Sari la conținut

Scuteristii, Pericol Pentru Circulatie


le_KiKi
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

Cine este interesat in a lucra ca livrator de pizza pentru "PHD by Pizza Hut" este invitat sa depuna CV la magazinul din Calea Vitan nr.23D sau in Calea Dorobanti 5-7 (Pizza Hut). Ne puteti contacta si pe www.PHDpizza.ro sau la telefon 021 201 17 60 sau 0749 099 041.

 

Multumim!

 

sa-l omoare cineva p-asta! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 128
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut!

 

Cine este interesat in a lucra ca livrator de pizza pentru "PHD by Pizza Hut" este invitat sa depuna CV la magazinul din Calea Vitan nr.23D sau in Calea Dorobanti 5-7 (Pizza Hut). Ne puteti contacta si pe www.PHDpizza.ro sau la telefon 021 201 17 60 sau 0749 099 041.

 

Multumim!

;) ;)

termina spammaruleX

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai taceti parca sunteti niste gospodari la 60 de ani.Daca vor sa mearga fara casca,sa nu respecte regulile de circulatie sa mearga in ilegalitate pe mine sincer nu ma deranjeaza este viata lor,cand se vor lovi cu creierii de asfalt atunci se vor trezi la realitate dar din pacate va fi prea tarziu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am vazut 4 rromanizati pe un amarat de scuter.....cum au incaput,numai ei stiu...

 

;) cum ma 4? doamne ce fiinte...mai e cineva de acord ca toti tiganii sa fie gazati? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doamne fereste ...cum sa ii gazam ... prima data ii punem sa continuie canalul dunare-marea neagra si dupa ce ajung cu canalul pana la bucuresti ....putem sa ii gazam ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: cum ma 4? doamne ce fiinte...mai e cineva de acord ca toti tiganii sa fie gazati? :lol:

 

Eu sunt de-acord sa ii gazam :()

 

Si apropo de colorati ... si pe la mine prin cartier vad o gramada cu Piaggio cate 3-4 pe el ... normal ca nu au casca, numar galben ... de acte ce sa-i mai intrebe lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intamplare petrecuta zilele trecute si pe care am mai povestit-o

La Budapesta traversez intersectia dinspre Unirea si in fata mea intra un taran cu un Mondeo (oare de revine Fordul in actualitate? - vezi incidentul de pe autostrada). Bag mana in claxon, pt ca l-am vazut pe berbec ca vrea sa intre. Dar ce credeti, i-a pasat? Mi-a luat fata si ca un "bun crestin" ii :crack:

Ce credeti ca face taranul? Scoate mana pe geam (cu ceasul de aur la mana - spre mirarea mea nu era insa tigan) si-mi face semn sa trec pe langa el. Probabil sa-mi ureze ceva de dulce, ma gandesc eu. Dau sa ma bag pe langa el, si cretinul trage stanga de volan. Eu :lol: :lol: :D Pana la urma o calca, dar il prind din urma la semafor la Tineretului. Norocul lui ca era pe banda din mijloc, iar eu faceam dreapta. :D :kiss: :lol: si am trecut mai departe.

 

Astazi de dimineata am patit ceva nou. Veneam de la Tineretului spre Unirii si, la semaforul de la Budapesta mergand printre masini, imi sare un “pietont” in fata. Franez si opresc, n-aveam nici 10 km/h. Mosul ma vede, se sperie, da cu stangu-n dreptu’ si cade. Dupa ce cade, intra putin sub portbagajul unei SuperNova.

Acesta se ridica, ii spun ca trecerea de pietoni este mai incolo (chiar era la 20m mai in fata mea si era verde pt pietoni) si pleaca.

Mosul (altul) din Supernova deschide usa sa se uite ce s-a intamplat si-mi bloca accesul. Ii spun sa inchida usa ca sa trec, dar pare ca nu proceseaza informatia. Imi tranteste o replica de genul “Faceti campanii la tv ca sa sensibilizati lumea…” Ii tai vorba scurt si-l rog sa inchida usa pt ca nu-l priveste ce s-a intamplat si plec pt ca tocmai se facuse verde.

 

Acum imi dau eu seama cum priveste majoritatea soferilor lumea celor pe 2 roti. Pun pariu ca "daciotul" ma considera vinovat, desi eu n-am facut nimic.

Chiar suntem considerati niste paria, niste pericole pt circulatie si siguranta, cand de fapt ei provoaca cele mai multe accidente. Hai ca ma opresc aici ca incep sa ma enervez, ca doar sunt un pericol pt circulatie. Nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brick dimpotriva, eu zic ca-s norocos pt ca n-am patit nimic. Doamne ajuta si de acum incolo! Oricum eu merg prudent.

 

Ce sa mai zic de idiotii care ma depasesc cel mai adesea prin pasajul Unirii si se baga brusc in fata mea. Tot eu sunt pericolul nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti ghinionist ca ai parte de multe evenimente neplacute in trafic.

Pasajul de la Unirii e tare infricosator :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am vazut 4 rromanizati pe un amarat de scuter.....cum au incaput,numai ei stiu...

 

eu am vazut trei pe un scuter ,

-cel din fata : casca , manusi , vesta

-cel din spate : casca , vesta , si o geaca

-cel de la mijloc : era fara casca , in slapi , in tricoi , atarna acolo pt ca nu avea unde sa-si puna picioarele ,

,si mai si fuma intre ei :) :D

Editat de sica_sibiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am vazut trei pe un scuter ,

-cel din fata : casca , manusi , vesta

-cel din spate : casca , vesta , si o geaca

-cel de la mijloc : era fara casca , in slapi , in tricoi , atarna acolo pt ca nu avea unde sa-si puna picioarele ,

,si mai si fuma intre ei :D :)

:lol: oare mama prostilor e mereu gravida? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma o fi, dar si eu am mers la tara cu inca 4 pe scuter, desigur nu cu al meu si desigur nu pe drum, pe o poteca, desigur doar de amuzament. A fost ras, pe un F10 :). Ce ziceti voi cu gazatul e pacat, va vede Dumnezeu. El le-a dat viata, au si ei un rol...:probabil ca romani sa-si dea seama ca sunt si ei superiori fata de cineva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am vazut trei pe un scuter ,

-cel din fata : casca , manusi , vesta

-cel din spate : casca , vesta , si o geaca

-cel de la mijloc : era fara casca , in slapi , in tricoi , atarna acolo pt ca nu avea unde sa-si puna picioarele ,

,si mai si fuma intre ei :) :D

:) :lol: nebuni!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost in week-end la Craiova. Nu tin minte sa fi vazut macar un scuterist care sa aiba casca. Majoritatea aveau echipamentul de smecheri: slapi, pantaloni scurti, maieu si ochelari de soare.

Ca sa nu mai amintesc de o vitezana pe care erau 2 gelati in pantaloni scurti si cu nelipsitii ochelari de soare.

Dezastru in orasul meu natal. Fiti cu ochii la stirile de la ora 5 ca o sa-i vedeti in curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Depinde foarte mult si cine e pe scuter.De exemplu astazi am iesit la o plimbare împreuna cu înca 2 prieteni (am circulat doar cu 50 în afara doar de placerea de a ne plimba, bineînteles purtam casca si nu de aia la 50 ron). Când am ajuns într-o curba cam strâmta (linie continua, de vizibilitate nici sa nu vorbesc) vad o masina care venea cu viteza din spate (m-am gândit ca ne va depasi dar tinând cont de drum si ca mai erau 2 prieteni pe marginea drumului am zis ca e cam riscant mai ales de ar veni o masina din fata) si asa a si fost doar ca înainte de a ma depasi eu am frânat la maxim claxonând si am tras pe dreapta, pot sa spun ca soferul ala sa (cuvant urat) pe el când a vazut ditamai dubita, noroc cu manevra mea, a scapat la mustata.

 

 

 

 

 

RESPECT!

Editat de ReSpeCT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde foarte mult si cine e pe scuter.De exemplu astazi am iesit la o plimbare împreuna cu înca 2 prieteni (am circulat doar cu 50 în afara doar de placerea de a ne plimba, bineînteles purtam casca si nu de aia la 50 ron). Când am ajuns într-o curba cam strâmta (linie continua, de vizibilitate nici sa nu vorbesc) vad o masina care venea cu viteza din spate (m-am gândit ca ne va depasi dar tinând cont de drum si ca mai erau 2 prieteni pe marginea drumului am zis ca e cam riscant mai ales de ar veni o masina din fata) si asa a si fost doar ca înainte de a ma depasi eu am frânat la maxim claxonând si am tras pe dreapta, pot sa spun ca soferul ala sa (cuvant urat) pe el când a vazut ditamai dubita, noroc cu manevra mea, a scapat la mustata.

 

 

 

 

 

RESPECT!

Noroc pentru tine cu manevra ta, ca se urca linistit ala cu masina peste tine. Ai grija data viitoare cu franarea excesiva cand esti depasit, s-ar putea sa reduci prea mult spatiul dintre tine si ala si sa te agate...

 

P.S. Initiatorul topicului se plangea la data aceea de pericolul ce-l reprezinta pentru circulatie scuteristii, sper din suflet ca acum a mai coborat din "fumurile motociclistice" si realizeaza ce pericol reprezinta motociclistii care se cred invincibili! Sau tot degeaba?!

 

Bafta! ;)

Editat de VladuL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum nu vreau sa fiu rau, am detinut la randul meu scutere si le inteleg pe deplin utilitatea si "fun element-ul".insa....

In ultimele cateva saptamani, (mergand cu conserva) am fost mai atent la scuteristii care imi provocau diferite probleme (trecut pe rosu, taiat fata,schimbat cate trei benzi odata samd) si am observat ca 95% dintre ei erau tigani, neechipati, cu rable neinmatriculate, cu gelu-n freza, etc...

In concluzie, abia astept sa mai imi taie vreunu calea sau sa treaca pe rosu pentru ca in mod incredibil, voi uita sa calc pe frana...

;)

 

Deci, daca te recunosti in text-ul de mai sus, fereste-te de toate fabiile albe pe care le vezi..

Editat de THC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crezi ca tiganii "se dau" pe forum? cum zicea un alt user pe un alt topic, cei despre care se vorbeste aici, nu vor citi niciodata aceste randuri. ma facetei sa-mi para rau ca sunt pe forum. de anul trecut de cand merg pe scuter, am auzit din partea majoritatii motociclistilor cum ca "scuteristii sunt niste ratati, niste cretini, nu au habar reguli de circulatie" etc. nu am auzit nicodata spunandu-se "bai, am vazut un scuteristi... bai ce bine mergea" sau "mi-a placut frate ala, ca stia sa dea semnal de fiecare data cand schimba directia / banda" sau "a vrut sa schimbe banda dar m-a observat si mi-a cedat trecerea".... toti suntem niste cretinoizi din cauza tiganilor pe care nici voi, nici noi (cei putini) nu-i inghitim...

la fel, nu am auzit niciodata ceva de genul "bai, am intalnit un motorist, aveai impresia ca are 7 vieti, asa mergea... habar nu avea de reguli"... daca unu cu masina se plange de comportamentul unuia dintre voi in trafic, i se sare in cap, ca de, e conservar, ce drept are sa se ia de voi, MOTOCICLISTII?!?!?! dar nu va ganditi ca poate si voi puteti gresi!!! toti suntem oameni, toti suntem supusi greselilor... conteaza numai cat de mult vrei sa te schimbi si sa inveti eventual din greseala pe care ai comis-o (daca ai reusit sa scapi)

nu sunt aici sa fac educatie nimanui... nu am carnet (nici a nici ;) am condus numai scuter si bicicleta pana acum... dar mi se cam face greata cand toti se dau rotunzi, ei nu au cum sa greseasca, in schimb ceilalti sunt niste ratati, niste terminati...

a nu se intelege gresit, pe cocalari mi-as dori si eu sa ii vad sub roti (eventual de TIR) dar nu mai generalizati fratilor! nu inseamna ca daca ai motor esti zeu, iar daca ai scuter esti un rahat cu ochi....

 

bafta multa si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crezi ca tiganii "se dau" pe forum? cum zicea un alt user pe un alt topic, cei despre care se vorbeste aici, nu vor citi niciodata aceste randuri. ma facetei sa-mi para rau ca sunt pe forum. de anul trecut de cand merg pe scuter, am auzit din partea majoritatii motociclistilor cum ca "scuteristii sunt niste ratati, niste cretini, nu au habar reguli de circulatie" etc. nu am auzit nicodata spunandu-se "bai, am vazut un scuteristi... bai ce bine mergea" sau "mi-a placut frate ala, ca stia sa dea semnal de fiecare data cand schimba directia / banda" sau "a vrut sa schimbe banda dar m-a observat si mi-a cedat trecerea".... toti suntem niste cretinoizi din cauza tiganilor pe care nici voi, nici noi (cei putini) nu-i inghitim...

la fel, nu am auzit niciodata ceva de genul "bai, am intalnit un motorist, aveai impresia ca are 7 vieti, asa mergea... habar nu avea de reguli"... daca unu cu masina se plange de comportamentul unuia dintre voi in trafic, i se sare in cap, ca de, e conservar, ce drept are sa se ia de voi, MOTOCICLISTII?!?!?! dar nu va ganditi ca poate si voi puteti gresi!!! toti suntem oameni, toti suntem supusi greselilor... conteaza numai cat de mult vrei sa te schimbi si sa inveti eventual din greseala pe care ai comis-o (daca ai reusit sa scapi)

nu sunt aici sa fac educatie nimanui... nu am carnet (nici a nici ;) am condus numai scuter si bicicleta pana acum... dar mi se cam face greata cand toti se dau rotunzi, ei nu au cum sa greseasca, in schimb ceilalti sunt niste ratati, niste terminati...

a nu se intelege gresit, pe cocalari mi-as dori si eu sa ii vad sub roti (eventual de TIR) dar nu mai generalizati fratilor! nu inseamna ca daca ai motor esti zeu, iar daca ai scuter esti un rahat cu ochi....

 

bafta multa si asfalt uscat!

 

Prietene, sunte de acord cu tine, si NU am generalizat.

Sunt constient ca o mare parte din cei pe care i-am mentionat mai sus nu frecventeaza forumurile, totusi nu va dati rotunzi ca nici aia care sunt echipati si merg pe scutere inmatriculate nu merg legal...

Ca idee...eu stau prin zona IGP si trecand cu masina catre casa tot vad scuteristii cand se aduna la fantana de la circ. Acum cateva luni era sa il fac praf pe unul dintre ei care a uitat ca trebuie sa acorde prioritate cand iese in bulevard...

In alta ordine de idei...

Si mie imi vine sa il iau la palme pe ala cu vitezana care trece cu 80 la ora printre masinile de la stop si imi da peste cap oglinda

Sau pe Hiperretardul (Supermoto) care trece pe o roata pe langa mine de sare inima din mine....

Pe astia cel putin poti sa ii tragi la raspundere intr-un fel sau altul, poti sa ii iei carnetul, sa ii retii talonul, omul ala poate fi tras la raspundere pentru ce face...

Voi...chiar daca il aveti inmatriculat...nu va obositi sa ii faceti asigurare...profitati la maxim de golurile legislative...

 

ma rog...acum poate imi vars frustrarile, insa pe bune... feriti-va de fabiile albe daca va stiti ca mergeti aiurea...

Editat de THC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...