Sari la conținut

Topicul atasistilor. Pagina oficiala


Aleko
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator VULPOIU

AÂşa...

Am fost, după cum m-am lăudat.

L-am luat pe om probabil din pat, că m-a tratat cu atenție, însă în... pijamale. I-am expus ideea, dar a spus că n-o vinde că n-a găsit altceva, ăsta ar fi motivul principal. Nu are nici permis cat. B, nici alt mijloc de transport. ÂŞi nu stă fără. Apoi a fost sincer: motocicleta lui nu a fost desfăcut pe nicăieri, niciodată, Âşi... ar cam fi cazul. Acum caută piesele, gen ambielaj, rulmenți, etc., să le aibă cînd se apucă.

Însă, m-a trimis la un nepot de-al lui, care, culmea ironiei, mi-e oarecum vecin :)

Am dezvelit utilajul, i-am tras poze. AÂşa prăfuit Âşi se scuză dumnealui de treaba asta.

20111120122350.th.jpg20111120122400.th.jpg20111120122333.th.jpg20111120122341.th.jpg

 

AtaÂşul are pus pe podea un strat de Mecabit, telescopul mi se pare c-ar fi de schimbat sau umplut cu ulei

20111120123600.th.jpg20111120123607.th.jpg

 

Bateria este de 7 Ah, relativ nouă (o lună)

20111120123022.th.jpg

 

Culmea ironiei - m-a scăpat pe mine de o muncă, are montate puntea de diode Âşi releul de încărcare. Nu am avut aparatul la mine să măsor Âşi încărcarea, dar nu am motive să cred că nu e cea corectă. O să o rezolv Âşi pe asta să fiu sigur.

20111120123201.th.jpg

 

Aprinderea este pe platină, urmînd ca dacă vei lua motocicleta să te hotărăÂşti dacă montezi senzor.

 

Mai are Âşi alarmă montată! ÂŞi funcțională! :bigstar:

20111120123302.th.jpg

 

ăÂştia-s kilometrii ei totali, vitezometrul este funcțional, kilometrajul parțial este cel făcut anul ăsta

20111120122408.th.jpg

 

Nu are scurgeri de ulei, intră frumos Âşi nu sare în viteze, nu are bătăi suspecte pe la motor.

Acum îmi dau seama că am încercat să fac un filmuleț, însă n-am filmat Âşi motorul funcționînd, ..băligam-aÂş pe butoanele tehnologiei ăsteia din ziua de azi!!! care ar trebui cică să-ți facă viața mai uÂşoară !!! :baldy:

 

Prețul este unul fenomenal :laugh: aproape că mă tentează să te las cu buza umflată :burnout: 400 euro, fix. A spus că nu tratează. Are dreptate. Nu mi se pare un preț mare pentru o motocicletă în starea asta, Âşi cu acte în regulă (Are ITP Âşi asigurare pînă în iulie).

Sau, ca variantă, vrea o Dacie papuc, în stare căt mai bună Âşi ieftină - pune el diferența pînă la prețul cerut.

Vreau să subliniez faptul că eu nu am absolut nici un cîÂştig din schema asta, ajut absolut dezinteresat (încă invidios pe faptul că nu am bani Âşi timp să merg Âşi eu în aventura asta...)

 

Urmează să ne spui părerile tale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

400 euro, fix. A spus că nu tratează. Are dreptate.

 

o iau! inteleg ca are carte de identitate si itp valabil, pe numele sau?

 

pls, da-mi un pm cu nr tau de tel. daca esti de acord, as vrea sa iti trimit tie o suma de bani ca avans, etc. pentru alte reparatii necesare am sa te rog, asa cum te-ai oferit, sa ma bazez pe tine -insa contra cost (si piese si manopera).

 

astept PM!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Buun... se pare că motocicleta s-a găsit :rolleyes: SĂ FIE ÎNTR-UN CEAS BUN!

Restul sunt detalii...

 

P.S. ...Âşi mie mi se strînge inima cînd o văd pe asta... (dacă cîÂştig la loto, nu contează că aÂş putea să-mi permit vreun Harley; eu mă duc s-o iau pe asta! )

290920111934.th.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

..pfiuuuu ce super arata ....

 

daaaa! imi place mult! tocmai am vb cu Vulpoiul la tel detaliile. O cumpar cu sigurantza.

 

Si deci... proiectul meu de calatorie.. acum are sanse! Va fi cu acest Ij Planeta 5.

 

multumesc mult, tuturor! :cheers::cheers::cheers:

 

Buun... se pare că motocicleta s-a găsit :rolleyes: SĂ FIE ÎNTR-UN CEAS BUN!

 

Sa traiesti! Si asa sa fie! Si am uitat ceva: am simtit, am vazut din unele comentarii ca multi dintre voi, cei pasionati de motociclete rusesti cu atas, v-ati fi dorit sa ma insotiti in calatorie. Unii la propriu, altii cu gandul macar. Ei bine, veti fi impreuna cu mine si... am sa incerc sa nu va dezamagesc, acum, ca motocicleta EXISTA!

 

asadar, de-acum, zarurile au fost aruncate. mergem in Rusia cu IJ Planeta 5! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

pana ajungi in rusia cu ea, ai putea veni la intrunirea de comuniste si atase 2012, dar mai intai trebuie stabilita locatia :cheers:

 

vin! cu mare placere chiar - vara trecuta chiar il intrebam pe Pedros, la o bere la Pui de Urs, despre intalnirea de comuniste si mi-a zis ca e ok, cu lume valabila. vin deci! ca de-acum, sunt si eu un comunist, nu? :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. ...Âşi mie mi se strînge inima cînd o văd pe asta... (dacă cîÂştig la loto, nu contează că aÂş putea să-mi permit vreun Harley; eu mă duc s-o iau pe asta! )

Uite aici una acceptabila la pret zic io . Am avut dasta si e super .

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-yamaha-tenere%20660-din-1991-417820.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

iti admir curajul chiar daca cateodata este vecin cu nebunia si vreau sa iti marturisesc ca acelasi gand il am si eu la vara de-a pleca in Germania la Veterama cu un M72.

ca pe o incurajare a ceea ce vrei sa faci iti trimit un link

http://www.changjiangunlimited.com/Jim-IoM-Beijing.htm

Sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru achizitie, sa o stapanesti sanatos si sa te duca mereu acolo unde iti propui sa ajungi!! :cheers:

 

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=332085 Un drum superb cu o Jawa 350!! Tot comunista... :rolleyes:

La asemenea calatorii visam :rolleyes: aproape toti motociclistii dar din pacate nu toti ne permitem din diverse motive .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreo 7-800 euro l-a costat numai benzina . . . fara taxe de drum si autostrada,fara alte taxe,fara...,fara.....

 

Dar cum-necum a vazut 3 sferturi din Europa.

 

Remarcabile efortul si performanta !

:wave:

 

La asemenea calatorii visam :rolleyes: aproape toti motociclistii dar din pacate nu toti ne permitem din diverse motive .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu un Simson (prin 96 pana in 2003)de care am inceput sa ma bucur doar din momentul in care m-am scapat de el.

...

Cea mai fiabila alegere P5-ul.

(Dintre rusoaice, sa ne-ntelegem.)

prin urmare pentru ca ai avut un Simson prost cea mai fiabila alegere e Planeta 5, restul nu sunt la fel de fiabile.

 

La Dnepr ai nevoie cel puțin de un ambreiaj,cutie de viteze,garnituri de chiulasă Âşi supape.

ai expus exact piesele inutile la o calatorie, ambreiajul si cutia pot tine peste suta de mii de km, garniturile la chiulasa sunt niste simple inele de cupru fara moarte si supapele nu se subtiaza ca sa trebuiasca sa le schimbi nici la 50 000 km

 

Ideeea expusa aici de toți cei care au avut treabă cu sovieticele e că orice piesă poate plezni la ele,surprizele sunt nebănuite... adică mai mult repari decât mergi.

ce bine ca avem purtator de cuvant

AdrianS vorbeÂşte aici despre o comunistă fabricată mai la vest,trebuie avut în vedere că e o diferență destul de mare între comunistele sovietice Âşi celelalte care-s ceva mai fiabile. O vorbă din vremea comunismului spunea "ce face neamțul nu pricepe rusul,ce face rusul nu ridică neamțul" Âşi dacă te apuci să compari Jawa sau MZ cu sovieticele te cam lămureÂşti că avea dreptate.

cum le-ai comparat, dupa folclorisme?

 

si uite asa, din folclorisme, omul isi formeaza o parere despre "Dnepr" :

In topul "candidatelor" s-ar afla IJ Planeta 5. Urmeaza apoi Ural si dupa multe locuri libere, Dnepr.

 

desigur ca Dnepr ramane cea mai potrivita motocicleta estica pentru un drum lung dupa cum se poate intelege si citind jurnalul asta de calatorie : 15 000 km! http://translate.google.ro/translate?hl=ro&sl=ru&tl=ro&u=http%3A%2F%2Fmoto.kiev.ua%2Fissue%2Ftravel%2F20945240506

 

 

:grinbandit: o sa faca treaba si Ijul, maestru Pedro sa preia sarcina de mecanic si profesor

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inca nu am vazut motocicleta ruseasca la care fara sa-i schimbi sau sa-i refaci x% din piese sa mearga... Ideea e ca eu vreau sa ma dau cu motocicleta (bram bram) nu sa fiu mecanic ambulant...

La planeta, fata de boxere, alea x% din piese care trebuie inlocuite/refacute se impart la 6. La asta ma refeream. Mult mai putine piese in miscare si probabilitatea de a se strica, deregla ceva e mai mica.. dar nu dispare.

 

Pe scurt: ca sa pui la punct un boxer.... mai bine pui la punct o planeta.

 

:makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie intr-un ceas bun, si inainte de 6000km un test de 1000 pana la intalnirea de comuniste si la o intalnire normala in partea diametral opusa a tarii. Daca tine, tine; Daca nu, repari ce pica si mergi mai departe. Asa s-a calit otelul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inca nu am vazut motocicleta ruseasca la care fara sa-i schimbi sau sa-i refaci x% din piese sa mearga... Ideea e ca eu vreau sa ma dau cu motocicleta (bram bram) nu sa fiu mecanic ambulant...

La planeta, fata de boxere, alea x% din piese care trebuie inlocuite/refacute se impart la 6. La asta ma refeream. Mult mai putine piese in miscare si probabilitatea de a se strica, deregla ceva e mai mica.. dar nu dispare.

 

Pe scurt: ca sa pui la punct un boxer.... mai bine pui la punct o planeta.

 

:makeout:

Pe scurt se stie .... 2 T mai putina viata ..... 4 T viata mai lunga .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Multumesc mult pentru urari, fiecaruia dintre voi! La fel sa fie LA TOTI: numai drumuri cu peripetii frumoase si cu asfaltul uscat.

 

NOUTATI: astazi se achita avansul si motocicleta va poposi in curtea Vulpoiului. Ceea ce nu stiti (dar imi face placere sa va informez) e ca am devenit "comunist" chiar de zioa mea - lucru pentru care va multumesc.

 

am sa va raspund fiecaruia deseara, mai detaliat. pana atunci astept nerabdator vesti de la Vulpoiul - omul e deosebit, s-a oferit sa ma ajute, ca si multi altii dintre voi- de aceea sunt convins ca am inceput cu dreptul calatoria pe rusoaica cu atas spre Nord. impreuna cu voi, ca singur marturisesc ca as fi ramas doar la stadiul de idee. multumesc mult!

 

nu stiu ce mai pot adauga... pentru ca a fost asa o rasturnare de situatie, tocmai cand mi se tuflise fesul si abandonasem ideea...

 

VA MULTUMESC, PRIETENI! :cheers: :hug: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar 4 timpi are viata mai mare decat 2 timpi.

Dar in cazul rusoaicelor la 2T surubaresti mai putin ca la 4T.

:cheers:

Toata treaba e din incheietura si de pricepere la oricare motor ca e 2t sau 4t . Eu in tineretea mea am avut o Java Ts la care m-a mincat o data sa-i desfac capacul de la ambreiaj sai dau cu silicon ca pierdea putin ulei si dupa ce am montat-o la loc nu mai intra in viteza 1 si 2 si decit in 3 ,4 :crack: .....sarise un arc de la pedala de care nu stiam si m-am chinuit o gramada sa-l pun la locul lui cu motoru doar crapat si nu am reusit pina nu a venit un prieten care se pricepea sa o faca :bounce: Dar cu orice moto ai pleca eu zic ca e bine sa ai totusi si oarece cunostinte de mecanica pentru motorul cu care pleci la drum .....nu uitati ca imprevizibilul poate veni in orice circumstanta si la moto cu care pleci la drum . :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Dar cu orice moto ai pleca eu zic ca e bine sa ai totusi si oarece cunostinte de mecanica

imprevizibilul poate veni in orice circumstanta

 

de-aia eu cred ca unul din marile castiguri ale achizitionarii acestei motociclete este ca de voie-de nevoie, voi acumula si ceva cunostinte tehnice. in plus, sa-i mai strangi suruburile si sa-i "simti" semnele este o chestie plina de farmec -atunci cand ajungi si la stadiul la care sa stii ce-i de facut, nu?

 

adica o calatorie cu o astfel de moto e... "altfel"...

 

Dar in cazul rusoaicelor la 2T surubaresti mai putin ca la 4T.

 

Am deci sanse mai mari ca intr-un timp mai scurt sa incep s-o bunghesc.

 

inainte de 6000km un test de 1000 pana la intalnirea de comuniste si la o intalnire normala in partea diametral opusa a tarii. Daca tine, tine; Daca nu, repari ce pica si mergi mai departe. Asa s-a calit otelul.

 

exact! oricum, la primavara - sau imediat ce e posibil- voi incepe sa merg cu ea in mici iesiri de weekend. iar la intalnirea de comuniste vin negresit - astept rabdator sa hotarati unde si cand.

 

multa bafta cu ce ti-ai propus. da, e nebunie

amu, poate stii, poate nu, da uite aici niste nebuni.

 

sarumana! nu e nebunie, cata vreme vad ca o multime de oameni sunt in jurul meu si mai mult, multi altii (si habar n-aveam de asta) calatoresc bine-mersi cu atas prin lume... de astia nu stiam. merci de link! vad ca sunt multi, lista mea de link-uri preferate va avea o noua sectiune: calatori pe 3 roti....:cheers:

 

am ce citi in iarna asta!

 

intotdeauna le-am pus aici la "Coltul Comunistelor", tocmai pentru ca plimbarile cu atasul se deosebesc fundamental de cele pe 2 roti. Asta e link-ul de la plimbarea de anu' asta: Polonia 2011

 

ai dreptate. incep sa "dau cu nasul" de asta si intr-adevar, sunt alfel plimbarile cu moto cu atas... si din ce vad, nebanuit de misto! am rasfoit putin calatoria in polonia, la office. am sa o iau pe indelete... merci de link!

 

sper cu timpul sa ne cunoastem mai bine - si tot ziceai ca te-ai baga - esti binevenit, daca vrei sa calatorim impreuna! insa da-mi ragazul sa ma pregatesc cum se cuvine. incerc in lunile urmatoare sa devin un partener de nadejde...

 

si uite asa, din folclorisme, omul isi formeaza o parere despre "Dnepr" :

 

sa stii ca totusi era imposibil pt mine sa merg cu Dnepr, tinand cont de faptul ca-s varza la mecanica. Penetru stie asta despre mine (a avut ocazia sa se convinga personal)... :cheers: Parerea mi-am format-o si pe baza unor convorbiri cu un prieten fost posesor de Dnepr. Si el mi-a zis ca nu-i de mine.

 

Oricum, important e cred ca am gasit motocicleta potrivita mie, dpdv tehnic. Sper. :) Ca imagine, IJ Planeta 5 imi place foarte mult, o stiu din adolescenta, cand jinduiam la una...

 

Pune-i Gotronic!

 

Primul lucru de care se va ocupa Vulpoiul (cand va avea si el timp) va fi chestia asta, legata de aprinderea electronica!

 

http://www.advrider....ad.php?t=332085 Un drum superb cu o Jawa 350!! Tot comunista... :rolleyes:

 

Super! Am sa rasfoiesc pe indelete, multzam de link! Si multumesc pentru urari!

 

acelasi gand il am si eu la vara de-a pleca in Germania la Veterama cu un M72.

ca pe o incurajare a ceea ce vrei sa faci iti trimit un link

http://www.changjian...IoM-Beijing.htm

Sanatate

 

super! pai e foarte tare calatoria ta! astept vesti si bafta sa ai! multumesc mult pentru incurajare, am rasfoit putin dar e de citit pe indelete ce-a facut omu`..

 

Pe de alta parte:

1. cu atas nu tine mai mult de 65km/h constant pentru ca nu poti pune pinion mare caci strici ambreiajul

2. are avans fix si vibreaza, asta se traduce prin nevoia de a strange suruburi des caci chiar pierzi piese pe drum. (boxerele nu sufera)

3. are anumite slabiciuni mecanice: semeringul dublu de pe ambielaj, nevoia de a avea etansa partea din mijloc a motorului pt ca-i 2T, ambreiajul destul de high-maintenance, o cutie nu foarte placuta si nici deosebit de rezistenta (precum la Dnepr)

4. nevoia de a da jos motorul si a-i desface carterele,inclusiv a face bucati cutia de viteze, pentru a repara/schimba ambielajul, apoi montarea trebuie facuta cu mult simt de raspundere pe o suprafata plana. La Dnepr dar si la Ural motorul are o alta geometrie, cutia-i separata etc.

 

imi place mult mutra ei. cat despre neajunsuri:

1. nu e un neajuns, imi plac calatoriile incete;

2. cred ca ma voi invatza sa strang suruburile cand e nevoie;

3 si 4: sunt sigur ca aceste chestii tehnice delicate pot fi gestionate cu ajutorul a cei priceputi de-aici, din coltzul comunistelor - desigur, contra-cost.:cheers:

 

, o să-ți povestesc și eu la ce să te aștepți. sînt și eu de părerea lui @Andrei_D, Planeta 5 fiind cea mai bună alegere,

verificarea strîngerii șuruburilor și piulițelor, altfel pățești ca Pedros,

 

am sa citesc, pe rand, toate aceste patzanii din topicele voastre. va fi o iarna "plina"! multumesc mult si toate cele bune si tie!

 

Cu siguranță nu e cazul să te laÂşi descurajat.

Ăi-am scris toate astea nu pentru vreo reclamă anume, dar ca să-ți vină un pic inima la loc.

 

Mai devreme vorbeam cu Ivan Âşi-mi povestea că ți-ar recomanda

 

Ia-ți pasageră dacă vrei să stai calm în cazul vreunei defecțiuni

Am citit cu atentie tot postul tau. Apreciez enorm ca ti-ai facut timp sa imi scrii si sa pledezi pentru "cauza". Precum vezi, sansa, norocul, voi toti, franturi de informatii si poate dragul dintodeauna ce-l am pentru motocicletele cu atas a invins descurajarea ce ma stapanise la un moment dat... Ai reusit sa-mi pui inima la loc citind si-ti multumesc! Si sper sa ne cunoastem cat de curand, de-abia astept sa cunosc si pe celalti..

 

Ivan m-a ajutat si el foarte mult, chiar daca nu a fost vizibil. Insa este printre primii care "au percutat" la ideea mea si mai mult, a luat in serios ideea mea si chiar si-a pierdut energie si timp ca sa-mi fie de folos. Mult respect am pentru el!

 

Pasagera e reticenta la ideea calatoriei cu atas... Dar la cum o cunosc, va indragi si ea noua "comunista"...

 

fiecare dintre noi si-ar dori calatoria despre care vorbesti tu.

de-acum, zarurile sunt aruncate si calatoria cu atas va avea loc. sper sa nu va dezamagesc si sa invat rapid ce-ar fi de stiut...

 

si tinand cont de cat entuziasm am simtit din partea voastra, ma straduiesc sa fie asa fel incat sa va bucurati impreuna cu mine de drum si de peripetiile aferente. nu am acum o imagine clara despre CUM am sa fac asta, insa stiu ca MERITATI asta. multumesc mult si respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...