Sari la conținut

May 11 2008, Iesirea Din Cluj


wishlist
 Share

Postări Recomandate

Nu`mi vine sa cred ce vad in pozele acelea :lol: . Dumnezeu sa-l odihneasca in pace , condoleante . :lol: :lol: :lol:

Baietii isi cumpara masini, barbatii conduc motociclete !!!!PANA NU VA IESE ASTA DIN CAP SI PANA NU REALIZATI CA MOTOCICLETA ESTE UN DISPOZITIV CARE ARE CALITATEA DA A DEMARA INVERS PROPORTIONAL CU FRANAREA,VETI CADEA PE CAPETE.

ADMIRABILA IDEIA UNUIA CUM PUTINI SCRIU PE AC TOPIC,SA INCERCATI SA MERGETI LA LIMITA EVITARII ORICARUI PERICOL.NU VETI AVEA DECAT DE CASTIGAT

CONDOLEANTE FAMILIEI,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 245
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Viteza ucide.

Viteza, mai ales in localitati, ucide.

Nu-s lup moralist, insa un SS condus de un om experimentat (din citite) si cu slick-uri, in conditii de carosabil uscat si anvelope incalzite (ca se plimbau de ceva vreme), sa ajunga sa faca stoppie si sa se infiga in halul asta capul/corpul in masina inseamna ca numai viteza "decenta" nu avea. D-zeu sa-l ierte, de morti numai de bine, insa hai sa nu hulim fara sa gandim un pic cerebral si sa nu ne ascundem dupa deget, SI VITEZA NE UCIDE. Pe mine, pe tine, pe el, pe ea. Indiferent de tipul de motor si nr de ani in Âşa.

 

Sursa CityNews:

In cazul in care soferul a virat la stanga fara sa se asigura si fara sa semnalizeze, vina pentru producerea accidentului este una comuna, atat a lui Mircea Sergiu Ciupei, cat si motociclistului Remus Sven Maier.

 

P.S. Personal nu ma incalzeste cu nimic ideea ca "sunt pe drum cu prioritate, pot sa merg cu viteza ca lumea ma vede si ma fereste". Ca nu se intampla asta. Unul nu ma vede o secunda. Din varii motive. Mai mult sau mai putin de inteles. Si e destul sa ma las pe "mana lui" taman atunci si s-o patesc. Prefer sa merg bine, conform cu traficul, vizibilitatea, carosabilul, etc si sa ajung acasa intreg si sa-mi imbratisez sotia si fiul, decat sa vina ei sa ma viziteze (in cel mai fericit caz) prin spitale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU SE PRESUPUNE NIMIC AICI! vorbeshti fara sa cunoshti ce s-a intamplat! ala cu peugeotul a facut intai fandare dreapta, dupa care stanga! asta pt ca drumul e ingust shi poate nu shtia sa bage altfel mashina pe poarta. sunt n cazuri de astfel de manevre inspecial la drumuri cotite scurt shi inguste, ca sa nu dai in bordura, etc.

imagineaza-te ca intri in depashire, ca dai gaz, shi de dupa mashinile din coloana, din dreapta iese un bot, ce vorbesc, o mashina intreaga, fara sa se mai uite in stanga!!! asta conform declaratziilor martorilor din spatele peugeotului in cauza. daca se uita shi-l vedea punea drak frana. el presupun ca a incercat sa o evite prin fatza, din pacate imbecilu ala nu s-a uitat in STANGA!

apropo de opinia celu cu "catzi avem B shi catzi era sa mierlim un motor.." da frate, am b, a doar de anul trecut, de cand am B ma uit dupa motoare, pt ca am avut prieteni cu motoare shi shtiu ca se plangeau ca la noi nimeni nu se uita dupa motoare. nu, nu era sa mierlesc nici unul, insa am vazut o multzime in oglinda din dreapta inainte sa evit groapa. am luat groapa shi n-am omorat omu, m-am felicitat mai apoi pt asta! shi asta inainte sa fiu motociclist, sau macar posesor de B experimentat. asha circuli DACA AI CREIER.

ce s-ar fi spus daca unul ar face sranga fara sa se asigure, iar din spate venea un TIR fara frane (ca pe feleac se mai intampla)!!!! o ambulantza spre o urgentza (ala de la volan avea muzica tare shi nu auzea)....hai sa zicem ca nu era un derbedeu de motociclist care goneshte ca nebunul..??!!! ce se mai spunea atunci???? aaaaaa, oare un inconshtient, un imbecil care face stanga fara sa se asigure??? oare catzi trec calea ferata fara sa se uite daca vine trenu doar ca barierele sunt ridicate??? daca sunt ramase sus defectate shi te spulbera trenu din stanga???

da lasa fratzilor, tot prostu nostru e mai prost shi tot noi suntem de vina ca mergem tare.....hai lasatzi-o-n spume!!!

 

 

Se vede ca esti prea afectat de accident ca sa citesti ce am zis si sa judeci obiectiv.

In primul si in primul rand:

 

OFFTOPIC:

 

Daca presupunem ca motociclistul (in general) nu avea viteza, de ce nu putem sa presupunem, in egala masura, ca soferul (in general) s-a asigurat si a mai si semnalizat? De ce toata lumea pleaca de la premisa ca soferii nu se asigura, desi cam orice sofer stie ca asiguratul e aproape un reflex?

Daca pentru motociclist se pot gasi martori care sa zica ca mergea cu viteza, pentru automobilist nu se va putea sti niciodata sigur daca s-a asigurat sau nu (poate nici daca a semnalizat sau nu). De cele mai multe ori noi motociclistii confundam neuitatul in oglinda cu nevazutul in oglinda.

 

Si da, si eu am B, si evit pe cat posibil sa folosesc masina in Bucuresti. Mi-e teama ca o sa fac greseala fatala sa ma abat de la drumul meu rectiliniu si sa schimb directia, facilitand astfel un accident cu o motocicleta. Tocmai de aceea, eu unul ma simt mult mai in siguranta pe motocicleta decat in masina, in Bucuresti. Ca sa nu mai zic ca am mult mai putine sanse sa omor un om, ceea ce nu-i de colo.

 

Si inca ceva: cate accidente masina-masina pe tiparul asta ati vazut: unu care schimba directia si altu care intra in el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel mi-a facut si mie unul eu eram pe banda din stanga am stat in oglinda lui un timp,a virat putin spre dreapta trecand pe partea dreapta a drumului dupa care a tras stanga sa intre pe o straduta din stanga pe care avea interzis,vina a fost in totalitate a soferului,a vrut sa ia virajul mai larg ca sa intre pe acea straduta fara sa semnalizeze,nu am mai putut evita impactul si am facut poc,am avut viteza f.mica si am scapat fara nici o zgarietura,si sunt foarte multi care fac treaba asta,pacat, putini inteleg ca semnalizarea este obligatorie iar altii platesc.

Cu toatea astea in cazul in care motociclistul avea viteza exagerata desi legislatia il acuza pe cel care trebuia sa acorde prioritate eu cred ca vina este 90% a motociclistului.Viteza ucide iar condusul cu viteza nu este o greseala minora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P. pt motociclist. Nu mai vorbiti despre circumstantele accidentului decit in cunostinta de cauza pt ca se creeaza confuzii.Apropo de viteza :la 40 Km/h te deplasezi cu 11 m/s imaginativ-a ca la 3m in fata face un bou stinga ! nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne Dumnezeule :moto: :moto: TERIFIANT...Dumnezeu sa il ierte si sa-l odihneasca in pace! :( Doamne ca mi s-a ridicat paru' pe mine nu credeam ca o sa vad asa ceva...pfff. Incep sa imi dau seama ca Romania are strazi de tot kktu, si nu este loc si pentru motocicletele noastre in tara asta de....Condoleante familiei si prietenilor :) e greu sa pierzi pe cineva cu care te plimbi alaturi si in secunda urmatoare nu mai este :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am vrut sa comentez initial, dar am citit foarte putine post-uri din acest topic, spuse cum trebuie.

recititi postul lui "Sinner", care, desi destul de dur spus, are dreptate in mare parte.

aruncati toata vina in capul "conservarului", care probabil a avut partea lui de vina(acum vor sari toti in capul meu sa-mi zica ca a efectuat manevra stinga fara sa se asigure), dar spuneti-mi si voi, cum puteti aprecia viteza unei masini/motociclete, in momentul in care va uitati in oglinda. daca soferul masinii l-a vazut totusi, dar nu si-a dat seama ca avea viteza mare? poate, pin experienta lui, credea ca el va fi demult intrat in curte pina ce-o sa ajunga motocicleta in dreptul lui(asta daca avea o viteza decenta pentru localitate).

 

Nici eu nu am vrut sa comentez initial ce ai scris ,dar doar o vorba am sa-ti spun si ar fi bine sa retina cei care-si pun aceasi intrebare :

 

DACA NU AI CAPACITATEA FIZIOLOGICA (retoric, nu este vb de tine) SA APRECIEZI , IN CALITATE DE CONDUCATOR DE AUTOVEHICUL, VITEZA OBIECTELOR IN MISCARE TE LASI DRAQULUI DE CONDUS SI IEI TRAMVAIUL.

 

poze noi, pt a nu mai exista suspiciunni cu privire la banda ce delimitaza cele doua sensuri:

http://www.citynews.ro/Ancheta-dificila-in...tului-mort+8789

 

....deci...exact ce presupuneam....totul se invarte in jurul argumentului privind semnalizarea...viteza motociclistului o sa fie calculata precis o lae daca nu sunt urme de franare. Iar despre localnicii care se intorceau de la biserica.....ce sa mai zic...Le este frica sa depuna marturie... fiind localinici ,vecini adica cu omul cu Peugeotul, nu vor sa se "puna rau" cu el si sa nu spuna ca NU a semnalizat, altfel cred ca spuneau din prima ca A SEMNALIZAT si ca motociclistul este de vina.Asa prefera sa taca. Parere speculativa, dar cred ca am dreptate.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aceste drame nu ma fac decat sa o las moale, mereu cand aflu ceva ma linistesc si nu doar pt 1 ora, tine si cateva zile si probabil ca odata o sa imi ramana in cap... sincere condoleante familiei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu am vrut sa comentez initial ce ai scris ,dar doar o vorba am sa-ti spun si ar fi bine sa retina cei care-si pun aceasi intrebare :

 

DACA NU AI CAPACITATEA FIZIOLOGICA (retoric, nu este vb de tine) SA APRECIEZI , IN CALITATE DE CONDUCATOR DE AUTOVEHICUL, VITEZA OBIECTELOR IN MISCARE TE LASI DRAQULUI DE CONDUS SI IEI TRAMVAIUL.

 

 

 

....deci...exact ce presupuneam....totul se invarte in jurul argumentului privind semnalizarea...viteza motociclistului o sa fie calculata precis o lae daca nu sunt urme de franare. Iar despre localnicii care se intorceau de la biserica.....ce sa mai zic...Le este frica sa depuna marturie... fiind localinici ,vecini adica cu omul cu Peugeotul, nu vor sa se "puna rau" cu el si sa nu spuna ca NU a semnalizat, altfel cred ca spuneau din prima ca A SEMNALIZAT si ca motociclistul este de vina.Asa prefera sa taca. Parere speculativa, dar cred ca am dreptate.

 

F f f f adevarat ceea ce scrie mai sus.

Ce cauti in trafic daca nu esti in stare sa apreciezi viteza de deplasare, cat si acceleratia celorlalti ??? Cum conduci, cum depasesti, de unde stii cand sa inaintezi si cand sa opresti.. samd... ?!!?!?!

Asa cum zicea cineva mai devreme, mintea umana selecteaza pericolele in functie de gravitatea lor, ref. la cel care le inregistreaza. Normal ca nimeni nu o sa vada motocicleta atata vreme cat e in masina; va vedea numai si numai ceea ce reprezinta un pericol pt viata lui. Daca era un camion de 40 t angajat in depasirea lui, si nu e vorba de viteza cu care, sau de gabarit, ci pur si simplu de pericolul care il reprezinta, nu mai facea ala stanga in veci.

M-am saturat sa aud in fiecare zi aceeasi placa "Nu l-am vazut... merg ca descreieratii.... merg printre coloanele la stop.. samd.... " cum deasemenea m-am saturat pana peste cap de cei care fac stg , dreapta, intorc, fara sa le pese de linii continue, cedeaza trecerea, rosu la stop, sens unic, sens interzis si cate si mai cate.. (Ca fapt divers : una azi mi-a pus tucson-ul pe picior si nici habar nu avea.... , dupa ce mi-a taiat fatza, ca de.. venea de pe "cedeaza" )

Daca eu ma straduiesc sa circul astfel incat sa nu deranjez pe nimeni, de ce nu fac toti la fel. Mergi cum vrei, pe unde vrei, atata vreme cat nu deranjezi pe nimeni, nu incomodezi pe nimeni.

Da stiu e o utopie, dar pe undeva pe acolo tre sa ajungem.. altfel vai de pielea noastra, mai ales a celor pe 2 roti, pt ca, sa ne fie clar, in afara de noi, nimanui nu ii pasa.. pe toti ii doare la 2 m de cot, fiecare le stie doar pe ale lui...

Iar pt cei care stau in masini si gandesc ca daca el sta bara in bara in trafic, de ce tre sa ma lase pe mine sa trec (sa imi faca putin loc) , ii transmit ca ar trebui sa multumeasca fiecarui "tampit" care merge pe 2 roti, pt ca fiecare "2 roti" inseamna un autovehicul in minus in trafic, ca sa aibe 4x4 lui mai mult loc... ca de in loc de "buburuza" cu care sa se strecoare, toti isi iau "tancuri" ... ca de, nu da bine altfel.

 

It's so good to live to tell the story !!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca multi dintre voi se imbata cu apa rece. Ca sigur este vina soferului, ca nu a stiut sa aprecieze viteza motociclistului, bla, bla, bla. Ar trebui sa va ganditi ca in localitate nu ai ce sa cauti cu viteza mare TOCMAI PT CA UNII NU STIU/POT SA APRECIEZE VITEZA UNUI MOTOCICLIST CARE VINE TARE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca multi dintre voi se imbata cu apa rece. Ca sigur este vina soferului, ca nu a stiut sa aprecieze viteza motociclistului, bla, bla, bla. Ar trebui sa va ganditi ca in localitate nu ai ce sa cauti cu viteza mare TOCMAI PT CA UNII NU STIU/POT SA APRECIEZE VITEZA UNUI MOTOCICLIST CARE VINE TARE.

Da' la o trecere de cale ferata fara bariere, crezi ca "unii" vor sti/putea aprecia viteza trenului!??!?!?!?!!?!?!??!?

Asa e cum zici tu, ai dreptate, iar marea majoritate nu se imbata, ca s-a scumpit apa, dar nici nu ii voi putea inghiti vreodata pe acei care genereaza astfel de catastrofe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai aveam ceva de adaugat la textul meu de mai sus, dar a aparut o eroare asa ca adaug:

 

Spuneti si voi cu ce il mai ajuta pe motociclist faptul ca vina a fost a soferului? Sau sa reformulez intrebarea, care este diferenta dintre un motociclist mort din vina lui si unul mort din vina altuia????? NICIUNA. Asa ca inca o data, nu va mai imbatati cu apa rece. Sa mergem noi preventiv indiferent ca suntem in localitate sau in afara si sa reducem noi riscurile producerii unui astfel de accident. Eu prefer sa nu-mi las viata in mainile altui participant la trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu am vrut sa comentez initial ce ai scris ,dar doar o vorba am sa-ti spun si ar fi bine sa retina cei care-si pun aceasi intrebare :

 

DACA NU AI CAPACITATEA FIZIOLOGICA (retoric, nu este vb de tine) SA APRECIEZI , IN CALITATE DE CONDUCATOR DE AUTOVEHICUL, VITEZA OBIECTELOR IN MISCARE TE LASI DRAQULUI DE CONDUS SI IEI TRAMVAIUL.

 

 

 

poti aprecia distanta cit de cit in momentul in care te uiti in oglinda. daca eu ma uit in oglinda masinii, intentionand sa virez la stanga, INTR-O LOCALITATE, si vad alta masina la 200 de m, normal ca efectuez manevra! (noaptea apreciezi mai bine viteza celui ce vine din spate datorita faruruilor. iar sensul de "apreciat" e la modul "daca vine tare, sau nu", nu poti aprecia viteza exacta)ca doar e localitate si ala ar trebui sa mearga LEGAL cu 50. pina face ala 200 m, eu sint departe. dar daca ala vine cu 200, e cam nasol pentru amindoi.

 

cazul de sus e doar o exemplificare.

 

nu stiu daca se intelege exact ce vreau eu sa explic, dar raman la parerea mea, ca daca motociclistul avea viteza mai mica, putea evita un asemenea dezastru, indiferent de greseala aluia cu masina.

 

P.S. uitindu-ma la poza facuta din fata masinii implicate in accident, si avariile motocicletei, tind sa cred ca pagubele masinii sint facute doar de trupul baiatului. la felul cum e contorsionat trupul si cit e de botita masina.. cred ca a avut viteza destul de mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

regret enorm cele intamplate..si am luat decizia de a renunta la moto definitiv...stiu ca nu intereseaza pe nimeni dupa forum acest lucru..dar am simtit nevoia sa spun... si spun cu mana pe inima...romania nu e pregatita pt moto inca, multi au zis asta..o repet si eu..

 

 

Aveti grija si dati-mi satisfactia sa va vad mergand pe 2 roti mereu, asa cum va sta bine...

 

br,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

regret enorm cele intamplate..si am luat decizia de a renunta la moto definitiv...stiu ca nu intereseaza pe nimeni dupa forum acest lucru..dar am simtit nevoia sa spun... si spun cu mana pe inima...romania nu e pregatita pt moto inca, multi au zis asta..o repet si eu..

 

 

Aveti grija si dati-mi satisfactia sa va vad mergand pe 2 roti mereu, asa cum va sta bine...

 

br,

 

Da' cand vezi la teve pietoni calcati de tramvai de ce nu te lasi de mers pe jos? Conserve expirate = botulism, lasa-te de mancat. Vezi ca daca scapi 'foehn'-ul in cada te electrocutezi si mori, nu mai fa baie. Si ai grija la ceasu rau, pisica 13.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' cand vezi la teve pietoni calcati de tramvai de ce nu te lasi de mers pe jos? Conserve expirate = botulism, lasa-te de mancat. Vezi ca daca scapi 'foehn'-ul in cada te electrocutezi si mori, nu mai fa baie. Si ai grija la ceasu rau, pisica 13.

 

 

scuze daca te-am ofensat!...

 

 

p.s. lasa-te de tastat ca iti poti rupe vreun deget si e pacat

 

p.s.2 scuze de off topic...hai sa nu mai deviem aiurea

Editat de clubbed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

regret enorm cele intamplate..si am luat decizia de a renunta la moto definitiv...stiu ca nu intereseaza pe nimeni dupa forum acest lucru..dar am simtit nevoia sa spun... si spun cu mana pe inima...romania nu e pregatita pt moto inca, multi au zis asta..o repet si eu..

 

 

Aveti grija si dati-mi satisfactia sa va vad mergand pe 2 roti mereu, asa cum va sta bine...

 

br,

 

Nu trebuie sa renunti la motor. Trebuie doar sa renunti la nevoia de a trage de gaz. Dc ti se pare imposibil, gandestete la cei dragi in momentul in care esti pe motor si ai sa vezi ca o sa-ti fie mai simplu sa te abti de la dat gaz. Eu asa fac mereu cand sunt pe motor. Ma gandesc numai la sotie si la cele doua fetite ale mele. Si mi se taie gazul din "cap".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa renunti la motor. Trebuie doar sa renunti la nevoia de a trage de gaz. Dc ti se pare imposibil, gandestete la cei dragi in momentul in care esti pe motor si ai sa vezi ca o sa-ti fie mai simplu sa te abti de la dat gaz. Eu asa fac mereu cand sunt pe motor. Ma gandesc numai la sotie si la cele doua fetite ale mele. Si mi se taie gazul din "cap".

 

 

Iti multumesc pt. cele zise...dar asa simt ca e mai bine pt. mine....

 

 

in viata faci ce simti ca e bine si nu ce zic altii...cum tu stai pe motor ca asa simti ca e bine....asa eu nu ma urc pe motor...

 

merci pt idee si parere

Editat de clubbed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uimiti pur si simplu ! Ador motociclismul doar prin prisma prietenului meu ! DAR sunt uimita oameni buni de " rasismul" da care dati dovada ! Toti conservarii sunt niste criminali , si pentru ca si voi sunteti majoritatea conservari atunci asta ce inseamna? Ce parere imi pot forma eu de motociclisti ? Cand "ii dati tare " pe Magheru , pe o roata eventual ! Cand treceti printre masini cu viteza sau cand luati curbele alea nenorocite cu super viteza !La arc , ma duceam anul trecut de drag , discutii interesante , motoare superbe ! Dar anul asta ce vad? VA ZIC EU ! Copii cu motoare puternice , figuri si fite cat cuprinde! Datoria voastra este sa va asigurati ca " conservarii" stiu ca voi existati in trafic , iar daca ei nu realizeaza asta realizati voi ca sunteti singurii care isi pot purta de grija pe doua roti ! Ganditi-va inainte de a face vre-o prostie ca noi astia de va asteptam acasa , stam cu sufletul cat un purice pana va vadem inapoi ! Constientizati ca nimeni nu are obligatia de a se da din calea voastra , ca nimeni nu are obligatia de a va ceda un loc mai bun in fata si etc. , toti sunteti participanti la trafic indiferent de categorie !Nu vreau sa generalizez , dar asa cum eu am ajuns sa vad motociclismul ca pe un lucru placut numai la cursele MotoGP , asa probabil si ceilalti o fac ! Si apoi degeaba faceti voi marsuri cand la cateva ore se gaseste cate un zmeu ( imi permit sa spun oaie neagra ), lucrurile nu se vor reglementa pentru ca restul nu-si vor schimba mentalitatea referitoare la voi si nici voi .

Da stiu ce urmeaza , ma veti acuza ca vb in plus , ca habar nu am ce-i ala motor ca nu sunt posesoare de asa ceva si etc. dar postez aici pentru ca stiu cum e sa astept sa fiu sunata si sa-i aud vocea sa-mi spuna ca e totul bine si credeti-ma asta imi da tot dreptul sa comentez !!!

Postez aici si acum pentru ca accidentul asta mi-a dat fiori m-a enervat si m-a socat in acelasi timp .

Imi pare rau pentru baiat , imi pare rau ca nevasta-sa nu va mai fii om toata viata , imi pare rau pentru familie si-mi pare rau pentru prieteni .

R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...