Sari la conținut

Accident Snagov 27 05 2008


smok3
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 685
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

L-am cunoscut pe Alin acum aprox un an cand inca nu avea decat A1. Mi-a povestit despre el un bun amic de-al meu . Intr-una dintre iesirile mele spre Snagov l-am cunoscut personal. Dupa ce am discutat cateva minute, i-am spus ca e o chestiune de timp pana se va termina totul pt el . Era un copil . Credea ca lui nu i se poate intampla . Sincer , copilul pilota foarte bine motocicleta . Tare , poate prea tare , dar bine. O manevra bine , dar conducea deplorabil. Prost , extrem de prost . Nu il judec deloc , ii ziceam in fiecare seara sa mearga incet . Mereu imi cerea sfaturi si mereu confirma ca l-au ajutat . Era un copil foarte bun . A avut pasiunea nebuna dupa viteza si ma asteptam mereu sa primesc un telefon dinspre Snagov .. Speram sa nu fie grav , atat. Dar ma asteptam sa se intample ceva . Prietenii comuni pot confirma de cate ori ii ziceam sa termine cu alergatul pe strazi , ca viata e frumoasa si trebuie traita , sa acumuleze experienta , etc . De motor nu i-am zis niciodata ca e mare , pt ca nu era cazul . Nu era vreo racheta , era un motor destul de decent chiar daca era de 1000. Il controla bine , dar experienta traficului era minora. Nu judecati gresit faptul ca se dadea tare , e o ipocrizie maxima . Copii astia au prin alte vremuri . Unii dintre noi au inceput pe motoare mult mai puturoase , pt ca nu erau rachete ca acum . Nu stiu daca eu de ex , daca aveam motor la 18 ani apucam sa scriu pe forumul asta . Sincer . Mie mi se parea incredibil de sinucigasa manevra de trecere printre 2 masini la 250 km/h , mai ales cu pasager . Totusi , copil fiind , nu gandea asa . Aia era viata lui . Aia ii placea .

Cu toate astea , omul asta nu trebuie condamnat in nici un fel si va explic si dc . In ultimele lui clipe de viata se afla aproape de casa , foarte aproape . Mintea lui nu cred ca mai era la motor , iar atentia nu mai era nici macar la limite minime . Dupa cum stiti cele mai multe accidente se intampla langa casa sau in zone bine cunoscute . Dupa acea curba ,cred ca a vazut o masina cum a vazut mii in viata lui . Experienta lui la momentul lui i-a dictat sa mearga inainte , poate chiar sa accelereze. O manevra total eronata din punctul celor experimentati , a celor cu familii acasa , a celor prudenti . Cu totii stim ca nu ai voie sa depasesti un autovehicul decat cu maxim 20km\h fata de masina ce urmeaza a fi depasita , pt a putea frana in orice moment daca se intampla ceva neprevazut. Cu toate acestea Alin a gresit bazandu-se doar pe el ca de fiecare data . Nu concepea nici in ruptul capului ca masina aia ii va intoarce in fata . Cand masina a virat usor stanga , a incercat sa evite prin stanga . Ca nu a avut viteza mare nu se pune problema . Cei care au fost la locul accidentului au inteles asta . Masina era lovita intr-un unghi destul de mic , nicidecum la 90grade . Femeia nu avea cum sa nu il vada daca se asigura . nu avea cum . Daca avea viteza mare masina aia nu mai vira stanga . Masina aia blestemata si-a continuat traseul ca si cum o musca s-a lovit de ea . Nu i-a schimbat deloc traiectoria. La viteza mare masa motoretei era alta si ar fi modificat directia autoturismului. Au fost cazuri in care o motocicleta a rasturnat un Mercedes . Sa nu uitam . Aici nu s-a miscat . De un lucru sunt convins . Cunoscand modul in care Alin mergea cu motorul , sunt convins ca in momentul in care a vazut ca masina vireaza , a accelerat pt a trece . Nu existau urme de franare ale motoretei .

Am fost acolo deci nu vb din poze ..

Pacat de el . A fost un copil bun , plin de ambitie , un copil care promitea .

 

 

Dumnezeu sa aiba grija de sufletul lui .

 

Unul din cele mai bune posturi, cele mai pertinente opinii.

 

Si nu in ultimul rand .... poate cea mai buna , plauzibila, LOGICA explicatie a impactului este descrisa in postul de mai sus, a vitezelor probabile celor 2 vehicole si a ce s-a intamplat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unul din cele mai bune posturi, cele mai pertinente opinii.

 

Si nu in ultimul rand .... poate cea mai buna , plauzibila, LOGICA explicatie a impactului este descrisa in postul de mai sus, a vitezelor probabile celor 2 vehicole si a ce s-a intamplat.

Corect...pacat ca e amestecat cu 40 de pagini pline cu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu in ce masura ceea ce scriu are legatura cu subiectul ,insa cred ca ar trebui sa ne intoarcem putin in timp ,mai bine zis la orele de conducere ale autoturismului,pe care d-na le-a efectuat sau nu.Ma intreb daca dupa nenorocirea pe care a produs-o, a invatat cum se face o asigurare.Sunt convins ca a aruncat doar un ochi in fuga ,si acela poate in oglinda centrala.Apoi a tras de volan,ca asa stia ea ca se face.Doar a mai facut-o la fel de atatea ori si nu s-a intamplat nimic.Poate doar a facut un schimb de injuraturi cu vre-unul,care oricum pt ea era un dobitoc.DAR NU I_A DESCHIS NICI UNUL CAPUL SA MISTE UN PIC BARBA SPRE OGLINDA ,SAU SA ARUNCE UN PIC CAPUL SPRE STANGA PT A FI SIGURA CA A VAZUT TOTUL IN OGLINDA ,SI IN UNGHIUL MORT.NU ,EA DE FAPT CONDUCEA UN TANC DIN CARE NU VEDEA DECAT CE CUPRINDE PARBRIZUL.ATAT.Nu ma incanta deloc ideea ,ca pt a invata sa te asiguri trebuie sa omori un om.Sigur amandoi au gresit,insa 90%ii apartine ametitei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- pana cand nu sunt convins ca cel din masina m-a vazut, nu trec de el (macar de s-ar invata ceva din ceea s-a intamplat!) - zise si zahei bine. nefericita aia ar fi intors in drum ca proasta daca l-ar fi vazut? sa-l aiba pe constiinta toata viata? ar mai fi pus ea piciorul in masina daca ar fi stiut ca poate provoca asemenea dezastru? ok, era datoria ei sa se asigure dar tu ca motociclist stiindu-te cel mai expus, nu ai grija sa te vada neatentii? la fel biete baiat ar mai fi mers pe motoreta cum a mers daca ar fi stiut ca poate sa o pateasca? a stiut macar cat risca?... eu cred ca nu......

 

Apropae zilnic este unul care desi ma vede se uita in ochii mei alege sa intoarca ,sa iasa din intersectie ,sa schimbe banda etc si repet ma vede ,asa ca eu nu ma incred nici in faza asta .

Putin off-topic viz-a-viz de femei: ieri m-am dus sa imi iau sotia de la servici ajung in fata clubului sportiv parchez si astept sa iasa ,intre timp vine o gagica blonda (nu am nimic cu blondele sotia mea chiar e blonda) cu un hyndai parca accent si se aseaza in fata mea pe langa trotuar sa zic asa cred ca ea considera ca parcase.E bine ma inselasem nu considera ca parcase iese pe geam si ma intreaba ea cum baga masina aia intre mine si masina din fata :) eu ii zic :dai putin in fata incepis dai in spate iei stanga de volan si apoi indrepti volanul si gata ,ceea ce se numeste garare laterala sau parcare laterala s-a uitat la mine :lol: eu ii explicasem chiar prin gesturi si zic eu destul de sugestiv ea in continuare :D intre timp a venit sotia care s-a amuzat cumplit in fine nu am mai stat sa vad deznodamantul(am uitat sa va zic ca de acolo tocmai iesise un ditamai Jeep deci spatiu cam de 2 Hyundaiuri erau ,putea sa il parchezi si simplu fara sa mai faci 3 manevre pur si simplu intrai) deci acum sincer vorbind ce sa le cerem saracele,ne cresc copii ,ne fac de mancare ,ne iubesc etc putem sa le cerem sa fie si soferite... :) desi unele se pricem mai bine ca barbatii e drept sunt mai prudente atata de prudente ca stau in intersectii cate 5 min desi sunt pe drumul cu prioritate, daca se uita intr-o parte trag si de volan in acea directie sau cate nspe mii de exemple sa va dau . Cred ca 85% dintre soferite ar fi provocat accidentul asta.

Editat de BrokenWind
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect...pacat ca e amestecat cu 40 de pagini pline cu ...

pai daca nu s-ar mai lauda unii ca au zeci de miliarde de kilometrii pe luna,si n-ar s-ar mai lua de noi astia mai pustanii,s-ar reduce substantial numarul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca nu s-ar mai lauda unii ca au zeci de miliarde de kilometrii pe luna,si n-ar s-ar mai lua de noi astia mai pustanii,s-ar reduce substantial numarul....

 

pai chiar au de ce sa se ia de voi. De acord : Nu insa cu acel tip de limbaj... insa nici voi , juniorii , nu prea pricepeti, sau nu vreti sa intelegeti. Unii o sa pricepeti poate, insa pentru unii din pacate , va fi prea tarziu...

 

Cum a spus si altcineva mai sus.. experienta pe moto , in trafic, nu inseamna sa pui genunchiu jos... ci capacitatea de a intui ce o sa faca ceilalti din jurul tau, de a anticipa miscarile celorlalti din trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai chiar au de ce sa se ia de voi. De acord : Nu insa cu acel tip de limbaj... insa nici voi , juniorii , nu prea pricepeti, sau nu vreti sa intelegeti. Unii o sa pricepeti poate, insa pentru unii din pacate , va fi prea tarziu...

 

Cum a spus si altcineva mai sus.. experienta pe moto , in trafic, nu inseamna sa pui genunchiu jos... ci capacitatea de a intui ce o sa faca ceilalti din jurul tau, de a anticipa miscarile celorlalti din trafic.

sunt total de acord cu ce ai zis tu...si eu cel putin am priceput....si cu un eveniment ca asta,chiar te face sa te mai gandesti.....de 2 zile merg numai crispat pe motor...sunt mai atent ca niciodata...si sunt sigur ca nu sunt singurul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP alin.

 

Azi dimineata un coleg la scoala imi povestea de un baiat Alin de la noi din liceu care a facut accident si a murit, eram prea obosit si imie era prea somn ca sa il ascult si sa-l bag inseama. Chiar i-a cerut voie profesorului sa plecam acasa pe motiv ca mergem la el. Nu am stiut. Acum vad cum toate se leaga.

 

Tin minte anul trecut cand venea mereu cu rieju la scoala, anu asta nu l-am mai vazut, probabil din cauza ca nu am mai fost eu.

 

E greu de crezut ca numai e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am cunoscut pe Alin acum aprox un an cand inca nu avea decat A1. Mi-a povestit despre el un bun amic de-al meu . Intr-una dintre iesirile mele spre Snagov l-am cunoscut personal. Dupa ce am discutat cateva minute, i-am spus ca e o chestiune de timp pana se va termina totul pt el . Era un copil . Credea ca lui nu i se poate intampla . Sincer , copilul pilota foarte bine motocicleta . Tare , poate prea tare , dar bine. O manevra bine , dar conducea deplorabil. Prost , extrem de prost . Nu il judec deloc , ii ziceam in fiecare seara sa mearga incet . Mereu imi cerea sfaturi si mereu confirma ca l-au ajutat . Era un copil foarte bun . A avut pasiunea nebuna dupa viteza si ma asteptam mereu sa primesc un telefon dinspre Snagov .. Speram sa nu fie grav , atat. Dar ma asteptam sa se intample ceva . Prietenii comuni pot confirma de cate ori ii ziceam sa termine cu alergatul pe strazi , ca viata e frumoasa si trebuie traita , sa acumuleze experienta , etc . De motor nu i-am zis niciodata ca e mare , pt ca nu era cazul . Nu era vreo racheta , era un motor destul de decent chiar daca era de 1000. Il controla bine , dar experienta traficului era minora. Nu judecati gresit faptul ca se dadea tare , e o ipocrizie maxima . Copii astia au prin alte vremuri . Unii dintre noi au inceput pe motoare mult mai puturoase , pt ca nu erau rachete ca acum . Nu stiu daca eu de ex , daca aveam motor la 18 ani apucam sa scriu pe forumul asta . Sincer . Mie mi se parea incredibil de sinucigasa manevra de trecere printre 2 masini la 250 km/h , mai ales cu pasager . Totusi , copil fiind , nu gandea asa . Aia era viata lui . Aia ii placea .

Cu toate astea , omul asta nu trebuie condamnat in nici un fel si va explic si dc . In ultimele lui clipe de viata se afla aproape de casa , foarte aproape . Mintea lui nu cred ca mai era la motor , iar atentia nu mai era nici macar la limite minime . Dupa cum stiti cele mai multe accidente se intampla langa casa sau in zone bine cunoscute . Dupa acea curba ,cred ca a vazut o masina cum a vazut mii in viata lui . Experienta lui la momentul lui i-a dictat sa mearga inainte , poate chiar sa accelereze. O manevra total eronata din punctul celor experimentati , a celor cu familii acasa , a celor prudenti . Cu totii stim ca nu ai voie sa depasesti un autovehicul decat cu maxim 20km\h fata de masina ce urmeaza a fi depasita , pt a putea frana in orice moment daca se intampla ceva neprevazut. Cu toate acestea Alin a gresit bazandu-se doar pe el ca de fiecare data . Nu concepea nici in ruptul capului ca masina aia ii va intoarce in fata . Cand masina a virat usor stanga , a incercat sa evite prin stanga . Ca nu a avut viteza mare nu se pune problema . Cei care au fost la locul accidentului au inteles asta . Masina era lovita intr-un unghi destul de mic , nicidecum la 90grade . Femeia nu avea cum sa nu il vada daca se asigura . nu avea cum . Daca avea viteza mare masina aia nu mai vira stanga . Masina aia blestemata si-a continuat traseul ca si cum o musca s-a lovit de ea . Nu i-a schimbat deloc traiectoria. La viteza mare masa motoretei era alta si ar fi modificat directia autoturismului. Au fost cazuri in care o motocicleta a rasturnat un Mercedes . Sa nu uitam . Aici nu s-a miscat . De un lucru sunt convins . Cunoscand modul in care Alin mergea cu motorul , sunt convins ca in momentul in care a vazut ca masina vireaza , a accelerat pt a trece . Nu existau urme de franare ale motoretei .

Am fost acolo deci nu vb din poze ..

Pacat de el . A fost un copil bun , plin de ambitie , un copil care promitea .

 

 

Dumnezeu sa aiba grija de sufletul lui .

 

:) dar , in ideea in care nu a miscat masina de la traiectoria normala => viteza nu a fost foarte mare => (parerea mea proprie si personala) avea viteza mare , a franat (dar nu violent incat sa lase urme pe asfalt) si s-a bagat in depasire la o viteza "relativ" mica , iar tanti cu peugeot a virat stanga si s-a intamplat , repet este doar parerea mea proprie si personala , acum se pot face multe supozitii cu privire la ce s-a intamplat , doar el stie cum a fost si ce a fost .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles ca sambata este inmormantarea as vrea si eu o poza cu el ca sa fac cateva postere sa le punem pe motoare ast PM

am sa mai fac cateva si cu motociclistii exista in trafic dar vreau o parere sa le fac pe hartie sa le impartim ca pe niste fluturasi sau sa le fac pe ceva adeziv?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

the end!

hai cu turma pe topic-uri vesele

lasati baiatul in pace!

Dumnezeu fie cu el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa vii si tu bum-bum, chiar daca nu ai si scuter la profil. eventual poate chemi vreun prieten cu scuter.

 

 

nu ma supar daca imi iau ban

 

dar tu melteanule stai aici si mananca paginile la forumu asta fa si u cat mai multe posturi ..tarane aici se discuta si se plange lipsa unui prieten a unui pustan care a plecat prea devreme dintre noi daca nu ai altceva de facut dute si impuscate ma ofer sa iti dau un pistol gratuit te rog frumos deschide un nou topic si vb despre ce vrei u

 

nu are rost sa stau sa ma cert cu tine nu inteleg de ce nu primiti ban sau warn pt posturile facute aiurea postezi mai mult vrei sa te faci cunoscut in caz ca Doamne fereste mori sa te planga cat mai multa lume >??? sau cand te vede lumea pe strada sa te aplaude "a uitel pe krupp aplauze " sunteti cativa pe forumu asta care nu stiti altceva decat sa criticati sunteti profesori ?sunteti oameni de stiinta?? ducetiva frate la academie si criticati acolo cat vreti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma supar daca imi iau ban

 

dar tu melteanule stai aici si mananca paginile la forumu asta fa si u cat mai multe posturi ..tarane aici se discuta si se plange lipsa unui prieten a unui pustan care a plecat prea devreme dintre noi daca nu ai altceva de facut dute si impuscate ma ofer sa iti dau un pistol gratuit te rog frumos deschide un nou topic si vb despre ce vrei u

 

nu are rost sa stau sa ma cert cu tine nu inteleg de ce nu primiti ban sau warn pt posturile facute aiurea postezi mai mult vrei sa te faci cunoscut in caz ca Doamne fereste mori sa te planga cat mai multa lume >??? sau cand te vede lumea pe strada sa te aplaude "a uitel pe krupp aplauze " sunteti cativa pe forumu asta care nu stiti altceva decat sa criticati sunteti profesori ?sunteti oameni de stiinta?? ducetiva frate la academie si criticati acolo cat vreti

 

good point :) recomand warn

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb oare cati dintre voi "reisarilor " stiti ca peste viteza de 150km/h in cazul unui impact (cu o masina care intoarce de ex)chiar daca sinteti aruncati peste coarne,peste masina respectiva si nu va loviti de nimic sinteti morti inainte de a atinge pamantul!!! G-urile sint atit puternice incit impactul si catapultarea,repet fara sa va loviti de nimic, provoaca rupturi ale organelor! Cind va uitati voi asa la kilometrajul ala si vedeti 150 sa va amintiti asta!!!

 

Oare setea asta de adrenalina e asa de mare incit sa merite orice risc? Oare e atit de important sa dovedesti prietenilor ca tu nu esti un fraier d-ala de merge in coloana incit sa merite sa mori ca un caine strivit in mijlocul drumului,sau poate mai rau,sa te tarasti toata viata intr-un carucior cu rotile?

 

Si inca ceva,ca nu ma pot abtine,daca il plingeti,va inteleg sa spunem,dar de ce mama naibii nu sinteti linga cosciug alaturi de familie si va vaicariti pe aici?

 

Cel mai trist este cind un parinte isi ingroapa copilul ! E cea mai mare durere! Condoleante!

Editat de Andrei Silvasanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb oare cati dintre voi "reisarilor " stiti ca peste viteza de 150km/h in cazul unui impact (cu o masina care intoarce de ex)chiar daca sinteti aruncati peste coarne,peste masina respectiva si nu va loviti de nimic sinteti morti inainte de a atinge pamantul!!! G-urile sint atit puternice incit impactul si catapultarea,repet fara sa va loviti de nimic, provoaca rupturi ale organelor! Cind va uitati voi asa la kilometrajul ala si vedeti 150 sa va amintiti asta!!!

 

Oare setea asta de adrenalina e asa de mare incit sa merite orice risc? Oare e atit de important sa dovedesti prietenilor ca tu nu esti un fraier d-ala de merge in coloana incit sa merite sa mori ca un caine strivit in mijlocul drumului,sau poate mai rau,sa te tarasti toata viata intr-un carucior cu rotile?

 

Cel mai trist este cind un parinte isi ingroapa copilul ! E cea mai mare durere! Condoleante!

nu prea cred asta...am trecut-o si nu a fost usor dar nu m-au rapus G-urile!!

sry de off

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

subscriu ... nu este "un salt" de la altitudine de peste 100m ca G-urile sa-si faca simtita prezenta. Iar Alin nu era un pusti rahitic care cantarea 20kg din poze. Hai sa nu mai o scaldam aiurea ca n-are rost! Daca ar exista impact atunci da, dar daca este catapultat .... asta ar insemna ca accidentele din MOTO GP sa se lase numai cu morti ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb oare cati dintre voi "reisarilor " stiti ca peste viteza de 150km/h in cazul unui impact (cu o masina care intoarce de ex)chiar daca sinteti aruncati peste coarne,peste masina respectiva si nu va loviti de nimic sinteti morti inainte de a atinge pamantul!!! G-urile sint atit puternice incit impactul si catapultarea,repet fara sa va loviti de nimic, provoaca rupturi ale organelor! Cind va uitati voi asa la kilometrajul ala si vedeti 150 sa va amintiti asta!!!

 

Oare setea asta de adrenalina e asa de mare incit sa merite orice risc? Oare e atit de important sa dovedesti prietenilor ca tu nu esti un fraier d-ala de merge in coloana incit sa merite sa mori ca un caine strivit in mijlocul drumului,sau poate mai rau,sa te tarasti toata viata intr-un carucior cu rotile?

 

Si inca ceva,ca nu ma pot abtine,daca il plingeti,va inteleg sa spunem,dar de ce mama naibii nu sinteti linga cosciug alaturi de familie si va vaicariti pe aici?

 

.

Editat de masterus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb oare cati dintre voi "reisarilor " stiti ca peste viteza de 150km/h in cazul unui impact (cu o masina care intoarce de ex)chiar daca sinteti aruncati peste coarne,peste masina respectiva si nu va loviti de nimic sinteti morti inainte de a atinge pamantul!!! G-urile sint atit puternice incit impactul si catapultarea,repet fara sa va loviti de nimic, provoaca rupturi ale organelor! Cind va uitati voi asa la kilometrajul ala si vedeti 150 sa va amintiti asta!!!

 

haha. pai daca sunt aruncat peste toate aceste obstacole (coarne, masina bla bla) inseamna ca imi mentin viteza aproape constanta.

 

prin "g-uri" cred ca te referi la acceleratie "a" care este de x ori mai mare decat g (acceleratia gravitationala 9.8 m/(s*s) ). dar din moment ce viteza se mentine (in zbor) nu inteleg de unde atata acceleratie (negativa = deceleratie)...

 

sau poate prin "G-uri" te refereai la grame de cocaina, care sunt foarte puternice si duc la moartea motociclistului prin OD. :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...