Sari la conținut

Nu Mai Functioneaza Faza Scurtă


Postări Recomandate

La XJ-ul meu Diversion S din 95 nu mai functioneaza faza mica, scurtă si seara ii orbesc pe toti.... iar cu pozitia nu pot sa merg Cineva mi-a spus ca s-a scuturat filamentul ,asa s-a exprimat.

In fine... daca cunoaste cineva ce tip de bec sa cumpar si daca gasesc in comert.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce tip de bec ai nu stiu sa-ti spun exact<ori h4 ori h7>da oricum dupa ce aflii te sfatuiesc sa-ti ei philips

parerea mea ca sunt cele mai bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspunsuri.... am scos azi becul,a durat mult pana am scos semicarenele care au un sistem de prindere idiot...

Era H4, l-am luat,l-am montat...Merge perfect.. am luat Tungsram Halogen- made in Hungary... de asta am gasit duminica la ora 17.00 la Petrom cu 43 de lei. Dimineata fusesem si pe la magazine la piață si erau pana in 20 lei. Asta e... sper sa tina mai mult.

Becul ei original era Osram- Germany 12V 50-55 w si un filament,ala din pâlnia becului era ars.

Sunt multumit,cu toate ca mi s-a parut cam scump becul. Are o nuantă albastruie.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 lei NARVA H4 la orice oemveu'.. nu stiu ce "ozn xenon like" ai luat la un pret de 4,3x mai mare.. :crack:

Eu am gasit si cu 6 ron :crack: la OMV in Cluj (unul din ele) era 15 lei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 lei NARVA H4 la orice oemveu'.. nu stiu ce "ozn xenon like" ai luat la un pret de 4,3x mai mare.. :crack:

bec sa fie, ca toate-s la fel, difera doar pretul si stanta cu marca de pe ele......in rest, sa auzim de bine!

p.s. pentru initiatorul topicului, filamentul din caciula este intotdeauna faza scurta.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 lei NARVA H4 la orice oemveu'.. nu stiu ce "ozn xenon like" ai luat la un pret de 4,3x mai mare.. :crack:

stiam ca sunt vreo 15- 29 de lei la magazinele de piese auto.... dar era duminica la prânz si trebuia seara sa plec din localitate neaparat asa ca nu am mai asteptat si am luat la pretul acela, ca nu aveam alta posibilitate...

. Becul Philips era si mai scump. Nu stiu de ce au asa scoruri astromonice la Petrom. :crack:

Nu cred ca au confundat pretul, ca mi-au dat si bon la becul cumparat. E cam scump pt un produs made in Hungary, un Tungsram. :crack: La magazine auto nu am gasit firma asta. In schimb un Osram identic ,becul motocicletei pe care l-am schimbat era pana in 20 lei.

Asta o fi economia de piata. Barem daca tot am dat atat sa tină pe masură, ca nu imi e de bani cat de timpul pierdut sa dau jos carenele care au o groaza de suruburi in pozitii nasoale.

Asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai vezi daca pierzi timpul pe forum pentru un bec? daca-l scoteai imediat ce s-a ars aveai timp sa cauti sa-l iei din piata ieftin :crack:

Editat de sharpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai vezi daca pierzi timpul pe forum pentru un bec? daca-l scoteai imediat ce s-a ars aveai timp sa cauti sa-l iei din piata ieftin :crack:

Asta e! Aviz si la restul forumistilor care vor citi! Sper ca acest lucru a avut o competență educativă.

E rău sa inveti pe pielea ta, asa ca cel mai bine e sa inveti din pățaniile altora.

In concluzie: Sa nu se arda becul duminica, sa nu fii nevoit sa pleci la drum duminica si sa iei bec atunci cand la magazinele de specialitate este inchis! Am afisat mai sus in relatarile anterioare si preturile,pentru a sti cei care vor avea probleme de genu asta pe unde se scalda preturile!

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general tipul becului este scris pe sticla farului, asa ca nu e necesar sa demontezi becul ca sa vezi de ce tip e.

 

 

bec sa fie, ca toate-s la fel, difera doar pretul si stanta cu marca de pe ele......

Tin sa te contrazic , sunt multe panarame in comert care se apropie mai mult de notiunea de lumanare decat de cea de bec. Am patit si eu cu unul pe care am dat 7ron acum cativa ani, deci nu din cele mai ieftine , becul pur si simplu s-a topit , si nu, nu am lasat amprente pe el, stiu cum se manevreaza un bec cu halogen, si nici de supratensiuni nu a fost cazul , tinand cont ca becul a functionat pe un IJ...

Inca o chestie...becurile care nu se ard dupa un anumit timp pierd mult din luminozitate, chestia asta am observat-o la vfr-ul meu , cand l-am luat avea o lumina slaba de tot, si ij-ul lumina mai mult, cand i-am schimbat becul s-a schimbat situatia radical, mai ales ca i-am pus un bec motovision de la philips, un bec excelent pe care-l recomand. Becul vechi de pe vfr, dupa aspect si inscriptii cred ca era cel original, deci avea peste 15 ani.

 

Apropo in Bucuresti am gasit bec motovision la 26.5ron :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general tipul becului este scris pe sticla farului, asa ca nu e necesar sa demontezi becul ca sa vezi de ce tip e.

 

 

 

Tin sa te contrazic , sunt multe panarame in comert care se apropie mai mult de notiunea de lumanare decat de cea de bec. Am patit si eu cu unul pe care am dat 7ron acum cativa ani, deci nu din cele mai ieftine , becul pur si simplu s-a topit , si nu, nu am lasat amprente pe el, stiu cum se manevreaza un bec cu halogen, si nici de supratensiuni nu a fost cazul , tinand cont ca becul a functionat pe un IJ...

Inca o chestie...becurile care nu se ard dupa un anumit timp pierd mult din luminozitate, chestia asta am observat-o la vfr-ul meu , cand l-am luat avea o lumina slaba de tot, si ij-ul lumina mai mult, cand i-am schimbat becul s-a schimbat situatia radical, mai ales ca i-am pus un bec motovision de la philips, un bec excelent pe care-l recomand. Becul vechi de pe vfr, dupa aspect si inscriptii cred ca era cel original, deci avea peste 15 ani.

 

Apropo in Bucuresti am gasit bec motovision la 26.5ron :crack:

sa stii ca mai mult decat becul conteaza starea oglinzii farului.....si cantitatea de jeg de pe ea sau de pe geam..... :crack:

offtopic, tu ai voie sa contrazici :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...