Sari la conținut

Wheelie Pe Scuter


Sick4moto
 Share

Postări Recomandate

Uite asa

Acum serios,e greu sa inveti sa mergi pe o roata,mai ales cu un scuter stock,si acum ma refer la mers pe roata metrii,zeci de metrii etc... nu doar sa il ridici de la sol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu mam prins cam greu cum sa merg pe o roata da incet cu exersare zilnica de 1 ora incet am invatat.......mie asa mi se pare cel mai usor sa mei peo roata....asa merg eu cel mai mult

\

http://www.youtube.com/watch?v=edRsOxG5Pag

Editat de nichos_miki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu vreau sa pierd nici din viteza :kali: .Cum e ea stock credeti k am vreo sansa????/

 

Urca-te pe scaritele din spate ciupesti ambreajul dai gaz cat sa se ridice si incerci sa schimbi intr-a doua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau incearca ca sa te ridici la trecerea din treapta 1 in 2.....tinand motorulu turat si doar tragand ambreiajul si sch viteza fara sa lasi de acceleratie...eu asa am facut cu un aprilia rs:)) si am mers vreo 15 m:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urca-te pe scaritele din spate ciupesti ambreajul dai gaz cat sa se ridice si incerci sa schimbi intr-a doua.

cum schimba a 2-a daca e pe scaritele din spate? :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mai curios...cum schimbi viteza cu acceleratia trasa? Cel putin cand o scoti din viteza (apesi ambreiajul) acceleratia trebuie sa fie la 0.

 

Pai se tureaza tare atunci cand trage ambreiajul,si cand il lasa,il arunca motorul pe spate.Cam asa functioneaza :kali: No offence!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mai curios...cum schimbi viteza cu acceleratia trasa? Cel putin cand o scoti din viteza (apesi ambreiajul) acceleratia trebuie sa fie la 0.

daca tii ambreiajul..poate sa fie acceleratia si la maxim,nu are treaba...poti sa schimbi vitezele fara sa reduci acceleratia..e foarte ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau incearca ca sa te ridici la trecerea din treapta 1 in 2.....tinand motorulu turat si doar tragand ambreiajul si sch viteza fara sa lasi de acceleratie...eu asa am facut cu un aprilia rs:)) si am mers vreo 15 m:D

Tu te auzi ce zici fratioru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tii ambreiajul..poate sa fie acceleratia si la maxim,nu are treaba...poti sa schimbi vitezele fara sa reduci acceleratia..e foarte ok

 

 

nu bulesti ambreaju ??? adik uzezi prematur ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu bulesti ambreaju ??? adik uzezi prematur ???

Aici ai dreptate se uzeaza prematur da baiatu are dreptate asa se face am vazut un tutorial pe you tube(binenteles era vorba despre una de 600cc sau 1000 nush exact)

 

Da nu este nimeni kre chiar a facut asa ceva cu una cu cutie(pe you tube sunt o multime chiar si cu astea de 50cc)Am vazut pe unu si cu un rieju k a meu care a reusit.Dar cel mai tare e asta http://www.youtube.com/watch?v=tvlBdO9ejGs(aprilia rs 50,model 2007)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tii ambreiajul..poate sa fie acceleratia si la maxim,nu are treaba...poti sa schimbi vitezele fara sa reduci acceleratia..e foarte ok

Asa am facut eu aseara cu un Derbi Gpr 50,noroc ca este de 50 cc ca altfel ma arunca pe spate.De la 125 in sus nu recomand sa faceti asa ceva daca nu le aveti bine cu wheelie. :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce preocupari...sa-ti ridici scuteru p-o roata :kali:

 

daca ambreiaju e multidisc si are ungere, adica sta in baie de ulei, e riscu sa-l strici mai greu...daca-i centrifugal d-ala de cacao, se duce mai repede

 

acu, o chestie ma mira...io am mers si vazut la lucru peugeot, kimco agil, si scarabeo, si nici unu nu avea cutie de viteze actionata "manual", adica, tragi de ambreiaj si schimbi viteza...si ma mir ca vad ca aici se vb de schimbat viteze...daca vb de motorete gen rs50, ala are cutie ca motocicleta, si se suie pe o roata pe principiul ambreiajului(ala de il lauda tot netu)...la motoarele de ziceti mai sus, de 600, 1000, puterea motorului face sa se ridicie doar din acceleratie...sa nu mai spun de enduroaice, ca alea te ridica si fara sa vrei :kali:

 

teoretic, sa ridici pe o roata un scuter, n-ar fi greu, ca are tot motoru pe spate(monobratu ala handicapat)doar ca nu te ajuta pozitia si puterea motorului :kali:

 

bafta la uilareala :kali:

 

daca tii ambreiajul..poate sa fie acceleratia si la maxim,nu are treaba...poti sa schimbi vitezele fara sa reduci acceleratia..e foarte ok

n-as cam fi de acord cu tine...dar, e foarte ok, daca nu-ti iubesti fieru :kali:

Editat de catul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-as cam fi de acord cu tine...dar, e foarte ok, daca nu-ti iubesti fieru :kali:

Asta incercam sa spun si eu in postul de mai sus :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta incercam sa spun si eu in postul de mai sus :kali:

nu e numai de dat pe spate...e de treptele motorului in mers, la anumite turatii...de schimbarea lor :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce preocupari...sa-ti ridici scuteru p-o roata :kali:

 

daca ambreiaju e multidisc si are ungere, adica sta in baie de ulei, e riscu sa-l strici mai greu...daca-i centrifugal d-ala de cacao, se duce mai repede

 

acu, o chestie ma mira...io am mers si vazut la lucru peugeot, kimco agil, si scarabeo, si nici unu nu avea cutie de viteze actionata "manual", adica, tragi de ambreiaj si schimbi viteza...si ma mir ca vad ca aici se vb de schimbat viteze...daca vb de motorete gen rs50, ala are cutie ca motocicleta, si se suie pe o roata pe principiul ambreiajului(ala de il lauda tot netu)...la motoarele de ziceti mai sus, de 600, 1000, puterea motorului face sa se ridicie doar din acceleratie...sa nu mai spun de enduroaice, ca alea te ridica si fara sa vrei :kali:

 

teoretic, sa ridici pe o roata un scuter, n-ar fi greu, ca are tot motoru pe spate(monobratu ala handicapat)doar ca nu te ajuta pozitia si puterea motorului :kali:

 

bafta la uilareala :kali:

 

 

n-as cam fi de acord cu tine...dar, e foarte ok, daca nu-ti iubesti fieru :kali:

esti pe langa topicul asta...esti putin cam emo...nu te preocupa wheelie si astea :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...