Sari la conținut

Topicul atasistilor. Pagina oficiala


Aleko
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut ,intru iar in joc cu proaspat reconditionata gs 500 din 1977,stiti cum sint lunile de iarna gandim ,cautam,ne ducem la dracu in prasnic si mereu zic asta este ultima ei nu ,cu mari eforturi am pus o pe linia de plutire ,acum este OK tehnic mai urmeaza inmatricularea are inca buletin de austria,totusi am scos o la drum cu alte acte am riscat dar nu am putut rezista tentatiei si sa stiti ca alt ceva demaraj ,tinuta de drum cesamai facuta sa inghita chilometri cutia face toti bani, sase trepte asigura demaraje rapide si o viteza de croaziera la 90/110 super OK,am vazut ca ati vazut o pe bikeshop .

post-54357-0-91088300-1364413823_thumb.jpg

post-54357-0-86009300-1364413858_thumb.jpg

post-54357-0-17718100-1364413883_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma de ce vrei sa o vinzi daca esti asa entuziasmat?

salut o vand pentru a face loc altui proiect ,mai am de ja trei nu pot sa le sustin financiar pe toate si ma blocheiaza si ca spatiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ,intru iar in joc cu proaspat reconditionata gs 500 din 1977,stiti cum sint lunile de iarna gandim ,cautam,ne ducem la dracu in prasnic si mereu zic asta este ultima ei nu ,cu mari eforturi am pus o pe linia de plutire ,acum este OK tehnic mai urmeaza inmatricularea are inca buletin de austria,totusi am scos o la drum cu alte acte am riscat dar nu am putut rezista tentatiei si sa stiti ca alt ceva demaraj ,tinuta de drum cesamai facuta sa inghita chilometri cutia face toti bani, sase trepte asigura demaraje rapide si o viteza de croaziera la 90/110 super OK,am vazut ca ati vazut o pe bikeshop .

 

Prinderile pentru atas de pe motocicleta sunt omologate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prinderile pentru atas de pe motocicleta sunt omologate?

salut, prinderile sint ale atasului cred ca universale am intrat pe siteul velorex si erau identice, eu am schimbat doar suruburile si le am vopsit ,acum sa vedem la rar cat ma taxseaza.

post-54357-0-43666000-1364484619_thumb.jpg

post-54357-0-50045600-1364484641_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Vizitator MosRahao

Maine cred ca mai aveti ocazia sa vedeti uralul cel rosu al lui Cios - l-am vizitat ieri, la P-ta Casei Poporului. Si dupa ce treceti de standul gagicii cu pantalonii-n dungi, mai megeti 15 pasi si sunt expuse si cateva masini clasice, superbe. Mi se pare foarte happy ca motocicletele cu atas sunt prezente SI la aceste expozitii - ca "Uralul lui Mos Craciun" am inteles ca va fi prezent si la SMAEB...



___ ______ ________________ _ ____________ ______ _______

Caut o barca IMPECABILA pentru IJ Planeta 5.

Mai caut si un set de cartere, IMPECABILE, noi sau foarte putin folosite.

Neaaparat cu acte. Tot pentru IJ Planeta 5.

Rog seriozitate, poze detaliate + pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rares, du-o la un tinichigiu bun si gata, orice se face/repara. Daca nu cunosti te trimit eu la unu'. Iar motor cu acte, de unde acte pe motor, motorul e piesa de schimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

orice se face/repara. motorul e piesa de schimb.

 

Mai, e in curs de refacere. Cateodata insa, in loc sa repari e mai bine sa inlocuiesti... :-) asta despre atas.

 

Iar carterele sunt praf. Sa stii ca desi motorul e piesa de schimb, ca sa poti trece ITP-ul si in general sa nu ai probleme cu legea, schimbarea e nevoie a se face legal: http://www.rarom.ro/article--Cum_s%C4%83_procedez_dac%C4%83_doresc_s%C4%83_schimb_motorul_vehiculului--195.html

 

motor cu acte, de unde acte pe motor

 

pai de la cine-l vinde. am tot postat -poate excesiv, scuze- sper sa gasesc ceea ce caut.

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu vad cum poti face schimbarea ilegal... gasesti un motor de Planeta si il montezi, te duci la RAR Grivita sau Voluntari si iti faci modificare in cartea tehnica sa-ti treaca noua serie acum sau inainte sa-i faci urmatorul ITP.
Nu inteleg in ce sens sunt carterele praf, poate trebuie bucsat pe alocuri la arborii de cutie. Banuiesc ca pe mijloc motorul nu trage aer fals.
Ia fa-ti timp sa vii sa vedem ce si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

pai nu vad cum poti face schimbarea ilegal... gasesti un motor de Planeta si il montezi, te duci la RAR Grivita sau Voluntari si iti faci modificare in cartea tehnica

 

pai motorul gasit trebuie sa aiba acte de provenienta. adica motorul inlocuit, ce are seria xyzy , trebuie sa aiba acte. in plus, sa fie montat la un atelier autorizat de rar (daca dai click pe link: http://www.rarom.ro/article--Cum_s%C4%83_procedez_dac%C4%83_doresc_s%C4%83_schimb_motorul_vehiculului--195.html)

 

o s-o rezolv eu cumva, merci de sprijin. tot ce am nevoie acum e:

 

un set de cartere ij Planeta 5, in stare excelenta, pe care vanzatorul sa mi le vanda cu acte.

 

si in secundar, o barca de atas in stare impecabila, tot de Planeta 5. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru motor(piesa de schimb) este valabila si o declaratie notariala pe propie raspundere de la vanzator(devine act de provenienta) valabil pentru RAR(ei pot verifica ca nu figureaza la furturi), apoi trec seria in CI necesara la ITP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Pentru motor(piesa de schimb) este valabila si o declaratie notariala pe propie raspundere de la vanzator(devine act de provenienta) valabil pentru RAR(ei pot verifica ca nu figureaza la furturi), apoi trec seria in CI necesara la ITP.

 

Absolut! Vanzatorul imi poate vinde carterele si insotite de acest act notarial, ce-l va da pe proprie raspundere si desigur va plati onorariul notarului, in caz ca nu are acte de provenienta, dar luni am sa verific la RAR daca un asemenea act notarial este luat in considerare (normal ar fi sa-l ia in seama si sa-l considere act de provenienta, precum zici).

 

Deocamdata, sunt foarte interesat daca are careva de vanzare carterele pe care le caut, pentru IJ Planeta 5, in stare excelenta si cu acte. Rog seriozitate deplina, poze si pret.

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

In ce oras?



Doar mers la RAR, platit ce era de platit si s-a trecut seria noua in cartea de indentitate.

 

Ce era de platit?

 

Cat ai platit?

 

Cu ce acte ai mers?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Absolut! Vanzatorul imi poate vinde carterele si insotite de acest act notarial, ce-l va da pe proprie raspundere si desigur va plati onorariul notarului, in caz ca nu are acte de provenienta, dar luni am sa verific la RAR daca un asemenea act notarial este luat in considerare (normal ar fi sa-l ia in seama si sa-l considere act de provenienta, precum zici).

 

Deocamdata, sunt foarte interesat daca are careva de vanzare carterele pe care le caut, pentru IJ Planeta 5, in stare excelenta si cu acte. Rog seriozitate deplina, poze si pret.

Pt schimbare de motor nu ai nevoie de nici un act,platesti doar taxa la ghiseu la R.A.R.

Vinerea trecuta am fost cu un nipru sai fac omologarea-schimbare motor,culoare,autentificare,itp,etc.. se plateste doar taxele respective, ma costat 470 lei taxele exact la ghiseu.

Daca nu esti proprietarul motoretei atunci ai nevoie de o procura notariala pt.schimbare motor,culoare,etc..doar proprietarul are voie sa faca schimbarile respective.

Am schimbat 4 motoare deja la diferite moto si nu a cerut nimeni nici un act,orcum seria e verificata la buc.automat cind face fisa inginerul respectiv.Poate cere in cazul in care nui dormit bine sau nu a primit snitelu de la sotie...doar daca e bulangiu te poate pune pe drumuri dupa tot felul de hirti de 2 lei(faci cu buca mare notarul,50-70 lei aiurea) care nu au nici o logica,piesa de schimb e piesa de schimb..

 

spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

1. se plateste doar taxele respective, ma costat 470 lei taxele exact la ghiseu.

 

2. doar daca e bulangiu te poate pune pe drumuri dupa tot felul de hirti de 2 lei

 

1. 470 lei taxe doar pentru schimbarea seriei motor?

 

2. tocmai situatia asta vreau eu sa o preintampin. nu vorbesc prostii, am tot dat link dar vad ca nimeni nu-l citeste... sa postam deci, de pe site-ul RAR:

 

 

CUM SĂ PROCEDEZ DACĂ DORESC SĂ SCHIMB MOTORUL VEHICULULUI?
Conform Ordinului ministrului transporturilor, construcţiilor şi turismului nr.2132/2005 pentru aprobarea Reglementărilor privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7- prin schimbarea motorului trebuie să se menţină cel puţin acelaşi nivel al emisiilor poluante. [...]

_MG_5267.JPG

Dacă se înlocuieşte motorul unui autovehicul, este necesară prezentarea la Registrul Auto Roman pentru efectuarea modificării cărţii de identitate. Cel mai simplu este să se monteze un motor identic cu cel anterior, adică unul care are acelaşi cod motor cu cel menţionat în cartea de identitate. În acest caz la R.A.R. se verifică doar aspecte legate de fixarea noului motor, dacă au fost păstrate elementele pentru reducerea poluării (catalizator, sonda lambda etc.) şi se realizează testul de poluare specific unei inspecţii tehnice. Dacă se montează un motor diferit, autovehiculul va fi reomologat, iar în cazurile în care noul motor are performanţe mult diferite faţă de cel iniţial (putere mai mare, configuraţie diferită care presupune reamplasarea suporţilor motorului etc.) se efectuează probe specifice în cadrul Laboratorului de încercări pentru securitate rutieră al R.A.R., inclusiv cele legate de stabilirea normei de poluare a vehiculului, în noua configuraţie.

Menţionăm că modificările vehiculelor înmatriculate în România ce determina omologarea acestora se pot efectua numai în ateliere specializate, autorizate conform legislaţiei în vigoare. Lista de ateliere autorizate le găsiţi la sediul oricărei reprezentanţe R.A.R. sau la adresa www.rarom.ro.

Actele necesare sunt:

- act identitate deţinător vehicul;

- cerere activitate R.A.R. (cererea se va completa olograf de către solicitant pe propria sa răspundere, va fi semnată în prezenţa angajatului R.A.R. care efectuează prestaţia);

- carte de identitate vehicul;

- adeverinţa din partea atelierului autorizat care a efectuat înlocuirea motorului.

Informaţii suplimentare se pot obţine la tel.: 021 318.17.30

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu la RAR Cj am facut de ambele dati. Prima data am platit o identicifcare si un ITP (pt ca imi era expirat) iar a doua oara am platit vreo 5 lei in plus pt ca oricum faceam omologarea cu atas. Nu te ajuta cu nimic actul de provenineta de la motor, din cate citezi si tu.

In cazul tau probabil va trebui sa platesti o identificare si o folie in carte. Vreo 120 + 5 ron. Cam asa era acu vreun an jumate cand am inscris eu ultima data ceva.

Editat de Mikulaish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

1. 470 lei taxe doar pentru schimbarea seriei motor?

 

2. tocmai situatia asta vreau eu sa o preintampin. nu vorbesc prostii, am tot dat link dar vad ca nimeni nu-l citeste... sa postam deci, de pe site-ul RAR:

 

 

CUM SĂ PROCEDEZ DACĂ DORESC SĂ SCHIMB MOTORUL VEHICULULUI?
Conform Ordinului ministrului transporturilor, construcţiilor şi turismului nr.2132/2005 pentru aprobarea Reglementărilor privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7- prin schimbarea motorului trebuie să se menţină cel puţin acelaşi nivel al emisiilor poluante. [...]

_MG_5267.JPG

Dacă se înlocuieşte motorul unui autovehicul, este necesară prezentarea la Registrul Auto Roman pentru efectuarea modificării cărţii de identitate. Cel mai simplu este să se monteze un motor identic cu cel anterior, adică unul care are acelaşi cod motor cu cel menţionat în cartea de identitate. În acest caz la R.A.R. se verifică doar aspecte legate de fixarea noului motor, dacă au fost păstrate elementele pentru reducerea poluării (catalizator, sonda lambda etc.) şi se realizează testul de poluare specific unei inspecţii tehnice. Dacă se montează un motor diferit, autovehiculul va fi reomologat, iar în cazurile în care noul motor are performanţe mult diferite faţă de cel iniţial (putere mai mare, configuraţie diferită care presupune reamplasarea suporţilor motorului etc.) se efectuează probe specifice în cadrul Laboratorului de încercări pentru securitate rutieră al R.A.R., inclusiv cele legate de stabilirea normei de poluare a vehiculului, în noua configuraţie.

Menţionăm că modificările vehiculelor înmatriculate în România ce determina omologarea acestora se pot efectua numai în ateliere specializate, autorizate conform legislaţiei în vigoare. Lista de ateliere autorizate le găsiţi la sediul oricărei reprezentanţe R.A.R. sau la adresa www.rarom.ro.

Actele necesare sunt:

- act identitate deţinător vehicul;

- cerere activitate R.A.R. (cererea se va completa olograf de către solicitant pe propria sa răspundere, va fi semnată în prezenţa angajatului R.A.R. care efectuează prestaţia);

- carte de identitate vehicul;

- adeverinţa din partea atelierului autorizat care a efectuat înlocuirea motorului.

Informaţii suplimentare se pot obţine la tel.: 021 318.17.30

Pt.tot ce am facut eu acolo am platit 470 lei(schimbare motor,culoare,itp,autentificare.etc...moto era radiata)

Ce ai postat mai jos de la R.A.R. e pt bulangi valabil...dar tu te complici mai tare cu tot felul de acte...pui alt motor si te duci fara sa faci mare zarva ca te vei trezi ca ai sa ai nevoie de ditamai dosarul pt schimbarea de motor..ai schimbat motor identic ca cel orijinal era praf si irecuperabil..eventual il arunci si pe ala in atas sal prezinti..Daca te iei dupa ce scrie acolo te costa actele mai scumpe ca tot PLANETA...adevetinte inexistente practic.. alte chitante pe la notari..ai sa umbli pe la tot felul de servisuri pt un (cuvant urat) de adeverinta de va trece vara..nu te mai lua dupa tot felul ce prosti scrise(alea sint niste portite pt.bulangi ca peste tot defapt,o portita tre sa fie ca sa poti fi bulagiu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

luni am sa revin cu ce lamuriri am capatat de la RAR. vreau sa fiu mereu legal si mestecaurile de vorbe nu ma ajuta cu nimic... prefer sa discutam concret si la obiect, revin luni, cu amanunte de la RAR. o seara frumoasa.

 

PS: chiar nu are nimeni de vanzare o pereche de cartere de Ij Planeta 5 cu acte?



- ROG SERIOZITATE -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

luni am sa revin cu ce lamuriri am capatat de la RAR. vreau sa fiu mereu legal si mestecaurile de vorbe nu ma ajuta cu nimic... prefer sa discutam concret si la obiect, revin luni, cu amanunte de la RAR. o seara frumoasa.

 

PS: chiar nu are nimeni de vanzare o pereche de cartere de Ij Planeta 5 cu acte?

 

- ROG SERIOZITATE -

Cartere probabil vei gasi destule, dar cu acte foarte greu,nu exista act pe niste cartere,eventual toate actele de la moto..Ce cauti tu e practic toata moto de care nu va mai avea proprietarul nevoie ca iti va da niste cartere cu toate actele de la moto si cu restul ce face?ramine fara acte practic..ca de ele vei ave tu nevoie pt.schimbarea de motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

actele-alea nu trebuie SA MI LE DEA mie, trebuie doar sa le aiba. adica, sa dovedeasca cu ele provenienta pieselor ce mi le vinde: anume carterele. normal ca nu va putea vinde iarasi exact acel motor pe baza acelorasi acte, dar asta nu-i problema mea.

 

ce face cu restul mobrei? de principiu nu ma intereseaza, dar in fapt, o vinde cum crede de cuviintza, ramanand cu actele... si cu restul pieselor din motor, pe care le vinde bine-merci, pentru ca nu-i trebuie nici un act. simplu.

 

oricum, ma intereseaza doar niste cartere impecabile si vandute cu acte. si la modul cel mai serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

actele-alea nu trebuie SA MI LE DEA mie, trebuie doar sa le aiba. adica, sa dovedeasca cu ele provenienta pieselor ce mi le vinde: anume carterele. normal ca nu va putea vinde iarasi exact acel motor pe baza acelorasi acte, dar asta nu-i problema mea.

 

ce face cu restul mobrei? de principiu nu ma intereseaza, dar in fapt, o vinde cum crede de cuviintza, ramanand cu actele... si cu restul pieselor din motor, pe care le vinde bine-merci, pentru ca nu-i trebuie nici un act. simplu.

 

oricum, ma intereseaza doar niste cartere impecabile si vandute cu acte. si la modul cel mai serios.

Ai perfecta dreptate,deci tu cauti inca un PLANETA practic..cel de iti va da cartere cu acte isi va lua adio de la moto...sau ii vei face cont pe forum sa vinda restul din epava,bucata cu bucata..sau daca ai noroc sa gasesti undeva doar un motor si propietarul are si actele de la moto e super, dar sansele sint ca la 6/49 din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...