Sari la conținut

Lichidul Care Scade Temperatura Motorului Cu 20 C


Postări Recomandate

Prima oara am bagat presiunea in el ca eram nerabdator dar cand turam tare scapa presiune (amestec de vapori de benzina) printre carburator si placa pe care sunt montate clapetele de acceleratie, in afara de asta modelul asta de carburator are difuzoarele mici si obtura practic presiunea, oricum se simtea, motorul avea alt zgomot.

Nu stiu cati cai avea ca n-am dus-o la dyno test.

La a doua varianta trebuie sa muti carburatorul de pe galerie ca sa traga de sub el, Renault 5 avea carburatorul in alta parte, avea un suport/galerie pe contraaripa.

 

PS: Din cate stiu Commodore n-a avut injectie, Senatorul a avut.

Cum adica avea alt zgomot? Adica se tura mai repede? Teoretic, asa ar trebui. Banuiesc ca la consum nu te-ai gandit, dar manca sigur benzina cu nemiluita.

O alta intrebare: La carburatorul dublucorp ai facut vreo modificare sau l-ai lasat exact asa cum era?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 321
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator lznicu
Cum adica avea alt zgomot? Adica se tura mai repede? Teoretic, asa ar trebui. Banuiesc ca la consum nu te-ai gandit, dar manca sigur benzina cu nemiluita.

O alta intrebare: La carburatorul dublucorp ai facut vreo modificare sau l-ai lasat exact asa cum era?

 

Scotea un zgomot mai gros, de motor puternic. Nu am facut absolut nici o modificare la carburator, cat despre consum...cat o calci atat consuma. Si Commodore astea au fost mai multe versiuni, in Australia s-au facut si cu motor V8.

Motorul de 2500 pe injectie l-au facut in 70 sau 71 dar l-au montat mai tarziu pe Senator.

Editat de lznicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scotea un zgomot mai gros, de motor puternic. Nu am facut absolut nici o modificare la carburator, cat despre consum...cat o calci atat consuma. Si Commodore astea au fost mai multe versiuni, in Australia s-au facut si cu motor V8.

Motorul de 2500 pe injectie l-au facut in 70 sau 71 dar l-au montat mai tarziu pe Senator.

Ok!

Multumesc de explicatii. Voi incerca sa dau cat mai repede de mos si sa incep testele la motorul de Commodore. Mai ramane sa vad de unde voi face rost de o turbina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
Ok!

Multumesc de explicatii. Voi incerca sa dau cat mai repede de mos si sa incep testele la motorul de Commodore. Mai ramane sa vad de unde voi face rost de o turbina.

 

De la orice parc de dezmembrari auto, ar fi bine daca i-ai pune si un radiator de ulei.

 

 

eu nu inteleg de ce sunteti atat de aberanti, orice om cu minime cunostiinte de mecanica (sudura) stie ca un sistem turbo eficient este sistemul Papanicolau cu injectie electrostatica directa pe carter uscat si racire cu freon folosind un cooler de pentium 3

 

:P

Editat de lznicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la orice parc de dezmembrari auto, ar fi bine daca i-ai pune si un radiator de ulei.

 

 

 

 

:P

:crack: all that he says are :laugh:

Iznicu deja se crede zeu, pacat ca :makeout:

:unsure:

 

Tu sharpe esti de 3 ori nene, pt ca vad ca te bagi mereu ca strechea undeva... cu becul de ulei am lamurit-o pana la urma... asa ca nu mai avea tu grija mea... te rog...

 

La inceput erai mic si dragutz mah @perseu77, taceai si ascultai sfaturile altora, da acum ai facut ceva vechime pe forum si prins grai, asta nu-ar fi un lucru rau, daca n-ai bazai ca musca la cacatu de la gura lu iznicu, si ai vorbi aiurea :makeout:

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
:crack: all that he says are :laugh:

Iznicu deja se crede zeu, pacat ca :makeout:

:unsure:

 

La inceput erai mic si dragutz mah @perseu77, taceai si ascultai sfaturile altora, da acum ai facut ceva vechime pe forum si prins grai, asta nu-ar fi un lucru rau, daca n-ai bazai ca musca la cacatu de la gura lu iznicu, si ai vorbi aiurea :P

 

 

AICI pari de treaba, ce s-o fi intamplat cu tine intre timp :makeout: ,aaaa stiu, esti sluga lui satanistu' de bogdanawo :kiss: :hug: :(

 

O intrebare serioasa, te scalzi in Dunare? aveti vreun loc amenajat in zona orasului Braila?

Editat de lznicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AICI pari de treaba, ce s-o fi intamplat cu tine intre timp :makeout: ,aaaa stiu, esti sluga lui satanistu' de bogdanawo :unsure: :crack: :laugh:

 

O intrebare serioasa, te scalzi in Dunare? aveti vreun loc amenajat in zona orasului Braila?

 

Daca as mai fi si eu in poza aia ar fi o treaba, da nu-s ... vezi ca google-ul nu prea te ajuta in cazul meu :makeout:

Nu-s sluga nimanui, doar ca rar gasesc persoane sa ma impresioneze prin prostia lor :P

 

NU, spre dezamagirea ta nu ma scald in Dunare, sunt plaje si zone amenajate, dar nu prea practic sporturi de genul asta :kiss:

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
Daca as mai fi si eu in poza aia ar fi o treaba, da nu-s ... vezi ca google-ul nu prea te ajuta in cazul meu :laugh:

Nu-s sluga nimanui, doar ca rar gasesc persoane sa ma impresioneze prin prostia lor :P

 

NU, spre dezamagirea ta nu ma scald in Dunare, sunt plaje si zone amenajate, dar nu prea practic sporturi de genul asta :kiss:

 

Mda...ditamai coincidenta, thunderbyte de pe neiubim.ro e tot din Braila, penibil.

 

Chiar sunt dezamagit pt ca ma duc pana in Oltenita si voiam sa ma pish in Dunare ca sa nu fiu nevoit sa fac un drum pana-n Braila pt a ma pisha pe tine :makeout: :makeout: :unsure: :crack:

Editat de lznicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...ditamai coincidenta, thunderbyte de pe neiubim.ro e tot din Braila, penibil.

 

Chiar sunt dezamagit pt ca ma duc pana in Oltenita si voiam sa ma pish in Dunare ca sa nu fiu nevoit sa fac un drum pana-n Braila pt a ma pisha pe tine :makeout: :makeout: :unsure: :crack:

Scrie mare cat capul tau ala sec Bucuresti, uite:

Sex: Barbat

Tara: Romania flag

Orasul: Bucuresti

Varsta: 1984-05-12

Starea profilului: Activ...

 

Eu ti-am zis dar vad ca nu te saturi, asa pofta de a manca rahat nu prea am mai intalnit la altii ... vezi sa nu te ineci :P

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm mijto topicul asta rad de mor continuati tot asa!!!!!nici unu nu aveti cunostinte destule despre mecanica!!!dar totusi e bine sa va dati cu parearea dar totusi uni abereaza prea mult!!!!!stiti voi care!!!sau care se considera!!nu vreau sa jicnesc pe nimeni sau sa se inteleaga altceva!!fiecare e priceput in domeniul lui!!de exemplu io habar nu am sa leg un releu sau ceva de electrica!!am la service electrician care daca am probleme el se ocupa de electrica!!in rest io fac restul1!!deasta supuneam k fiecare e bun in domeniul lui awo cu electrica iznicu cu gps-urile lui fiecare cu treaba lui!!dar in 14 ani de mecanica cu sa afirmat sa bagi antigel 100 e o aberatie si ca pompa nu baga cand motocicleta sta pe loc e ceva iara aberant!!!pompa baga oricand binenteles baga mai mult in ture fata de relanti!!!mai astept comentarii!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu sharpe esti de 3 ori nene, pt ca vad ca te bagi mereu ca strechea undeva... cu becul de ulei am lamurit-o pana la urma... asa ca nu mai avea tu grija mea... te rog...

bag seama ca asta e topicul prostilor ce nu vor in ruptu capului sa recunoasca ca-s prosti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
hmmm mijto topicul asta rad de mor continuati tot asa!!!!!nici unu nu aveti cunostinte destule despre mecanica!!!dar totusi e bine sa va dati cu parearea dar totusi uni abereaza prea mult!!!!!stiti voi care!!!sau care se considera!!nu vreau sa jicnesc pe nimeni sau sa se inteleaga altceva!!fiecare e priceput in domeniul lui!!de exemplu io habar nu am sa leg un releu sau ceva de electrica!!am la service electrician care daca am probleme el se ocupa de electrica!!in rest io fac restul1!!deasta supuneam k fiecare e bun in domeniul lui awo cu electrica iznicu cu gps-urile lui fiecare cu treaba lui!!dar in 14 ani de mecanica cu sa afirmat sa bagi antigel 100 e o aberatie si ca pompa nu baga cand motocicleta sta pe loc e ceva iara aberant!!!pompa baga oricand binenteles baga mai mult in ture fata de relanti!!!mai astept comentarii!!!

 

Treaba cu antigelul 100% am spus foarte clar ca nu are efect, am probat-o acum multi ani si am facut-o din curiozitate nu pt ca-mi fierbea motorul, aveam antigel la discretie si asa mi-a venit ideea asta, nu stiu de ce vb aiurea.

Cu mecanica bineinteles ca te referi la mine, daca esti din Bucuresti pot oricand sa-ti dovedesc cat si daca ma pricep la fiare iar asta practic ca sa dai copy/paste de pe yahooanswers (cum fac unii) e simplu ca buna ziua.

 

PS: Vezi ca te duci in extrema....sti tu care.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg de ce sunteti atat de aberanti, orice om cu minime cunostiinte de mecanica (sudura) stie ca un sistem turbo eficient este sistemul Papanicolau cu injectie electrostatica directa pe carter uscat si racire cu freon folosind un cooler de pentium 3

geni(t)al. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
Scrie mare cat capul tau ala sec Bucuresti, uite:

Sex: Barbat

Tara: Romania flag

Orasul: Bucuresti

Varsta: 1984-05-12

Starea profilului: Activ...

 

Eu ti-am zis dar vad ca nu te saturi, asa pofta de a manca rahat nu prea am mai intalnit la altii ... vezi sa nu te ineci :P

 

Daaaaa, ti-ai modificat profilul si acum bati toba, marsh de aici ca esti jalnic. N-am fost inspirat sa dau un printscreen, ma gandeam ca n-o sa negi, din pct asta de vedere bogdanawo e mult deasupra ta, dar e normal, caci tu esti doar un lacheu.

Editat de lznicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
un ALT + print screen, ca acuma stie toata lumea ca ai monitor uaid.

 

Am incercat de cand mi-ai zis, nu merge. Nu e uaid.

Editat de lznicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daaaaa, ti-ai modificat profilul si acum bati toba, marsh de aici ca esti jalnic. N-am fost inspirat sa dau un printscreen, ma gandeam ca n-o sa negi, din pct asta de vedere bogdanawo e mult deasupra ta, dar e normal, caci tu esti doar un lacheu.

La ce sa dai printscreen ma obositule ???

Daca eu nu te ...ut in gura inseamna ca is lacheu??? cred ca defapt vroiai sa zici mai cu bun simt ... oricum nu e niciodata prea tarziu sa copii obiceiurile lu bogdanawo daca tot insisti ...

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu nu-s din bucuresti dar u esti mecanic????poi oricine stie ca nu se baga antigel 100% pentru ca distruge pompa de apa tot absolut arde si garnitura de chiuloasa tot si nu face racire cum trebuie!!!antigelul are rol doar de a elimina depunerile si de a face ungerea la pompa si iara de inget!!!altceva nimic in plus!!racirea o face tot apa!!!si inca ceva nu vreau sa imi demonsterzi mie ca cunosti mecanica pentru ca nu ma intreseaza chestia asta!!!io le stiu pe ale mele fiecare cu ale lui!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daaaaa, ti-ai modificat profilul si acum bati toba, marsh de aici ca esti jalnic. N-am fost inspirat sa dau un printscreen, ma gandeam ca n-o sa negi, din pct asta de vedere bogdanawo e mult deasupra ta, dar e normal, caci tu esti doar un lacheu.

Era sa uit ... toata treaba cu modificatul profilului si bla bla bla ar trebui sa ma faca sa iti arat o poza cu mine ca sa iti dai seama ca nu e profilul meu sau ce ???

 

Vad ca e si @cristi80, el iti poate confirma ca ala din poza nu-s eu :P

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
nu nu-s din bucuresti dar u esti mecanic????poi oricine stie ca nu se baga antigel 100% pentru ca distruge pompa de apa tot absolut arde si garnitura de chiuloasa tot si nu face racire cum trebuie!!!antigelul are rol doar de a elimina depunerile si de a face ungerea la pompa si iara de inget!!!altceva nimic in plus!!racirea o face tot apa!!!si inca ceva nu vreau sa imi demonsterzi mie ca cunosti mecanica pentru ca nu ma intreseaza chestia asta!!!io le stiu pe ale mele fiecare cu ale lui!!!

 

Nu mai spune, doamne dumnezeule ce dobitoci! Bai nene la un moment dat am zis sa nu mai scriu pe sectiune dar m-a iritat aroganta si nesimtirea unora, acum vad ca de fapt e prostie cat cuprinde.

Domnule mare meserias, am probat chestia cu antigelul din pura curiozitate si am mers cu el aproape doi ani si am vandut masina cu acelasi antigel in ea. In acei doi ani am facut vreo 30.000 km si nu s-a ars nimic :P

 

Ca sa traiti voi linistiti voi iesi de pe sectiunea de service caci vad ca sunteti mesteri mari.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
nu nu-s din bucuresti dar u esti mecanic????poi oricine stie ca nu se baga antigel 100% pentru ca distruge pompa de apa tot absolut arde si garnitura de chiuloasa tot si nu face racire cum trebuie!!!antigelul are rol doar de a elimina depunerile si de a face ungerea la pompa si iara de inget!!!altceva nimic in plus!!racirea o face tot apa!!!si inca ceva nu vreau sa imi demonsterzi mie ca cunosti mecanica pentru ca nu ma intreseaza chestia asta!!!io le stiu pe ale mele fiecare cu ale lui!!!

 

Nu mai spune, doamne dumnezeule ce dobitoci! Bai nene la un moment dat am zis sa nu mai scriu pe sectiune dar m-a iritat aroganta si nesimtirea unora, acum vad ca de fapt e prostie cat cuprinde.

Domnule mare meserias, am probat chestia cu antigelul din pura curiozitate si am mers cu el aproape doi ani si am vandut masina cu acelasi antigel in ea. In acei doi ani am facut vreo 30.000 km si nu s-a ars nimic :P

 

Ca sa traiti voi linistiti voi iesi de pe sectiunea de service caci vad ca sunteti mesteri mari.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
nu nu-s din bucuresti dar u esti mecanic????poi oricine stie ca nu se baga antigel 100% pentru ca distruge pompa de apa tot absolut arde si garnitura de chiuloasa tot si nu face racire cum trebuie!!!antigelul are rol doar de a elimina depunerile si de a face ungerea la pompa si iara de inget!!!altceva nimic in plus!!racirea o face tot apa!!!si inca ceva nu vreau sa imi demonsterzi mie ca cunosti mecanica pentru ca nu ma intreseaza chestia asta!!!io le stiu pe ale mele fiecare cu ale lui!!!

 

Nu mai spune, doamne dumnezeule ce dobitoci! Bai nene la un moment dat am zis sa nu mai scriu pe sectiune dar m-a iritat aroganta si nesimtirea unora, acum vad ca de fapt e prostie cat cuprinde.

Domnule mare meserias, am probat chestia cu antigelul din pura curiozitate si am mers cu el aproape doi ani si am vandut masina cu acelasi antigel in ea. In acei doi ani am facut vreo 30.000 km si nu s-a ars nimic :P

 

Ca sa traiti voi linistiti voi iesi de pe sectiunea de service caci vad ca sunteti mesteri mari.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu mai spune, doamne dumnezeule ce dobitoci! Bai nene la un moment dat am zis sa nu mai scriu pe sectiune dar m-a iritat aroganta si nesimtirea unora, acum vad ca de fapt e prostie cat cuprinde.

Domnule mare meserias, am probat chestia cu antigelul din pura curiozitate si am mers cu el aproape doi ani si am vandut masina cu acelasi antigel in ea. In acei doi ani am facut vreo 30.000 km si nu s-a ars nimic :makeout:

 

Ca sa traiti voi linistiti voi iesi de pe sectiunea de service caci vad ca sunteti mesteri mari.

 

Asfalt uscat!

No ho, gata ne-am prins ca vrei sa faci posturi ... :P

 

Poi ce mai astepti, marsh o data afara imbecilule

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...