Sari la conținut

Bobbere, poze si detalii


ayevea
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 305
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca nu-i cu suparare, eu credeam ca-i vorba de bobber-e, d-aia m-a si interesat acest topic, dar vad ca se da nasol in chopper-e... ce se intimpla?

Editat de Roadkill_Himself
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da unde-s chopperele? ca io nu le vad..........!

 

 

Apehanger-e, roti fata de 21" and stuff... astea-s chopper-e, dude!

 

Nu zic, in ziua de azi vezi motoare, cu asemenea accesorii, trecind drept bobber-e, sau fiind numite asa, dar asta nu schimba nimic. E o diferenta finuta, intre un chopper si un bobber, dar diferenta exista.

 

Ma rog, nu e cazul sa despic firul in 15, dar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apehanger-e, roti fata de 21" and stuff... astea-s chopper-e, dude!

 

Nu zic, in ziua de azi vezi motoare, cu asemenea accesorii, trecind drept bobber-e, sau fiind numite asa, dar asta nu schimba nimic. E o diferenta finuta, intre un chopper si un bobber, dar diferenta exista.

 

Ma rog, nu e cazul sa despic firul in 15, dar...

 

de acord! insa eu nu vad de ce nu am mai numi un Bobber doar ca are un semi ape sai zic asa, ei no fi 100% bobber dar linia duce acolo, e stilul japanilor , agresiv.

 

 

de acord diferenta e finuta!

 

furca este absolut bestiala

 

superb! fruca stil indian cu arc(foaie)lamelara!

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apehanger-e, roti fata de 21" and stuff... astea-s chopper-e, dude!

 

Nu zic, in ziua de azi vezi motoare, cu asemenea accesorii, trecind drept bobber-e, sau fiind numite asa, dar asta nu schimba nimic. E o diferenta finuta, intre un chopper si un bobber, dar diferenta exista.

 

Ma rog, nu e cazul sa despic firul in 15, dar...

 

ilie tre sa te contrazic, tu ce vrei sa spui ca pe bobbere nu se pune apehanger sau roata de 21....eu cred ca te inseli ilie....sa nu imi spui tu ca boober style este doar cu roti groase fata spate si ghidoane joase ca te inseli....hai ca o sa vb noi pe mess ok...

 

unele dintre ele nu sunt bobbere in intreegime au mici combinatii si de alte stiluri care dau spre bobber oricum...

 

salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ilie tre sa te contrazic, tu ce vrei sa spui ca pe bobbere nu se pune apehanger sau roata de 21....eu cred ca te inseli ilie....sa nu imi spui tu ca boober style este doar cu roti groase fata spate si ghidoane joase ca te inseli....hai ca o sa vb noi pe mess ok...

 

unele dintre ele nu sunt bobbere in intreegime au mici combinatii si de alte stiluri care dau spre bobber oricum...

 

salut

 

asa am gindit si eu, deja incepeam sa-mi fac griji si m-am aprofundat in studii!

dar tot nui dau dreptate pe deplin ;) , cel putin nu in ce priveste discutia legata de roata de 21 si apehanger.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic si doar teoretic vorbind, singurul bobber de pe acest topic este Harley-ul negru/orange din fotografia de mai jos. Este pur si simplu o motocicleta de pe care s-a luat fara sa se mai aduge nimic strain de motocicleta originala. Este vorba despre bobberul sportiv(curse amatori,imitatie motociclete curse ,lucru popular in anii `50).Este conceptul initial ,care a servit ca idee si platforma pentru conceptul de bobber hot rod.Toate motoarele postate aici sunt bobbere. Nu vad legatura cu chopperele din punct de vedere optic. Ape-ul este unul din simbolurile bobber si s-a folosit cu mult inainte ca sa apara chopper-ul ca concept. Daca un motor vine din fabrica cu roata de 21 si il bobberesc (dau aripa fata jos si tot ce este nenecesar pentru folosinta sportiva,fara sa mai adug nimic) va fi mai bobber decat orice motocicleta facuta din bucati in stil bobber.Ma refer si la cele care au pusa roata groasa pe fata pentru a intra mai bine in sablonul de bobber vizualizat de majoritatea. Acest sablon a aparut din cauza ca in anii 50, HD nu a produs nici o motocicleta cu roata subtire pe fata in afara de KHK/Sportster.Evident ca motocicletele bobberite aveau roata groasa pe fata. Dar motoare bobberite nu au fost doar HD.dar si Triumph,Norton,Indian etc, motociclete care aveau diferite feluri de roti pe fata. Roata de fata nu are nici o relevanta.

 

Pe langa pozele cu bobbere facute in zilele noastre, sunt si cateva poze cu bobbere originale din anii `50. Au si roti pe 21 si Ape-uri.

post-7907-1210884249_thumb.jpg

post-7907-1210884277_thumb.jpg

post-7907-1210884288_thumb.jpg

post-7907-1210884322_thumb.jpg

post-7907-1210886625_thumb.jpg

post-7907-1210886638_thumb.jpg

post-7907-1210886649_thumb.jpg

post-7907-1210886660_thumb.jpg

post-7907-1210886672_thumb.jpg

post-7907-1210886683_thumb.jpg

Editat de easybiker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Michael Schumacher's Custom California Bobber

 

 

ce spuneti de asta? eu unul nu stiam de ea....

 

 

Uhm ... Michael Schumacher este amator de motociclete? Tare ciudata alaturarea.

N-as zice ca-s chiar incantat...

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, dudes! Fie si cu Ape, si cu roata de 21". I couldn't care less, daca-s misto motoarele...

 

 

 

Apropos Scumacher: e fan motoare si s-au facut citeva ce-i poarta numele, care "oficiale", care "neoficiale". Nu stiu daca-i fan chopper-e, sau bobber-e, dar ieri am auzit o stire cum ca va participa la ceva curse moto, dar incognito. Poanta misto e ca la stiri s-a spus numele sub care va concura, deci fuck incognito. Numele l-am uitat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

easybiker ... alex daca tot pui poze ce ar fii daca ai pune si linkurile unde ai gasit pozele...ar fii mult mai bine...stiu ca multe din poze le ai pe calculator...dar cit posibil incearca sa pui si linkuri de pe unde gasesti pozele ....

 

salut si numa bine roby

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

le aveam prin pc, chiar nu mai stiu de unde si cand le-am luat

 

dar mai scot cateva

 

 

1981 shovel head, motor '74

 

din pacate nici la astea nu pot pune nici un link.....

 

imi place la nebunie farul cu lentila galbena....are ceva anume...

post-31043-1211378701_thumb.jpg

post-31043-1211378707_thumb.jpg

post-31043-1211378714_thumb.jpg

post-31043-1211378720_thumb.jpg

post-31043-1211378724_thumb.jpg

post-31043-1211378728_thumb.jpg

post-31043-1211378733_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

le aveam prin pc, chiar nu mai stiu de unde si cand le-am luat

 

dar mai scot cateva

 

 

1981 shovel head, motor '74

 

din pacate nici la astea nu pot pune nici un link.....

 

imi place la nebunie farul cu lentila galbena....are ceva anume...

 

Este facut de GarageCompany,cei care au facut si motorul lui Shumy.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...