Sari la conținut

Topicul atasistilor. Pagina oficiala


Aleko
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

no daca vrei la o adica poti sa faci un CVC de mana cu martor pt motorul ala si o sa se puna praful pe el

 

tot nu inteleg pe ce a dat Dany 470 de lei la RAR, exact pt ce coduri...

Iar motorul nu se omologheaza cum nu se omologheaza nici atasul ca M-ul sau Niprul sau Ijul sunt omologate tipo-constructiv la RAR cu atas. Doar se trec in rahatul de carte

Salutare,

eu am fost de curand la R.A.R.Dnepr-ul meu a fost acum mai multi ani inmatriculat cu atas,cel caruia l-am vandut la vremea respectiva si de la care l-am luat inapoi in 2010 l-a inmatriculat solo.Chiar daca in cartea de indentitate apare ambele omologari,cu atas si solo se ia in considerare ultima omologare care era solo si a trebuit acum sa platesc din nou omologarea pentru atas.Mentionez ca am relatii de servici vechi cu cei de la R.A.R. care mi-au explicat ca la o inmatriculare conteaza ultima omologare trecuta in carte indiferent de istoric.Asa ca indiferent ca Dnepr-ul sau Ij-ul au fost pregatite din fabrici pentru mersul cu atas,procedura este cea descrisa mai sus.Chiar daca in carte erau trecute datele tehnice pentru ansamblul moto-atas mi-au masurat-o din nou explicandu-mi ca atasul poate sa fie de alt model,cu alte specificatii tehnice,etc si astfel tot ansamblul sa aiba alte specificatii tehnice.

 

Salutare,furca "leading link" este fabrica de voi?

Salut,

ce se mai aude cu proiectul vostru?

 

Se pregateste ceva.

.

 

8378867747_86b1c6e6c5_c.jpg

 

 

 

Poza mare, pentru cine poate sa vada si vrea sa invete.

8379946694_9138596078_c.jpg

 

8378866659_6c5c0eb8b3_c.jpg

 

 

 

8378866077_ba6df8d70e_c.jpg

 

 

 

Alinierea Niprului. Cred ca asta o sa fie primul cadru de Nipru fabricat dupa 90' la care rotile vor calca una pe urma celeilalte.

8378865089_6aea70e690_c.jpg

Salutare,

ce s-a mai intamplat cu proiectul vostru,in ce stadiu va aflati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut John! Cat a fost omologarea_atas ca vreau sa fac si eu,tot solo am si eu in acte.Mai sunt interesat si daca sti ceva de schimbat culoare si schimbat motor(serie motor}.Cat te-a dus pe tine si ce ai facut?Da-mi pm daca nu vrei sa scri public.Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Şi imaginaţi-vă că acel ataş e artizanal dar şi omologat. Cunosc proprietarul. Era mândru de cât de bine merge IJ-ul până s-a urcat pe un Dnepr în 1 iunie iar a doua zi văd că şi-a scos motorul la vânzare. S-a enervat de diferenţa de putere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Că tot vorbim despre ataşe....Poate să-mi spună cineva argumentat cu literă din lege care sunt condiţiile de transportare ale copiilor în ataş? Am înţeles că mai nou e interzis sub 12 ani dar nu am nimic concret să-i arat "miliţianului' dacă mă opreşte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce trebuie sa iti ofere cineva un raspuns, fara ca tu sa nu depui nici un efort. Deschizi pagina indicata, cauti OUG 195/2002, introduci cuvantul atas la cautare si studiezi textul de lege pana te lamuresti.

 

Viata-i grea dar dura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit tot regulamentul înainte de a pune aici această întrebare. Nu mă aştept ca cineva să-mi dea ceva mură-n gură, dar poate sunt eu puţin mai tare de cap şi mi-a scăpat pe undeva textul. Am găsit despre căşti, centuri, etc. dar nu am găsit despre vârsta pasagerilor. Dar mai caut că altă posibilitate tot nu cred să am. Oricum dacă cineva totuşi ştie răspunsul, îl rog să nu-l mai afişeze deoarece la cele 42 posturi ale mele ca membru începător nu cred că mi-am câştigat dreptul de a primi vreun răspuns. Aşa că...mai caut.

 

P.S. dacă aş căuta la OUG 195/2002 aşa cum spui tu, tot nu aş fi sigur de acurateţea rezultatului. Mă interesează ultimele reglementări, iar eu astea nu le-am găsit.

Editat de Dr_krl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulţumesc pentru atenţia acordată. Ştiam chestia cu 12 ani pe locurile din faţă, dar cum spuneam, poate sunt eu mai tare de cap şi nu înţeleg. Nu am găsit nici în articolul 102 referire la pasagerii din ataş. Am găsit pe net două variante ale articolului 102 (din ani diferiţi) dar esenţa e aceeaşi. Poate nu e varianta corectă Ştiu că parcă pe vremuri pentru copiii sub 10 ani era voie să stea doi în ataş, cel puţin eu cu fratele meu pot zice că am crescut literalmente în ataş de la 4 ani. Mă interesează să ştiu dacă îmi interzice legea să o duc pe fiica mea de 2 ani şi 4 luni în ataş. Deasemenea şi prietenul meu să-şi ducă copiii săi de 4 respectiv 6 ani. .

 

P.S. când spui "cobra" te referi cumva la Mercedes W123? Nu de alta dar eu am W115 "bot de cal" sau poate sunt confundat cu altcineva.

Editat de Dr_krl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HG1391

 

ART. 98
(1) Se interzice transportul pe motociclete si pe mopede a mai multe persoane decat locurile stabilite prin constructie, precum si al obiectelor voluminoase.
(2) Copiii in varsta de pana la 7 ani, daca sunt tinuti in brate, precum si cei de pana la 14 ani se transporta numai in atasul motocicletelor.

 

Sper ca te-ai lamurit acum.

 

Scuze, ma gandeam la botul de cal si mi-a fugit gandul la cobra lui tata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulţumesc pentru răspunsuri, în sfârşit m-am lămurit. Poate fi puţin interpretabilă litera legii dar e favorabilă mie oarecum . Dacă pun scaun de copil în ataş, teoretic Poliţia nu prea are ce să zică. Cel puţin aşa sper...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omu bun, fiu-meu merge la maica-sa in brate de nu are treaba. Pot spune ca deja am sute de km cu ambii in atas (Cios are mii de km) si nu a fost nici o problema. Deja eu cu un prieten ne-am apucat sa strangem documentatie sa omologam atasul cu 2 locuri.

 

Cat despre PM, ne cunoastem si de pe alte forumuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...