franele. Par decente pt oras, dar inca nu pot spune cat de ok ca inca le rodez. Oricum, sunt sigur sub Avid.

Pana acum sunt oky cu rotile 27.5 . Sunt un compromis bun intre 26 si 29. Se intinde mai bine la drum, dar da, vin si cu mici minusuri, dar nimic grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Acum 7 minute, florinelu07 a spus:

tehnic (gusturile nu se discuta).

da, e vb de o necesitate de moment, temporara, trebuie doar intr-o parte.

image.thumb.png.346770d37b91e44c98d8ba7471d363d5.png

nu tre sa fie lung, cat sa pun laba pe el :grinbandit:

da sa fie sigur , sa nu se miste/sa se desfaca roata etc :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, florinelu07 a spus:

teoretic, faci parghie si amplifici forta - ceva este sub risc sa se rupa/indoaie

total de acord.

atunci schimb axul si pun din ala pe ax? :D ar trebui sa se poata, nu?

nu stiu ce diam are axul curent etc. practic nu stiu nimic.

 

de-aia ziceam sa fie mai scurtut :D 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, frigider a spus:

total de acord.

atunci schimb axul si pun din ala pe ax? :D ar trebui sa se poata, nu?

nu stiu ce diam are axul curent etc. practic nu stiu nimic.

 

de-aia ziceam sa fie mai scurtut :D 

 

vezi pe la pasionatii de BMX - iti trebuie ceva bine gandit si mers pe o solutie cu bolt on.

ideea este ca daca cedeaza ceva, iese prost de tot pentru utilizator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, florinelu07 a spus:

vezi pe la pasionatii de BMX - iti trebuie ceva bine gandit si mers pe o solutie cu bolt on.

ideea este ca daca cedeaza ceva, iese prost de tot pentru utilizator.

da clar utilizatorul tre sa fie in siguranta.

revin cand o fi sa fie daca o fi sa fie. ca nu depinde de mine. 😐 

so help pe me god.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Butucul de BMX e cu ax filetat de 10, față de QR, care-i de 9. Intră mai cu japca-n furcă dacă te hotărăști. Pegurile înlocuiesc piulițele și se înfiletează pe ax direct. Ce vrei cu cu peguri la QR e o nebunie, axul propriu zis e de 5 mm, se va rupe instant...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, vis-a-vis a spus:

Butucul de BMX e cu ax filetat de 10, față de QR, care-i de 9. Intră mai cu japca-n furcă dacă te hotărăști. Pegurile înlocuiesc piulițele și se înfiletează pe ax direct. Ce vrei cu cu peguri la QR e o nebunie, axul propriu zis e de 5 mm, se va rupe instant...

Am eu un pitic pe creier , probabil o să treacă.

E complicat cu schimbat ax, bătaie de cap :grinbandit:

Poate daca schimb frana fata și ajung la un magazin sa o pună și să taie conducta la dimensiune sa pun o întrebare poate o rezolva băieții pe loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...