Sari la conținut

melc kilometraj ij 56


ZIDU'
 Share

Postări Recomandate

Vizitator stress_L&P

ala.... nu stiu dar tu nu ai kilometrajul in cutie? uita-te in partea stanga fata, jos, cam in dreptul cotului de evacuare.... eu acolo am la 56!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

ete na belea! nu stiu... incearca si tu cu un melc obisnuit poate roata zimtata din butuc o fi altfel si melcul e la fel la toate! testeaza-l cu cel putin 2 masini dupa aia si vezi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati asa ca va lamuresc...

Din IJ-urile vechi doar IJ '49 are sistemul de kilometraj pe motor, la fel ca Jawa sau MZ-ul...

Toate celelate il au pe roata...

La modelele mai noi, de dupa 80- 85 am impresia ca sa revenit la sintemul de "melci" in carcasa, pe pinionul pe care se prinde lantul.

@stress_L&P...daca motorul tau arata asa inseamana ca fostii proprietari au facut ceva matraseli cu actele...au pus pe cadrul de Festival motor de '49...sau din doua motoare proaste au facut unul bun...si au combinat si au matrasit ceva pe acolo.

In mod normal la un '56 nu ai cum sa montezi sistemul ala sub capacul din dreapta pntru ca parghia de ambreaj este montata chiar pe capac si nu ar mai ava loc mimic pe acolo...

Oricum mie mi se pare prot gandita chestia cu pargia prinsa pe capac. Ai mari probleme cu cablul de ambreiaj si cu "butoiasele"

@ZIDU'-le cred ca rusi nu au facut mai multe tipuri de melci...sunt standard...cred...sambata o sa pot sa te lamuresc. O sa merg la tara...acolo am celalalt Festival demontat si de curiozitate o sa numar cati dinti ondulati (sa le zicem asa) sunt pe acea piesa...

Numa' bine! :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
@stress_L&P...daca motorul tau arata asa inseamana ca fostii proprietari au facut ceva matraseli cu actele...au pus pe cadrul de Festival motor de '49...sau din doua motoare proaste au facut unul bun...si au combinat si au matrasit ceva pe acolo.

In mod normal la un '56 nu ai cum sa montezi sistemul ala sub capacul din dreapta pntru ca parghia de ambreaj este montata chiar pe capac si nu ar mai ava loc mimic pe acolo...

Oricum mie mi se pare prot gandita chestia cu pargia prinsa pe capac. Ai mari probleme cu cablul de ambreiaj si cu "butoiasele"

aaaaa... eu am spus ca il am in stanga... :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii Sigma Sport,iti instructiuni,trebuie sa masori diamentrul rotii exact,rezultatul(in milimetrii) il inmultesti cu 3,14 si iti da un numar pe care il introduci in kilometraj si pe baza asta iti masoara viteza.Dupa aia am masusat cu ruleta 50 de metrii si am marcat locul si am resetat kilometrajul.L-am pus pe linia de start si cand am trecut prin dreptul liniei de 50 de metri s-a facut 0.05 adica 50 de metrii deci indica foarte bine,pe cei interesati am dat 800 mii pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la astea electronice problema este ca trebuie sa ai 2 mm intre senzor si maseluta aia metalica de pe spita. cam greu de realizat la ij

@ Phoenix_Harley ai numarat ? Ca la mana a 2-a am gasit in targ la un mos saiba si melc cu peste 500 mii si la pretul asta mai bine ii dau foc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu mi-am pus kilometraj de bicicleta dar ..n-am reusit sa-l folosesc ..pt. ca imi face motorul (partea electrica ...)paraziti :o :blbl: :o si cum da o scantee pe un piston cum se inchide vitezometru si se restarteaza... de la ce o fi ??? :wave: ...am schimbat pipe, platine , condesatori ,o bobina ... draq sa o ia ca nu mai stiu ...

acu' il tiu pe post de obiect de ala sa se mire prostii ..."nenea ..dar ala la ce foloseste ?"

Editat de scaf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Phoenix_Harley ai numarat ? Ca la mana a 2-a am gasit in targ la un mos saiba si melc cu peste 500 mii si la pretul asta mai bine ii dau foc

Imi pare rau dar sambata am avut niste probleme destul de nasoale si de aceea a trebuit sa aman plecarea la tara...imi pare rau...eram pregatit sa plec...dar au aparut niste probleme neasteptate in ultimul moment...sper sa ajung sambata asta.

Oricum mie nu mi separe mult 500 de mii... :wave: mi se pare ENORM DE MULT!!!!

Mai stiu eu un astfel de mosh in targ la Craiova...a cerut 700 de mii pe trei discuri de ambreaj...hmm..."Pai din ce sunt domne' facute? Din platina?"

Continua insa sa mai cauti...si sper sa ajung de data asta sambata la tara.

 

Numa' bine! :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu mi-am pus kilometraj de bicicleta dar ..n-am reusit sa-l folosesc ..pt. ca imi face motorul (partea electrica ...)paraziti  :o  :blbl:  :o si cum da o scantee pe un piston cum se inchide vitezometru si se restarteaza... de la ce o fi  ???  :wave: ...am schimbat pipe, platine , condesatori ,o bobina ... draq sa o ia ca nu mai stiu ...

acu' il tiu pe post de obiect de ala sa se mire prostii ..."nenea ..dar ala la ce foloseste ?"

poti incerca sa tragi un fir de la - ul bateriei vitezometrului digital la sasiul motocicletei si sa pui un fir ecranat pana la senzor. Dar pt chestiile astea deschide si tu un topic.

Eu sunt de parere ca tot solutia clasica e mai frumoasa, sa vezi cum se duce acul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti incerca sa tragi un fir de la - ul bateriei vitezometrului digital la sasiul motocicletei si sa pui un fir ecranat pana la senzor. Dar pt chestiile astea deschide si tu un topic.

Eu sunt de parere ca tot solutia clasica e mai frumoasa, sa vezi cum se duce acul :wave:

salutare !

am mai avut topic pe tema asta cu parazitii ..dar nici o idee de acolo n-a mers ... sunt la maxim de acord cu tine ca un vitezometru clasic are farmecul lui (mai ales ca pana acum am tot incercat sa-mi mentin rusoaica cat mai originala ..).dar nu am gasit !(sau cand am gasit, am gasit tot ciurucuri !)...iar cel electronic are totusi niste facilitati in plus (daca e bine reglat !) (viteza medie , distante , viteza maxima..etc...)

 

p.s. sunt sigur ca parazitii sunt provocatii de undeva de la bobine ,fise pipe ...mai putin de la combinata ruseasca ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai facut ceva cercetari si am constatat ca exista 2 tipuri de ij 56.

Alea cu aripa fata pe roata au melcul pentru kilometraj in blocul motor

Alea cu aripa sus pe jug au melcul pentru kilometraj jos la roata (din asta am eu)

 

Sunt curios daca exista diferente constructive la motor si cutie

 

 

@scaf hai sa ne vedem si sa incerc sa fac eu ecranajul. daca merge la tine si nu reusesc sa gasesc unul original poate imi iau si eu unul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am reusit sa-mi rup cablul de la kilometraj,l-am agatzat in ceva ierburi,am fost pe un deal sa-i fac rodajul ca n-am numere si uite ce patesc.Am zis ca mai bine astept o luna decat sa ma mai duc pe deal,kilometrajul are inregistrat 36 km si am dat pe el 800.000 :drink: :laugh: :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

@scaf: zi-mi si mie te rog de unde ti-ai luat kilometrajul respectiv? as vrea si eu pentru Jawa mea. In plus, v-a iesit treaba cu ecranarea (sau, cu alte cuvinte: daca imi iau si am aceleasi simptome ca la tine, exista remediu?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multzumesc tuturor!

Momentan sa termin paint job-ul shi pe urma oi vedea eu shi cu chiolometrajul....

Am tot cautat in targ da' n-am gasit ceas :)

Cred ca inventez ceva pe baza vitezom. de Trabi in carcasa mai mica shi eventual un amgrenaj pt. corectzie pe cablu- solutzia se fol. la camioane....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si io o problema (stress_l&p a spus ca e o veche buba ijurilor, dar io ash vrea sa vad dak se poate face ceva). :) vitezometrul meu se mishca dar niciodata nu shtiu ce viteza am pt ca penduleaza dreapta stanga mult.... de obicei cand trag de gaz in a 4a ajunge sa penduleze acul pana la 150 km/h.

 

shtie cineva care e cauza si cum o pot depana? odometrul (kilometrajul, aparatul de inregistrat km merge ok si acul vitezometrului pare sa se invarta pe langa viteza motocicletei dar nu sta fix pe aceasta - pe viteza :P )

 

danke

 

m :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...