Sari la conținut

Care Stie, Care Cunoaste Ce E Asta ...


sherky
 Share

Postări Recomandate

salutare, a venit un cunoscut la mine cu aprinderea din pozele alaturate... as dori sa stiu de la ce motor este si pe unde s-ar putea gasi ... si ca sa exagerez - vreo idee de pret pentru asa ceva ?

post-4615-1211389297_thumb.jpg

post-4615-1211389317_thumb.jpg

Editat de sherky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de Minsk

 

Ce pret ? Aia e terminata , a intrat apa in ea. Nu mai poti salva nimic.Sunt sigur ca si cablajul e corodat,deci nu poti numai sa inlocuiesti piesele si sa zici ca merge...

Editat de augustin87r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desfal si curata placa cu diluant ca sa se vada traseele.daca sunt intrerupte poti sal reconstruiesti sau eventual sa faci alta placa.

mai problematic sunt componentele, daca poti sa le identifici....vad pe acolo 1 rezistenta prajita.

daca tot vrei sa construiesti tot unul ca acesta poate cineva care are o asemenea aprindere te poate ajuta cu valoarea componentelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, aprindere de minsk, cam distrusa ce-i drept, dar stil vechi, si bine lucrata...

 

@Augustin: am luat doua aprinderi de curand, si ultimele mestereli ale lor sunt praf...crede-ma, cele vechi erau mult mai bune...

 

PS: daca ai aprinderea de era candva postata pe forum, am impresia ca are o dioda pusa invers in schema....a incercat-o careva?merge?

 

@initiator: daca vrei sa te muncesti putin, curata tot cu izopropilic, masoara, apoi remonteaza....sau cumperi alta, da vezi ca risti sa crape repede, ca-s cam proaste :lol:

 

mai ales dupa caderea URSS...)

exact :( defapt, nu chiar dupa cadere, ci hai sa zicem dupa 2000 :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Nu m-am uitat atent la mufe. Aparent sunt la fel. Mare minune cea cu "bube" sa nu fie pe 6V-70 W. ( Primele modele de alternator cu "napolitana" au fost pe 6V). A doua napolitana este de Voshod, ele au avut de la aparitie 12V-90W. Nu este exclus sa ma insel. Prin '91 am cautat alternator cu napolitana, totul pe 12V, ( sa montez pe Simsonul care-l aveam atunci in locul dinamului) iar basarabeanul de la care vroiam sa cumpar se chinuia sa-mi bage pe git una de 6V-60 s-au 70W. Cine vrea sa cumpere eu i-l sfatuiesc sa cumpere de Voshod, e vorba de aia 90W. Despre calitate, nu ma pronunt. Asfalt uscat numai sub roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Nu m-am uitat atent la mufe. Aparent sunt la fel. Mare minune cea cu "bube" sa nu fie pe 6V-70 W. ( Primele modele de alternator cu "napolitana" au fost pe 6V). A doua napolitana este de Voshod, ele au avut de la aparitie 12V-90W. Nu este exclus sa ma insel. Prin '91 am cautat alternator cu napolitana, totul pe 12V, ( sa montez pe Simsonul care-l aveam atunci in locul dinamului) iar basarabeanul de la care vroiam sa cumpar se chinuia sa-mi bage pe git una de 6V-60 s-au 70W. Cine vrea sa cumpere eu i-l sfatuiesc sa cumpere de Voshod, e vorba de aia 90W. Despre calitate, nu ma pronunt. Asfalt uscat numai sub roti.

 

Napolitana stricata nu poate sa fie pe 6V... E facuta dupa 1991, dupa caderea URSS (scrie pe ea Belarus). Un Minsk din 1988 are sigur electrica pe 12V,deci si cele de dupa sunt de 12.

 

La Voshod nu e neaparat regula sa ai magnetou de 90W. LA al meu am avut magnetou de 65W,alt prieten avea tot magnetou de 65W....Poate la SOVA sa fie pus magnetou de 90W....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voshod-ul are din fabrica 90. ce ati avut voi si multi, multi alti posesori au fost schimbate cu cele de minsk care se gaseau mai usor. rotoarele cad urat, se demagnetizeaza si proprietarii zic din necunostinta de cauza ca a cazut intreg magnetoul. csman de pe forum a avut rotor busit pe minsk. a luat magnetou cu totul si s-a incapatanat sa caute tot felul de bube dupa ce a pus statorul nou (fara rotor) pana l-am convins intr-un sfarsit sa puna si rotorul nou. problem solved.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

seamana perfect cu aprinderea de minsk , s-ar putea sa fie de minsk , oricum daca pui una de 12v pe instalatie de 6v nu o sa se arda sigur . o aprindere de minsk era parca 2 milioane ... nu mai tin minte . era un nene gaspar care aducea , trimitea si ramburs , si mai este unul nicu din bucuresti : 0724825079

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca napolitana aia e 2 milioane ,mai bine trimite-o la mine si o fac din nimic, ii fac si cablaj nou daca vrei... Nu as da 2 milioane pe asa ceva...

 

Cum sa fie 2 milioane? Ce, e facuta cu SMD-uri? Facuta de SIEMENS? Ce aberatie ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana intr-un mil, la Tunaru...

 

@initiator: cauta in topicul ala de sus de tot, cu preturile lui Tunaru, dupa nr lui de tel si intreaba-l de o aprindere de minsk...da vezi ca nu-s mare branza aprinderile astea noi...cred ca le fac rusii pe genunchi :lol: nu iti lua teapa cu lista de preturi, ca e de vro 4 ani postata :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, a venit un cunoscut la mine cu aprinderea din pozele alaturate... as dori sa stiu de la ce motor este si pe unde s-ar putea gasi ... si ca sa exagerez - vreo idee de pret pentru asa ceva ?

 

 

salutare, a venit un cunoscut la mine cu aprinderea din pozele alaturate... as dori sa stiu de la ce motor este si pe unde s-ar putea gasi ... si ca sa exagerez - vreo idee de pret pentru asa ceva ?

 

 

minsc sau voshot?vezi citi w are aprinderea

una noua 40 de lei ruseasaca si china 30 de lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...