Sari la conținut

Raliul Clujului


Loris
 Share

Postări Recomandate

:banana: cum, cand dreq s-a intamplat asta?? Si ala ce a avut de a luat-o p-acolo.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, im dau seama! Ce intrebam de fapt: ce a patit masina? s-a "rupt" ceva in ea, sau pur si simplu a scapat-o pilotu' de sub control?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, im dau seama! Ce intrebam de fapt: ce a patit masina? s-a "rupt" ceva in ea, sau pur si simplu a scapat-o pilotu' de sub control?

acvaplanare iti spune ceva ?

Asta s-a intamplat.Chiar si cauciucurile de ploaie daca sunt incarcate cu noroi au parte de fenomenul asta.

Naspa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E genial reflexul celui luat din plin. Saltul ala sper sa-l fi salvat de probleme grave. Am vazut la stiri o filmare de slaba calitate aratata de pe un mobil, acolo dezastrul parea mult mai mare. Nici asa nu a fost floare la ureche, 5 oameni raniti, zicea stirea, unul grav.

Nici spectatorii aia nu s-au prea plasat OK. Curiozitatea le-a fost mai mare decat spiritul de conservare. Mi se pare cel putin neinspirat sa stai pe exteriorul unui viraj, ba mai mult, in jumatatea de final de curba, sa vizionezi un raliu. Orice masina scapata de sub control evident ca se duce incolo, si atunci pilotul e de vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pilotului n-au ce sa-i faca. Aia stau pe barba lor acolo, nu le ia nimeni vro taxa de intrare, pe langa drum, nu le asigura nimeni paza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama, Doamne!!!

:banana:

Mare bafta pe tipul ala ce a avut inspiratia de a sari!!

Daca facea shi inspre sensul de rulare al mashinii, avea shi mai putin de suferit!!!

Oricum...

Spectatorii shi-au asumat riscul!!!

Shi au platit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nota 10 spectatorului care a avut reflexul de a sari pe capota

 

foarte posibil sa fie si copilotul de vina

 

pilotul :lol:

 

greseala de pilotaj

 

1. viteza prea mare

 

2. in loc de frana de motor si schimbarea directiei de mers la dreapta a actionat in

 

ultima clipa frana de serviciu si asa alunecat tot inainte

 

daca observati in timpul alunecarii a incercat putin sa vireze dreapta dar era logic

 

sa lase si frana ca sa evite alunecarea in fata .................. dar

 

:finger: ATA ETE :finger:

 

bine ca nu a fost mai grav

 

:what:

 

poate si probleme la directie :finger: mai greu :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o concluzie referitoare la tipul ala e ca reflexele se educa .asta apropo de ce spuneau cei la accidente ca degeaba stii sa cazi ca nu mai ai timp.

nu e adevarat.

Totul tine de educatie, te poti autoinstrui si apoi sa aplici din reflex o chestie intr-o situatie de panica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei accidentati o merita din plin .Am fost acolo dar m-am asezat pe interiorul curbei tocmai pt ca am realizat pericolul .Cei care au fost sunt sigur ca au observat ca scria mare cu spray galben pe asfalt "interzis publicului " iar un tip cu vesta verde reflectorizant tot spunea tuturor sa nu stea acolo .Nu trebuia sa fii un geniu ca sa anticipezi traiectoria unei masini scapate de sub control in acea curba ,de alfel in grupul in care eram tocmai se discuta cu cateva secunde inainte de posibilul dezastru daca intra o masina in ei .Cat despre piloti ,ei sunt absolviti de orice vina .Era o competitie organizata dupa toate regulile iar tampitii aia nu aveau ce cauta acolo cum nici cel de la baia mare nu avea ce cauta in mijlocul drumului filmand "mare idiot " o masina de curse venind spre el .Imi pare rau doar ca din cauza sinucigasilor astia sa oprit cursa si am pierdut spectacolul pt care am batut atata drum .Selectia naturala isi face treaba din plin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi plac astia cu sfaturi de piloti :lol:, mai ales cu frine de motor la raliu :banana: frina de motor e instrument de pensionari pe sosea.....

si ce vrei sa zici ca frana de motor nu se foloseste inainte de curba ? sau ce e asa

 

de :what: ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta se intampla la foarte multe raliuri. Spectatorii sunt in mare parte niste idioti care habar n-au ce sa faca. Se duc doar pentru ca "ie masini rapide". Pilotii nu au nici o vina. Sunt oameni, gresesc.

Vina e a boului care a stat acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cind ai sa vezi tu vreunul la raliu sau orice fel de curse (inclusiv moto) care foloseste frina de motor *ca sa frineze* (logic) sa ma anunti si pe mine. Am :banana: pentru ca pur si simplu n-am inteles rostul postului de "cunoscator" si al sfaturilor. Omul a scapat masina si gata. Iar frina se pune la intarea in curba, nu dupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cind ai sa vezi tu vreunul la raliu sau orice fel de curse (inclusiv moto) care foloseste frina de motor *ca sa frineze* (logic) sa ma anunti si pe mine. Am  :finger: pentru ca pur si simplu n-am inteles rostul postului de "cunoscator" si al sfaturilor. Omul a scapat masina si gata. Iar frina se pune la intarea in curba, nu dupa.

deci inainte de curba schimbi in treapta inferioara, schimband in treapta inferioara

 

automat ai parte si de frane de motor si la nevoie apesi frana de serviciu NU faci

 

ca el bruscand frana de serv.in treapta superioara in ultima clipa blocand rotile pe

 

timp ploios si alunecand in spectatori...............................

 

ca norocul ca nu toti conduc dupa ideile tale START vit 1-2-3-4-5 >>>>

 

accelerati-frana-acceleratie-frana- SOSIRE scoti din a 5 bagi in 1 si opresti

 

motorul.Mare " practicant "

 

:banana: Omul a scapat masina si gata :what: undeva este o greseala de

 

pilotaj :finger: . Nu poti spune numai asa am scapat masina ATA ETE se intampla

 

 

IIIIEXISTA O IIEXXXXPLICATIE

 

astept si alte pareri

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident e greseala de pilotaj, ca doar nu a vrut sa se duca omu in ripa. In curba anterioara traseul era putin in urcare si s-a auzit cum a accelerat la iesirea din curba (probabil avusese o mica derapare si acolo si a vrut sa redreseze), din pacate a frinat pe noroi/nisip dupa aia si a blocat rotile .. shit happens.

Spectatorii nu aveau ce cauta acolo, e scris peste tot, li se spune atit de comisarii de traseu cit si de catre jandarmi / politisti. Culmea este ca pe scurta portiune de curba existau doua dimburi de o parte si de alta a drumului pe care se putea sta in perfecta siguranta.

Putin ironic este ca spectatorul care a sarit peste capota, initial nu se afla pe traiectoria masinii ci mai spre iesirea curbei. Reflexul lui de a fugi spre interiorul curbei a fost bun, dar din pacate masina s-a dus perfect drep si astfel a ajuns in dreptul ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum meseriash omuletzul cascador ! Leflexe super!

Sper sa nu fi patit nimic grav.

Totusi cred ca a fost greseala de pilotaj sau vreo defectiune.

Iar femeile alea care tipa ce ...... cautau acolo, n-aveau alta treaba ?!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stire pe PrimaTv la stiri....

Suna cam asa....Victima din Raliul Clujului va fi actionata in justitie deoarece a adus grave prejudicii si a periclitat imaginea organizatorilor prin gestul sau de a stationa intr-o zona interzisa adica in exteriorul virajului....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci inainte de curba schimbi in treapta inferioara, schimband in treapta inferioara

 

automat ai parte si de frane de motor si la nevoie apesi frana de serviciu

 

Tu ai tot atita treaba cu condusul sportiv cit am eu cu plantatul castravetilor dar imi place ca insisti :banana:.

Frina se pune din pedala aia din drepta nu din motor, schimbatul vitezelor se face IN TIMP CE ai deja frina apasata la maxim (maximu permis de conditii si ce vrea ala sa faca) si masinile de raliu nu au decit doua frine: aia normala si aia de mina. Daca a intrat prea tare in curba si/sau a blocat rotile putin poate si din cauza ca nu s-a asteptat la nisip sau noroi in curba se cheama ca scapat masina. Pe asfalt curat si ud cauciucurile alea (ajutate de suspensii si sistem de frinare perfoirmant) au mai multa aderenta decit cauciucurile normale de pe o masina normala pe uscat. Nu baga nimeni in frina de motor inainte de curba ca ar iesi ultimul (ideea e sa frinezi cit mai tirziu) sau ar crapa motorul daca e deja spre linia rosie.

De curiozitate: ai participat vreodata la o cursa auto? Intrebarea e retorica si raspunsul evident, dar ma intrebam de unde agerimea asta in disecat greselile pilotului. In capul meu oamenii se baga numai unde stiu despre ce e vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit si eu stirea ca spectatorul va fi dat in judecata pentru ca a stricat imaginea raliului/organizatorului.

Tinind cont ca inafara de accidentele de la raliuri, in romania nu se difuzeaza nimic altceva despre acest campionat (poate ceva reportaje la emisiunea lu Vintila pe protv din cind in cind), inclin sa cred ca au oarece dreptate organizatorii. In cele din urma, in urma unui astfel de scandal ei risca ca la anu sa nu mai primeasca autorizatie de la politie sa organizeze raliul deoarece nu sint capabili sa securizeze traseul (ceea ce s-ar putea sa fie adevarat, dar este alta discutie de pe forumul autorally.ro ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:banana: pentru ca pur si simplu n-am inteles rostul postului de "cunoscator" si al sfaturilor.

este parererea mea personala in legatura cu greseala comisa de pilot ...... nu imi

 

place sa dau sfaturi mai ales de conducere ............. fiecare conduce cum vrea si

 

cum a fost invatat. :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...