Sari la conținut

Problema Ciudata


Postări Recomandate

Se intampla ceva ciudat , daca este rece motorul (rece insemnand dupa 4-5 minute de functionat pe cric si 10 mers turat la max), asa...

nu trage frate...nu trage deloc ! cu orice treapta de viteza nu se duce mai mult de 30km/h :| dupa ce merg vreo 20-30 min cu ea forjat , isi revine si merge nromal :| nu inteleg ce poate sa fie ...

Am acceleratie dar n-am cuplu , ca si cum ai fi la 30 la ora , ai calca ambreiajul si ai accelera de pomana ;)

wtf...;)

 

In faza asta si bicicleta are demaraj mai mare , e real...:laugh:

Editat de Xaiffer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambreiajul e dus.Nu strica sa verifici si cablul de ambreiaj. Poate ai noroc. Cred ca daca ar fi filtrul ori carburatorul pur si simplu ti s-ar opri.

Editat de Budd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca e ceva adevar n ceea ce priveste ambreiajul pentru ca dupa reglaj a inceput sa faca figurile astea, de ex sta intr-a I-a pe loc fara sa fie ambreiajul tras ;) in punctul mort intra cu figuri....

dar ma gandesc..daca e asa atuni dece duap 10-15 minute de mers se comporta normal ? se incalzeste ambreiajul ? :laugh:

benzina proasta ? de 3-4 luni bag benzina din 2 locuri (Luckoil...Rompetrol) nush ce sa zic...

 

P.S: Nu da semne de oprire si nu se opreste in mers si pur si simplu e vaca lenesa ;)

Editat de Xaiffer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de 3-4 luni bag benzina din 2 locuri (Luckoil...Rompetrol) nush ce sa zic...

Nu stiu cum ai reusit dar cred ca ai reusit sa gasesti cea mai proasta benzina de pe piata. Mai proasta de atat nu gasesti decat probabil la benzinariile alea noname de familie care o "indoaie" cu apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca e ceva adevar n ceea ce priveste ambreiajul pentru ca dupa reglaj a inceput sa faca figurile astea, de ex sta intr-a I-a pe loc fara sa fie ambreiajul tras ;) in punctul mort intra cu figuri....

 

Nu are voie. Chiar daca nu de asta se intampla ce zici tu, pune mana si rezolva ca e problema serioasa.

 

Ce cred eu: daca sta intr-a I a fara ambreiaj tras => cablul este prea strans (sau scurt) si atunci e ca si cum ai merge cu ambreiajul (aproape) tras tot timpul; eventual mai agata, si de aia nu poti sa mergi cu mai mult de 30 in orice viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da dar cum iti expici ca (,) chestia asta dureaza doar 15 minute ? :laugh: ca aici este dubiul .... , daca ar merge asa continuu imediat ne-am da seama ce este ;)

 

Sper sa fie benzina proasta... ;)

Editat de Xaiffer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar nu are treaba de parindere... e de ambreiaj 100%

LE: ma duc maine la service si vad ce rezolv..

Editat de Xaiffer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e sigur de la ambreias foarte posibil reglat intins...sfatul e sa dai drumu la cablu si sa il reglezi iarasi (nu il lasa sa cupleze total este parerea mea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde. cati km iti arata pe bord. alta prob , nu stii daca sunt reali. daca nu cunosti istoricul service, si de cand esti prop ai facut 7800, da fuga si cumpara noi CR 9 EH, daca e fabricata 96-99.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde. cati km iti arata pe bord. alta prob , nu stii daca sunt reali. daca nu cunosti istoricul service, si de cand esti prop ai facut 7800, da fuga si cumpara noi CR 9 EH, daca e fabricata 96-99.

 

wei oameni intelegeti...omu spune clar ca motoreta se tureaza da nu trage...daca era de la bujii carburatoare & stuff nu se tura motoru...e chestiune de transmis puterea mai departe aka ambreiaj bulit sau cablu reglat prost

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wei oameni intelegeti...omu spune clar ca motoreta se tureaza da nu trage...daca era de la bujii carburatoare & stuff nu se tura motoru...e chestiune de transmis puterea mai departe aka ambreiaj bulit sau cablu reglat prost

n-am fost atent. de fapt am citit ca nu se tureaza, scuze atunci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nimic.

1.Motorul este nou (0km) din reprezentanta

2.Am vorbit pentru service si se pare ca ar fi ambreiajul ... ma duc si voi vedea.

 

Multumesc mult si revin cu informatii sa vedem care a fost surpriza ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum s-a spus mai sus, cel mai probabil e de la ambreiaj. Iar explicatia pentru revenirea dupa ce se incalzeste (desi cam trasa de par) poate fi ca ai o problema cu discurile de la ambreiaj (nu stiu ce tip ambreiaj ai), eventual se lipesc intre ele cand uleiul e rece si nu cupleaza/decupleaza cum trebe. Daca ai ungerea la ambreiaj in comun cu ungerea de motor e si mai probabil ca atunci cand uleiul ajunge la temperaturi inalte sa deslipeasca discurile.

 

...just a wild guess ;)

 

oricum nu e normal sa se intample asa ceva daca e noua. Sunt chiar curios care a fost problema.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:oCe ambreiaj si reglat carburatoare. ..unii au aceleasi explicatii pentru toate problemele.. .ce cacao are legatura ambreiajul cu puterea motorului. .numai ineptii de sfaturi scrise la plezneala. . .curata naibii filtrul de aer. .sau ia-ti altul, sau ia-ti un KN> sau schimba bujiile. . .

 

 

Daca ai problema asta, clar motorul nu e nou. . .

Editat de AK_Raptor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:oCe ambreiaj si reglat carburatoare. ..unii au aceleasi explicatii pentru toate problemele.. .ce cacao are legatura ambreiajul cu puterea motorului. .numai ineptii de sfaturi scrise la plezneala. . .curata naibii filtrul de aer. .sau ia-ti altul, sau ia-ti un KN> sau schimba bujiile. . .

 

 

Daca ai problema asta, clar motorul nu e nou. . .

si tu te dai "stie-tot" aiurea, ce face filtru ala de aer, se curata singur dupa 15 minute de fiecare data? problemele de filtru nu apar asa brusc, doar n-a scuturat sacul de aspirator peste el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wei oameni intelegeti...omu spune clar ca motoreta se tureaza da nu trage...daca era de la bujii carburatoare & stuff nu se tura motoru...e chestiune de transmis puterea mai departe aka ambreiaj bulit sau cablu reglat prost

[/quote

 

Corect!

Cu mentiunea ,(pentru ca nu mi-am dat seama despre ce motor este vorba) poate fi si cu ambreiaj cu comanda hidraulica.

In fiecare din cazuri este o problema de ambreiaj daca se tureaza si viteza de deplasare nu creste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor sunt foarte suparat... :cheers:

Am dus motocicleta la service si la prima vedere mecanicul mi-a zis ca sunt facute praf placile de ambreiaj.

-> Motivul concluziei: Acea tija cu cauciuc de jos , de la motor , care se strange cand cuplezi ambreiajul era dusa pana in capatul carcasei motorului. (pnm..greu de explicat)

Problema este ca nu sunt piese si trebuie sa astept cel putin doua luni :D:(:P:(

Saptamana viitoare urmeaza sa fie desfacut motorul , poate totusi nu este asta cauza si se poate rezolva rapid. :angry:

 

P.S: Cine stie..poate trebuie sa fiu fericit.Daca faceam vreun accident in perioada asta ? (ma mai incurajez si eu putin) :splat:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caat? Doua luni?

Groaznic de mult!!! Cam e bataie de joc.

 

 

Presupun ca e in garantie Hyosung-ul tau.

Ce model e, GT 250 R? sau cel de 650?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un 125cc ! Da este in garantie dar vin pe jos piesele din Germania :P

Sa vedem...:cheers:

 

Cred ca aleg sa o dau cu bani putini pentru ca asa as tine-o degeaba...

trece vara si anul viitor vreau alta motocicleta oricum...deci ? Pnm..:D

Editat de Xaiffer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-> Motivul concluziei: Acea tija cu cauciuc de jos , de la motor , care se strange cand cuplezi ambreiajul era dusa pana in capatul carcasei motorului. (pnm..greu de explicat)

 

Poti sa detaliezi te rog, pentru ca si pe mine ma intereseaza problema. De tija mentionata e legat celalalt capat al cablului de ambreiaj?

Daca ai putea pune o poza ar fi ideal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...