Sari la conținut

Topicul atasistilor. Pagina oficiala


Aleko
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator MosRahao

sunt foarte tulburat de cele ce citesc

Pai de ce? E normal pt o motocicleta veche, bine ca a tzinut la drumul de 350 km... Era de asteptat.

 

poate el nu are nici o vina

el a vindut o moto SH .

 

absolut corect, asa gandesc si io. nu am descris ce a gasit Pedros in ea ca sa ma plang, ci asta e realitatea, ce era de asteptat dealtfel.

 

Băiatul s-o fi gândit că din banii investiți în roțile alea poate să acopere o lacună mai mare a rusoaicei. Dupa cum vezi a dat peste Andreea Marin cu surprizele ei , ascunsă în motor aÂşa că fondurile se alocă în funcție de priorități. Sistemul de frânare pe care îl are el funcționează foarte bine dacă e reglat ca lumea.

 

Exact! Franele reglate vor fi suficiente in varianta pe saboti. In plus, eventualele amortizoare pe aer (asociate eventual franei pe disc, varianta la care ma gandeam la un moment dat dar mi-a trecut) au si parti rele, de ex dificultatea majora in a le repara... Imi trebuie ca moto sa fie fiabila, in primul rand. Dacva voiam frane bune, imi luam Hayabusa. :D

 

Aham... Multa bataie de cap cu alte cuvinte...

Festina, stai bland si pune la punct ceea ce ai deja. :cheers:

 

Va tin la curent. Asta incerc sa fac, si opinia lui pedros este sa profitam cat mai mult de ce e bun deja. Si normal ca evitam bataile de cap cu rezultate incerte sau nu cu mult superioare, mergem pe cararile batatorite...

 

Deocamdata, Dany nu are decat putine piese pe stoc din ce-mi trebuie, undeva in 15-20 feb mi-a zis ca pot avea si restul... aia e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Spor la treabă, iar parbriz poți să-ți faci din plexiglas, este la BricoStore toate grosimile Âşi-l modelezi cu pistolul de aer cald.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

parbriz poți să-ți faci din plexiglas

pai, da, daca macar as avea si pistolul cu aer fierbinte... am vb cu dl. Bogdan Harea, mi-a zis ca mi-l poate face cu usurintza... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai, da, daca macar as avea si pistolul cu aer fierbinte... am vb cu dl. Bogdan Harea, mi-a zis ca mi-l poate face cu usurintza... :cheers:

 

vezi ca daca ajungi la Bogdan sa nu se ia" yamahita":) baftaaaa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

De ce să nu se poată? Dacă arată altfel (mai ... minimal) nu înseamnă că nu are aceleaÂşi (repartizate) mase ca suratele ei cu faruri mai "oblice".

Sau crezi că Apriliile de 125 (pt că e vorba de 2T) sau chiar 350 sunt mai bune? Doar arată altfel, mai carenate, mai "eye-catchy".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce să nu se poată? Dacă arată altfel (mai ... minimal) nu înseamnă că nu are aceleaÂşi (repartizate) mase ca suratele ei cu faruri mai "oblice".

Sau crezi că Apriliile de 125 (pt că e vorba de 2T) sau chiar 350 sunt mai bune? Doar arată altfel, mai carenate, mai "eye-catchy".

ma refeream strict la frana fata<e pe saboti>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator MosRahao

Sau crezi că Apriliile de 125 (pt că e vorba de 2T) sau chiar 350 sunt mai bune? Doar arată altfel, mai carenate, mai "eye-catchy".

 

compar cu Vespa ET2. 90 kg, 50 cc, 2 timpi. Vespa, pe roata fatza, are frana pe disc... fara doar si poate ca frana pe tambur este un anacronism... chiar si pe spate mi se pare naspa, marturisesc, avand io la Viroaga. oricum, nu ca e motoru` in 2 sau 4 timpi conteaza, nici capacitatea cilindrica, ci mai ales masa ( a "obiectului+a pasagerului) si cum o poti frana eficient, cand se deplaseaza cu viteza delta t... iertati-mi platitudinea, dar e evident!

 

deci nu e chestie de imagine :cheers:

 

iubim aceste motociclete pentru oricealtceva -dar nu pentru eficientza: cel putin eu unul...

 

ma refeream strict la frana fata<e pe saboti>

 

tare filmuletzul! si muzica... :)

 

 

....................................................................................

 

va rog, in masura in care cineva cunoaste un furnizor serios de piese pt IJ Planeta 5... lista de piese ce am nevoie am scris-o aici: http://www.motocicli...42#entry3049242

in acest moment, motocicleta e desfacuta-n bucati in garajul lui Pedros. danny_oldmoto, ce a promis livrarea pieselor din lista, nu poate onora comanda. as vrea sa imi continui proiectul. in masura in care este posibil.

 

asadar, va rog mult prieteni sa ma ajutati iarasi, cu o sugestie privitoare la cum sa reusesc sa cumpar piesele necesare restaurarii motocicletei. multumesc anticipat!

 

UPDATE 16 FEBRUARIE:

 

Tocmai am inventariat piesele de schimb comandate la dl. Gaspar Vasile si sosite chiar astazi. Un om serios, care si-a respectat cuvantul dat. Comanda a sosit intocmai si la timp, asa ca revizia motorului poate sa inceapa! In curand Ij-ul o sa zbarnaie iar din aprilie o sa fie totalmente apt de drum, inclusiv partea estetica, asa cum mi-am propus.

 

Multumesc mult lui kelu 265 - mi-a daruit o seama de piese noi ! :cheers:

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

compar cu Vespa ET2. 90 kg, 50 cc, 2 timpi. Vespa, pe roata fatza, are frana pe disc... fara doar si poate ca frana pe tambur este un anacronism... chiar si pe spate mi se pare naspa, marturisesc, avand io la Viroaga. oricum, nu ca e motoru` in 2 sau 4 timpi conteaza, nici capacitatea cilindrica, ci mai ales masa ( a "obiectului+a pasagerului) si cum o poti frana eficient, cand se deplaseaza cu viteza delta t... iertati-mi platitudinea, dar e evident!

 

deci nu e chestie de imagine :cheers:

 

iubim aceste motociclete pentru oricealtceva -dar nu pentru eficientza: cel putin eu unul...

 

 

 

tare filmuletzul! si muzica... :)

 

 

....................................................................................

 

va rog, in masura in care cineva cunoaste un furnizor serios de piese pt IJ Planeta 5... lista de piese ce am nevoie am scris-o aici: http://www.motocicli...42#entry3049242

in acest moment, motocicleta e desfacuta-n bucati in garajul lui Pedros. danny_oldmoto, ce a promis livrarea pieselor din lista, nu poate onora comanda. as vrea sa imi continui proiectul. in masura in care este posibil.

 

asadar, va rog mult prieteni sa ma ajutati iarasi, cu o sugestie privitoare la cum sa reusesc sa cumpar piesele necesare restaurarii motocicletei. multumesc anticipat!

 

UPDATE 16 FEBRUARIE:

 

Tocmai am inventariat piesele de schimb comandate la dl. Gaspar Vasile si sosite chiar astazi. Un om serios, care si-a respectat cuvantul dat. Comanda a sosit intocmai si la timp, asa ca revizia motorului poate sa inceapa! In curand Ij-ul o sa zbarnaie iar din aprilie o sa fie totalmente apt de drum, inclusiv partea estetica, asa cum mi-am propus.

 

Multumesc mult lui kelu 265 - mi-a daruit o seama de piese noi ! :cheers:

 

sa le folositi sanatos si asteptam poze cu ij ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

sa le folositi sanatos si asteptam poze cu ij ul

 

multumesc! probabil chiar in acest weekend o sa trag ceva poze in garajul lui Pedros, cu ocazia ca incepem montajul... ma rog, mai mult Pedros cu sapa; io pe langa el, cu mapa... :friends:

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc! probabil chiar in acest weekend o sa trag ceva poze in garajul lui Pedros, cu ocazia ca incepem montajul... ma rog, mai mult Pedros cu sapa; io pe langa el, cu mapa... :friends:

 

 

abia satept sa vad ce ati mesterit la ij.bafta in tot ce faceti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

abia satept sa vad ce ati mesterit la ij.bafta in tot ce faceti

 

la fel si dvs sa aveti, am urmarit topicul ref. la noua dvs achizitie si va felicit - sa fie intr-un ceas bun si la dvs! tot respectul!

 

si de asemenea, in masura posibilului, sa ne tineti la curent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc! probabil chiar in acest weekend o sa trag ceva poze in garajul lui Pedros, cu ocazia ca incepem montajul... ma rog, mai mult Pedros cu sapa; io pe langa el, cu mapa... :friends:

 

Eu zic sa lasi mapa de-o parte si sa pui mana si pe sapa ca tare mult o sa-ti mai fie de folos pe viitor. Spor la treaba !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce să nu se poată? Dacă arată altfel (mai ... minimal) nu înseamnă că nu are aceleaÂşi (repartizate) mase ca suratele ei cu faruri mai "oblice".

Sau crezi că Apriliile de 125 (pt că e vorba de 2T) sau chiar 350 sunt mai bune? Doar arată altfel, mai carenate, mai "eye-catchy".

nu compara un 2T modern cu acest motor DKW din anii '30 - nici macar la capitolul 125.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator MosRahao

Nu e bai, mai dai jos din crom si o lasi mai subtire la accesorii. 1500cc, io zic ca trage harabaia dupa ea. :)

 

da. accesoriile si cromul excesiv mi s-au parut si mie cam stridente....

 

a! am gasit chiar azi pe ADV imagini cu un alt atas interesant... (bine, din alta zona folclorica, desi de prin aceeasi tzara...) stai asa sa-l caut si pun linkul acusica...

 

uite: http://advrider.com/forums/showthread.php?t=739872 si merita citita si povestea, se plimbara ceva cu Uralul oamenii aia. Sper sa va placa!

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Cu intarziere, cateva poze...

 

Sunt pe drumul cel bun si probabil in jurul datei de 2 aprilie moto va fi gata. Nu zic 1 aprilie, ca sa nu sune a pacaleala :-))) Saptamana ce vine imi va sosi si restul de piese, maine rotile merg la Rabinul, in fine, lucrurile incep a se lega. La momentul actual, Pedros e mult mai avansat cu motorul decat vedeti in poze.... Asadar:

 

Spor la mestereala!

 

Multumesc frumos (tie dar si si celorlalti) pentru incurajari si sustinere. Am tropait pe langa Pedros si m-am mai ocupat de una-alta, chestiuni ajutatoare. Intr-adevar, prinde bine chiar si salahoreala, ca mai intra-n tartacutza una-alta. Voi cauta sa mai merg la atelier, chiar si chestiile necalificate (gen spalat piese, demontari, etc) tre`sa le faca cineva. In plus, urmeaza montajele si daca la motor imi prind urechile, montajul comenzilor, al semnalizatoarelor noi si alte asemenea imi va face placere sa le rezolv personal...

post-67793-0-71328500-1331030747_thumb.jpg

post-67793-0-10054000-1331030759_thumb.jpg

post-67793-0-91358800-1331030770_thumb.jpg

post-67793-0-98640000-1331030782_thumb.jpg

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...