Sari la conținut

Aparent Ceva Probleme


Postări Recomandate

Am o Yamaha XJR 1300 din 2001. Anul acesta a implinit 3 ani de cand este in posesia mea si de pe la jumatatea anului trecut am observat,uneori, ca atunci cand o tin constant cu a 1-a, a 2-a, are unele fluctuatii ale vitezei. Initial am crezut ca e de la denivelarile din asfalt, ca imi misca usor mana pe aceleratie dar acum tind sa cred ca nu e asa. Mai mult, uneori, cand accelerez brusc cu a 2-a (si nu numai) pare sa patineze ambreiajul (nu ca am avut vreodata experienta asta) dar ma gandesc ca daca ar patina ambreiajul, ar cam trebui sa patineze mai mereu,nu? Pana acum eu am mers vreo 25.000 km cu ea si in total cica are vreo 50.000, daca conteaza. Are cineva vreo idee care ar putea fi problema? Va multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o Yamaha XJR 1300 din 2001. Anul acesta a implinit 3 ani de cand este in posesia mea si de pe la jumatatea anului trecut am observat,uneori, ca atunci cand o tin constant cu a 1-a, a 2-a, are unele fluctuatii ale vitezei. Initial am crezut ca e de la denivelarile din asfalt, ca imi misca usor mana pe aceleratie dar acum tind sa cred ca nu e asa. Mai mult, uneori, cand accelerez brusc cu a 2-a (si nu numai) pare sa patineze ambreiajul (nu ca am avut vreodata experienta asta) dar ma gandesc ca daca ar patina ambreiajul, ar cam trebui sa patineze mai mereu,nu? Pana acum eu am mers vreo 25.000 km cu ea si in total cica are vreo 50.000, daca conteaza. Are cineva vreo idee care ar putea fi problema? Va multumesc anticipat.

Ambreiajul patineaza la solicitari,mai mult in treptele inferioare ,si pe zona de cuplu,mai putin in treptele superioare.Asta la inceput!

Mai tirziu, cind se uzeaza mai mult, va patina in toate treptele.

Fenomenul patinari ambreiajului se traduce in cresterea nr.de turatii si mai putin a vitezei de depalsare,daca asta se intimpla la tine atunci trebuie schimbat ambreiajul.

In schimb ,tu spui de fructuatii ale vitezei,asa ca nu prea inteleg cum ar fi!?

Sa inteleg ca ,la acelasi nivel al acceleratiei, intr-o treapta de viteza oarecare, merge o data mai tare si o data mai incet?

Daca este asa nu cred ca este vorba de ambreiaj!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bujiile au fost schimbate acum vreo 15.000 de km iar carburatoarele au fost curatate acum 1.000 km. TNG, ai pus foarte bine problema "cresterea nr.de turatii si mai putin a vitezei de depalsare", in principiu cam asta se intampla. Si chestia cu fluctuatia de viteza e ca, creste sau scade cu 2-5 km/h in reprize de 2-3 secunde, insesizabil pe kilometraj. PS daca e vorba de patinarea ambreiajului,cam la ce cheltuiala trebuie sa ma astept?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bujiile au fost schimbate acum vreo 15.000 de km iar carburatoarele au fost curatate acum 1.000 km. TNG, ai pus foarte bine problema "cresterea nr.de turatii si mai putin a vitezei de depalsare", in principiu cam asta se intampla. Si chestia cu fluctuatia de viteza e ca, creste sau scade cu 2-5 km/h in reprize de 2-3 secunde, insesizabil pe kilometraj. PS daca e vorba de patinarea ambreiajului,cam la ce cheltuiala trebuie sa ma astept?

 

Pai, cam 120/ 150E kit ambreiaj, depinde de producator si manopera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o Yamaha XJR 1300 din 2001. Anul acesta a implinit 3 ani de cand este in posesia mea si de pe la jumatatea anului trecut am observat,uneori, ca atunci cand o tin constant cu a 1-a, a 2-a, are unele fluctuatii ale vitezei. Initial am crezut ca e de la denivelarile din asfalt, ca imi misca usor mana pe aceleratie dar acum tind sa cred ca nu e asa. Mai mult, uneori, cand accelerez brusc cu a 2-a (si nu numai) pare sa patineze ambreiajul (nu ca am avut vreodata experienta asta) dar ma gandesc ca daca ar patina ambreiajul, ar cam trebui sa patineze mai mereu,nu? Pana acum eu am mers vreo 25.000 km cu ea si in total cica are vreo 50.000, daca conteaza. Are cineva vreo idee care ar putea fi problema? Va multumesc anticipat.

 

 

Si eu patesc la fel la BMW 1100GS, da ma gandesc ca poate fii din cauza benzinei si/sau a impuritatilor din ea. Oricum, la motoarele de capacitate mare, se simte f mult frana de motor, si nu trebuie sa sucesti mult de acceleratie ca sa vezi asta. Astept deznodamantul topicului.

 

Cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu patesc la fel la BMW 1100GS, da ma gandesc ca poate fii din cauza benzinei si/sau a impuritatilor din ea. Oricum, la motoarele de capacitate mare, se simte f mult frana de motor, si nu trebuie sa sucesti mult de acceleratie ca sa vezi asta. Astept deznodamantul topicului.

 

Cele bune.

 

Sa stii ca m-am gandit si eu ca poate fi de la impuritatile din benzina,dar asta are alte simptome si anume atunci cand accelerezi, simti ca moare motorul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ambreaj gasesti pe WWW.Louis.de cu codul 10045087 aproximat 99 euro pe site

sau aici www.lucas-bikersworld.com

 

Produse din ambele locuri aduce Romi13

Editat de AlexRap
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

sa nu fie cumva de la bujii,daca o tii constant si variaza turatie nu este din ambreiaj,eu zic sa mai reglezi odata carburile,sa schimbi bujiile/filtrul de aer/de benzina si sa vezi ca mersul se schimba..

la bujii recomand NGK..superbujii..

luigi vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica lantul. Mai ales daca ai umblat la roata spate. Suspenda spatele, roteste roata. Daca e prea intins intr-un loc (atunci f probabil e si lantul pe duca) iti poate face figura asta

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...